Cyclone RA1000: Τέσσερα χρόνια αναμονής για το εναλλακτικό Shiver!

Η πρώτη μοτοσυκλέτα 1.000 κυβικών της Zonsen
Cyclone RA1000
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

16/12/2025

Τέσσερα χρόνια μετά την παρουσίαση του concept RA9, η Cyclone αποκαλύπτει επιτέλους την RA1000, την άμεσα συχετιζόμενη μοτοσυκλέτα παραγωγής, σε μια αγορά που καλπάζει.

Τον Σεπτέμβριο του 2021 η Cyclone παρουσίασε το concept RA9, τότε η ιδέα μιας χιλιάρας μοτοσυκλέτας από την Κίνα φάνταζε μακρυνή. Σήμερα, μετά από τέσσερα χρόνια αναμονής, η έκδοση παραγωγής με την ονομασία RA1000 μπαίνει στη γκάμα της εταιρείας, αλλά σε μια αγορά που έχει διανύσει πολύ δρόμο από το 2021.

@cyclonemotorofficial The powerful beast. #Cyclone ♬ 原聲 - Zonsen Cyclone Motorcycle

Την εποχή της RA9, η Cyclone έμοιαζε έτοιμη να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα απέναντι του ανταγωνισμού, χάρη στους στενούς δεσμούς της μητρικής Zongshen -πλέον Zonsen μετά την απλοποίηση του ονόματός της- με τον όμιλο Piaggio. Οι δύο εταιρείες διατηρούν κοινή παραγωγική δραστηριότητα στην Κίνα, κατασκευάζοντας μικρού κυβισμού Aprilia για τις ασιατικές αγορές, και αυτό αντικατοπτριζόταν ξεκάθαρα στο RA9, που βασιζόταν σε μεγάλο βαθμό στην Aprilia Shiver, τόσο σε πλαίσιο όσο και κινητήρα.

Στο τέλος του 2025 όμως, με την QJMOTOR να πουλά ήδη τετρακύλινδρες 921cc με κινητήρες MV Agusta, τη CFMOTO να ετοιμάζεται να λανσάρει V4 superbike 210 ίππων και τη Souo να βρίσκεται ήδη σε μαζική παραγωγή με μοντέλα που χρησιμοποιούν έναν εγχώρια εξελιγμένο επίπεδο οκτακύλινδρο 2.000cc, η RA1000 δείχνει σαφώς πιο “προσγειωμένη” σε σύγκριση με άλλες πρόσφατες κινεζικές αφίξεις.

Αυτό δεν σημαίνει, ωστόσο, ότι έχει χάσει τον χαρακτήρα της. Η RA1000 μεταφέρει σχεδόν αυτούσιο το σχεδιαστικό ύφος της RA9 στην παραγωγή. Το πλαίσιο βασίζεται στης Aprilia Shiver, χυτό αλουμινένιο πίσω τμήμα σε συνδυασμό με ατσάλινο χωροδικτύωμα μπροστά.

Cyclone RA1000

Κάτω από το πλαίσιο φιλοξενείται ένας οκταβάλβιδος V2 κινητήρας DOHC, επίσης βασισμένος στου Shiver. Διατηρεί τη διαδρομή των 67,4 χλστ του Shiver 900, αλλά με αυξημένη διάμετρο στα 97 χλστ από 92 χλστ, φτάνοντας έτσι τα 996 κυβικά εκατοστά.

Με αυξημένο λόγο συμπίεσης 12:1, σε σχέση με το 11:1 της Aprilia, η ισχύς ανεβαίνει από τους 94 ίππους στους 105 ίππους στις 9.000 σ.α.λ., ενώ η ροπή αυξάνεται από τα 9,12 στα 9,68 κιλά, διαθέσιμα από τις 6.500 σ.α.λ.

Παρότι το σώμα της μοτοσυκλέτας θυμίζει έντονα και δικαίως την Shiver, το ψαλίδι ξεχωρίζει στην Cyclone καθώς πρόκειται για μονόμπρατσο, όπως και στο concept RA9, και φιλοξενεί ένα εντυπωσιακό πίσω ελαστικό 240/17, δίνοντας στη μοτοσυκλέτα αναλογίες που θυμίζουν Ducati Diavel 1260, της εποχής που παρουσιάστηκε το RA9, εικόνα που ενισχύουν και οι διπλές, εξατμίσεις στη δεξιά πλευρά, μπροστά από τον πίσω τροχό.

Cyclone RA1000

Μπροστά, τα πράγματα είναι πιο συμβατικά, με ελαστικό 120/70-17, ενώ οι αναρτήσεις είναι πλήρως ρυθμιζόμενες και τα φρένα προέρχονται από την J.Juan με τετραπίστονες δαγκάνες. Το σύστημα πέδησης συνοδεύεται από cornering ABS και το συνολικό βάρος της RA1000 φτάνει τα 225 κιλά γεμάτη, με το ρεζερβουάρ των 17 λίτρων.

Ενδιαφέρον έχει και το timing της παρουσίασης, καθώς η RA1000 κάνει το ντεμπούτο της λίγους μήνες μετά την επαναφορά του Aprilia Shiver 900 στην κινεζική αγορά, με ήπιο facelift σε σχέση με την έκδοση που είχε αποσυρθεί από Ευρώπη και ΗΠΑ πριν λίγα χρόνια.

Η Zonsen συγκαταλέγεται στους παλαιότερους και μεγαλύτερους κατασκευαστές μοτοσυκλετών στην Κίνα και η Cyclone έχει δημιουργηθεί με στόχο την παραγωγή πιο premium μοντέλων στόχο τις εξαγωγές. Παρ’ όλα αυτά, η εταιρεία κινείται πιο συγκρατημένα σε διεθνές επίπεδο σε σχέση με ανταγωνιστές όπως η CFMOTO, η QJMotor, αλλά και οι νεότερες Benda και Kove.

Cyclone RA1000

Σήμερα η Cyclone δραστηριοποιείται σε ορισμένες ευρωπαϊκές αγορές και σε χώρες της Νότιας Αμερικής, ενώ αναμένεται και στην Ελλάδα από την Mototrend SA.

Ετικέτες

Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

24,2%

28,0%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες