Η Ρωσία αγοράζει 200.000 Κινέζικες μοτοσυκλέτες – Τα πρώτα σημάδια στα εργοστάσια

Τις ρίχνει στον πόλεμο με την Ουκρανία
Η Ρωσία αγοράζει 200.000 Κινέζικες μοτοσυκλέτες – Τα πρώτα σημάδια στα εργοστάσια
Από το

motomag

12/9/2025

Η πληροφορία στα μέσα Ιουλίου, πως η Ρωσία έχει ζητήσει 200.000 μοτοσυκλέτες σε κινέζικα εργοστάσια, καθώς και 60.000 ATV και side by side, ένα σημαντικό νούμερο, αρχίζει να δείχνει τα πρώτα σημάδια στις γραμμές παραγωγής.

Παρότι η αγορά της Κίνας είναι η δεύτερη μεγαλύτερη του κόσμου μετά την Ινδία με 16,6 εκατομμύρια μονάδες τώρα που βρίσκεται στο χαμηλότερο επίπεδο της πενταετίας, έχοντας υποχωρήσει από τα σχεδόν 20 εκατομμύρια, οι μοτοσυκλέτες από 250 κυβικά και πάνω έχουν μικρότερο νούμερο που υπολογίζεται κοντά στο ένα εκατομμύριο. Παρότι δεν υπάρχουν ξεκάθαρα στοιχεία, πέρα από το γεγονός πως οι άνω των 500 κυβικών ξεπέρασαν πριν δύο χρόνια το μισό εκατομμύριο, ένα κομβικό νούμερο καθώς τόση είναι η αγορά της Ευρώπης, μία παραγγελία των 200.000 μονάδων αντιστοιχεί σε σημαντικό ποσοστό της ετήσιας παραγωγής για αυτή την κατηγορία.

Μπορεί να μην αφορά τους κατασκευαστές που έχουν Ευρωπαϊκή πορεία, τουλάχιστον δεν φαίνεται κάτι τέτοιο μέχρι αυτή την στιγμή, ωστόσο είναι ένα πολύ μεγάλο νούμερο που επηρεάζει ολόκληρο τον κατασκευαστικό τομέα των μοτοσυκλετών στην Κίνα. Όπως είπαμε δεν εμπλέκονται οι μεγαλύτερες εταιρείες την Κίνας που έχουν γίνει και γνωστές στην Ευρώπη, αλλά τουλάχιστον ένα εργοστάσιο που έχει πορεία σε ηλεκτρικά μοτοποδήλατα, φαίνεται να παράγει και μονοκύλινδρα αερόψυκτα εντουροειδή που ανταποκρίνονται σε αυτά που τελικά θα φτάσουν στο πεδίο της μάχης.

Η Ρωσία αγοράζει 200.000 Κινέζικες μοτοσυκλέτες – Τα πρώτα σημάδια στα εργοστάσια

Οι μοτοσυκλέτες χρησιμοποιούνται και από τις δύο πλευρές, περισσότερο όμως δοκιμάστηκαν από την πλευρά της Ρωσίας που έριξε στον πόλεμο 40.000 δίκυκλα, κάποια παλαιότερα δικής της παραγωγής αλλά και αρκετά κινέζικα, όπως και βαριά μεταχειρισμένα που μαζεύτηκαν από διάφορες χώρες. Με τα τεθωρακισμένα να είναι εύκολος στόχος από drone, οι μοτοσυκλέτες έδειξαν πως μπορούν να ξεφύγουν όπως επίσης να διασκορπιστούν μειώνοντας τις απώλειες από ένα ξεχωριστό drone. Ταυτόχρονα το χειμώνα το επίπεδο και λασπώδες έδαφος μπορεί να είναι εξίσου απαιτητικό για κάθε όχημα, ακόμη και ερπυστριοφόρων, αλλά φαίνεται πως οι μοτοσυκλέτες συνεχίζουν να χρησιμοποιούνται και από τις δύο πλευρές με την ευελιξία να προτιμάται έναντι της θωράκισης.

Η μέση τιμή για αυτής της κατηγορίας τις Enduro μοτοσυκλέτες, είναι ανάμεσα στα 1.300 με 1.600 δολάρια ΗΠΑ, που δεν θα αυξηθεί κατακόρυφα μόλις φύγουν από το εργοστάσιο γιατί προφανώς ούτε δασμούς Ευρωπαϊκής Ένωσης θα πληρώσουν, ούτε θα χρειαστούν μετατροπές για να περάσουν προδιαγραφές ή να βγάλουν πινακίδες. Σκοπός τους να είναι αξιόπιστες και με χαμηλή κατανάλωση, όχι γιατί υπάρχει έλλειψη καυσίμου αλλά για να μπορούν να έχουν υψηλή αυτονομία χωρίς πρόσθετο βάρος. Προφανώς όμως το κόστος θα κατέβει ακόμη πιο χαμηλά για αυτά τα νούμερα, την στιγμή που αναμένεται να σπάσει αυτό το νούμερο σε διαφορετικά μοντέλα από διαφορετικά εργοστάσια. Και πάλι όμως, θα είναι η μεγαλύτερη παραγγελία που έχουν δει για μοτοσυκλέτες, την στιγμή που υπάρχουν ορισμένα εργοστάσια με την μεγαλύτερη χωρητικότητα σε μονάδες που έχει υπάρξει στην ιστορία της μοτοσυκλέτας και αντίστοιχη συναντά κανείς μόνο στην Ινδία. Αυτό το τεράστιο νούμερο όμως που μπορούν να παράξουν, αφορά σκούτερ και άλλα δίκυκλα και τρίκυκλα, όχι αυτή την κατηγορία που όπως είπαμε δεν ξεπερνά συνολικά το ένα εκατομμύριο που σημαίνει πως 200.000 επιπρόσθετες μονάδες είναι ένα νούμερο που μπορεί να επηρεάσει όλο τον κατασκευαστικό κλάδο μοτοσυκλέτας, που απαιτείται να δημιουργήσει συνεργασίες και να επικετρωθεί στην κάλυψη ενός τέτοιου εγχειρήματος που έχει μάλιστα εξαιρετικά μικρό χρονικό ορίζοντα καθώς οι πληροφορίες κάνουν λόγο για πίεση της Ρωσίας να γίνουν οι παραδόσεις πριν τελειώσει το 2025!

Ελπίζουμε να τελειώσει ο πόλεμος άμεσα για να σταματήσει αυτή η τραγωδία και τα νέα οχήματα να βρεθούν απλά σε πολιτική χρήση, ξεκινώντας ένα νέο κύμα μοτοσυκλετισμού, όπως ακριβώς συνέβη όταν έληξε ο ΄ΒΠΠ που έγινε και η αιτία της δημιουργίας ορισμένων από τις μάρκες που στη συνέχεια κατέκτησαν τον κόσμο. Εδώ η ιστορία δύο εξ αυτών, ενώ υπάρχουν και περισσότερα παραδείγματα.

 

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Αυγούστου 2026 - Πτώση τον Αύγουστο, αλλά αύξηση στο 8μηνο

Πόσα μοντέλα πούλησαν οι αντιπροσωπείες - Κατάταξη και μερίδια εταιρειών
Ταξινομήσεις Ελληνικής Αγοράς Μοτοσυκλέτας - Αύγουστος 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

15/9/2026

Τον Αύγουστο η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας σημείωσε πτώση έναντι του αντίστοιχου μήνα του 2025, ωστόσο σε απόλυτα νούμερα, στο 8μηνο του 2026 οι ταξινομήσεις είναι περισσότερες έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι.

Με πτώση της τάξης του 7,55% έκλεισε στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών και λοιπόν δικύκλων έκλεισε ο Αύγουστος του 2026 με 5.080 μονάδες, έναντι 5.495 ταξινομήσεων τον ίδιο μήνα του 2025. Παράλληλα στους οχτώ (8) μήνες από την αρχή του έτους έχουμε αύξηση στις ταξινομήσεις στην ελληνική επικράτεια με 60.611 μονάδες έναντι 58.918 μοτοσυκλετών και δικύκλων που ταξινομήθηκαν το 2025, την ίδια χρονική περίοδο.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΜΕΡΙΔΙΟ

1

HONDA

1.006

19,80%

2

SYM

669

13,17%

3

YAMAHA

530

10,43%

4

PIAGGIO

500

9,84%

5

CFMOTO

359

7,07%

6

VOGE

298

5,87%

7

DAYTONA

268

5,28%

8

QJMOTOR

188

3,70%

9

ZONTES

116

2,28%

 

KYMCO

116

2,28%

10

APRILIA

94

1,85%

11

THRUST

89

1,75%

12

VESPA

80

1,57%

13

ASUS

79

1,56%

14

LETBE

78

1,54%

15

BMW

57

1,12%

16

SUZUKI

43

0,85%

 

ROYAL ENFIELD

43

0,85%

17

GEMINI

40

0,79%

18

KOVE

37

0,73%

19

KEEWAY

36

0,71%

20

MALAGUTI

30

0,59%

21

KTM

28

0,55%

22

MORBIDELLI

23

0,45%

23

TRIUMPH

18

0,35%

24

PEUGEOT

15

0,30%

25

DUCATI

13

0,26%

26

UM

12

0,24%

27

BENELLI

10

0,20%

28

KAWASAKI

9

0,18%

29

SEGWAY

5

0,10%

 

LIFAN

5

0,10%

 

BRIXTON

5

0,10%

30

ECOSHIFT

4

0,08%

 

MOTO GUZZI

4

0,08%

31

BETA

1

0,02%

 

ΆΛΛΟΙ

172

3,39%

 

ΣΥΝΟΛΟ

5.080

100%

 

2025

5.495

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

-7,55%

 

Με 1.006 ταξινομήσεις η Honda βρέθηκε στην κορυφή τον μήνα που μας πέρασε παίρνοντας παράλληλα το 19,8% επί του συνόλου των ταξινομήσεων. Στη 2η θέση βρέθηκε η SYM με 669 ταξινομήσεις για το 13,17% της πίτας και στην 3η θέση έχουμε τη Yamaha με 669 μονάδες και το 10,43% στο σύνολο. Λίγο πιο πίσω στην 4η θέση βρέθηκε η Piaggio τον περασμένο Αύγουστο με 500 δίκυκλα και το 9,84% των ταξινομήσεων, ενώ η CFMOTO κλείνει την πρώτη πεντάδα έχοντας καταγράψει 359 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 7,07% των συνολικών ταξινομήσεων του μήνα.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών στο οκτάμηνο του 2026.

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΜΕΡΙΔΙΟ

1

HONDA

10.514

17,35%

2

SYM

9.553

15,76%

3

YAMAHA

6.425

10,60%

4

PIAGGIO

5.608

9,25%

5

CFMOTO

4.412

7,28%

6

VOGE

3.812

6,29%

7

DAYTONA

3.161

5,22%

8

ZONTES

2.742

4,52%

9

QJMOTOR

2.080

3,43%

10

KYMCO

1.093

1,80%

11

APRILIA

980

1,62%

12

ASUS

905

1,49%

13

BMW

886

1,46%

14

VESPA

730

1,20%

15

LETBE

726

1,20%

16

THRUST

677

1,12%

17

SUZUKI

657

1,08%

18

KEEWAY

476

0,79%

19

ROYAL ENFIELD

453

0,75%

20

KTM

426

0,70%

21

MALAGUTI

346

0,57%

 

TRIUMPH

346

0,57%

22

MORBIDELLI

308

0,51%

23

KOVE

282

0,47%

24

ECOSHIFT

226

0,37%

25

KAWASAKI

219

0,36%

26

PEUGEOT

182

0,30%

27

UM

170

0,28%

28

GEMINI

163

0,27%

29

BENELLI

145

0,24%

 

DUCATI

145

0,24%

30

MOTO GUZZI

105

0,17%

31

SEGWAY

74

0,12%

32

BETA

63

0,10%

 

LIFAN

63

0,10%

33

BRIXTON

61

0,10%

 

ZHONGNENG

61

0.10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.336

2,29%

 

ΣΥΝΟΛΟ

60.611

100%

 

2025

58.918

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

2,87%

 

Στο 8μηνο του 2026, η Honda βρίσκεται επίσης στην κορυφή των ταξινομήσεων με 10.427 μοτοσυκλέτες και λοιπά δίκυκλα, τα οποία αντιστοιχούν στο 17,33% επί του συνόλου. Η δεύτερη θέση ανήκει στη SYM με 9.502 μονάδες και μερίδιο στο 15,79% και η Yamaha βρίσκεται 3η έχοντας σημειώσει 6.378 ταξινομήσεις για το 10,60% της αγοράς. Στην 4η θέση έχουμε την Piaggio με 5.571 ταξινομήσεις και 9,26% μερίδιο επί του συνόλου.