Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

Η TVS ξεπέρασε την Honda στις πωλήσεις σκούτερ στην Ινδία

Η ινδική εταιρεία σημείωσε 40% αύξηση πωλήσεων
TVS
Από τον

Παύλο Καρατζά

20/8/2026

Η TVS καταγράφει αύξηση 40% στις πωλήσεις σκούτερ τον Ιούλιο, ενώ πτώση 12% σημείωσε η Honda, ωθώντας την TVS στην κορυφή του πίνακα πωλήσεων της κατηγορίας τον Ιούλιο του 2026 στην Ινδία.

Η TVS Motor Company καλπάζει από επιτυχία σε επιτυχία τον τελευταίο χρόνο. Αφότου προσπέρασε τη Yamaha για την τρίτη θέση στην κατάταξη των παγκόσμιων πωλήσεων, έκανε την έκπληξη και τον Ιούνιο πέρασε ταυτόχρονα Hero και Honda για να φτάσει στην πρωτιά της ινδικής αγοράς, της μεγαλύτερης του πλανήτη.

Ο περασμένος μήνας έφερε μια ακόμη σπουδαία επιτυχία για την TVS, καθώς πρώτευσε στις μηνιαίες πωλήσεις σκούτερ της Ινδίας για πρώτη φορά τον Ιούλιο του 2026, τερματίζοντας τη μακροχρόνια κυριαρχία της Honda Motorcycle & Scooter India στην κορυφή της συγκεκριμένης κατηγορίας. Στο σημείο αυτό να θυμίσουμε πως την αντιπροσώπευση της TVS στην Ελλάδα έχει αναλάβει η Muvus των CFMOTO και Royal Enfield, οπότε σύντομα περιμένουμε και την έλευση μοντέλων στη χώρα μας. Ο κατασκευαστής με έδρα το Hosur κατέγραψε 256.675 ταξινομήσεις σκούτερ κατά τη διάρκεια του μήνα, σε σύγκριση με τις 233.337 μονάδες της Honda κι έτσι πέρασε στην πρώτη θέση.

Η αλλαγή αυτή έρχεται μετά από μια απότομη απόκλιση στους όγκους πωλήσεων των δύο κατασκευαστών. Η TVS κατέγραψε αύξηση 40% από τις 183.607 μονάδες του Ιουλίου 2025. Η Honda, από την άλλη, σημείωσε πτώση από 265.587 μονάδες σε 233.337 μονάδες. Η θετική υποδοχή της σειράς ηλεκτρικών σκούτερ της TVS αποτελεί τον κύριο λόγο για το γεγονός αυτό.

Στην τρίτη θέση βρίσκεται η Suzuki, στην τέταρτη η Hero, που είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος κατασκευαστής μοτοσυκλετών στον κόσμο, ενώ στην πέμπτη θέση φιγουράρει η γνωστή μας από την υπόθεση της KTM και όχι μόνο, Bajaj. Η λίστα συνεχίζεται με τις Yamaha, Ather, River και Piaggio.

Κατασκευαστής

Ιούλιος 2026

Ιούλιος 2025

Μεταβολή

TVS

          256.675

         183.607

40%

Honda

          233.337

         265.587

-12%

Suzuki

          120.998

           94.296

28%

Hero

            61.347

           45.989

33%

Bajaj

            48.684

           12.134

301%

Yamaha

            36.783

           24.110

53%

Ather

            31.044

           15.096

106%

River

               6.039

             1.853

226%

Piaggio

               3.283

             2.350

40%