Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

Zontes 125X: Πέρασε PCX και NMAX στις ταξινομήσεις της Ισπανίας

Για δεύτερο σερί μήνα στην κορυφή το κινέζικο σκούτερ
Zontes
Από τον

Παύλο Καρατζά

21/8/2026

Η αγορά της μοτοσυκλέτας στην Ισπανία συνεχίζει να αναπτύσσεται το 2026, με τον Ιούλιο να κλείνει με άνοδο 9,2% και με τις ετήσιες ταξινομήσεις να έχουν φτάνει πλέον τις 188.225 μονάδες. Μάλιστα τον μήνα που μας πέρασε είδαμε για δεύτερο σερί μήνα το Zontes 125X στην κορυφή της σχετικής λίστας.

Συνολικά η άνοδος αγγίζει το 21,2% σε σχέση με πέρυσι που δείχνει ξεκάθαρα την ανοδική τάση της αγοράς, όμως το μεγάλο νέο εδώ είναι άλλο και πρόκειται για το Zontes 125X. Σας είχαμε ενημερώσει τον Ιούνιο για την έλευση του νέου μικρού σκούτερ με το αλουμινένιο πλαίσιο και μάλιστα είχαμε τονίσει την πολύ ανταγωνιστική τιμή που θα είχε στην Ισπανία.

Η κατηγορία των 125 κυβικών έχει τεράστια ζήτηση στην μεσογειακή χώρα και σημείωσε αύξηση 38,6% τον Ιούλιο, ενώ συνολικά παρουσιάζει αύξηση 38,4% σε σχέση με την περσινή χρονιά. Το Zontes 125X έκανε λοιπόν εκκωφαντική είσοδο στην αγορά της Ισπανίας, καθώς είναι ο δεύτερος σερί μήνας που είναι πρώτο στις ταξινομήσεις της αγοράς που συμπεριλαμβάνουν όλες τις κατηγορίες.

Το κινέζικο σκούτερ άφησε πίσω στη λίστα τα διαχρονικά δημοφιλή Yamaha NMAX 125 και Honda PCX 125, ενώ Zontes 368G και SYM Symphony 125 κλείνουν την πρώτη πεντάδα. Ενδιαφέρον προκαλεί ακόμη το γεγονός πως η πρώτη μοτοσυκλέτα που βλέπουμε στις κορυφαίες ταξινομήσεις είναι η Voge DS 800 Rally που βρίσκεται στη 10η θέση.

Στην Ελλάδα τα δύο νέα σκούτερ της Zontes με το αλουμινένιο πλαίσιο αναμένονται μέσα στο δεύτερο μισό της χρονιάς, καθώς έχει ήδη ανακοινωθεί το V125 με τιμή 2.875 ευρώ και άφιξη το Σεπτέμβριο, ενώ αναμένουμε νεότερα και για το Χ.

Παρακάτω δείτε τη λίστα με τα 20 κορυφαία μοντέλα στις ισπανικές ταξινομήσεις του Ιουλίου 2026.

Θέση

Μοντέλο

Ταξινομήσεις Ιούλιος 2026

1

Zontes 125X

2.035

2

Yamaha NMAX 125

1.472

3

Honda PCX 125

1.272

4

Zontes 368G

1.145

5

SYM Symphony 125

900

6

Yamaha RayZR

659

7

KYMCO Agility S 125

593

8

Honda Forza 125

541

9

Honda SH 125 Scoopy

531

10

Voge DS 800 Rally

502

11

SYM Jet 14 125

468

12

Honda ADV 350

459

13

Yamaha XMAX 125

415

14

Honda Vision 110

347

15

Rieju MRX 50

344

16

Voge 900 DSX

335

17

Yamaha XMAX 300

309

18

KYMCO DTX 125

301

19

Zontes 125C

298

20

Voge 625DSX

278

Ετικέτες