Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

BMW: Τρεις συλλεκτικές μοτοσυκλέτες σειράς M για τα 100 χρόνια του Nürburgring

Σε 100 μονάδες το κάθε μοντέλο για τα 100 χρόνια της "Πράσινης Κόλασης"
Nurburgring
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

11/9/2026

Οι M 1000 RR, M 1000 R και M 1000 XR αποκτούν τις περιορισμένης παραγωγής εκδόσεις 100 ετών του Nürburgring, με μόλις 100 μοτοσυκλέτες από καθεμιά και κοινό πράσινο χρώμα εμπνευσμένο από την Πράσινη Κόλαση του Nordschleife.

Το 2027 το Nürburgring συμπληρώνει έναν αιώνα ιστορίας και η BMW Motorrad, σε συνεργασία με τη BMW M, θα το γιορτάσει με τρεις ειδικές εκδόσεις των κορυφαίων M μοτοσυκλετών της. Οι M 1000 RR, M 1000 R και M 1000 XR θα κυκλοφορήσουν ως συλλεκτικές εκδόσεις περιορισμένης παραγωγής με αφορμή τα 100 έτη του Nürburgring, με την παραγωγή κάθε μοντέλου να περιορίζεται σε μόλις 100 μοτοσυκλέτες παγκοσμίως.

Οι τρεις εκδόσεις θα έχουν κοινό χρωματικό θέμα σε πράσινο του Nürburgring και στοιχεία που παραπέμπουν άμεσα στη Nordschleife. Η BMW δεν έχει ακόμη ανακοινώσει τις τιμές, ενώ η διάθεση των μοτοσυκλετών αναμένεται προς το τέλος του 2027.

Δυστυχώς οι Βαυαροί φαίνεται να έχουν παγιώσει σαν τακτική την παρουσίαση μοντέλων μέσω CGI (Computer Generated Imagery), όπως έκαναν και με τα R 1300 RΤ και R 1300 RS του 2025.

Nurburgring

Πέρα όμως από την περιορισμένη παραγωγή όμως, το ενδιαφέρον της συγκεκριμένης σειράς βρίσκεται κυρίως στην πίστα που αποτελεί την έμπνευσή της.

73 στροφές σε 21 χιλιόμετρα

Ο Nordschleife, δηλαδή ο Βόρειος Γύρος, αποτελεί την παλιά διαμόρφωση του Nürburgring και έχει μήκος 12,9 μίλια, δηλαδή περίπου 20,8 χιλιόμετρα. Η διαδρομή περιλαμβάνει 73 στροφές και θεωρείται μία από τις πιο απαιτητικές πίστες στον κόσμο για τους οδηγούς αλλά και για τα οχήματα, ενώ δίπλα της είναι χτισμένη η σύγχρονη πίστα που κατά καιρούς έχει φιλοξενήσει αγώνες όλων των παγκοσμίων πρωταθλημάτων σε δύο και τέσσερις τροχούς.

Το διάσημο πλέον προσωνύμιο "Πράσινη Κόλαση" προέρχεται από τον Σκωτσέζο πρώην οδηγό αγώνων F1 Jackie Stewart, o οποίος αγωνίστηκε από το 1965 μέχρι λαμβάνοντας μέρος σε 99 Grand Prix και κατακτώντας 27 νίκες, επίδοση ρεκόρ στην εποχή του. Ο Βρετανός χρησιμοποίησε τον όρο για να περιγράψει τις απαιτήσεις του Nordschleife καθώς η πίστα συνδυάζει μεγάλες υψομετρικές διαφορές, γρήγορα τμήματα, τυφλές στροφές και όλα τα ανωτέρω με ελάχιστα περιθώρια λάθους, κάνοντας το Nordschleife επί δεκαετίες σημείο αναφοράς για την εξέλιξη αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών, προσφέροντας έναν χώρο όπου οι κατασκευαστές μπορούσαν να δοκιμάσουν τις πραγματικές αντοχές των οχημάτων τους.

Nurburgring

Για τη BMW M ειδικότερα, το Nürburgring αποτελεί εδώ και περισσότερα από 50 χρόνια σημείο αναφοράς, πίστα εξέλιξης και ουσιαστικά μέρος της αγωνιστικής και τεχνολογικής ταυτότητας της.

Τρεις M, τρεις διαφορετικές προσεγγίσεις

Οι τρεις ειδικές εκδόσεις βασίζονται στα αντίστοιχα μοντέλα παραγωγής, όμως μοιράζονται ένα κοινό πακέτο αισθητικών και εξοπλιστικών στοιχείων.

Κάθε μοτοσυκλέτα θα διαθέτει το λογότυπο με την χάραξη του Nordschleife στο ρεζερβουάρ, ειδικό σχέδιο για την επέτειο στο κάλυμμα του φίλτρου αέρα, μαύρο ψαλίδι και υποπλαίσιο, εξάτμιση της Akrapovic, ενώ η σέλα θα είναι επενδυμένη με δέρμα Alcantara και κεντητό τον αριθμό "100".

Nurburgring

Στο αποκλειστικό πακέτο περιλαμβάνονται επίσης carbon τροχοί με γραφικά σε πράσινο του Nürburgring και πιστοποιητικό γνησιότητας για κάθε μοτοσυκλέτα.

Στον στάνταρ εξοπλισμό περιλαμβάνεται το M Track Package, ενώ η BMW θα παραδίδει επίσης ειδικό paddock stand, μαζί με πείρο στήριξης και αντίστοιχο χαλάκι μοτοσυκλέτας με τα σχετικά λογότυπα και γραφικά.

Μ 1000 RR: Η αγωνιστική

Η M 1000 RR 100 αποτελεί την πιο άμεση σύνδεση με τους αγώνες. Πρόκειται για τη superbike της BMW M, η οποία έχει εξελιχθεί με σαφή προσανατολισμό στην αγωνιστική χρήση και χρησιμοποιείται ως βάση για συμμετοχές σε διεθνείς διοργανώσεις.

Nurburgring

Ο κινητήρας της έχει αγωνιστεί τόσο στα WSBK όσο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής της FIM, ενώ η αεροδυναμική της έχει σχεδιαστεί για υψηλές ταχύτητες και σταθερότητα στην πίστα.

Nurburgring

M 1000 R: Η streeetfighter

Η M 1000 R ακολουθεί διαφορετική προσέγγιση. Είναι η γυμνή M της σειράς, με τον κινητήρα, το πλαίσιο και τα ηλεκτρονικά συστήματα να προέρχονται από την ίδια λογική εξέλιξης που εφαρμόζει η BMW M στις μοτοσυκλέτες της.

Nurburgring

Και εδώ το M Cover Kit περιλαμβάνεται στον στάνταρ εξοπλισμό.

M 1000 XR: H ταξιδιάρα

Η τρίτη έκδοση είναι η M 1000 XR, μια μοτοσυκλέτα που συνδυάζει επιδόσεις και δυνατότητα άνετης κάλυψης μεγάλων αποστάσεων.

Η M 1000 XR διατηρεί μια πιο συμβατική και ξεκούραστη θέση οδήγησης και εργονομία, ενώ η ειδική έκδοση χρησιμοποιεί την ίδια πράσινη χρωματική ταυτότητα και τα χαρακτηριστικά στοιχεία των δύο άλλων μοντέλων.

Nurburgring

Με αφορμή την ίδια επέτειο θα δημιουργηθούν και ανάλογες επετειακές συλλεκτικές εκδόσεις για έξι μοντέλα αυτοκινήτων της βαυαρικής εταιρείας, M2, M3 Sedan, BMW M3 Touring, M4 Coupé,  M5 Sedan και M5 Touring.

Nurburgring