Ducati: Ανακοινώθηκε ο νέος τιμοκατάλογος στην Ελλάδα για το 2026

Με όλα τα μοντέλα και τις ειδικές εκδόσεις.
Ducati MY26 Pricelist
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

2/2/2026

Η Ducati δημοσίευσε έναν πλήρη τιμοκατάλογο με την εδεικτική λιανική τιμή στην Ελλάδα για τα μοντέλα του 2026. Οι τιμές ισχύουν από σήμερα 02/02/2026 αντικαθιστώντας όλες τις προηγούμενες και καλύπτουν όλα τα μοντέλα παραγωγής, και τις ειδικές εκδόσεις S, Cors και Carbon.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν οι νέες εκδόσεις στις οικογένειες Panigale και Streetfighter, με πληθώρα εξοπλιστικών πακέτων και αγωνιστικών παραλλαγών, αλλά και οι Multistrada V4 σε διαμορφώσεις Radar, Rally και Travel, που δείχνουν ξεκάθαρα την κατεύθυνση της Ducati προς την high-tech τουριστική adventure μοτοσυκλέτα. Στην άλλη άκρη του φάσματος, οι Scrambler 803 και το επετειακό 10° Anniversario Rizoma Edition συνεχίζουν τη neo-retro πλευρά της ιταλικής εταιρείας.

Ducati

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ DUCATI MODEL YEAR 2026
Ισχύει από 02/02/2026

ΜΟΝΤΕΛΟ

Κυβισμός
(cm3)

Ιπποδύναμη (hp)

Ενδεικτική Τελική Τιμή (€)

SCRAMBLER

 

 

 

Scrambler Icon Dark

803

73

€ 11.600

Scrambler Icon - Red or Yellow or Thrilling Black

803

73

€ 12.600

Scrambler Nightshift - Emerald Green

803

73

€ 14.300

Scrambler Full Throttle - Heritage Livery

803

73

€ 14.300

Scrambler Full Throttle - Rosso GP & Dark Stealth

803

73

€ 12.900

Scrambler Ducati 10° Anniversario Rizoma Edition

803

73

€ 17.400

MONSTER

 

 

 

Monster - Red

890

111

€ 14.400

Monster - Iceberg White

890

111

€ 14.500

HYPERMOTARD

 

 

 

Hypermotard 698 Mono - Red

659

77,5

€ 15.500

Hypermotard 698 Mono RVE

659

77,5

€ 16.500

Hypermotard V2 - Red

890

120

€ 17.400

Hypermotard V2 SP

890

120

€ 22.500

DESERTX

 

 

 

Desert X - White Livery

890

115,6

€ 19.900

DESMO450 MX

 

 

 

Desmo450 MX

450

64

€ 14.300

Desmo450 MX FACTORY

450

64

€ 16.500

MULTISTRADA

 

 

 

Multistrada V2 - Red

890

115,6

€ 17.800

Multistrada V2 S - Red

890

115,6

€ 20.400

Multistrada V2 S - Storm Green

890

115,6

€ 20.800

Multistrada V2 S Travel - Red

890

115,6

€ 21.400

Multistrada V2 S Travel - Storm Green

890

115,6

€ 21.800

Multistrada V4 - Red

1.158

170

€ 23.200

Multistrada V4 S - Red (*)(**)

1.158

170

€ 27.600

Multistrada V4 S Radar - Red (*)(**)

1.158

170

€ 28.600

Multistrada V4 S Travel & Radar - Red (*)(**)

1.158

170

€ 30.400

Multistrada V4 Pikes Peak

1.158

170

€ 36.500

Multistrada V4 RS

1.103

180

€ 45.900

Multistrada V4 Rally Radar - Red

1.158

170

€ 32.800

Multistrada V4 Rally Radar - Jade Green

1.158

170

€ 33.300

Multistrada V4 Rally Sport Travel Adventure - Red

1.158

170

€ 34.800

Multistrada V4 Rally Sport Travel Adventure - Jade Green

1.158

170

€ 35.300

Multistrada V4 Rally Full Adventure - Red

1.158

170

€ 36.400

Multistrada V4 Rally Full Adventure - Jade Green

1.158

170

€ 36.900

DIAVEL

 

 

 

Diavel V4 - Red

1.158

168

€ 33.300

Diavel V4 - Black Roadster Livery

1.158

168

€ 33.700

Diavel V4 RS

1.158

168

€ 47.200

XDiavel V4 - Burning Red

1.158

168

€ 35.500

XDiavel V4 - Black Lava

1.158

168

€ 35.800

STREETFIGHTER

 

 

 

Streetfighter V2 - Red

890

120

€ 19.200

Streetfighter V2 S - Red

890

120

€ 20.800

Streetfighter V2 S - Yellow

890

120

€ 21.200

Streetfighter V4 - Red

1.103

214

€ 29.000

Streetfighter V4 S - Red

1.103

214

€ 33.500

Streetfighter V4 S - Corse

1.103

214

€ 36.000

PANIGALE

 

 

 

Panigale V2 - Red

890

120

€ 20.300

Panigale V2 S - Red

890

120

€ 22.300

Panigale V2 S - Yellow

890

120

€ 22.700

Panigale V2 (MM93/FB63)

890

120

€ 25.700

Panigale V4 - Red

1.103

216

€ 33.700

Panigale V4 S - Red

1.103

216

€ 41.000

Panigale V4 S Corse

1.103

216

€ 44.000

Panigale V4 S Carbon

1.103

216

€ 48.400

Panigale V4 S Carbon Pro

1.103

216

€ 54.000

Panigale V4 R

998

218

€ 51.000

Panigale V4 R 2025 MotoGP Replica

998

218

€ 112.000

Panigale V4 Tricolore

1.103

216

€ 65.000

Panigale V4 Lamborgini

1.103

218

€ 95.000

Ειδικές σημειώσεις 
*Διατίθεται σε μαύρο ή λευκό χρώμα (+€400,00).
**Διατίθεται με Spoked Wheels (+€1.200,00) ή Forged Wheels (+€2.000,00), κατόπιν παραγγελίας. Οι παραπάνω τιμές δεν περιλαμβάνουν έξοδα προετοιμασίας, μεταφοράς και τέλη κυκλοφορίας.
Όλα τα μοντέλα Ducati διαθέτουν 4 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση, χωρίς περιορισμό χιλιομέτρων (εξαιρείται το Desmo450 MX).

Ducati

 

MotoCAP: Βήματα πίσω κάνει ο προστατευτικός ρουχισμός αναβάτη - Τι δείχνουν οι δοκιμές ασφάλειας

Μειώνεται αντί να αυξάνεται η αντοχή των υλικών στην τριβή σε πολλές περιπτώσεις – Γιατί γίνεται αυτό
MotoCAP αξιολόγηση προστατευτικού εξοπλισμού αναβάτη
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Χωρίς να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ο ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας MotoCAP από την Αυστραλία αναφέρει ότι πληθαίνουν τα παραδείγματα προϊόντων που προσφέρουν λιγότερη προστασία στις νεότερες εκδόσεις τους από εκείνη που είχαν όταν παρουσιάστηκαν αρχικά.

Ο MotoCAP (Motorcycle Clothing Assessment Program), είναι ο πρώτος ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας στον κόσμο, αναφορικά με τα επίπεδα ασφάλειας και άνεσης που παρέχουν. Δημιουργήθηκε στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία από μια κοινοπραξία κυβερνητικών φορέων, λεσχών μοτοσικλέτας και οργανισμών οδικής ασφάλειας και είναι αναγνωρισμένο και από τη FIM, ενώ έχει δοκιμάσει περισσότερα από 1.000 προϊόντα από το 2019 που ξεκίνησε μέχρι σήμερα. Μαζί με τον MotoCAP είναι και ο Consumer Rating & Assessment of Safety Helmets (CRASH), ο οποίος αξιολογεί την προστασία που προσφέρουν τα κράνη. 

Από την εφαρμογή της ευρωπαϊκής οδηγίας EN17092 το 2020, ο ανεξάρτητος οργανισμός έχει παρατηρήσει στις δοκιμές του ότι πολλά από τα προϊόντα έχουν πλέον χαμηλότερη αντίσταση στην τριβή σε σχέση με εκείνη που είχαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν προσφέροντας έτσι χαμηλότερο επίπεδο προστασίας. Αυτό γιατί ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν επανασχεδιάσει κάποια από τα προϊόντα τους χρησιμοποιώντας ελαφρύτερα και πιο λεπτά υλικά ώστε να προσφέρουν περισσότερη άνεση στον αναβάτη, η οποία είναι επίσης εξαιρετικά σημαντική για την ασφάλειά του αφού έλλειψη άνεσης μπορεί να προκαλέσει απώλεια συγκέντρωσης κατά την οδήγηση και κατά συνέπεια αυτό να αυξήσει την πιθανότητα εμπλοκής σε κάποιο ατύχημα. Η επανασχεδίαση γίνεται βέβαια και για μείωση του κόστους αφού λιγότερα υλικά (ελαφρύτερα υφάσματα για παράδειγμα σε μπουφάν και παντελόνια) σημαίνει αυτόματα και μικρότερο κόστος για τους κατασκευαστές.

Τα εν λόγω προϊόντα εξακολουθούν να υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού EN17092, ωστόσο τα δεδομένα από τις δοκιμές ασφάλειας φέρνουν τα αποτελέσματα πιο κοντά στο επιτρεπτό όριο σε σχέση με πριν και αυτό δείχνει ότι σε περίπτωση πτώσης αυτά τα προϊόντα δεν είναι το ίδιο ανθεκτικά όπως ήταν πριν από λίγα μόλις χρόνια.

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού αναβάτη

Χαρακτηριστικό είναι το γράφημα που ακολουθεί και δείχνει την... οπισθοδρόμηση σε επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει ο προστατευτικός ρουχισμός μέσα στα χρόνια. Δείτε πόσες σκουρόχρωμες καφέ τελείες (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση των δύο αξόνων και πόσες στην κορυφή. Τελείες που τοποθετούνται με βάση την αντοχή στην τριβή ενός υλικού σε διάρκεια χρόνου, με τον οριζόντιο άξονα να δείχνει και τη συνολική βαθμολογία και τον κάθετο τη διάρκεια αντοχής του υλικού στην τριβή σε ζώνες υψηλού ρίσκου, όπως είναι για παράδειγμα τα γόνατα, οι παλάμες, οι ώμοι και οι γοφοί (δείτε τη σχετική εικόνα πάνω). 

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού

Τα πράγματα είναι ίσως πιο ξεκάθαρα στη δεύτερη στήλη που σχηματίζεται, αξιολόγησης "ΑΑ", όπου τα περισσότερα νέα προϊόντα (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση, ενώ στη μέση της στήλης έχουμε περισσότερα προϊόντα που δοκιμάστηκαν από το 2019 έως το 2024. Και στις δύο αυτές στήλες τα περισσότερα προϊόντα αντέχουν στην τριβή λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν τρυπήσουν με τον οργανισμό να θεωρεί αποδεκτή μια τιμή κοντά στα τρία δευτερόλεπτα και ένα αποτέλεσμα κρίνεται "καλό" όταν η αντοχή ξεπερνά τα 5,6 δευτερόλεπτα. Ως σημείο αναφοράς ο MotoCAP δίνει και την αντοχή συμβατικού παντελονιού Denim γνωστής εταιρείας, το οποίο αντέχει στην τριβή 0,4-0,6 δλ. στις δοκιμές του οργανισμού.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί και πιο απτό παράδειγμα αναφέροντας συγκεκριμένο προϊόν -χωρίς να το κατονομάζει- το οποίο είχε αντοχή στην τριβή που έφτανε τα 3,7 δευτερόλεπτα όταν παρουσιάστηκε και νεότερες εκδοχές του έριξαν αυτή την τιμή στο 1,2 δευτερόλεπτο χωρίς παράλληλα να αλλάξει η τιμή του προϊόντος στο ράφι.

Με δύο "Α" ο MotoCAP αξιολογεί τα προϊόντα που προσφέρουν επίπεδο ασφάλειας που χρειάζεται για να κινηθεί κανείς σε δρόμους εκτός πόλης όπου ο συντελεστής τριβής είναι υψηλότερος και χρειάζονται υλικά υψηλότερης αντοχής για το απαιτούμενο επίπεδο ασφάλειας. Προϊόντα με ένα "A" είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται σε αστικό περιβάλλον όπου ο συντελεστής τριβής είναι χαμηλότερος, οπότε μικρότερη είναι και η πιθανότητα να τρυπήσει, για παράδειγμα, ένα μπουφάν που τρίβεται στην άσφαλτο. Με "ΑΑΑ" αξιολογείται ο ρουχισμός που προσφέρει ακόμη πιο υψηλό επίπεδο προστασίας στην τριβή.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι ο οργανισμός αναφέρεται συγκεκριμένα σε δρόμους που έχουν άσφαλτο (Bitumen) και πιο χοντρό χαλίκι από αυτό που χρησιμοποιείται στους ευρωπαϊκούς δρόμους (Chip Seal), οι οποίοι έχουν πιο άγρια επιφάνεια και έχουν 4,5 υψηλότερο συντελεστή τριβής από έναν συμβατικό ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Να σημειωθεί επίσης πως οι κατασκευαστές σαφώς και έχουν το δικαίωμα να επανασχεδιάσουν τον προστατευτικό ρουχισμό που διαθέτουν ώστε να προσφέρει αυτός χαμηλότερο επίπεδο προστασίας, κάτι που δεν είναι επιχειρηματικά μεμπτό (ηθικά όμως;) εφόσον το προϊόν εξακολουθεί να υπερκαλύπτει τα όρια που έχουν τεθεί στις δοκιμές ασφάλειας.

Ο MotoCAP αναφέρει επίσης ότι οι κατασκευαστές προχωρούν σε αυτή την ενέργεια γιατί τα όρια για το EN17092 είναι χαμηλά και αυτό τους επιτρέπει να μειώσουν το κόστος για τους ίδιους αφαιρώντας επίπεδα προστασίας χωρίς να διακινδυνεύουν κακή αξιολόγηση. Από την άλλη όμως όχι μόνο δεν βελτιώνουν το επίπεδο ασφάλειας αλλά το κατεβάζουν κιόλας.