Ducati: Πρώτη στον κόσμο σε πωλήσεις superbike το 2018. Τι ετοιμάζουν για το '19

Άνοδο στα κέρδη και ετοιμάζει 9 νέα μοντέλα
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

1/2/2019

Στις διεθνείς παρουσιάσεις νέων μοντέλων, οι συζητήσεις με τους ανθρώπους των εταιρειών γύρω από το τραπέζι του επαγγελματικού δείπνου, έχουν τις περισσότερες φορές μεγάλο ενδιαφέρον. Ειδικά αν πρόκειται για Ιταλούς, που τους αρέσει να μιλάνε για την δουλειά τους και… όχι μόνο. Έτσι το πρόσφατο ταξίδι μας στα πλαίσια της παρουσίασης του νέου Hypermotard 950 στα Gran Canaria είχε αντίστοιχα ενδιαφέρουσες συζητήσεις.

Μία από αυτές αφορούσαν τις πωλήσεις της Ducati το 2018 και τα σχέδια της εταιρείας για το άμεσο μέλλον. Η μεγάλη βουτιά που έκαναν οι πωλήσεις μοτοσυκλετών στις ΗΠΑ, λόγω της ανορθόδοξης εμπορικής πολιτικής του Trump που φρέναρε την κατανάλωση, είχε ως αποτέλεσμα για πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια η Ducati να παρουσιάσει 5% μείωση συνολικών πωλήσεων σε παγκόσμιο επίπεδο. Συγκεκριμένα, η ιταλική εταιρεία πούλησε λίγο πάνω από 53.000 μοτοσυκλέτες, ενώ τις προηγούμενες χρονιές είχε φτάσει τις 55.000 μονάδες. Την ίδια στιγμή όμως, οι αγορές των Μεσογειακών χωρών, όπως της Ιταλίας, της Ισπανίας, αλλά και της Ελλάδας, έχουν αρχίσει να δείχνουν σημάδια ανάκαμψης. Έτσι το γεγονός ότι η πτώση οφείλεται στην οικονομική κατάσταση που επικρατεί στις ΗΠΑ, είχε ως αποτέλεσμα η αγορά της Ιταλίας να έχει ξανά το μεγαλύτερο εμπορικό ενδιαφέρον για την Ducati, αφού πούλησε 9.200 μοτοσυκλέτες στη γειτονική χώρα και μόλις 7.840 στις ΗΠΑ.

Σε ό,τι αφορά τις πωλήσεις συγκεκριμένων μοντέλων το 2018, ένα στα τέσσερα superbike που πουλήθηκαν σε παγκόσμιο επίπεδο ήταν Ducati Panigale V4!

Παρά την τσουχτερή τιμή τους, οι συνολικές πωλήσεις της ιταλικής superbike έφτασαν τις 9.700 μονάδες, εκ των οποίων οι 6.100 ήταν V4 και οι υπόλοιπες ήταν V2 (959, 959 Corse και 1299 Final Edition). Σαφώς η κατηγορία των superbike έχει συρρικνωθεί την τελευταία δεκαετία, όμως αν πολλαπλασιάσεις την τιμή των 25.000-30.000 ευρώ που κοστίζει κάθε μία από αυτές, θα χρειαστείς πολλές εκατοντάδες χιλιάδες παπιά και scooter για να επιτύχεις αντίστοιχο μέγεθος κερδών. Πολύ καλά πήγε και η ανανεωμένη Multristrada 1260 / 1260 Enduro, με 6.500 μονάδες και μαζί με την Multistrada 950, ξεπέρασαν συνολικά τις 11.800 μονάδες. Εδώ να συμπληρώσουμε πως για το 2019 η Ducati έχει πολύ μεγάλες προσδοκίες από την καινούρια Multristrada 950 που παρουσίασε στην Eicma και κυρίως από την έκδοση S. Ταυτόχρονα, στο τραπέζι των συζητήσεων στα γραφεία της Bologna τριγυρίζει εδώ και πολύ καιρό η ιδέα να φτιάξουν ξανά μια μικρή Multistrada με τον αερόψυκτο διβάλβιδο κινητήρα των 803 κυβικών, με στόχο τη δημιουργία μιας on-off με τιμή κάτω από το ψυχολογικό φράγμα των 10.000 ευρώ.

Όμως μαζί με τις ιδέες κάνουν και πράξεις. Όπως μας είπαν (μετά το τρίτο ποτήρι κόκκινο κρασί…) στην επόμενη έκθεση της EICMA ετοιμάζουν μια μεγάλη έκπληξη. Στην ερώτηση αν αυτή η έκπληξη θα μπορεί να την αγοράσει εύκολα η πλειοψηφία του κόσμου η απάντηση ήταν “Όχι”. Στην ερώτηση αν θα έχει κινητήρα V4 η απάντηση ήταν ένα πονηρό χαμόγελο.

Και στην ερώτηση αν πρόκειται για την καινούρια Streetfighter που λείπει από την γκάμα της Ducati σχεδόν μια πενταετία ή αν πρόκειται για μια hard core V4 Multistrada που θα αντικαταστήσει την έκδοση Pikes Pike, η απάντηση ήταν… να κοιτάξει το ταβάνι και να σφυρίζει αδιάφορα με ύφος γεμάτο νόημα.

Το σίγουρο είναι, πως ήδη υπάρχει ένα πλάνο για εννέα καινούρια (κάποια από αυτά θα είναι ανανεώσεις) μοντέλα στα επόμενα δύο χρόνια. Όμως σε αυτό το σημείο της συζήτησης προέκυψε και ένας μικρός προβληματισμός που συνοδεύει αυτό το φρενήρη ρυθμό παρουσίασης νέων μοντέλων και αναβαθμίσεων από την Ducati. Πρόκειται για την διαρκή συρρίκνωση του κύκλου ζωής των μοντέλων της, όπου από τα 10 χρόνια που ήταν τη δεκαετία του ’90, μειώθηκε στα 5 χρόνια τη δεκαετία του 2000 και τώρα έχει πέσει στα μόλις 3 χρόνια. Η συχνή αλλαγή μοντέλων, έχει μεν το πλεονέκτημα πως κρατά το ενδιαφέρον του κόσμου έντονο και τις μοτοσυκλέτες της Ducati φρέσκες τεχνολογικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό, όμως δημιουργεί και μια σειρά από προβλήματα σε επίπεδο διαχείρισης και κάλυψης ανταλλακτικών. Για παράδειγμα το Hypemotard 950 που οδηγήσαμε εμείς, έχει 80% διαφορετικούς κωδικούς ανταλλακτικών από το 937, το οποίο με τη σειρά του είχε αντίστοιχες διαφορές με το 821. Δηλαδή ένα μόνο μοντέλο, έχει αλλάξει τρεις φορές μέσα σε πέντε χρόνια και βάσει νομοθεσίας, η Ducati και οι προμηθευτές της θα πρέπει να παρέχουν κάλυψη ανταλλακτικών για τα επόμενα δέκα χρόνια. Επίσης, δύσκολα πετυχαίνεις καλές τιμές στις διαπραγματεύσεις με τους προμηθευτές σου, όταν αγοράζεις μικρές ποσότητες από διαφορετικού τύπου εξαρτήματα. Άλλο κόστος έχουν οι δαγκάνες Μ50 της Brembo αν παραγγείλεις 5.000 ζευγάρια με δίσκους 330mm κι άλλη αν πάρεις 1.000 ζευγάρια M50, 800 ζευγάρια Stylema, 1.500 δίσκους 320mm, 900 δίσκους 330mm κ.τ.λ.

Το άλλο πρόβλημα που έχει διαχρονικά η Ducati είναι το γεγονός πως κολλάει για πολλά χρόνια σε ένα πλαφόν πωλήσεων. Επί δεκαετίες δεν μπορούσε να ξεπεράσει τις 30.000-35.000 μονάδες. Με την εμφάνιση των υγρόψυκτων Multistrada ανέβηκε στις 40.000-45.000 και με την οικογένεια των Scrambler μπήκε στο φάσμα των 50.000 μονάδων. Όμως η συνολική δυνατότητα παραγωγής των δύο εργοστασίων είναι πάνω από 80.000 μονάδες (το δεύτερο στην Ταϋλάνδη φτιάχνει μοτοσυκλέτες μόνο για τις αγορές της Ασίας και υπάρχει και μια μονάδα συναρμολόγησης στη Βραζιλία). Εδώ να προσθέσουμε, πως το εργοστάσιο της Bologna βραβεύεται τα τελευταία πέντε χρόνια με το Top Employer Italy, ένα πιστοποιητικό που δίνεται στις εταιρείες που προσφέρουν άριστο εργασιακό περιβάλλον στο προσωπικό τους, τόσο σε επίπεδο συνθηκών εργασίας, όσο και σε επίπεδο επιμόρφωσης και αναβάθμισης των δυνατοτήτων τους. Ο κρυφός πόθος των Ιταλών εδώ και πολλά χρόνια είναι να πουλάνε όσες μοτοσυκλέτες μπορούν να κατασκευάζουν τα εργοστάσια τους. Κάτι που οι Ευρωπαίοι ανταγωνιστές τους (BMW και KTM) έχουν καταφέρει προ πολλού και έχουν προχωρήσει σε στρατηγικές συνεργασίες με την Bajaj και την Loncin για να μπορέσει η παραγωγή να καλύψει τη ζήτηση. Ίσως αυτό να πρέπει να το κάνει σύντομα και η Ducati αν θέλει να ξεμπλοκάρει. Οι αγορές της Ασίας και ιδιαίτερα της Ινδίας είναι ένα τεράστιο πεδίο εμπορικής δράσης που η Ducati δεν έχει ακόμα εκμεταλλευτεί. Για να το κάνει όμως αυτό στα επόμενα δύο-τρία χρόνια, θα πρέπει να εμπλουτίσει την γκάμα της με μοντέλα που τα έχουν μικρό κυβισμό και κυρίως “μικρή” τιμή. Κανένα από τα δύο εργοστάσια που έχει αυτή τη στιγμή δεν μπορούν να φτιάξουν μια σειρά μοτοσυκλετών σαν τα 125/200/250/390 Duke της KTM που να είναι φτηνή και ταυτόχρονα κερδοφόρα. Τέτοιου είδους μοτοσυκλέτες απαιτούν φτηνά εργατικά χέρια και τεράστιες μονάδες παραγωγής που να βγάζουν μια μοτοσυκλέτα κάθε λίγα λεπτά.

Μια στρατηγική συνεργασία με ένα τοπικό εργοστάσιο όπως η Hero στην Ινδία είναι η μόνη ρεαλιστική λύση. Φυσικά την Hero δεν την αναφέραμε τυχαία, αφού κυκλοφορούν εδώ και πολλά χρόνια ψίθυροι για την συνεργασία τους με τους Ιταλούς, όμως φαίνεται πως η υπόθεση του σκανδάλου Diesel Gate που έφερε στο προσκήνιο τα σενάρια πώλησης της Ducati από τον όμιλο της VW, έβαλαν πάγο στις διαπραγματεύσεις με τους Ινδούς.

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Σεπτεμβρίου 2025: Τι αγόρασαν οι Έλληνες

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες και ανά κατηγορία - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Πωλήσεις Σεπτεμβρίου 2025
Από το

motomag

14/10/2025

Για τρίτο συνεχόμενο μήνα η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας παρουσιάζει πτώση, αφού σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και μετά την επεξεργασία τους από τον ΣΕΜΕ, ο Σεπτέμβριος του 2025 έκλεισε με 6.919 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.580 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 24 μεταφράζονται σε υποχώρηση 8,72%.

Όσον αφορά στις συνολικές ταξινομήσεις των 9 πρώτων μηνών του 2025, το θετικό πρόσημο σε σχέση με το περυσινό 9μηνο παραμένει μεν (+4,30%), μειώθηκε όμως ακόμα περισσότερο από του 8μηνου, όπου βρισκόμασταν στο +6%. Με βάση τα συγκεκριμένα στοιχεία, ενισχύεται ακόμα περισσότερο η άποψη πως η αγορά έχει φτάσει ένα άτυπο “ταβάνι”.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Σεπτέμβριο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1227 17,73%
2 HONDA 1217 17,59%
3 PIAGGIO 736 10,64%
4 YAMAHA 712 10,29%
6 DAYTONA 448 6,47%
7 ZONTES 426 6,15%
8 VOGE 355 5,13%
9 CFMOTO 265 3,83%
10 LIFAN 218 3,15%
11 QJMOTOR 213 3,08%
12 BMW 100 1,45%
13 VESPA 94 1,36%
14 KYMCO 83 1,20%
15 THRUST 75 1,08%
16 KEEWAY 73 1,06%
17 SUZUKI 71 1,03%
18 APRILIA 60 0,87%
19 LETBE 58 0,84%
20 TRIUMPH 55 0,79%
21 ROYAL ENFIELD 45 0,65%
22 KTM 37 0,53%
23 KOVE 29 0,41%
24 UM 28 0,40%
25 BENELLI 25 0,36%
26 ASUS 23 0,33%
  PEUGEOT 23 0,33%
27 MALAGUTI 19 0,27%
28 KAWASAKI 17 0,25%
  MORBIDELLI 17 0,25%
29 DUCATI 16 0,23%
30 BRIXTON 15 0,22%
31 BETA 10 0,14%
32 MOTO GUZZI 9 0,13%
33 SEGWAY 8 0,12%
34 GPX 3 0,04%
  OTHERS* 109 1,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 6919 100,00%
  2024 7580  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24 -8,72%  

SYΜ και Honda συνεχίζουν να παλεύουν για την πρωτιά με παραπλήσια νούμερα αλλάζοντας τακτικά θέση στην κορυφή, με την εταιρεία από την Ταϊβάν να κυριαρχεί τον Ιούλιο, το ιαπωνικό εργοστάσιο να παίρνει τη σκυτάλη τον Αύγουστο, με τη SYM να περνά ξανά μπροστά τον Σεπτέμβριο με μόλις 10 ταξινομήσεις διαφορά και με 17,73% έναντι 17,59% μερίδιο αγοράς! Τρίτη σύμφωνα με τα στοιχεία του ΣΕΜΕ είναι και πάλι η Daytona με 13,05%, τέταρτη η Piaggio και πέμπτη η Yamaha. ΌΜΩΣ, αν αφαιρέσουμε τις μοτοσυκλέτες της KOVE και τις μοτοσυκλέτες και τα scooter της ZONTES, η Daytona πέφτει στην 6η θέση, με την Piaggio να είναι εκείνη η πραγματική τρίτη εταιρεία του πίνακα.

Συνεχίζουμε με την κατάταξη εταιρειών στο πρώτο εννεάμηνο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 13203 20,05%
2 SYM 11890 18,06%
3 YAMAHA 6969 10,59%
4 PIAGGIO 6743 10,24%
5 DAYTONA 6382 9,69%
6 VOGE 3500 5,32%
7 CFMOTO 3443 5,23%
8 QJMOTOR 1943 2,95%
9 KYMCO 1091 1,66%
10 VESPA 1012 1,54%
11 BMW 943 1,43%
12 SUZUKI 889 1,35%
13 THRUST 784 1,19%
14 APRILIA 650 0,99%
15 KEEWAY 549 0,83%
16 TRIUMPH 433 0,66%
17 ROYAL ENFIELD 424 0,64%
18 BENELLI 396 0,60%
19 KTM 377 0,57%
20 LIFAN INDUSTRY 376 0,57%
21 LETBE 364 0,55%
22 ASUS 363 0,55%
23 UM 336 0,51%
24 PEUGEOT 277 0,42%
25 KAWASAKI 192 0,29%
26 MORBIDELLI 189 0,29%
27 MALAGUTI 185 0,28%
28 DUCATI 180 0,27%
29 SEGWAY 135 0,21%
30 BRIXTON 104 0,16%
31 MOTO GUZZI 86 0,13%
32 GPX 81 0,12%
33 BETA 74 0,11%
  OTHERS* 1274 1,94%
  ΣΥΝΟΛΟ 65837 100,00%
  2024 63119  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24 4,30%  

Η Honda παραμένει πρώτη στο 9μηνο του 2025, ενώ παρόλο που το ποσοστό της έπεσε από το 20,34% στο 20,05%, σε σχέση με τους 8 πρώτους μήνες του έτους, παράλληλα υποχώρησε και το ποσοστό της SYM από το 18,10% στο 18,06%. Τρίτη βρίσκεται η Yamaha με 10,62%, τέταρτη η Piaggio με 10,24% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona με 9,69%. 

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το εννεάμηνο (Ιανουάριος-Σεπτέμβριος) του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2553 19,43%
2 CFMOTO 2298 17,49%
3 YAMAHA 1840 14,00%
4 VOGE 1158 8,81%
5 BMW 788 6,00%
6 SUZUKI 718 5,46%
7 DAYTONA 600 4,57%
8 TRIUMPH 433 3,30%
9 ROYAL ENFIELD 424 3,23%
10 QJMOTOR 420 3,20%
11 KTM 377 2,87%
12 BENELLI 306 2,33%
13 KAWASAKI 192 1,46%
14 DUCATI 180 1,37%
15 APRILIA 133 1,01%
16 BRIXTON 104 0,79%
17 MOTO GUZZI 86 0,65%
18 BETA 74 0,56%
19 KEEWAY 69 0,53%
20 HUSQVARNA 59 0,45%
21 MOTO MORINI 35 0,27%
22 HARLEY DAVIDSON 25 0,19%
23 SYM 24 0,18%
24 BAJAJ 23 0,18%
  DONGBEN 23 0,18%
25 INDIAN MOTORCYCLE 22 0,17%
26 SKYTEAM 21 0,16%
27 UM 18 0,14%
28 STARK 15 0,11%
29 VMOTO 13 0,10%
  FANTIC MOTOR 12 0,09%
  MOTRON 12 0,09%
30 GASGAS 10 0,08%
  SHERCO 10 0,08%
  SWM 10 0,08%
31 RIEJU 7 0,05%
  TEYIN 7 0,05%
32 MALAGUTI 5 0,04%
  TINBOT 5 0,04%
  ZERO MOTOCYCLES 6 0,04%
33 MORBIDELLI 4 0,03%
  VELOCIFERO 4 0,03%
  YINXIANG 4 0,03%
34 HYOSUNG 3 0,02%
35 AJP 2 0,02%
  SENKE 2 0,02%
36 LUQI 1 0,01%
  MOTA 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  TROMOX 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 13140 100,00%

Στη μοτοσυκλέτα για το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος 2025, πρώτη παραμένει η Honda με 2.553 ταξινομήσεις και 19,43%, δεύτερη είναι η CFMOTO με 2.298 ταξινομήσεις και 17,49%, και τρίτη η Yamaha με 1.84 ταξινομήσεις και 14%. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Voge με 1.158 ταξινομήσεις και 8,81%, και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την BMW που σημείωσε 788 ταξινομήσεις, κατακτώντας το 6% της αγοράς.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 10594 23,83%
2 HONDA 9223 20,74%
3 PIAGGIO 6743 15,17%
4 YAMAHA 4688 10,54%
5 DAYTONA 4071 9,16%
6 VOGE 2091 4,70%
7 QJMOTOR 1525 3,43%
8 KYMCO 1028 2,31%
9 VESPA 1012 2,28%
10 THRUST 604 1,36%
11 APRILIA 517 1,16%
12 KEEWAY 480 1,08%
13 PEUGEOT 277 0,62%
14 LETBE 243 0,55%
15 MORBIDELLI 185 0,42%
16 SUZUKI 171 0,38%
17 UM 164 0,37%
18 BMW 155 0,35%
19 ASUS 77 0,17%
20 ZHONGNENG 65 0,15%
21 TIANYING 62 0,14%
22 EFUN/ZAP 43 0,10%
23 JNEN, JUNENG 32 0,07%
24 GOLDEN LION 30 0,07%
25 SILENCE 27 0,06%
  VMOTO 27 0,06%
26 DOOHAN 26 0,06%
27 MALAGUTI 24 0,05%
  RATO 24 0,05%
28 CFMOTO 23 0,05%
  HORWIN 23 0,05%
29 MOTRON 17 0,04%
30 ARORA 14 0,03%
31 JIANGSU XINRI 12 0,03%
  JINLANG 12 0,03%
  ZNEN 12 0,03%
32 E-ZI 11 0,02%
33 NIU 10 0,02%
  RIYA 10 0,02%
34 LVNENG 9 0,02%
  ROYAL ALLOY 9 0,02%
35 QJ MOTOR 8 0,02%
36 ZXMCO 7 0,02%
37 GEMINI 6 0,01%
  ITALJET 6 0,01%
  ZEEHO 6 0,01%
38 DOFERN 5 0,01%
  ECOOTER 5 0,01%
39 BLUESHARK 4 0,01%
  FENGCHENG 4 0,01%
  TRIGOBIKE 4 0,01%
  YADEA 4 0,01%
40 DINGYITOP 3 0,01%
  MILG 3 0,01%
  SAIGE 3 0,01%
41 ARENA, ELYX, MIFUN 2 0,00%
  ARIIC 2 0,00%
  EASYCOOL 2 0,00%
  EFUN 2 0,00%
  IIFSTEV 2 0,00%
  LAMBRETTA 2 0,00%
  NERVA 2 0,00%
  RAY ELECTRIC MOTORS 2 0,00%
42 DAELIM 1 0,00%
  DILETTA 1 0,00%
  ECOSHIFT 1 0,00%
  JCADI 1 0,00%
  JIAJUE 1 0,00%
  KAINING 1 0,00%
  KEREN 1 0,00%
  MONDIAL 1 0,00%
  OPAI 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 44463 100,00%

Στα scooter, για το πρώτο 9μηνο του έτους, η SYM παραμένει πρώτη, με 10.594 ταξινομήσεις και 23,83% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη είναι η Honda με 9.223 ταξινομήσεις και 20,74% και τρίτη η Piaggio με 6.743 ταξινομήσεις και 15,17%.

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1627 26,20%
2 HONDA 1427 22,98%
3 SYM 1272 20,48%
4 YAMAHA 441 7,10%
5 LIFAN 376 6,05%
6 ASUS 286 4,60%
7 THRUST 180 2,90%
8 MALAGUTI 156 2,51%
9 UM 154 2,48%
10 LETBE 121 1,95%
11 BENELLI 90 1,45%
12 GPX 81 1,30%
  ΣΥΝΟΛΟ 6211 100,00%

Πρώτη για το εννεάμηνο του 2025 στα παπιά παραμένει η Daytona με1.627 ταξινομήσεις και 26,20%, δεύτερη είναι η Honda, διακόσιες ταξινομήσεις πιο πίσω με ποσοστό αγοράς 22,98% και τρίτη βρέθηκε η SYM με 1.272 ταξινομήσεις και 20,48%. Το άθροισμα των Daytona και SYM χαρίζει στο γκρουπ της Γκοργκόλης Α.Ε. ένα κυριαρχικό 46,68% της αγοράς.

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1122 55,46%
2 VOGE 251 12,41%
3 SEGWAY 135 6,67%
4 DAYTONA 84 4,15%
5 KYMCO 63 3,11%
6 AODES 56 2,77%
7 XEV 52 2,57%
8 NINGBO CENTURY 39 1,93%
9 BASHAN 28 1,38%
10 JIAYUAN 25 1,24%
11 RENLI 19 0,94%
12 FANGPOWER 16 0,79%
  POLARIS 16 0,79%
13 BAW 15 0,74%
14 TGB 14 0,69%
15 ZHIDOU 11 0,54%
16 PILOTCAR 9 0,44%
17 MARSHELL 8 0,40%
18 BUGGYCAR 7 0,35%
  MICRO 7 0,35%
19 LINHAI 6 0,30%
  RAINWOLL 6 0,30%
20 JONWAY 5 0,25%
  MELEX 5 0,25%
21 HONGKONG WINNER 4 0,20%
22 CENNTRO 3 0,15%
  E TUK FACTORY 3 0,15%
23 B.R.P 2 0,10%
  LOJO 2 0,10%
  WUZHENG 2 0,10%
24 BNECOZONE 1 0,05%
  CHANGJIANG 1 0,05%
  ERIDE ELECTROMOBILITY 1 0,05%
  GREEN VEHICLE LTD 1 0,05%
  KAI YUN 1 0,05%
  LINGZHIDA 1 0,05%
  LVTONG 1 0,05%
  TAZZARI 1 0,05%
  ΣΥΝΟΛΟ 2023 100,00%

Στα ATV/SSV το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος 2025 η CFMOTO βρίσκεται πρώτη με 1.122 ταξινομήσεις και 55,46% της πίτας της κατηγορίας. Δεύτερη είναι η Voge (Loncin) με 251 ταξινομήσεις και 12,41% και τρίτη η Segway με 135 ταξινομήσεις και 6,67%.

Στοιχεία: ΣΕΜΕ