Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Αυγούστου 2026 - Πτώση τον Αύγουστο, αλλά αύξηση στο 8μηνο

Πόσα μοντέλα πούλησαν οι αντιπροσωπείες - Κατάταξη και μερίδια εταιρειών
Ταξινομήσεις Ελληνικής Αγοράς Μοτοσυκλέτας - Αύγουστος 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

15/9/2026

Τον Αύγουστο η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας σημείωσε πτώση έναντι του αντίστοιχου μήνα του 2025, ωστόσο σε απόλυτα νούμερα, στο 8μηνο του 2026 οι ταξινομήσεις είναι περισσότερες έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι.

Με πτώση της τάξης του 7,55% έκλεισε στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών και λοιπόν δικύκλων έκλεισε ο Αύγουστος του 2026 με 5.080 μονάδες, έναντι 5.495 ταξινομήσεων τον ίδιο μήνα του 2025. Παράλληλα στους οχτώ (8) μήνες από την αρχή του έτους έχουμε αύξηση στις ταξινομήσεις στην ελληνική επικράτεια με 60.611 μονάδες έναντι 58.918 μοτοσυκλετών και δικύκλων που ταξινομήθηκαν το 2025, την ίδια χρονική περίοδο.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΜΕΡΙΔΙΟ

1

HONDA

1.006

19,80%

2

SYM

669

13,17%

3

YAMAHA

530

10,43%

4

PIAGGIO

500

9,84%

5

CFMOTO

359

7,07%

6

VOGE

298

5,87%

7

DAYTONA

268

5,28%

8

QJMOTOR

188

3,70%

9

ZONTES

116

2,28%

 

KYMCO

116

2,28%

10

APRILIA

94

1,85%

11

THRUST

89

1,75%

12

VESPA

80

1,57%

13

ASUS

79

1,56%

14

LETBE

78

1,54%

15

BMW

57

1,12%

16

SUZUKI

43

0,85%

 

ROYAL ENFIELD

43

0,85%

17

GEMINI

40

0,79%

18

KOVE

37

0,73%

19

KEEWAY

36

0,71%

20

MALAGUTI

30

0,59%

21

KTM

28

0,55%

22

MORBIDELLI

23

0,45%

23

TRIUMPH

18

0,35%

24

PEUGEOT

15

0,30%

25

DUCATI

13

0,26%

26

UM

12

0,24%

27

BENELLI

10

0,20%

28

KAWASAKI

9

0,18%

29

SEGWAY

5

0,10%

 

LIFAN

5

0,10%

 

BRIXTON

5

0,10%

30

ECOSHIFT

4

0,08%

 

MOTO GUZZI

4

0,08%

31

BETA

1

0,02%

 

ΆΛΛΟΙ

172

3,39%

 

ΣΥΝΟΛΟ

5.080

100%

 

2025

5.495

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

-7,55%

 

Με 1.006 ταξινομήσεις η Honda βρέθηκε στην κορυφή τον μήνα που μας πέρασε παίρνοντας παράλληλα το 19,8% επί του συνόλου των ταξινομήσεων. Στη 2η θέση βρέθηκε η SYM με 669 ταξινομήσεις για το 13,17% της πίτας και στην 3η θέση έχουμε τη Yamaha με 669 μονάδες και το 10,43% στο σύνολο. Λίγο πιο πίσω στην 4η θέση βρέθηκε η Piaggio τον περασμένο Αύγουστο με 500 δίκυκλα και το 9,84% των ταξινομήσεων, ενώ η CFMOTO κλείνει την πρώτη πεντάδα έχοντας καταγράψει 359 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 7,07% των συνολικών ταξινομήσεων του μήνα.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών στο οκτάμηνο του 2026.

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΜΕΡΙΔΙΟ

1

HONDA

10.514

17,35%

2

SYM

9.553

15,76%

3

YAMAHA

6.425

10,60%

4

PIAGGIO

5.608

9,25%

5

CFMOTO

4.412

7,28%

6

VOGE

3.812

6,29%

7

DAYTONA

3.161

5,22%

8

ZONTES

2.742

4,52%

9

QJMOTOR

2.080

3,43%

10

KYMCO

1.093

1,80%

11

APRILIA

980

1,62%

12

ASUS

905

1,49%

13

BMW

886

1,46%

14

VESPA

730

1,20%

15

LETBE

726

1,20%

16

THRUST

677

1,12%

17

SUZUKI

657

1,08%

18

KEEWAY

476

0,79%

19

ROYAL ENFIELD

453

0,75%

20

KTM

426

0,70%

21

MALAGUTI

346

0,57%

 

TRIUMPH

346

0,57%

22

MORBIDELLI

308

0,51%

23

KOVE

282

0,47%

24

ECOSHIFT

226

0,37%

25

KAWASAKI

219

0,36%

26

PEUGEOT

182

0,30%

27

UM

170

0,28%

28

GEMINI

163

0,27%

29

BENELLI

145

0,24%

 

DUCATI

145

0,24%

30

MOTO GUZZI

105

0,17%

31

SEGWAY

74

0,12%

32

BETA

63

0,10%

 

LIFAN

63

0,10%

33

BRIXTON

61

0,10%

 

ZHONGNENG

61

0.10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.336

2,29%

 

ΣΥΝΟΛΟ

60.611

100%

 

2025

58.918

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

2,87%

 

Στο 8μηνο του 2026, η Honda βρίσκεται επίσης στην κορυφή των ταξινομήσεων με 10.427 μοτοσυκλέτες και λοιπά δίκυκλα, τα οποία αντιστοιχούν στο 17,33% επί του συνόλου. Η δεύτερη θέση ανήκει στη SYM με 9.502 μονάδες και μερίδιο στο 15,79% και η Yamaha βρίσκεται 3η έχοντας σημειώσει 6.378 ταξινομήσεις για το 10,60% της αγοράς. Στην 4η θέση έχουμε την Piaggio με 5.571 ταξινομήσεις και 9,26% μερίδιο επί του συνόλου.