Ducati Desmosedici GP6 – Στο σφυρί η μοτοσυκλέτα με "DNA" της Ferrari

Έως 750.000 ευρώ εκτιμάται η αξία της νικήτριας μοτοσυκλέτας του Loris Capirossi
Ducati Desmosedici GP6 δημοπρασία Loris Capirossi 2024
Από το

motomag

27/11/2024

Την ευκαιρία να αποκτήσουν μια εξαιρετικά σπάνια και εργοστασιακή MotoGP μοτοσυκλέτα θα έχουν σε λίγες ημέρες οι συλλέκτες με γερά πορτοφόλια με τον RM Sotheby’s να δημοπρατεί διαδικτυακά μια Ducati Desmosedici GP6.

Είναι πολύ σπάνιο να δοθεί η ευκαιρία σε οποιονδήποτε να αποκτήσει μια εργοστασιακή MotoGP μοτοσυκλέτα με δεδομένο ότι οι Ιάπωνες κατασκευαστές δυστυχώς καταστρέφουν τις μοτοσυκλέτες τους στο τέλος κάθε σεζόν, εκτός από εκείνες που κρατούν για τα μουσεία τους. 

Έτσι η δημοπρασία της πανέμορφης εργοστασιακής Ducati Desmosedici GP6 (ευτυχώς που υπάρχουν και οι Ιταλοί!), από την πρώτη τετράχρονη και συναρπαστική εποχή του MotoGP με τις πρωτότυπες αγωνιστικές του λίτρου, είναι από μόνη της ένα σημαντικό γεγονός που κάνει τα σάλια των συλλεκτών να τρέχουν, ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη του ότι συμμετείχε στην τελευταία σεζόν του 2006 - έπειτα και για μια πενταετία ο κυβισμός περιορίστηκε στα 800 κ.εκ.- και έχει στο βιογραφικό της και νίκες.

Ducati Desmosedici GP6 δημοπρασία Loris Capirossi 2024

H συγκεκριμένη GP6 αποκτήθηκε απευθείας από το εργοστάσιο της Ducati, στις 19 Φεβρουαρίου του 2007, από άγνωστο συλλέκτη, φέροντας πάνω της μέχρι και το αυτοκόλλητο του τεχνικού ελέγχου από τον τελευταίο αγώνα της σεζόν του 2006 που έγινε στη Valencia. 

Εκεί με αναβάτη τον Capirossi αυτή η GP6 έκανε ρεκόρ ταχύτερου γύρου, με τον Ιταλό να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση του βάθρου και τον παγκόσμιο πρωταθλητή στα Superbikes Troy Bayliss, που αντικαθιστούσε έναν τραυματισμένο Sete Gibernau, να παίρνει τη νίκη και να δίνει στην Ducati το πρώτο της 1-2 στο MotoGP! 

Ducati Desmosedici GP6 δημοπρασία Loris Capirossi 2024

Η Desmosedici GP6 που βγαίνει στο σφυρί διαδικτυακά από τον οίκο RM Sotheby's  είναι μια από τις έξι νικηφόρες Ducati της περιόδου 2003-2006 (7 νίκες συνολικά σε 4 χρόνια για τους Ιταλούς), ενώ οδήγησε τον Loris Capirossi σε pole position και νίκη στον αγώνα του Motegi. Είναι επίσης η μία από τις έξι που κατασκευάστηκαν για τη σεζόν του 2003.

Ξεκινώντας στον 21ο αιώνα, ξεκίνησε και μια νέα εποχή για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας που μετονομάστηκε σε MotoGP και προανήγγειλε την “αποχώρηση” των δίχρονων κινητήρων των 500 κ.εκ., τα οποία έδωσαν τη θέση τους σε τετράχρονους των 990 κ.εκ. 

Η Ducati ανακοίνωσε ότι θα συμμετείχε στο κορυφαίο πρωτάθλημα ταχύτητας και το 2001 πέρασε μια ολόκληρη χρονιά αναπτύσσοντας τη νέα της MotoGP μοτοσυκλέτα, πριν αποκαλύψει το πρώτο της μοντέλο στα μέσα της σεζόν του 2002 στο Ιταλικό Grand Prix στο Mugello για την σεζόν του 2003.

Ducati Desmosedici GP6 δημοπρασία Loris Capirossi 2024

Την πρώτη σεζόν του 2003 η Ducati τερμάτισε στη δεύτερη θέση στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών, με τις Honda των Valentino Rossi, Sete Gibernau, Max Biaggi και Nicky Hayden να κυριαρχούν των υπολοίπων, ενώ στην τελευταία σεζόν για τα μοτέρ του λίτρου στο MotoGP, η GP6 ήταν πλέον ένας σαφώς πιο υπολογίσιμος αντίπαλος που έδωσε τη δυνατότητα στο Capirossi να πάρει τρεις συνολικά νίκες και να ανέβει στο βάθρο άλλες πέντε φορές για να τερματίσει τρίτος στο πρωτάθλημα των Αναβατών.

Σε αυτή την πρώτη εποχή του MotoGP, με τετράχρονους κινητήρες 990 κ.εκ. η Ducati έριξε μπόλικη δουλειά για να κλείσει την ψαλίδα από τους υπόλοιπους όσο πιο γρήγορα γινόταν. Προσέλαβε μάλιστα αεροδυναμιστές από τον κόσμο της Formula 1, και χρησιμοποίησε αεροδυναμικές σήραγγες κοντά στη βάση της ομάδας στη Bologna. 

Ducati Desmosedici GP6 δημοπρασία Loris Capirossi 2024

Επίσης το Borgo Panigale είχε πάρει και μηχανικούς που είχαν εργαστεί στην εξέλιξη των κινητήρων της Ferrari, η οποία κυριαρχούσε τότε στη Formula 1, με στόχο να εξελίξουν τον V4 κινητήρα που έφτασε στους 250 ίππους. Ο ίδιος ο Piero Ferrari και μια ομάδα μηχανικών του είχαν εμπλακεί απευθείας στην εξέλιξη του κινητήρα της Ducati.

Η δημοπρασία θα ξεκινήσει στις 3 Δεκεμβρίου στις 12.00 μ.μ. ώρα Ελλάδας και θα λήξει στις 5 Δεκεμβρίου 2024, στις 12.00 μ.μ. με την αξία της Desmosedici GP6 να εκτιμάται μεταξύ 380.000-762.600 ευρώ. Βρείτε εδώ τον σύνδεσμο.

Ducati Desmosedici GP6 δημοπρασία Loris Capirossi 2024Ducati Desmosedici GP6 δημοπρασία Loris Capirossi 2024

 

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών - Εκτόξευση 29,41% σε σχέση με πέρυσι!

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, αλλά με επιφυλάξεις - Οι επιδόσεις εταιρειών σε μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις εταιρειών, Ιανουάριος 2026
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Τον Ιανουάριο του 2026 η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 885 20,17%
2 SYM 704 16,05%
3 PIAGGIO 427 9,73%
4 YAMAHA 423 9,64%
5 DAYTONA 341 7,77%
6 VOGE 268 6,11%
7 CFMOTO 201 4,58%
8 QJMOTOR 152 3,46%
9 BMW 93 2,12%
10 ECOSHIFT 91 2,07%
11 ASUS 90 2,05%
12 ZONTES 73 1,66%
13 SUZUKI 63 1,44%
14 KYMCO 60 1,37%
15 VESPA 43 0,98%
16 KEEWAY 42 0,96%
17 ROYAL ENFIELD 41 0,93%
18 TRIUMPH 36 0,82%
19 THRUST 34 0,78%
20 APRILIA 32 0,73%
21 MORBIDELLI 30 0,68%
22 KTM 26 0,59%
  MALAGUTI 26 0,59%
23 PEUGEOT 20 0,46%
24 LETBE 19 0,43%
25 RIEJU 17 0,39%
26 BENELLI 14 0,32%
27 KAWASAKI 13 0,30%
  UM 13 0,30%
28 BETA 10 0,23%
29 DUCATI 8 0,18%
30 HARLEY DAVIDSON 7 0,16%
31 MOTO GUZZI 6 0,14%
32 ARIIC 5 0,11%
  LIFAN INDUSTRY 5 0,11%
  OTHERS* 69 1,57%
  ΣΥΝΟΛΟ   4387
  2025   3390
  ΔΙΑΦΟΡΑ   29,41%

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ξεκινά το 2026 από εκεί που σταμάτησε το 2025, δηλαδή στην κορυφή, και με σεβαστή διαφορά από τη μεγάλο αντίπαλο SYM -αμφότερες οι μόνες εταιρείες με μερίδιο πάνω από το 15% της συνολικής πίτας. Τρίτη ήταν η Piaggio, η πρώτη κάτω του 10%, ενώ από -πολύ- κοντά ακολούθησε η Yamaha στην τέταρτη θέση, με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα. Αξιοσημείωτη είναι η 10η θέση της ECOSHIFT, της εταιρείας e-scooter της Πέτρος Πετρόπουλος, με το γνωστό ελληνικό NOOS. Σημειώστε πως ο ΣΕΜΕ δίνει ΜΑΖΙ Daytona & KOVE, ενώ τον Ιανουάριο η KOVE σημείωσε 34 ταξινομήσεις που αν τις αφαιρέσουμε από την Daytona, μένουν 307 ταξινομήσεις για την τελευταία.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών βάσει των πωλήσεων μοτοσυκλετών μόνο.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 233 21,92%
2 CFMOTO 167 15,71%
3 YAMAHA 131 12,32%
4 VOGE 88 8,28%
5 BMW 80 7,53%
6 SUZUKI 52 4,89%
7 ROYAL ENFIELD 41 3,86%
8 DAYTONA \ KOVE 40 3,76%
9 TRIUMPH 36 3,39%
10 QJMOTOR 27 2,54%
11 KTM 26 2,45%
12 RIEJU 17 1,60%
13 MORBIDELLI 16 1,51%
14 ZONTES 15 1,41%
15 KAWASAKI 13 1,22%
16 BENELLI 11 1,03%
17 APRILIA 10 0,94%
  BETA 10 0,94%
18 DUCATI 8 0,75%
19 HARLEY-DAVIDSON 7 0,66%
20 MOTO GUZZI 6 0,56%
21 BRIXTON 4 0,38%
22 DONGBEN 3 0,28%
  ZERO 3 0,28%
23 MOTORCYCLES 2 0,19%
  HUSQVARNA 2 0,19%
  KEEWAY 2 0,19%
  MOTO MORINI 2 0,19%
  STARK 2 0,19%
  SWM 2 0,19%
  VELIMOTOR 2 0,19%
24 BAJAJ 1 0,09%
  GASGAS 1 0,09%
  INDIAN 1 0,09%
  MOTORCYCLE 1 0,09%
  MALAGUTI 1 0,09%
  SKYTEAM 1 0,09%
  TM MOTO 1 0,09%
  UM 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1063 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda βρίσκεται και εδώ πρώτη με 21,92%, ενώ ακολουθεί η CFMOTO με 167 μοτοσυκλέτες που μεταφράζεται στο 15,71% της κατηγορίας. Τρίτη είναι η Yamaha με 131 ταξινομήσεις και 12,32%, τέταρτη είναι η VOGE με 8,28% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την πρώτη ευρωπαϊκή εταιρεία (BMW) με 7,53%. Σημείωση για όσους ψάχνουν την KOVE: η εταιρεία έκανε 34 ταξινομήσεις, με τις υπόλοιπες 6 να είναι Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη εταιρειών στα scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 645 21,98%
2 SYM 633 21,57%
3 PIAGGIO 427 14,55%
4 YAMAHA 251 8,55%
5 DAYTONA 196 6,68%
6 VOGE 175 5,96%
7 QJMOTOR 125 4,26%
8 ECOSHIFT 91 3,10%
9 KYMCO 60 2,04%
10 ZONTES 58 1,98%
11 VESPA 43 1,47%
12 KEEWAY 40 1,36%
13 THRUST 33 1,12%
14 APRILIA 22 0,75%
15 PEUGEOT 20 0,68%
16 LETBE 15 0,51%
17 MORBIDELLI 14 0,48%
18 ASUS 13 0,44%
  BMW 13 0,44%
19 SUZUKI 11 0,37%
  UM 11 0,37%
20 CFMOTO 9 0,31%
21 ARIIC 5 0,17%
22 RATO 4 0,14%
23 EFUN/ZAP 3 0,10%
24 MALAGUTI 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
  SILENCE 2 0,07%
  ZHONGNENG 2 0,07%
25 DOOHAN 1 0,03%
  EASYCOOL 1 0,03%
  ECOOTER 1 0,03%
  GEMINI 1 0,03%
  JNEN, JUNENG 1 0,03%
  LVNENG 1 0,03%
  QJ MOTOR 1 0,03%
  RIYA 1 0,03%
  VELOCIFERO 1 0,03%
  VMOTO 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2935 100,00%

Στη δημοφιλέστερη κατηγορία της αγοράς, η Honda έχει και πάλι την πρωτιά με 22%, δεύτερη είναι η SYM από κοντά με 21,6% και τρίτη η Piaggio με 14,55%. Τέταρτη η Yamaha και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 105 30,79%
2 ASUS 77 22,58%
3 SYM 71 20,82%
4 YAMAHA 41 12,02%
5 MALAGUTI 23 6,74%
6 HONDA 7 2,05%
7 LIFAN INDUSTRY 5 1,47%
8 LETBE 4 1,17%
9 BENELLI 3 0,88%
10 GPX 2 0,59%
11 KAMAX 1 0,29%
  THRUST 1 0,29%
  UM 1 0,29%
  ΣΥΝΟΛΟ 341 100,00%

Όσο πάνε και μειώνονται τα μοντέλα και οι ταξινομήσεις παπιών, με πρώτη εδώ την Daytona με σημαντική μάλιστα διαφορά και πσοοστό αγοράς που πλησιάζει το 31%! Δεύτερη είναι η ASUS -έκπληξη!- που σαρώνει με το Cross-X 125, και τρίτη η SYM με 20,82%.

Και τελειώνουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα 3W/4W.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 25 52,08%
2 VOGE 5 10,42%
3 BONTU 3 6,25%
  ZHIDOU 3 6,25%
4 POLARIS 2 4,17%
  XEV 2 4,17%
5 BASHAN 1 2,08%
  BAW 1 2,08%
  BRP 1 2,08%
  GOUPIL 1 2,08%
  NINGBO 1 2,08%
  CENTURY 1 2,08%
  RAINWOLL 1 2,08%
  REGIS 1 2,08%
  WUZHENG 1 2,08%
  ΣΥΝΟΛΟ 48 100%

Ο Ιανουάριος παραδοσιακά δεν είναι καλός μήνας για πωλήσεις ATV, όμως και πάλι η CFMOTO είναι πρώτη κατέχοντας πάνω από το μισό της αγοράς, ενώ η δεύτερη VOGE (Loncin) βρίσκεται πολύ πιο πίσω στο 10%. Αφήνοντας στην άκρη τα microcar BONTU & ZHIDOU, η τρίτη εταιρεία ATV/SSV είναι η Polaris με 4,2%.