Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2026 - Άνοδος ταξινομήσεων για μήνα και 7μηνο

SYM, Honda και Yamaha στην κορυφή - Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία
ιούλιος ταξινομήσεις ελληνικής αγοράς 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/9/2026

Μετά από τεράστια καθυστέρηση έχουμε στα χέρια μας τις ταξινομήσεις του Ιουλίου με την αγορά να κινείται ανοδικά στον μήνα αλλά και στο επτάμηνο του 2026.

Η μεγάλη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των ταξινομήσεων οφείλεται σε διαφορά που είχε εντοπιστεί στα νούμερα του ΣΕΜΕ και σε εκείνα της ΕΛΣΤΑΤ, από την οποία ο σύνδεσμος περίμενε την σχετική επιβεβαίωση/διασταύρωση ώστε να μπορέσει να ανακοινώσει τις ταξινομήσεις. Αυτό έγινε με τον Ιούλιο να κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,38% και 10.830 ταξινομήσεις έναντι 10.277 ταξινομήσεων τον αντίστοιχο μήνα του 2025.

Περισσότερες ταξινομήσεις για τον μήνα και αύξηση και στις συνολικές ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς με το επτάμηνο του 2026 να καταγράφει άνοδο 3,14% έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι και τις ταξινομήσεις να ανεβαίνουν από τις 53.423 στις 55.102.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.713

15,82%

2

HONDA

1.712

15,81%

3

YAMAHA

1.090

10,06%

4

PIAGGIO

1.052

9,71%

5

CFMOTO

894

8,25%

6

VOGE

804

7,42%

7

DAYTONA

583

5,38%

8

QJMOTOR

395

3,65%

9

ZONTES

292

2,70%

10

KYMCO

259

2,39%

11

APRILIA

249

2,30%

12

VESPA

157

1,45%

13

LETBE

148

1,37%

14

THRUST

147

1,36%

15

ASUS

137

1,27%

16

BMW

127

1,17%

17

SUZUKI

125

1,15%

18

KTM

91

0,84%

19

ROYAL ENFIELD

69

0,64%

20

KEEWAY

61

0,56%

 

TRIUMPH

61

0,56%

21

MALAGUTI

56

0,52%

22

MORBIDELLI

54

0,50%

23

KOVE

45

0,42%

24

GEMINI

43

0,40%

25

UM

42

0,39%

26

PEUGEOT

41

0,38%

27

DUCATI

29

0,27%

28

KAWASAKI

27

0,25%

29

BENELLI

18

0,17%

30

MOTO GUZZI

17

0,16%

31

SEGWAY

16

0,15%

 

LIFAN INDUSTRY

16

0,15%

32

BETA

11

0,10%

 

BRIXTON

11

0,10%

33

ECOSHIFT

9

0,08%

 

ΆΛΛΟΙ

229

2,11%

 

ΣΥΝΟΛΟ

11.259

100%

 

2025

10.277

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

9,55%

 

Τον Ιούλιο η SYM βρέθηκε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων με 1.713 μονάδες. Πίσω της με μόλις μία ταξινόμηση διαφορά η Honda με 1.712 μονάδες. Στην τρίτη θέση η Yamaha με 1.090 ταξινομήσεις. Αντίστοιχα διαμορφώθηκαν και τα μερίδια των τριών εταιρειών με τη SYM να κάνει δικό της το 15,82%, τη Honda να αποσπά το 15,81% και τη Yamaha να παίρνει το 10,96% επί του συνόλου. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο επτάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

9.421

17,10%

2

SYM

8.833

16,03%

3

YAMAHA

5.848

10,61%

4

PIAGGIO

5.071

9,20%

5

CFMOTO

4.028

7,31%

6

VOGE

3.477

6,31%

7

DAYTONA

2.879

5,22%

8

ZONTES

2.621

4,76%

9

QJMOTOR

1.865

3,38%

10

KYMCO

964

1,75%

11

APRILIA

881

1,60%

12

BMW

825

1,50%

13

ASUS

824

1,50%

14

VESPA

649

1,18%

15

LETBE

638

1,16%

16

SUZUKI

609

1,11%

17

THRUST

581

1,05%

18

KEEWAY

439

0,80%

19

ROYAL ENFIELD

408

0,74%

20

KTM

393

0,71%

21

TRIUMPH

325

0,59%

22

MALAGUTI

314

0,57%

23

MORBIDELLI

285

0,52%

24

KOVE

243

0,44%

25

ECOSHIFT

222

0,40%

26

KAWASAKI

207

0,38%

27

PEUGEOT

164

0,30%

28

UM

158

0,29%

29

BENELLI

133

0,24%

30

DUCATI

127

0,23%

31

GEMINI

119

0,22%

32

MOTO GUZZI

100

0,18%

33

SEGWAY

69

0,13%

34

BETA

62

0,11%

35

LIFAN INDUSTRY

57

0,10%

36

BRIXTON

56

0,10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.207

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

55.531

100%

 

2025

53.423

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

 3,95%

 

Στους επτά πρώτους μήνες του 2026 η Honda είναι εκείνη που βρίσκεται στην κορυφή με 9.421 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 17,10% επί του συνόλου της αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η SYM με 8.833 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 16.03%. Τρίτη είναι η Yamaha με 5.848 μονάδες και 10,61% μερίδιο αγοράς.