GASGAS - Νέος τιμοκατάλογος 2024

Μικρές αυξήσεις σε κάποια μοντέλα
GASGAS Τιμοκατάλογος 2024
Από τον

Γιάννη Τσινάβο

16/2/2024

Η αντιπροσωπεία της GASGAS στην Ελλάδα, ΠΕΤΡΟΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε.Β.Ε. ανακοίνωσε τον νέο τιμοκατάλογο της εταιρείας, ο οποίος περιλαμβάνει τα μοντέλα Trial, Enduro, Motocross, Mini και On Road για το 2024.

Ξεκινώντας από τη σειρά Trial το TXT Racing 125 τιμάται πλέον στα 8.900 από τα 8.600 ευρώ που κόστιζε πριν. Αύξηση 210 ευρώ έχει και το ΤΧΤ Racing 250 το οποίο πλέον κοστίζει 9.100 ευρώ. Το ΤΧΤ Racing 280 με τη σειρά του έχει και αυτό μία αύξηση 100 ευρώ με τη νέα του τιμή να είναι 9.450 ευρώ. Το ΤΧΤ Raving 300 στον αντίποδα έχει μείωση 250 ευρώ με τη νέα του τιμή να είναι στα 9.600 ευρώ. Το TXT GP 250 έχει πάρει αύξηση της τάξης των 400 ευρώ με τη νέα του τιμή να είναι στα 9.600 ευρώ. Όσον αφορά το TXT GP 300 η τιμή του παραμένει στα 10.300 ευρώ.

H σειρά Enduro της GASGAS δεν δέχθηκε καμία αύξηση ή μείωση στις τιμές με τα EC 250, EC 300, EC 250F, EC 350F, EC 450F και EC 500F να διατηρούν τις υπάρχουσες τιμές. Στην σειρά Motocross της GASGAS βρίσκουμε μία μείωση τιμής στο MC 125 το οποίο κοστίζει πλέον 8.800 σε σχέση με τα 8.980 ευρώ που κόστιζε πριν. Τα MC 250, MC 250F, MC 350F και MC 450F διατηρούν τις τιμές τους, ωστόσο πλέον στον τιμοκατάλογο βρίσκουμε τα μοντέλα MC 250F Factory Edition και MC 450F Factory Edition, με τις τιμές να είναι στα 12.950 και 13.850 ευρώ αντίστοιχα.

‘Οσον αφορά τη σειρά Mini της GASGAS σε αυτή προστέθηκε το MC-E 2 Electric με την τιμή του να είναι στα 2.670 ευρώ. Τα MC-E 3 Electric και MC-E 5 Electric διατηρούν την τιμή τους. Αύξηση 50 ευρώ συναντάμε στο MC 50, το οποίο τώρα κοστίζει 4.500 ευρώ. Τα MC 65, MC 85 17/14 και MC 85 19/17 διατηρούν τις τιμές τους. Η σειρά On Road της GASGAS η οποία περιλαμβάνει τα ES 700 και SM 700 δεν έχει κάποια αλλαγή στις τιμές.

Οι παραπάνω τιμές είναι προτεινόμενες λιανικές, περιλαμβάνουν 24% Φ.Π.Α. και τα αναλογούντα Τέλη Ταξινόμησης. Ο Παρών Τιμοκατάλογος θα ισχύσει από 15 Φεβρουαρίου 2024 και καταργεί κάθε προηγούμενο.

Για τεχνικά χαρακτηριστικά και πληροφορίες σχετικά με τα μοντέλα, δείτε ΕΔΩ.

Τιμοκατάλογος Λιανικής 2024 GASGAS  
   
Trial MY24  
Μοντέλο Προτεινόμενη Λιανική
TXT RACING 125 8.900 ευρώ
TXT RACING 250 9.100 ευρώ
TXT RACING 280 9.450 ευρώ
TXT RACING 300 9.600 ευρώ
TXT GP 250 9.600 ευρώ
TXT GP 300 10.300 ευρώ
   
Enduro MY24  
Μοντέλο  
EC 250 10.800 ευρώ
EC 300 11.300 ευρώ
EC 250F 11.650 ευρώ
EC 350F 11.950 ευρώ
EC 450F 12.550 ευρώ
EC 500F 12.850 ευρώ
   
Motocross MY24  
Μοντέλο  
MC 125 8.800 ευρώ
MC 250 10.100 ευρώ
MC 250F 10.200 ευρώ
MC 250F FACTORY EDITION 12.950 ευρώ
MC 350F 10.880 ευρώ
MC 450F 11.350 ευρώ
MC 450F FACTORY EDITION 13.850 ευρώ
   
Minis MY24  
Μοντέλο  
MC-E 2 ELECTRIC 2.670 ευρώ
MC-E 3 ELECTRIC 4.500 ευρώ
MC-E 5 ELECTRIC 6.050 ευρώ
MC 50 4.500 ευρώ
MC 65 5.550 ευρώ
MC 85 17/14 6.600 ευρώ
MC 85 19/17 6.600 ευρώ
   
On Road MY24  
Μοντέλο  
ES 700 12.700 ευρώ
SM 700 12.800 ευρώ
Ετικέτες

Κίνα: Αύξηση παραγωγής και πωλήσεων τον Ιανουάριο του 2026

Ισχυρή αύξηση σε μηνιαία και ετήσια βάση - Νέο ρεκόρ εξαγωγών τον Ιανουάριο
China Motorcycles
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

4/3/2026

Διατηρώντας την ορμή του 2025, η κινέζικη βιομηχανία μοτοσυκλέτας μπήκε στο 2026 με διψήφια ποσοστά ανάπτυξης και ιστορικό υψηλό εξαγωγών.

Με το δεξί μπήκε το 2026 για τη βιομηχανία μοτοσυκλέτας της Κίνας, καθώς τον Ιανουάριο καταγράφηκε σημαντική αύξηση στην παραγωγή και στις πωλήσεις, σε σύγκριση τόσο με τον προηγούμενο μήνα όσο και με τον αντίστοιχο μήνα του 2025. Παράλληλα, οι εξαγωγές συνέχισαν τη δυναμική πορεία της περσινής χρονιάς, φτάνοντας σε νέα κορυφαία επίδοση.

Παραγωγή και Πωλήσεις

Τον Ιανουάριο παρήχθησαν 1.698.500 και πωλήθηκαν 1.723.600 μοτοσυκλέτες με κινητήρες εσωτερικής καύσης. Σε σχέση με τον Δεκέμβριο, η παραγωγή αυξήθηκε κατά 1,88% και οι πωλήσεις κατά 3,97%, ενώ σε ετήσια βάση η άνοδος έφτασε το 23,24% και 22,95% αντίστοιχα.

Στις ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες η παραγωγή διαμορφώθηκε στις 306.100 μονάδες και οι πωλήσεις στις 281.500. Σε μηνιαία βάση σημειώθηκε πτώση (-9,74% και -7,45%), ωστόσο σε σύγκριση με πέρσι τα νούμερα είναι εντυπωσιακώς αυξημένα (+43,97% και +27,99%).

Συνολικά, η παραγωγή έφτασε τις 2.004.600 μονάδες και οι πωλήσεις τις 2.005.100. Η παραγωγή παρέμεινε σχεδόν σταθερή σε σχέση με τον Δεκέμβριο (-0,08%), ενώ οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 2,2%. Σε ετήσια βάση, η άνοδος ήταν 26,01% στην παραγωγή και 23,63% στις πωλήσεις.

Οι εγχώριες πωλήσεις διαμορφώθηκαν στις 682.100 μονάδες (-5,78% μηνιαία, +21,16% ετήσια). Από αυτές, οι 409.200 αφορούσαν μοτοσυκλέτες βενζίνης (-4,36% μηνιαία, +18,17% ετήσια).

China Motorcycles

Οι δίτροχες μοτοσυκλέτες αντιστοιχούσαν σε παραγωγή 1.793.800 μονάδες και πωλήσεις 1.797.300, με άνοδο 26,23% και 24,44% αντίστοιχα σε ετήσια βάση. Στην κατηγορία άνω των 250cc παράχθηκαν 65.600 μοτοσυκλέτες και πουλήθηκαν 63.800. Η παραγωγή αυξήθηκε κατά 22,16% σε μηνιαία βάση, ενώ οι πωλήσεις μειώθηκαν κατά 7,4%. Σε σύγκριση με τον Ιανουάριο του 2025, η άνοδος ήταν 2,02% και 8,32% αντίστοιχα.

Οι κορυφαίες εταιρείες

China Motorcycles

Στις πωλήσεις βενζινοκίνητων βενζίνης, οι δέκα πρώτες εταιρείες για τον Ιανουάριο ήταν οι:

  • Dachangjiang (294.400 μονάδες)
  • Tayo (107.700)
  • Yinxiang (105.800)
  • Loncin (104.100)
  • Zongshen (99.400)
  • Sundiro-Honda (80.400)
  • Haojin (56.500)
  • Jiangmen Summit (56.400)
  • Dayang (50.400)
  • Tianma (43.600)

Εξαγωγές σε ιστορικά επίπεδα

Οι εξαγωγές συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, με 1.323.000 μοτοσυκλέτες να κατευθύνονται στις διεθνείς αγορές. Η αύξηση ήταν 6,86% σε μηνιαία και 24,94% σε ετήσια βάση. Η αξία των εξαγωγών έφτασε τα 876 εκατ. δολάρια, σημειώνοντας άνοδο 6,89% και 31,28% αντίστοιχα.

China Motorcycles

Από το σύνολο των εξαγωγών, 1.263.300 αφορούσαν δίτροχες μοτοσυκλέτες (+25,24% ετήσια), ενώ οι τρίτροχες έφτασαν τις 59.700 μονάδες, παρουσιάζοντας μείωση τόσο σε μηνιαία (-2,65%) όσο και σε ετήσια βάση (-19,03%).

China Motorcycles

Οι δέκα κορυφαίοι εξαγωγείς - Dachangjiang, Yinxiang, Loncin, Tayo, Zongshen, Jiangmen Summit, Haojin, Sundiro-Honda, Tianma και Bashan - εξήγαγαν συνολικά 799.100 μονάδες, καλύπτοντας το 60,4% του συνόλου.

Το 2026 ξεκινά με σαφή μηνύματα αισιοδοξίας για την κινεζική βιομηχανία μοτοσυκλέτας, η οποία δείχνει πως συνεχίζει να επεκτείνει την παγκόσμια επιρροή της, τόσο σε όγκο όσο και σε αξία.