Ανανεωμένα τα μοντέλα της Indian για το 2019

Νέες τεχνολογίες στα μοντέλα της εταιρείας
Από τον

Πάνο Καραβοκύρη

30/8/2018

Στο δελτίο τύπου της Indian Motorcycles που ακολουθεί με τις ανανεώσεις των μοντέλων για το 2019, ο πρόεδρος της εταιρίας Steve Mennet δήλωσε: “Αυτές οι αλλαγές για το 2019 αποδεικνύουν την αφοσίωσή μας στο να ακούμε τους αναβάτες και συνεχώς να βελτιώνουμε την εμπειρία οδήγησης των μοτοσυκλετών μας. Στοχεύουμε στην επίτευξη της καλύτερης οδηγικής εμπειρίας της κατηγορίας, και αυτές οι νέες τεχνολογίες αντιπροσωπεύουν στην εστίαση της ποιότητας που θα συνεχίσει για πολύ καιρό στο μέλλον της Indian.”

Η Indian Motorcycle, η πρώτη αμερικάνικη εταιρεία μοτοσυκλετών που ιδρύθηκε το 1901, ανακοινώνει πως τα μοντέλα Chief, Springfield και Roadmaster του 2019 θα φέρουν νέες τεχνολογίες ώστε να ενισχύσουν την οδηγική εμπειρία. Τα μοντέλα Dark Horse και Springfield Dark Horse θα έχουν επίσης ένα νέο σκοτεινότερο χρωματισμό τον gloss black.

Σχεδιασμένες για να απαντήσουν άμεσα στις παρατηρήσεις των αναβατών, οι νέες τεχνολογίες εστιάζουν στην βελτίωση των επιδόσεων, την άνεση και προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες τροποποίησης. Τα νέα χαρακτηριστικά περιέχουν:

Δυνατότητα επιλογής χαρτογραφήσεων
Οι αναβάτες πλέον θα μπορούν να επιλέξουν μεταξύ τριών χαρτογραφήσεων της Tour, της Standard και της Sport. Ο σχεδιασμός της κάθε χαρτογράφησης έγινε με γνώμονα στο να αποκτήσει η μοτοσυκλέτα τρείς διαφορετικούς χαρακτήρες. Η Tour ξεχωρίζει από την ομαλή απόκριση του γκαζιού, προσφέροντας ένα χαλαρό ρυθμό στη βόλτα. H Standard έχει πιο άμεση απόκριση του γκαζιού με την ομαλή απόδοση ισχύος, προσφέροντας εύκολα προσπεράσματα και χειρισμούς ακριβείας στις χαμηλές ταχύτητες. Η Sport χαρακτηρίζεται από την απότομη απόκριση του γκαζιού, προσφέροντας δυνατές επιταχύνσεις.

Απενεργοποίηση του πίσω κυλίνδρου
Για την βελτιστοποίηση της άνεσης, όλα τα Thunder Stroke 111 μοντέλα είναι εξοπλισμένα με το σύστημα απενεργοποίησης πίσω κυλίνδρου. Όταν ο κινητήρας φτάσει τη θερμοκρασία λειτουργίας (Καθώς πρόκειται για έναν αερόψυκτο κινητήρα, η θερμοκρασία ορίζεται βάση αυτής των λαδιών) και η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι άνω των 15 βαθμών κελσίου, ο πίσω κύλινδρος απενεργοποιείται αυτόματα όσο η μοτοσυκλέτα είναι ακίνητη, με αποτέλεσμα να επιτυγχάνονται οι χαμηλότερες θερμοκρασίες του κινητήρα για μια πιο άνετη μετακίνηση με χαμηλές ταχύτητες και μέσα στο μποτιλιάρισμα. Ο πίσω κύλινδρος επανενεργοποιείται αυτόματα, αμέσως μόλις ανοίξεις το γκάζι.

Βελτιωμένη αεροδυναμική στα χαμηλότερα φαίρινγκ του Roadmaster.
Τα χαμηλότερα φαίρινγκ του Roadmaster 2019 επανασχεδιάστηκαν και βελτιστοποιήθηκαν ώστε να παρέχουν περισσότερο αέρα στον αναβάτη. Αυτό βελτιώνει σημαντικά το τομέα της άνεσης στο ταξίδι. Η επανασχεδιασμένη ροή του αέρα ρυθμίζεται πλήρως από τέρμα ανοιχτή για τη μέγιστη απόδοση έως τέρμα κλειστή για πλήρη προστασία από τον καιρό. Τα νέα χαμηλότερα φαίρινγκ μπορούν να τοποθετηθούν και σε προγενέστερα μοντέλα με την προσθήκη των νέων προστατευτικών κάγκελων.

Βελτιωμένο ηχοσύστημα
Αρκετές ενισχύσεις έχουν γίνει και στο στάνταρ σύστημα ήχου των Indian μοτοσυκλετών ώστε να βελτιωθεί εμφανώς η ποιότητα του ήχου. Αρχικά, τα tweeters ξεχωρίστηκαν από τα μεσαία ηχεία ώστε να βελτιστοποιηθεί η απόδοση και σαφήνεια του ήχου. Δεύτερον, έχει προστεθεί ένα equalizer που είναι πλήρως ρυθμιζόμενο και προσαρμόζεται σε συγκεκριμένες συχνότητες βάσει της ταχύτητας του οχήματος, ώστε το ηχοσύστημα να έχει πάντα τη καλύτερη δυνάτη απόδοση. Όσο η ταχύτητα αυξάνεται, το equalizer προσαρμόζει αυτόματα τις συχνότητες στο βέλτιστο επίπεδο για να καλύπτει τον ήχο του δρόμου, του αέρα και του θορύβου του κινητήρα. Το αποτέλεσμα είναι ένας κρυστάλλινος ήχος 100 watt σε όλες τις ταχύτητες.

Να σημειώσουμε πως το σύστημα απενεργοποίησης του πίσω κυλίνδρου δεν αποτελεί καινούργια τεχνολογία στο κόσμο της μοτοσυκλέτας. Το ίδιο σύστημα έχει υιοθετήσει και η Ducati στο Panigale V4, που απενεργοποιεί του πίσω κυλίνδρους ανεβάζοντας το ρελαντί του κινητήρα ώστε να μην είναι αισθητή η απώλεια της ισχύος κατά το ξεκίνημα μέχρι να επανενεργοποιηθούν οι κύλινδροι. Το σύστημα αυτό εφαρμόστηκε στη Panigale μέσω μιας αναβάθμισης της ECU και πλέον βρίσκεται στο στάνταρ εξοπλισμό. Όσες από αυτές είχαν αγοραστεί με την ECU να μην έχει αυτό το λογισμικό δεν χρειάζεται να ανησυχούν, καθώς η αναβάθμιση έγινε στο πρώτο service.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Απριλίου 2026 – Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε αντιπροσωπεία

Τα μερίδια των εταιρειών στην ελληνική αγορά - Αύξηση στον μήνα και το τετράμηνο
Ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Απριλίου 2026 Ελλάδα
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

20/5/2026

Η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας άνοιξε το γκάζι και τον Απρίλιο με τις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών και λοιπών δίκυκλων να καταγράφουν υψηλό διψήφιο ποσοστό αύξησης, ενώ άκρως θετική είναι και η εικόνα για το πρώτο τετράμηνο του έτους.

Συγκεκριμένα, οι ταξινομήσεις τον Απρίλιο έφτασαν τις 8.344 με την αύξηση σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2025 να φτάνει στο 18,57%. Θετικότατη είναι και η εικόνα στο πρώτο 4μηνο της χρονιάς καθώς από την αρχή του 2026 έως και τον περασμένο μήνα ταξινομήθηκαν συνολικά 23.405 μονάδες με το νούμερο να παρουσιάζεται αυξημένο κατά 10,09% σε σχέση με το ίδιο χρονικό διάστημα της περσινής χρονιάς.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2026.

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.380

16,54%

2

SYM

1.351

16,19%

3

YAMAHA

942

11,29%

4

PIAGGIO

785

9,41%

5

CFMOTO

548

6,57%

6

ZONTES

540

6,47%

7

VOGE

485

5,81%

8

DAYTONA

443

5,31%

9

QJMOTOR

242

2,90%

10

BMW

136

1,63%

11

ASUS

134

1,61%

12

KYMCO

113

1,35%

13

SUZUKI

106

1,27%

14

THRUST

105

1,26%

15

VESPA

99

1,19%

16

LETBE

89

1,07%

17

APRILIA

83

0,99%

18

KEEWAY

79

0,95%

19

KTM

62

0,74%

20

MALAGUTI

61

0,73%

21

ROYAL ENFIELD

57

0,68%

22

TRIUMPH

49

0,59%

23

KAWASAKI

44

0,53%

24

MORBIDELLI

36

0,43%

25

BENELLI

28

0,34%

26

PEUGEOT

26

0,31%

27

DUCATI

22

0,26%

28

UM

20

0,24%

29

MOTO GUZZI

18

0,22%

30

QJ MOTOR

14

0,17%

31

GEMINI

11

0,13%

32

BETA

8

0,10%

33

RIEJU

5

0,06%

34

ECOSHIFT

4

0,05%

35

LIFAN INDUSTRY

4

0,05%

36

ΆΛΛΟΙ

215

2,58%

 

ΣΥΝΟΛΟ

8.344

 

 

2025

7.037

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

18,57%

 

 

Η Honda εξακολουθεί να έχει την πρώτη θέση στο σύνολο των δικύκλων της που ταξινομήθηκαν στην Ελλάδα με 1.380 μονάδες και μερίδιο αγοράς στο 16,54%, ωστόσο δέχτηκε στενό μαρκάρισμα από τη SYM που κατέγραψε 1.351 ταξινομήσεις για να πάρει τη δεύτερη θέση με ποσοστό στο 16,19 επί του συνόλου της αγοράς. Ακολουθεί η Yamaha στην 3η θέση με μερίδιο αγοράς 11,29% και 942 μονάδες και στην 4η θέση βλέπουμε την Piaggio με 785 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 9,41%. Την πεντάδα κλείνει η CFMOTO με 548 ταξινομήσεις και 6,57 μερίδιο της πίτας.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το 1ο τετράμηνο του 2026.

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

4.340

18,54%

2

SYM

3.793

16,21%

3

YAMAHA

2.643

11,29%

4

PIAGGIO

2.134

9,12%

5

DAYTONA

1.511

6,46%

6

VOGE

1.351

5,77%

7

CFMOTO

1.254

5,36%

8

ZONTES

1.152

4,92%

9

QJMOTOR

789

3,37%

10

BMW

394

1,68%

11

ASUS

375

1,60%

12

KYMCO

289

1,23%

13

SUZUKI

269

1,15%

14

VESPA

243

1,04%

15

THRUST

219

0,94%

16

ECOSHIFT

205

0,88%

17

KEEWAY

205

0,88%

18

APRILIA

203

0,87%

20

ROYAL ENFIELD

202

0,86%

21

LETBE

201

0,86%

22

KTM

172

0,73%

23

TRIUMPH

147

0,63%

24

MALAGUTI

134

0,57%

25

MORBIDELLI

123

0,53%

26

KAWASAKI

93

0,40%

27

PEUGEOT

74

0,32%

28

BENELLI

61

0,26%

29

UM

50

0,21%

30

DUCATI

47

0,20%

31

MOTO GUZZI

47

0,20%

32

QJ MOTOR

46

0,20%

33

BETA

37

0,16%

34

GEMINI

36

0,15%

35

RIEJU

36

0,15%

36

LIFAN INDUSTRY

27

0,12%

37

ΆΛΛΟΙ

503

2,15%

 

ΣΥΝΟΛΟ

23.405

 

 

2025

21.259

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

10,09%