Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

Zontes 125X: Πρώτο στις ταξινομήσεις στην Ισπανία για τρίτο σερί μήνα

Πρώτη η Honda στις εταιρείες, δεύτερη η Zontes
zontes
Από τον

Παύλο Καρατζά

17/9/2026

Τον Αύγουστο του 2026, η ισπανική αγορά μοτοσυκλετών σημείωσε 21.437 ταξινομήσεις, αριθμός που αντιστοιχεί σε αύξηση 21,6% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025. Στοχείο που επίσης δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο είναι η πρώτη θέση για τρίτο συνεχόμενο μήνα του νέου σκούτερ Zontes 125X.

Στο σύνολο του έτους, οι ταξινομήσεις έχουν ήδη φτάσει τις 210.663 μονάδες, με αύξηση 21,2%. Το τμήμα που συγκέντρωσε τον μεγαλύτερο όγκο ήταν αυτό των σκούτερ, με 13.003 ταξινομημένες μονάδες και αύξηση 32,6%, ενώ ήταν και η αγορά που σημείωσε τη μεγαλύτερη πρόοδο κατά τη διάρκεια του μήνα. Οι μοτοσυκλέτες ανήλθαν σε 7.457 μονάδες, σημειώνοντας αύξηση 6,6%, ενώ τα μοτοποδήλατα έφτασαν τις 977 ταξινομήσεις, με άνοδο 17,6%.

Η Honda ήταν η εταιρεία με τον μεγαλύτερο αριθμό ταξινομήσεων τον Αύγουστο με 4.021 μονάδες, αύξηση 8,2% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του προηγούμενου έτους και με μερίδιο αγοράς 17,9%.

Θέση

Εταιρεία

Ταξινομήσεις

% σε σχέση με το 2025

1

Honda

4.021

8,20%

2

Zontes

3.532

160,70%

3

Yamaha

2.922

4,20%

4

SYM

1.260

15,60%

5

KYMCO

1.226

-5,90%

6

Voge

1.012

-13,90%

7

QJMOTOR

698

25,80%

8

CFMOTO

604

93,00%

9

BMW

584

-23,30%

10

Piaggio

583

-27,60%

Ωστόσο, ένα από τα πιο αξιοσημείωτα στοιχεία του μήνα ήταν η ισχυρή ανάπτυξη της Zontes, η οποία κατέλαβε τη δεύτερη θέση με 3.532 ταξινομήσεις, αφού αύξησε τις πωλήσεις της κατά 160,7% και κατέκτησε μερίδιο αγοράς 15,7%.

Η τρίτη θέση ανήκε στη Yamaha, με 2.922 ταξινομήσεις και αύξηση 4,2%, ακολουθούμενη από τη SYM, με 1.260 μονάδες και αύξηση 15,6%. Η Kymco έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 1.226 ταξινομήσεις, αν και κατέγραψε ετήσια μείωση 5,9%.

Όσον αφορά τα πιο επιτυχημένα μοντέλα, για τρίτο συνεχόμενο μήνα στην κορυφή βρίσκουμε το νέο σκούτερ Zontes 125Χ που φέρει αλουμινένιο πλαίσιο, μπροστά από Yamaha NMAX 125 και Honda PCX 125, ενώ στην τέταρτη θέση βρίσκουμε και πάλι ένα Zontes, το G368. Εντύπωση προκαλεί πως υπάρχουν μόνο τρεις μοτοσυκλέτες στην πρώτη εικοσάδα, με το Voge DS800Χ RALLY να βρίσκεται στην 14η θέση, το Voge DS900X στην 16η και το CFMOTO 1000 MT-X στην 20η.

Θέση

Μοντέλο

Ταξινομήσεις

1

Zontes X 125

2.095

2

Yamaha NMAX 125

1.062

3

Honda PCX 125

1.042

4

Zontes 368 G

657

5

SYM SYMPHONY 125

558

6

Yamaha X-MAX 125

378

7

Honda SH 125 SCOOPY

344

8

Honda ADV 350

339

9

Yamaha RAYZR

326

10

Honda FORZA 125

318

11

SYM JET 14 125

296

12

KYMCO AGILITY S 125

246

13

Honda VISION 110

245

14

Voge DS800X RALLY

235

15

Honda SH MODE

188

16

Voge DS900X

185

17

KYMCO DTX 125

183

18

Honda X-ADV

179

19

KYMCO SKYTOWN 125

178

20

CFMOTO 1000MT-X

176