Δοκιμή Michelin Enduro Medium

Με τη συνταγή Total Performance
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

16/4/2018

Ο "δικός μας" Κίμων Καράμπελας χρησιμοποιεί εδώ και αρκετό καιρό τα καινούρια ελαστικά Enduro Medium της Michelin και μοιράζεται μαζί μας την προσωπική εμπειρία του από την οδήγησή τους. Η πρώτη επαφή μας μαζί τους ήταν στην παρουσίαση των νέων Husqvarna και KTM επί ελληνικού εδάφους, όπου πραγματοποιήθηκε παράλληλα και η παρουσίαση των νέων ελαστικών της Michelin για χρήση endurο,  είχαμε τη δυνατότητα να τα οδηγήσουμε πάνω σε διαφορετικής ιπποδύναμης και βάρους μοτοσυκλέτες.

Διαθέτουν νέα σύνθεση γόμας και ειδικά μελετημένη τοποθέτηση και σχήματος τακούνια, ώστε να ανταποκρίνονται καλύτερα στις συνεχώς μεταβαλλόμενες  συνθήκες που συναντούμε στις εκτός δρόμου διαδρομές.

 Τα νέαMichelin Enduro Medium αντικατέστησαν τα Enduro Competition VI, διαθέτουν νέα κατασκευή σκελετού και νέα σχεδίαση των μπλοκ πέλματος, αυξάνοντας την ελκτική δύναμη, ενώ απορροφούν περισσότερους κραδασμούς από τον προκάτοχό τους και έχουν καλύτερη συμβατότητα με τα Bib-Mousse της Michelin.

Βασικός σκοπός της Michelin στη δημιουργία αυτού του ελαστικού ήταν το Enduro Medium να αποδίδει το ίδιο καλά σε όλα τα τερέν, κάτι που αποτελεί την βασική φιλοσοφία του Total Performance.  Έτσι το πίσω ελαστικό, όχι μόνο αποδίδει σε όλες τις μοτοσυκλέτες και σε όλα τα εδάφη το ίδιο αποτελεσματικά, αλλά παράλληλα έχει 15% μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, προσθέτοντας και τον παράγοντα της οικονομίας στην εξίσωση. Για το εμπρός ελαστικό, η γαλλική εταιρεία  διαθέτει και μια δεύτερη επιλογή,  το Enduro Hard, που προτείνεται για ξερά και σκληρά εδάφη όντας πιο ανθεκτικό στις συγκεκριμένες συνθήκες.

Εμείς είχαμε την ευκαιρία να τα δοκιμάσουμε στην πράξη, με τα αποτελέσματα να είναι παραπάνω από ικανοποιητικά στις δύσκολες συνθήκες πρόσφυσης που συναντήσαμε.

Κυρίως όμως μας ικανοποίησε το γεγονός, ότι είχαν ομοιογενή συμπεριφορά, είτε ήταν πάνω σε μια ελαφριά δίχρονη μοτοσυκλέτα, είτε σε ένα μεγάλου κυβισμού τετράχρονο enduro.

 

 

ΒΑΣΙΚΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

 

  • Ελκτικότητα και βελτιωμένη διέλευση χάρη στη μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής.
  • Καλύτερο σε λασπώδες έδαφος, πιο αποτελεσματικό στην απομάκρυνση της λάσπης.
  • Εξαιρετικό στο στεγνό και στην εναλλαγή κατεύθυνσης.
  • Μεγαλύτερη αντίσταση στα κοψίματα στο στεγνό, χάρη στα κυβίδια γόμας με μεγαλύτερη βάση.   

 

ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

140/80 -18 70R (MEDIUM)

120/90 -18 65R (MEDIUM)

90/90 -21 54R (MEDIUM)

90/90 -21 54R (HARD)

90/100 -21 57R (MEDIUM)

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Δεκεμβρίου και 2025: Άνοδος στο 12μηνο με +3,12%

Έσπασε το φράγμα των 80.000 ταξινομήσεων μετά από 17 χρόνια! - Η κατάταξη των εταιρειών
Ταξινομήσεις δικύκλου - Ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

21/1/2026

Έπειτα από σερί μηνών που κινήθηκαν πτωτικά ο Δεκέμβριος έκλεισε το 2025 με άνοδο για να σφραγίσει τη χρονιά που καταγράφηκαν οι υψηλότερες ταξινομήσεις μοτοσυκλετών, παπιών και σκούτερ μετά την οικονομική κρίση.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και έπειτα από την επεξεργασία του ΣΕΜΕ, τον Δεκέμβρη που μας πέρασε είχαμε περισσότερες ταξινομήσεις έναντι του ίδιου μήνα του 2024 καθώς αυτές σημείωσαν αύξηση της τάξης του 4,58% και ανέβηκαν από τις 3.166 στις 3.311.

Έτσι, με άνοδο, έκλεισε και η χρονιά στο σύνολό της. Στο 12μηνο του 2025 καταγράφηκαν στην ελληνική αγορά 80.416 ταξινομήσεις, έναντι 77.985 ταξινομήσεων το 2024, με την αύξηση να φτάνει το 3,11%, παρά το αρνητικό σερί των τελευταίων μηνών πριν από τον Δεκέμβριο.

Οι 80.000+ περσινές ταξινομήσεις είναι και η καλύτερη επίδοση της ελληνικής αγοράς μοτοσυκλέτας μετά την κρίση και αυτή είναι η 5η φορά στην ιστορία που σημειώνονται πάνω από 80.000 ταξινομήσεις ως η 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, έπειτα από το σερί που κράτησε από το 2005 έως το 2008. 

Ήταν τότε που η ελληνική αγορά ανέβηκε από τις 72.023 μονάδες του 2004 στις 83.078 του 2005 και έπειτα στις 88.480 το 2006, για να φτάσει στο ρεκόρ των 100.458 ταξινομήσεων το 2007. Το 2008 οι ταξινομήσεις έφτασαν στις 100.118, ενώ το 2009 ξεκίνησε η κατρακύλα (71.666 ταξινομήσεις) για να βρει πάτο το 2017 με το 12μηνο να κλείνει με μόλις 28.852 ταξινομήσεις.

Από το χαμηλό του 2017 σε περισσότερες από 80.000 ταξινομήσεις το 2025 με την αύξηση αυτό το χρονικό διάστημα να φτάνει στο 178,7%!

Ας δούμε την κατάταξη των εταιρειών για τον Δεκέμβριο αλλά και συνολικά για το έτος ξεκινώντας από τον τελευταίο μήνα του 2025.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

603

18,21%

2

SYM

509

15,37%

3

PIAGGIO

317

9,57%

4

SUZUKI

300

9,06%

5

YAMAHA

262

7,91%

6

DAYTONA

214

6,46%

7

CFMOTO

152

4,59%

8

VOGE

136

4,11%

9

QJMOTOR

80

2,42%

10

ASUS

65

1,96%

11

ZONTES

60

1,81%

 

KYMCO

60

1,81%

12

APRILIA

50

1,51%

13

THRUST

49

1,48%

14

BMW

40

1,21%

15

VESPA

38

1,15%

16

KTM

35

1,06%

17

KEEWAY

33

1,00%

18

TRIUMPH

24

0,72%

19

ROYAL ENFIELD

23

0,69%

20

LETBE

20

0,60%

21

MALAGUTI

14

0,42%

22

BENELLI

13

0,39%

23

DUCATI

12

0,36%

24

BRIXTON

11

0,33%

25

PEUGEOT

9

0,27%

26

KAWASAKI

8

0,24%

27

MORBIDELLI

6

0,18%

 

MOTO GUZZI

6

0,18%

28

BETA

5

0,15%

29

SEGWAY

2

0,06%

30

UM

1

0,03%

 

OTHERS*

154

4,65%

 

ΣΥΝΟΛΟ

3.311

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24

4,58%

 

Τον Δεκέμβριο η Honda πήρε την πρώτη θέση με 603 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 18,21%. Ακολούθησε στη δεύτερη θέση η SYM με 15,37% και 509 ταξινομήσεις, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η Piaggio με ποσοστό 9,57% και 317 ταξινομήσεις. Λίγο πιο πίσω, στην 4η θέση με 300 μονάδες και 9,06% η Suzuki, λόγω της προμήθειας της ΕΛ.ΑΣ. με μοτοσυκλέτες με τη Yamaha να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 262 ταξινομήσεις και 7,91% μερίδιο αγοράς.


Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για όλο το 2025

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

15.761

19,60%

2

SYM

14.229

17,69%

3

PIAGGIO

8.381

10,42%

4

YAMAHA

8.330

10,36%

5

DAYTONA

5.291

6,58%

6

VOGE

4.387

5,46%

7

CFMOTO

4.052

5,04%

8

ZONTES

2.808

3,49%

9

QJMOTOR

2.420

3,01%

10

SUZUKI

1.456

1,81%

11

KYMCO

1.277

1,59%

12

VESPA

1.188

1,48%

13

BMW

1.131

1,41%

14

THRUST

973

1,21%

15

APRILIA

822

1,02%

16

KEEWAY

696

0,87%

17

TRIUMPH

533

0,66%

18

ROYAL ENFIELD

526

0,65%

19

KTM

483

0,60%

20

ASUS

467

0,58%

21

LETBE

453

0,56%

22

BENELLI

430

0,53%

23

LIFAN INDUSTRY

389

0,48%

24

UM

367

0,46%

25

PEUGEOT

314

0,39%

26

MALAGUTI

252

0,31%

27

KAWASAKI

238

0,30%

28

MORBIDELLI

230

0,29%

29

DUCATI

227

0,28%

30

SEGWAY

142

0,18%

31

BRIXTON

135

0,17%

32

MOTO GUZZI

110

0,14%

33

BETA

96

0,12%

34

GPX

85

0,11%

 

OTHERS*

1737

2,16%

 

ΣΥΝΟΛΟ

80.416

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24

3,12%

 

Η Honda έκλεισε τη χρονιά στην κορυφή των ταξινομήσεων στην Ελλάδα με 15.761 μονάδες και μερίδιο αγοράς στο 19,6%. Ακολούθησε στη 2η θέση η SYM με 14.427 μονάδες και μερίδιο αγοράς στο 18,5% με την Piaggio να παίρνει την τρίτη θέση με 8.897 μονάδες και 11,4% μερίδιο αγοράς. Οριακά πίσω της στην 4η θέση βλέπουμε τη Yamaha, με 10,67% και 8.323 ταξινομήσεις με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 7.273 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 9,33%.