Η CFMOTO έγινε η πρώτη κινέζικη εταιρεία στο Top10 της Γερμανίας 20πλασιάζοντας τις ταξινομήσεις της!

Και ανατροπή με άλμα Kawasaki στη δεύτερη θέση αφήνοντας πίσω τη Honda
cfrmoto 450mt
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

26/5/2026

Τα στατιστικά στοιχεία ταξινομήσεων της γερμανικής αγοράς για το πρώτο τρίμηνο του 2026 περιποιούν ιδιαίτερη τιμή στη CFMOTO, η οποία καλπάζει φέτος σημειώνοντας αύξηση στις ταξινομήσεις της κατά +1,957.6%! Και, όχι, δεν είναι η πρώτη της χρονιά στη Γερμανία, κάτι που θα εξηγούσε πανεύκολα ένα τόσο μεγάλο ποσοστό αύξησης στις πωλήσεις της.

Η CFMOTO έκανε το γερμανικό της ντεμπούτο στα τέλη του 2022, όταν η διανομή της για αρκετές ευρωπαϊκές χώρες ανελήφθη από τον Όμιλο Pierer. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να διεισδύσει γερά στην αγορά της χώρας μέχρι φέτος, όπου σημείωσε μια πολύ εντυπωσιακή επίδοση. Από τις 59 μοτοσυκλέτες που είχε ταξινομήσει κατά το πρώτο τρίμηνο του 2025 στη Γερμανία, φέτος εκτοξεύτηκε στις 1.214, δηλαδή σχεδόν τις εικοσαπλάσιες! Εξ αυτών, οι 392 οφείλονται στο 450ΜΤ, ενώ από κοντά έχει βοηθήσει αρκετά και το δεύτερο πιο δημοφιλές μοντέλο της στη Γερμανία, 675 SR-R.

Στην κορυφή της γερμανικής αγοράς κρατά γερά η BMW Motorrad με 7.118 ταξινομήσεις, με 2.103 εξ αυτών χάρη στο R 1300 GS.

Η μεγάλη έκπληξη σημειώνεται στη δεύτερη θέση, όπου η Kawasaki προσπέρασε τη Honda καταφέρνοντας 4.757 ταξινομήσεις στο τρίμηνο, έναντι 4.159 της τρίτης πλέον Honda. Η ποσοστιαία διαφορά εξηγεί τι συνέβη: η Honda έχασε 4,4% από το περσινό τρίμηνο, την ώρα που η Kawasaki κέρδισε 59,2% με μπροστάρη το Ζ900 που είναι μακράν το δημοφιλέστερο μοντέλο της με 1.145 ταξινομήσεις.

Εντυπωσιακά αυξημένες επιδόσεις στους πρώτους τρεις μήνες του 2026 σημειώνουν στη Γερμανία και οι KTM, Suzuki και Harley-Davidson, με την πρώτη να επιστρέφει σε καλά νούμερα μετά από την πολύ δύσκολη περσινή χρονιά και να σημειώνει 208,6% περισσότερες ταξινομήσεις για την πέμπτη θέση στη σχετική λίστα.

Στη δεκάδα έχει μπει και η Suzuki με υγιέστατη αύξηση κατά σχεδόν 54% φέτος, ενώ στην τελευταία θέση του top10 έχει βρεθεί η Harley-Davidson με άνοδο σχεδόν 130% από το περσινό πρώτο τρίμηνο.

Η γερμανική αγορά είχε βρεθεί πέρυσι να κλείνει τη χρονιά με μια σημαντική βουτιά στις ταξινομήσεις της, προερχόμενη από μια χρονιά-ρεκόρ το 2024. Η μετάβαση στις Euro 5+ φαίνεται πως έχει παίξει σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση αυτών των αποτελεσμάτων, καθώς αρκετοί αναλυτές της αγοράς πιστεύουν πως η προθεσμία μετάβασης στις νέες προδιαγραφές συνέβαλλε στο ρεκόρ του 2024.

Η δραστική άνοδος της CFMOTO στη Γερμανία και η είσοδός της στην πρώτη δεκάδα των ταξινομήσεων ως εταιρεία δείχνει να έχει και συνέχεια, καθώς οι Γερμανοί τώρα ανακαλύπτουν τη γκάμα της. Ενδεικτικά να αναφέρουμε πως το 450ΜΤ οριακά δεν μπήκε και στην πρώτη δεκάδα των δημοφιλέστερων μοντέλων (1ο τρίμηνο 2026) μένοντας στην ενδέκατη θέση. Ωστόσο αν συνεχίσει με αυτή τη δυναμική τότε μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε περισσότερες μοτοσυκλέτες της CFMOTO να διακρίνονται, αλλά και τη Voge να διεκδικεί επίσης μια θέση στο top10 καθώς τα πηγαίνει πολύ καλά με τα DS900X και DS800X.

Ταξινομήσεις Ιαν-Μαρ 2026 Γερμανία – Εταιρείες

#

Κατασκευαστής

Ταξινομήσεις
1ο τρίμηνο 2026

Ταξινομήσεις
1ο τρίμηνο 2025

Διαφορά

Μερίδιο

1

BMW

7.118

6.338

+12,3%

23,4%

2

Kawasaki

4.757

2.989

+59,2%

15,6%

3

Honda

4.159

4.349

-4,4%

13,7%

4

Yamaha

1.947

1.322

+47,3%

6,4%

5

KTM

1.756

569

+208,6%

5,8%

6

Triumph

1.708

1.662

+2,8%

5,6%

7

Ducati

1.232

1.229

+0,2%

4,1%

8

CFMOTO

1.214

59

+1.957,6%

4,0%

9

Suzuki

1.193

775

+53,9%

3,9%

10

Harley-Davidson

1.006

438

+129,7%

3,3%

 

Ταξινομήσεις Ιαν-Μαρ 2026 Γερμανία – Μοντέλα

#

Κατασκευαστής

Μοντέλο

Ταξινομήσεις
1ο τρίμηνο 2026

1

BMW

R 1300 GS

2.103

2

Kawasaki

Z 900

1.145

3

Honda

CBR 650 R

581

4

BMW

F 900 R

569

5

Kawasaki

Z 650

542

6

BMW

F 900 GS

525

7

Yamaha

MT-07

453

8

Yamaha

Ténéré 700

453

9

BMW

F 800 GS

433

10

Kawasaki

Z 1100

405

 

 

MotoCAP: Βήματα πίσω κάνει ο προστατευτικός ρουχισμός αναβάτη - Τι δείχνουν οι δοκιμές ασφάλειας

Μειώνεται αντί να αυξάνεται η αντοχή των υλικών στην τριβή σε πολλές περιπτώσεις – Γιατί γίνεται αυτό
MotoCAP αξιολόγηση προστατευτικού εξοπλισμού αναβάτη
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Χωρίς να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ο ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας MotoCAP από την Αυστραλία αναφέρει ότι πληθαίνουν τα παραδείγματα προϊόντων που προσφέρουν λιγότερη προστασία στις νεότερες εκδόσεις τους από εκείνη που είχαν όταν παρουσιάστηκαν αρχικά.

Ο MotoCAP (Motorcycle Clothing Assessment Program), είναι ο πρώτος ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας στον κόσμο, αναφορικά με τα επίπεδα ασφάλειας και άνεσης που παρέχουν. Δημιουργήθηκε στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία από μια κοινοπραξία κυβερνητικών φορέων, λεσχών μοτοσικλέτας και οργανισμών οδικής ασφάλειας και είναι αναγνωρισμένο και από τη FIM, ενώ έχει δοκιμάσει περισσότερα από 1.000 προϊόντα από το 2019 που ξεκίνησε μέχρι σήμερα. Μαζί με τον MotoCAP είναι και ο Consumer Rating & Assessment of Safety Helmets (CRASH), ο οποίος αξιολογεί την προστασία που προσφέρουν τα κράνη. 

Από την εφαρμογή της ευρωπαϊκής οδηγίας EN17092 το 2020, ο ανεξάρτητος οργανισμός έχει παρατηρήσει στις δοκιμές του ότι πολλά από τα προϊόντα έχουν πλέον χαμηλότερη αντίσταση στην τριβή σε σχέση με εκείνη που είχαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν προσφέροντας έτσι χαμηλότερο επίπεδο προστασίας. Αυτό γιατί ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν επανασχεδιάσει κάποια από τα προϊόντα τους χρησιμοποιώντας ελαφρύτερα και πιο λεπτά υλικά ώστε να προσφέρουν περισσότερη άνεση στον αναβάτη, η οποία είναι επίσης εξαιρετικά σημαντική για την ασφάλειά του αφού έλλειψη άνεσης μπορεί να προκαλέσει απώλεια συγκέντρωσης κατά την οδήγηση και κατά συνέπεια αυτό να αυξήσει την πιθανότητα εμπλοκής σε κάποιο ατύχημα. Η επανασχεδίαση γίνεται βέβαια και για μείωση του κόστους αφού λιγότερα υλικά (ελαφρύτερα υφάσματα για παράδειγμα σε μπουφάν και παντελόνια) σημαίνει αυτόματα και μικρότερο κόστος για τους κατασκευαστές.

Τα εν λόγω προϊόντα εξακολουθούν να υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού EN17092, ωστόσο τα δεδομένα από τις δοκιμές ασφάλειας φέρνουν τα αποτελέσματα πιο κοντά στο επιτρεπτό όριο σε σχέση με πριν και αυτό δείχνει ότι σε περίπτωση πτώσης αυτά τα προϊόντα δεν είναι το ίδιο ανθεκτικά όπως ήταν πριν από λίγα μόλις χρόνια.

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού αναβάτη

Χαρακτηριστικό είναι το γράφημα που ακολουθεί και δείχνει την... οπισθοδρόμηση σε επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει ο προστατευτικός ρουχισμός μέσα στα χρόνια. Δείτε πόσες σκουρόχρωμες καφέ τελείες (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση των δύο αξόνων και πόσες στην κορυφή. Τελείες που τοποθετούνται με βάση την αντοχή στην τριβή ενός υλικού σε διάρκεια χρόνου, με τον οριζόντιο άξονα να δείχνει και τη συνολική βαθμολογία και τον κάθετο τη διάρκεια αντοχής του υλικού στην τριβή σε ζώνες υψηλού ρίσκου, όπως είναι για παράδειγμα τα γόνατα, οι παλάμες, οι ώμοι και οι γοφοί (δείτε τη σχετική εικόνα πάνω). 

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού

Τα πράγματα είναι ίσως πιο ξεκάθαρα στη δεύτερη στήλη που σχηματίζεται, αξιολόγησης "ΑΑ", όπου τα περισσότερα νέα προϊόντα (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση, ενώ στη μέση της στήλης έχουμε περισσότερα προϊόντα που δοκιμάστηκαν από το 2019 έως το 2024. Και στις δύο αυτές στήλες τα περισσότερα προϊόντα αντέχουν στην τριβή λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν τρυπήσουν με τον οργανισμό να θεωρεί αποδεκτή μια τιμή κοντά στα τρία δευτερόλεπτα και ένα αποτέλεσμα κρίνεται "καλό" όταν η αντοχή ξεπερνά τα 5,6 δευτερόλεπτα. Ως σημείο αναφοράς ο MotoCAP δίνει και την αντοχή συμβατικού παντελονιού Denim γνωστής εταιρείας, το οποίο αντέχει στην τριβή 0,4-0,6 δλ. στις δοκιμές του οργανισμού.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί και πιο απτό παράδειγμα αναφέροντας συγκεκριμένο προϊόν -χωρίς να το κατονομάζει- το οποίο είχε αντοχή στην τριβή που έφτανε τα 3,7 δευτερόλεπτα όταν παρουσιάστηκε και νεότερες εκδοχές του έριξαν αυτή την τιμή στο 1,2 δευτερόλεπτο χωρίς παράλληλα να αλλάξει η τιμή του προϊόντος στο ράφι.

Με δύο "Α" ο MotoCAP αξιολογεί τα προϊόντα που προσφέρουν επίπεδο ασφάλειας που χρειάζεται για να κινηθεί κανείς σε δρόμους εκτός πόλης όπου ο συντελεστής τριβής είναι υψηλότερος και χρειάζονται υλικά υψηλότερης αντοχής για το απαιτούμενο επίπεδο ασφάλειας. Προϊόντα με ένα "A" είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται σε αστικό περιβάλλον όπου ο συντελεστής τριβής είναι χαμηλότερος, οπότε μικρότερη είναι και η πιθανότητα να τρυπήσει, για παράδειγμα, ένα μπουφάν που τρίβεται στην άσφαλτο. Με "ΑΑΑ" αξιολογείται ο ρουχισμός που προσφέρει ακόμη πιο υψηλό επίπεδο προστασίας στην τριβή.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι ο οργανισμός αναφέρεται συγκεκριμένα σε δρόμους που έχουν άσφαλτο (Bitumen) και πιο χοντρό χαλίκι από αυτό που χρησιμοποιείται στους ευρωπαϊκούς δρόμους (Chip Seal), οι οποίοι έχουν πιο άγρια επιφάνεια και έχουν 4,5 υψηλότερο συντελεστή τριβής από έναν συμβατικό ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Να σημειωθεί επίσης πως οι κατασκευαστές σαφώς και έχουν το δικαίωμα να επανασχεδιάσουν τον προστατευτικό ρουχισμό που διαθέτουν ώστε να προσφέρει αυτός χαμηλότερο επίπεδο προστασίας, κάτι που δεν είναι επιχειρηματικά μεμπτό (ηθικά όμως;) εφόσον το προϊόν εξακολουθεί να υπερκαλύπτει τα όρια που έχουν τεθεί στις δοκιμές ασφάλειας.

Ο MotoCAP αναφέρει επίσης ότι οι κατασκευαστές προχωρούν σε αυτή την ενέργεια γιατί τα όρια για το EN17092 είναι χαμηλά και αυτό τους επιτρέπει να μειώσουν το κόστος για τους ίδιους αφαιρώντας επίπεδα προστασίας χωρίς να διακινδυνεύουν κακή αξιολόγηση. Από την άλλη όμως όχι μόνο δεν βελτιώνουν το επίπεδο ασφάλειας αλλά το κατεβάζουν κιόλας.