BMW F 450 R 2027 - Το δικύλινδρο Α2 naked με 47 ίππους και βάρος 175 "γεμάτων" κιλών

Στοχεύει κορυφή η BMW βάζοντας στο μάτι Aprilia και KTM
BMW F 450 R 2027
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

2/10/2026

Αφήνοντας πίσω το μονοκύλινδρο G 310 R η BMW παρουσίασε το σαφώς πιο αξιόμαχο δικύλινδρο προσθέτοντας την δική της πρόσταση στις μικρομεσαίες naked που οδηγούνται με δίπλωμα κατηγορίας Α2.

Μετά την Aprilia με το Tuono 457 που έφτιαξε μια μοτοσυκλέτα στα όρια της A2 κατηγορίας, με το μίνιμου επιτρεπόμενο βάρος και τη μέγιστη δυνατή ισχύ -δύο στοιχεία που πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα ώστε να επιτρέπεται μια μοτοσυκλέτα να οδηγείται από κατόχους διπλώματα Α2-, έρχεται τώρα και η BMW να κάνει το ίδιο με το F 450 R.

Ο εν σειρά δικύλινδρος των 420 κ.εκ. που γνωρίσαμε για πρώτη φορά στο F 450 GS, αποδίδει και εδώ 47 ίππους (35 KW) στις 8.750 με τη μέγιστη τιμή της ροπής να βρίσκεται στα 4,39 χιλιογραμμόμετρα στις 6.750 σ.α.λ., ενώ ο ασυνήθιστος στρόφαλος των 135 μοιρών κινεί ασύμμετρα τα πιστόνια (225-495 μοίρες) και διαφοροποιεί έτσι τον τρόπο που κατεβάζει τη ροπή στον δρόμο τόσο σε σχέση με τους παραδοσιακούς στροφάλους των 180 και 360 μοιρών, όσο και εκείνον των 270 μοιρών (270-450) που επιλέγουν όλο και περισσότεροι κατασκευαστές στο κυνήγι της αύξησης της πρόσφυσης του πίσω ελαστικού.

BMW F 450 R 2027

Η BMW κάνει λόγο για διαθεσιμότητα του 80% της ροπής από τις 3.000 σ.α.λ. και για κατανάλωση που δεν υπερβαίνει τα 3,8 λτ./100 χλμ. κατά το πρότυπο WMTC, τη στιγμή που το ρεζερβουάρ έχει χωρητικότητα 14,5 λίτρα, για να προσφέρει αυτονομία 350+ χιλιομέτρων.

Όπως και το μικρότερο το GS έτσι και εδώ είναι διαθέσιμος προαιρετικά ο Easy Ride Clutch (ERC) συμπλέκτης που δεν απαιτεί από τον αναβάτη να χρησιμοποιεί τη μανέτα για να ξεκινήσει από στάση και σε συνδυασμό με το quickshifter, ούτε όταν επιταχύνει, κινείται με σταθερή ταχύτητα ή επιβραδύνει. Ο αναβάτης έχει επίσης στη διάθεσή του τα στάνταρ προγράμματα λειτουργίας Rain, Road, και Dynamic, όπως και τα στάνταρ συστήματα ασφάλειας και υποβοήθησης Cornering ABS, Dynamic Brake Control (DBC), Dynamic Traction Control (DTC) και το σύστημα ελέγχου του φρένου του κινητήρα (MSR).

Εκτός από τον κινητήρα και το ατσάλινο σωληνωτό πλαίσιο χωροδικτύωμα (με αφαιρούμενο πλαίσιο χωροδικτύωμα) προέρχεται από το F 450 GS, ή για να το θέσουμε καλύτερα βασίζεται σε αυτό. Το πιρούνι είναι 43άρι ανεστραμμένο της KYB, όπως και το αμορτισέρ και το ψαλίδι είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο. Αλουμινένιες είναι και οι χυτές 17άρες ζάντες με ελαστικά 110/70 και 150/60 εμπρός και πίσω αντίστοιχα, ενώ οι διαδρομές και στα δύο άκρα βρίσκονται στα γενναιόδωρα 140 χλστ. και το μεταξόνιο στα σχετικά "μακριά" για τα δεδομένα της κατηγορίας 1.405 χλστ., ενώ το ίχνος των 110 χλστ. υπονοεί σταθερότητα στην επίσημη τελική των 169 χλμ./ώρα.

BMW F 450 R 2027

Γνωρίζοντας πολύ καλά τη εξαιρετική συμπεριφορά στην άσφαλτο της μικρής adventure της  BMW από το φετινό MEGA TEST Mini On-Off (τεύχος ΜΟΤΟ #680), περιμένουμε από τη μοτοσυκλέτα των Βαυαρών να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, όταν έρθει η ώρα να αντιμετωπίσει τα Aprilia Tuono 457 και KTM 390 Duke στον τομέα της συμπεριφοράς, αλλά και τον υπόλοιπο και ολοένα σκληρότερο ανταγωνισμό της κατηγορίας, όπως ανακαλύψαμε και στο συγκριτικό που μπορείτε να βρείτε στο τρέχον τεύχος του ΜΟΤΟ (#683) που κυκλοφορεί στα περίπτερα!

Εκτός από το χαμηλό βάρος της μοτοσυκλέτας, στη φιλικότητα συνεισφέρει το χαμηλό ύψος της σέλας στα 790 χλστ. με την BMW να έχει διαθέσιμες και άλλες δύο σέλες για τον αναβάτη στα 810 και 775 ώστε να καλύψει όσο το δυνατό περισσότερους σωματότυπους. 

Στον στάνταρ εξοπλισμό ανήκουν επίσης τα full LED φώτα και η TFT οθόνη των 6,5 ιντσών που προσφέρει συνδεσιμότητα και ένα ευρύ φάσμα πληροφόρησης στον αναβάτη με τη F 450 R να είναι διαθέσιμη σε τέσσερεις εκδόσεις, τις Base, Exclusive, M Sport και M Sport με το πακέτο Innovation που περιλαμβάνει και τον "rekluse" συμπλέκτη.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2026 - Άνοδος ταξινομήσεων για μήνα και 7μηνο

SYM, Honda και Yamaha στην κορυφή - Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία
ιούλιος ταξινομήσεις ελληνικής αγοράς 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/9/2026

Μετά από τεράστια καθυστέρηση έχουμε στα χέρια μας τις ταξινομήσεις του Ιουλίου με την αγορά να κινείται ανοδικά στον μήνα αλλά και στο επτάμηνο του 2026.

Η μεγάλη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των ταξινομήσεων οφείλεται σε διαφορά που είχε εντοπιστεί στα νούμερα του ΣΕΜΕ και σε εκείνα της ΕΛΣΤΑΤ, από την οποία ο σύνδεσμος περίμενε την σχετική επιβεβαίωση/διασταύρωση ώστε να μπορέσει να ανακοινώσει τις ταξινομήσεις. Αυτό έγινε με τον Ιούλιο να κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,38% και 10.830 ταξινομήσεις έναντι 10.277 ταξινομήσεων τον αντίστοιχο μήνα του 2025.

Περισσότερες ταξινομήσεις για τον μήνα και αύξηση και στις συνολικές ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς με το επτάμηνο του 2026 να καταγράφει άνοδο 3,14% έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι και τις ταξινομήσεις να ανεβαίνουν από τις 53.423 στις 55.102.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.713

15,82%

2

HONDA

1.712

15,81%

3

YAMAHA

1.090

10,06%

4

PIAGGIO

1.052

9,71%

5

CFMOTO

894

8,25%

6

VOGE

804

7,42%

7

DAYTONA

583

5,38%

8

QJMOTOR

395

3,65%

9

ZONTES

292

2,70%

10

KYMCO

259

2,39%

11

APRILIA

249

2,30%

12

VESPA

157

1,45%

13

LETBE

148

1,37%

14

THRUST

147

1,36%

15

ASUS

137

1,27%

16

BMW

127

1,17%

17

SUZUKI

125

1,15%

18

KTM

91

0,84%

19

ROYAL ENFIELD

69

0,64%

20

KEEWAY

61

0,56%

 

TRIUMPH

61

0,56%

21

MALAGUTI

56

0,52%

22

MORBIDELLI

54

0,50%

23

KOVE

45

0,42%

24

GEMINI

43

0,40%

25

UM

42

0,39%

26

PEUGEOT

41

0,38%

27

DUCATI

29

0,27%

28

KAWASAKI

27

0,25%

29

BENELLI

18

0,17%

30

MOTO GUZZI

17

0,16%

31

SEGWAY

16

0,15%

 

LIFAN INDUSTRY

16

0,15%

32

BETA

11

0,10%

 

BRIXTON

11

0,10%

33

ECOSHIFT

9

0,08%

 

ΆΛΛΟΙ

229

2,11%

 

ΣΥΝΟΛΟ

11.259

100%

 

2025

10.277

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

9,55%

 

Τον Ιούλιο η SYM βρέθηκε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων με 1.713 μονάδες. Πίσω της με μόλις μία ταξινόμηση διαφορά η Honda με 1.712 μονάδες. Στην τρίτη θέση η Yamaha με 1.090 ταξινομήσεις. Αντίστοιχα διαμορφώθηκαν και τα μερίδια των τριών εταιρειών με τη SYM να κάνει δικό της το 15,82%, τη Honda να αποσπά το 15,81% και τη Yamaha να παίρνει το 10,96% επί του συνόλου. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο επτάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

9.421

17,10%

2

SYM

8.833

16,03%

3

YAMAHA

5.848

10,61%

4

PIAGGIO

5.071

9,20%

5

CFMOTO

4.028

7,31%

6

VOGE

3.477

6,31%

7

DAYTONA

2.879

5,22%

8

ZONTES

2.621

4,76%

9

QJMOTOR

1.865

3,38%

10

KYMCO

964

1,75%

11

APRILIA

881

1,60%

12

BMW

825

1,50%

13

ASUS

824

1,50%

14

VESPA

649

1,18%

15

LETBE

638

1,16%

16

SUZUKI

609

1,11%

17

THRUST

581

1,05%

18

KEEWAY

439

0,80%

19

ROYAL ENFIELD

408

0,74%

20

KTM

393

0,71%

21

TRIUMPH

325

0,59%

22

MALAGUTI

314

0,57%

23

MORBIDELLI

285

0,52%

24

KOVE

243

0,44%

25

ECOSHIFT

222

0,40%

26

KAWASAKI

207

0,38%

27

PEUGEOT

164

0,30%

28

UM

158

0,29%

29

BENELLI

133

0,24%

30

DUCATI

127

0,23%

31

GEMINI

119

0,22%

32

MOTO GUZZI

100

0,18%

33

SEGWAY

69

0,13%

34

BETA

62

0,11%

35

LIFAN INDUSTRY

57

0,10%

36

BRIXTON

56

0,10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.207

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

55.531

100%

 

2025

53.423

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

 3,95%

 

Στους επτά πρώτους μήνες του 2026 η Honda είναι εκείνη που βρίσκεται στην κορυφή με 9.421 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 17,10% επί του συνόλου της αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η SYM με 8.833 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 16.03%. Τρίτη είναι η Yamaha με 5.848 μονάδες και 10,61% μερίδιο αγοράς.