Γράφτηκε από: 
τον Μπάμπη Μέντη

Hellas Rally Raid 2019: Αποτελέσματα τρίτης ημέρας

"Οικογενειακή" μάχη

Με την πλειοψηφία των μοτοσυκλετών που συμμετέχουν στις επίσημες κατηγορίες της FIM να είναι KTM και Husqvarna, η “μάχη” για επικράτηση ανάμεσά τους έχει εξελιχθεί σε οικογενειακή υπόθεση, αφού ως γνωστόν και οι δύο κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο στην Αυστρία. Γρηγορότερος όλων την τρίτη ημέρα ήταν ξανά ο Ιταλός αναβάτης Leonardo Tonelli με Husqvarna FE 501, ο οποίος ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 4 ώρες και 9 λεπτά.

Σε αντίθεση με την δεύτερη ημέρα, η διαδρομής της τρίτης ημέρας ήταν συνεχείς και δεν χωριζόταν σε δύο σκέλη, οπότε οι αναβάτες δεν είχαν τη δυνατότητα service και επισκευών. Ως εκ τούτου είχαμε περισσότερες εγκαταλείψεις, αν και δεν ξεπέρασαν την μία εγκατάλειψη ανά κατηγορία.  Δείτε το Video που ετοίμασταν οι άνθρωποι της οργάνωσης του Hellas Rally Raid, το οποίο αφορά τις απαιτήσεις που έχουν οι συγκεκριμένες διαδρομές από της αναρτήσεις των μοτοσυκλετών και των τετράτροχων ATV και SVV. Φυσικά σας έχουμε ετοιμάσει και τα αποτελέσματα των κατηγορίων της FIM της τρίτης ημέρας.

 

 

Αποτελέσματα FIM τρίτης ημέρας ανά κατηγορία:

FIM Europe / Class: M1

 

1              5              Edoardo Cavicchi IT             Husqvarna FE 250                 4h17:26.90

2              4              Alessandro Cavicchi IT        Husqvarna FE 250                 4h40:27.17

3              3              Michele Lombardi IT             Husqvarna FE 250                 4h59:43.36

 

DNF     2          Stephanie Rowe UK              KTM EXC 250

 

FIM Europe / Class: M2

 

1              6              Massimo Prazzoli IT              KTM EXC 350                         4h47:01.78

2              27            Eugenio Cavicchi IT             Husqvarna FE 350                 5h16:02.74

3              7              Alessandro Paneri IT            Husqvarna TE 300                 6h10:39.98

 

DNF     8              Sergio Scevola IT                  BETA 350

 

FIM Europe / Class: M3

 

1              38            Milan Engel CZ                      KTM EXC 450F                       4h22:34.09

2              9              Francisco Rico ES                                KTM EXC 450                         4h29:00.07

3              37            Rosa Romero Font ES          KTM EXC 450F                      4h33:50.75

4              12            Vincent Biau                           KTM EXC 450                         4h34:08.20

5              39            Stefano Frassini IT                                Husqvarna FE 450                 4h50:06.06

6              17            Ekaterina Zhadanova           KTM EXC 450F                      5h16:36.84

7              10            Alberto Martinez  Escalada ES   KTMEXC 450                          5h16:38.07

8              14            Andrea Dell' Amico IT           BETA 498 RR                         5h35:36.71

9              15            Jose Emilio Garcia ES          KTM 450 Rally Replica                              5h37:43.44

DNF     1              Dirkvon Zitzewitz DE             KTMEXC 450

 

FIM Europe / Class: M4

 

1              19            LeonardoTonelli IT                               Husqvarna FE 501                4h09:39.69

2              25            Matteo Cura IT                       Husqvarna FE 501                 4h21:12.58

3              24            Roberto Barbieri IT                Husqvarna FE 501                 4h21:21.34

4              41            Cesare Zacchetti IT               Husqvarna FE 501                 4h35:42.01

5              23            M. A. Jimenez Picazo ES         Husqvarna FE 501                 5h12:41.57

6              22            Andrew Houlihan AU            SHERCO 500                         5h14:14.02

7              21            EstherMerino Garcia ES       KTM500                                  5h37:36.05

 

DNF     28            Roberto Garbin IT                                 KTMEXC 500

 

 

FIM Europe/ Class: M5

 

1              32            Ferdinand Kreidl AT              KTM R 690 RALLY                 4h41:54.32

2              40            Daniele Boila IT I                   Husqvarna Enduro 701         4h51:02.37

3              33            FloreaIonut-Mihai RO           KTMR 690 Enduro                   5h06:44.25

 

 

FIM Europe / Class: M6

 

1              34            Michele Cotti IT                     KTM 1090 R Adv                    5h06:12.22

2              35            Francesco Catanese IT        TRIUMPH TIGER 1200          5h09:40.35

 

FIM Europe / Class: Q

DNF     700          Sebastien Souday FR YAMAHA YFZ-R