Michelin 2020 - EICMA: 130 χρόνια καινοτομίας [video]

Από την σαμπρέλα έως το Wayscral HYBRID
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

5/11/2019

Η μοτοσυκλέτα χρωστάει πολλά στον Edouard Michelin, καθώς το 1891 έφτιαξε το πρώτο ελαστικό με σαμπρέλα και άνοιξε νέους δρόμους στους τομείς της άνεσης και των επιδόσεων. Από τότε η ιστορία της Michelin ταυτίστηκε με όλους τους δρόμους της Ευρώπης, καθώς πέρα από την επέκτασή της σε όλες τις πιθανές εφαρμογές των ελαστικών, έφτιαξε και τους πιο πλήρεις και ενημερωμένους χάρτες όλων των χωρών.

Το 1913 έφτιαξε την πρώτη μεταλλική ζάντα αυτοκινήτου απαλλάσσοντας τους οδηγούς από τα διαρκεί προβλήματα των ξύλινων τροχών. Τα επίπεδα ασφάλειας στους δρόμους άλλαξαν επίπεδο με την πρωτοποριακή τεχνολογία Radial, που σχεδόν εξαφάνισε τα ξαφνικά κλαταρίσματα των ελαστικών με υψηλές ταχύτητες. Τα ελαστικά Mousse για τις off-road μοτοσυκλέτες ήρθαν από την Michelin το 1983 για να αλλάξουν τη ζωή των hard core εντουράδων και φέτος έβγαλε την έξυπνη ιδέα του Wayscral HYBRID που μετατρέπει εύκολα κάθε ποδήλατο σε ηλεκτρικό!

Δείτε αναλυτικά όλα τα ελαστικά της Michelin στο gallery μετά το άρθρο αλλά και το video της παρουσίασή τους

Για το 2020 η γαλλική εταιρεία είχε στην EICMA την νέα γκάμα ελαστικών της που περιλαμβάνει τέσσερα νέα ελαστικά στην οικογένεια των ROWER τα οποία είναι για μοτοσυκλέτες δρόμου υψηλών επιδόσεων. Νέο είναι το best seller στην κατηγορία των scooter City Grip 2. Για του κατόχους μοτοσυκλετών cruiser η Michelin θα έχει το νέο Commander III Cruiser και για τους αναβάτες των off-road μοτοσυκλετών, παρουσίασε τα νέα StarCross 5 Mini και Enduro Xtrem.

Νέο Power 5

Το νέο sport touring ελαστικό της οικογένειας Power έχει σχεδιαστεί με γνώμονα την μεγάλη χιλιομετρική απόδοσης, με ιδιαίτερη έμφαση το υψηλό κράτημα σε βρεγμένο οδόστρωμα. Απευθύνεται σε αναβάτες που χρησιμοποιούν τη μοτοσυκλέτα τους ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών και κάνουν πολλά χιλιόμετρα καθημερινά. Διαθέτουν την ειδική σύνθεση γόμμας που έχει αναπτύξει η Michelin, η οποία περιέχει πυρίτιο και black carbon, επιτρέποντας στο ελαστικό να επιτυγχάνει την μέγιστη πρόσφυσή σε ένα πολύ μεγάλο φάσμα θερμοκρασιών. Επιπλέον, τα Power 5 έχουν ζώνες γόμμας διαφορετικής “σκληρότητας” (2CT εμπρός και 2CT+ πίσω) που προσφέρουν υψηλότερο κράτημα όταν η μοτοσυκλέτα πλαγιάζει και μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά όταν η μοτοσυκλέτα κινείται στην ευθεία. Το ποσοστό της  χάραξης είναι 11%, τόσο για το εμπρός ελαστικό όσο και για το πίσω. Οι ώμοι του ελαστικού είναι ενισχυμένοι και με την χρήση της  τεχνολογίας lazer Premium Touch έχουν εντυπωσιακό σχεδιασμό. Οι διαθέσιμες διαστάσεις είναι 120/70-17 για το εμπρός ελαστικό, ενώ για το πίσω ξεκινούν από 160/60-17 και φτάνουν έως 200/55-17, καλύπτοντας ένα τεράστιο φάσμα μοντέλων, από μικρομεσαίου κυβισμού naked έως και μεγάλου κυβισμού σπορ μοτοσυκλέτες.

 

Power GP

Εμπνευσμένο από την εμπλοκή της Michelin στα MotoGP, το νέο αυτό ελαστικό έρχεται για να παντρέψει τις ανάγκες δύο διαφορετικών κόσμων. Προτεραιότητα είναι ο δρόμος και η προσαρμοστικότητά του στις συνεχώς μεταβαλλόμενες συνθήκες. Την ίδια ώρα όμως έχει την ικανότητα να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις οδήγησης μέσα σε πίστα όποτε του το ζητήσεις. Γι΄αυτό ακριβώς τον λόγο, η χάραξή του είναι μεταβλητής πυκνότητας, προσφέροντας μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής του ελαστικού με την άσφαλτο στις άκρες.

Οι διαθέσιμες διαστάσεις του είναι κατάλληλες για τις περισσότερες μοτοσυκλέτες της κατηγορίας των supersport, streetfighter και superbike.

 

Power Cup2

Αυτό είναι το ελαστικό που προτείνει η Michelin για τους λάτρεις των Track Day με απαιτήσεις. Η ασύμμετρη χάραξη του 5% είναι όση ορίζει ο νόμος για να έχει έγκριση τύπου για χρήση στο δρόμο και η διπλή σύνθεση της γόμμας έχει μελετηθεί με στόχο την διατήρηση του μέγιστου κρατήματος για πολλούς γύρους. Διατίθεται σε μία διάσταση για το εμπρός ελαστικό 120/70-17 και τρεις για το πίσω (180/55-17, 190/55-17, 200/55-17) για μοτοσυκλέτες supesport, streetfighter  και superbike.

 

Power Slick2

Το απόλυτο ελαστικό της Michelin για τους φανατικούς οπαδούς της οδήγησης στην πίστα. Δεν έχουν χάραξη, οπότε δεν έχουν έγκριση τύπου για οδήγηση στο δρόμο, όμως αυτό είναι που τα κάνει να προσφέρουν κορυφαίο κράτημα για πάρα πολλούς γύρους. Οι διαθέσιμες διαστάσεις είναι μόνο για μοτοσυκλέτες Superbike και μεγάλου κυβισμού Streetfighter.

 

City Grip 2

Αναμφισβήτητα το City Grip ήταν best seller στην κατηγορία του και το νέο City Grip 2 έρχεται να συνεχίσει αυτή την επιτυχία, εμπλουτίζοντας τη γκάμα διαστάσεων που ξεκινά από τροχούς 12’’ έως και 16’’ και τις ικανότητές του, με σκοπό να καλύψει  όλους τους τύπους των scooter, είτε πρόκειται μικρού κυβισμού commuter είτε για υψηλών επιδόσεων mega-scooter. Η νέα σύνθεση της γόμμας με πυρίτιο και ο νέος σχεδιασμός της χάραξης (Shark Tooth το ονομάζει η Michelin) έχουν σαν αποτέλεσμα να μειωθεί η απόσταση φρεναρίσματος σε βρεγμένο οδόστρωμα κατά 1,7μ όταν φρενάρεις από τα 50km/h στα 10km/h.     

 

Commander III Cruiser & Commander III Touring

 

Πάνω από δέκα χρόνια η Michelin συνεργάζεται στενά με την Harley Davidson εξελίσσοντας και κατασκευάζοντας ελαστικά ειδικά για τις cruiser και touring αμερικάνικες μοτοσυκλέτες. Φέτος το Commander III Cruiser και το Commander III Touring αποκτούν νέα και διαφορετική χάραξη με έμφαση στις επιδόσεις τους σε βρεγμένο οδόστρωμα και στην ακόμα μεγαλύτερη χιλιομετρική απόδοση της γόμμας πυριτίου τους.

 

 

Με μια τόσο δυναμική γκάμα για την επόμενη χρονιά, η Michelin στοχεύει απευθείας στην κορυφή σε κάθε κατηγορία!

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2026 - Άνοδος ταξινομήσεων για μήνα και 7μηνο

SYM, Honda και Yamaha στην κορυφή - Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία
ιούλιος ταξινομήσεις ελληνικής αγοράς 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/9/2026

Μετά από τεράστια καθυστέρηση έχουμε στα χέρια μας τις ταξινομήσεις του Ιουλίου με την αγορά να κινείται ανοδικά στον μήνα αλλά και στο επτάμηνο του 2026.

Η μεγάλη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των ταξινομήσεων οφείλεται σε διαφορά που είχε εντοπιστεί στα νούμερα του ΣΕΜΕ και σε εκείνα της ΕΛΣΤΑΤ, από την οποία ο σύνδεσμος περίμενε την σχετική επιβεβαίωση/διασταύρωση ώστε να μπορέσει να ανακοινώσει τις ταξινομήσεις. Αυτό έγινε με τον Ιούλιο να κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,38% και 10.830 ταξινομήσεις έναντι 10.277 ταξινομήσεων τον αντίστοιχο μήνα του 2025.

Περισσότερες ταξινομήσεις για τον μήνα και αύξηση και στις συνολικές ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς με το επτάμηνο του 2026 να καταγράφει άνοδο 3,14% έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι και τις ταξινομήσεις να ανεβαίνουν από τις 53.423 στις 55.102.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.713

15,82%

2

HONDA

1.712

15,81%

3

YAMAHA

1.090

10,06%

4

PIAGGIO

1.052

9,71%

5

CFMOTO

894

8,25%

6

VOGE

804

7,42%

7

DAYTONA

583

5,38%

8

QJMOTOR

395

3,65%

9

ZONTES

292

2,70%

10

KYMCO

259

2,39%

11

APRILIA

249

2,30%

12

VESPA

157

1,45%

13

LETBE

148

1,37%

14

THRUST

147

1,36%

15

ASUS

137

1,27%

16

BMW

127

1,17%

17

SUZUKI

125

1,15%

18

KTM

91

0,84%

19

ROYAL ENFIELD

69

0,64%

20

KEEWAY

61

0,56%

 

TRIUMPH

61

0,56%

21

MALAGUTI

56

0,52%

22

MORBIDELLI

54

0,50%

23

KOVE

45

0,42%

24

GEMINI

43

0,40%

25

UM

42

0,39%

26

PEUGEOT

41

0,38%

27

DUCATI

29

0,27%

28

KAWASAKI

27

0,25%

29

BENELLI

18

0,17%

30

MOTO GUZZI

17

0,16%

31

SEGWAY

16

0,15%

 

LIFAN INDUSTRY

16

0,15%

32

BETA

11

0,10%

 

BRIXTON

11

0,10%

33

ECOSHIFT

9

0,08%

 

ΆΛΛΟΙ

229

2,11%

 

ΣΥΝΟΛΟ

11.259

100%

 

2025

10.277

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

9,55%

 

Τον Ιούλιο η SYM βρέθηκε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων με 1.713 μονάδες. Πίσω της με μόλις μία ταξινόμηση διαφορά η Honda με 1.712 μονάδες. Στην τρίτη θέση η Yamaha με 1.090 ταξινομήσεις. Αντίστοιχα διαμορφώθηκαν και τα μερίδια των τριών εταιρειών με τη SYM να κάνει δικό της το 15,82%, τη Honda να αποσπά το 15,81% και τη Yamaha να παίρνει το 10,96% επί του συνόλου. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο επτάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

9.421

17,10%

2

SYM

8.833

16,03%

3

YAMAHA

5.848

10,61%

4

PIAGGIO

5.071

9,20%

5

CFMOTO

4.028

7,31%

6

VOGE

3.477

6,31%

7

DAYTONA

2.879

5,22%

8

ZONTES

2.621

4,76%

9

QJMOTOR

1.865

3,38%

10

KYMCO

964

1,75%

11

APRILIA

881

1,60%

12

BMW

825

1,50%

13

ASUS

824

1,50%

14

VESPA

649

1,18%

15

LETBE

638

1,16%

16

SUZUKI

609

1,11%

17

THRUST

581

1,05%

18

KEEWAY

439

0,80%

19

ROYAL ENFIELD

408

0,74%

20

KTM

393

0,71%

21

TRIUMPH

325

0,59%

22

MALAGUTI

314

0,57%

23

MORBIDELLI

285

0,52%

24

KOVE

243

0,44%

25

ECOSHIFT

222

0,40%

26

KAWASAKI

207

0,38%

27

PEUGEOT

164

0,30%

28

UM

158

0,29%

29

BENELLI

133

0,24%

30

DUCATI

127

0,23%

31

GEMINI

119

0,22%

32

MOTO GUZZI

100

0,18%

33

SEGWAY

69

0,13%

34

BETA

62

0,11%

35

LIFAN INDUSTRY

57

0,10%

36

BRIXTON

56

0,10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.207

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

55.531

100%

 

2025

53.423

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

 3,95%

 

Στους επτά πρώτους μήνες του 2026 η Honda είναι εκείνη που βρίσκεται στην κορυφή με 9.421 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 17,10% επί του συνόλου της αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η SYM με 8.833 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 16.03%. Τρίτη είναι η Yamaha με 5.848 μονάδες και 10,61% μερίδιο αγοράς.