Με το μονοκύλινδρο 300DS και το δικύλινδρο 500DS η Voge έχει κάνει μια πολύ καλή αρχή στην Ελληνική αγορά, συνδυάζοντας με ιδιαίτερη επιτυχία την προσιτή τιμή με τις σύγχρονες απαιτήσεις του κοινού των μικρών και μεσαίων cross-over.
Τώρα ήρθε η σειρά του 650 DSΧ, μιας μοτοσυκλέτας με περισσότερο “off-road” χαρακτήρα σε σχέση με το 500DS, καθώς διαθέτει εμπρός τροχό 19”, μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων, πιο χωμάτινα ελαστικά και 22cm απόσταση από το έδαφος. Επίσης ο κινητήρας του είναι ο νέος μονοκύλινδρος των 651cc της μητρικής Loncin, με απόδοση 47 ίππων στις 8.500 στροφές.
Όπως μας έχει συνηθίσει η Voge, τα περιφερειακά προέρχονται από γνωστά ονόματα της βιομηχανίας, με τις αναρτήσεις να είναι της KYB, τα φρένα της Nissin με δύο δίσκους εμπρός 298mm και τα ελαστικά της Pirelli. Το ύψος της σέλας του αναβάτη είναι στα 820mm και ο βασικός εξοπλισμός είναι αρκετά πλούσιος, με την έγχρωμη οθόνη των οργάνων να περιλαμβάνει bluetooth και ένδειξη πίεσης των ελαστικών, τα φώτα να είναι LED και να υπάρχουν προστατευτικά κάγκελα για τον κινητήρα.
Στην αγορά της Γαλλίας όπου παρουσιάστηκε, στο βασικό εξοπλισμό περιλαμβάνονται και οι τρεις αλουμινένιες βαλίτσες με τις βάσεις τους. Η Voge προφέρει τρεις διαφορετικούς χρωματισμούς και η full-extra έκδοση στη γαλλική αγορά θα φτάσει στα καταστήματα στο τέλος Ιουνίου και η τιμή του εκεί έχει καθοριστεί στα 8.195€.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.