Moto Morini X-Cape 700 2025 - Η ανταγωνιστική τιμή του στην Ελλάδα

Με 70 ίππους και πλούσιο στάνταρ εξοπλισμό - Δύο εκδόσεις σε τιμή μεσαίου σκούτερ
Moto Morini x-Cape 700 τιμή στην Ελλάδα 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

16/4/2025

Σχεδιαστικό ρετούς, σημαντική αύξηση 18% στην ισχύ του μεγαλύτερου πλέον σε χωρητικότητα μοτέρ και εναρμόνιση με τις Euro 5+ προδιαγραφές φέρνει μαζί του το δικύλινδρο X-Cape 700 που είναι τώρα διαθέσιμο και στην ελληνική αγορά.

Η σχεδιαστική ανανέωση της καλαίσθητης δικύλινδρης crossover της ιταλικής εταιρείας συνδυάζεται με την αναβάθμιση του κινητήρα που κέρδισε 50 κ.εκ. σε σχέση με το προηγούμενο, έγινε προδιαγραφών Euro 5+ και μαζί με αυτό αύξησε την απόδοσή του από τους 60 ίππους στους 71 (!), στις 8.500 σ.α.λ., μόλις 250 στροφές ψηλότερα σε σχέση με πριν. Σημαντική αύξηση είχαμε και στη μέγιστη τιμή της ροπής που ανέβηκε, από τα 5,6 κιλά στις 7.000 σ.α.λ., στα 6,9 και αποδίδεται 500 στροφές χαμηλότερα σε σχέση με πριν. Έτσι το X-Cape δυνάμωσε αρκετά και αντιμετωπίζει πλέον σαφώς πιο άνετα τα 213 στεγνά κιλά του βάρους του.

Moto Morini x-Cape 700 τιμή στην Ελλάδα 2025

Στον εξοπλισμό του X-Cape 700, με τους τροχούς των 19 και 17 ιντσών εμπρός και πίσω αντίστοιχα, ανήκει η ρυθμιζόμενη σε ύψος ζελατίνα που φέρει νέο μηχανισμό, δύο θύρες USB (η μία είναι Type-C), προστατευτικές χούφτες, προστατευτική ποδιά, full LED φωτιστικά σώματα, όπως και TFT οθόνη επτά ιντσών που ενσωματώνει και σύστημα πλοήγησης. Στάνταρ είναι και το ρυθμιζόμενο ABS της Bosch που απενεργοποιείται για κίνηση στο χώμα, όπως και οι αισθητήρες παρακολούθησης πίεσης των ελαστικών.

Το X-Cape 700 διατίθεται σε έκδοση με χυτές ζάντες αλουμινίου και ελαστικά δρόμου για καθημερινή οδήγηση σε αστικό περιβάλλον (μόνο στο Μαύρο χρώμα) ή σε έκδοση με ακτινωτές ζάντες (σε 3 χρώματα) και ελαστικά Pirelli Scorpion Rally STR για adventure αποδράσεις. Σε αυτή την έκδοση στάνταρ είναι και το κεντρικό σταντ όπως και η απομακρυσμένη ρύθμιση για την προφόρτιση του ελατηρίου του αμορτισέρ της ΚΥΒ που ρυθμίζεται και στις δύο εκδόσεις σε προφόρτιση και επαναφορά, ενώ το ανεστραμμένο πιρούνι της Marzocchi με τα 50άρια καλάμια είναι πλήρως ρυθμιζόμενο. Στάνταρ είναι επίσης και η κάμερα καταγραφής μέσω app απευθείας στο κινητό τηλέφωνο.

Moto Morini x-Cape 700 τιμή στην Ελλάδα 2025

Η γκάμα των αξεσουάρ που έχουν σχεδιαστεί για το 700άρι X-Cape είναι εκτεταμένη και περιλαμβάνει: 
-σετ βαλίτσες αλουμινίου Tris
-σετ μαλακές βαλίτσες Tris
-εξάτμιση Rally
-χαμηλή σέλα
-σέλα Rally
-θερμαινόμενα γκριπ
-προστατευτικά κάγκελα κινητήρα και φαίρινγκ
-προστατευτική ποδιά κινητήρα

Τα αξεσουάρ θα είναι διαθέσιμα από το επίσημο δίκτυο Moto Morini το καλοκαίρι του 2025.

Το X-Cape 700 θα είναι διαθέσιμο στο δίκτυο συνεργατών της Moto Morini σε δύο εκδόσεις: αυτή με τις ζάντες αλουμινίου και τα ελαστικά δρόμου, μόνο σε μαύρο χρώμα (Black Ebony) και τιμή στα 6.790 ευρώ και εκείνη με τους ακτινωτούς τροχούς που είναι διαθέσιμη σε τρία χρώματα κόκκινο (Red Passion), λευκό (Carrara White) και μαύρο (Black Ebony), με τιμή λανσαρίσματος στα 7.190 ευρώ.

Η ιταλική εταιρεία που σχεδιάζει και εξελίσσει τις μοτοσυκλέτες της στην Ιταλία και τις κατασκευάζει στην Κίνα θέτοντας τα δικά της στάνταρ και ακολουθεί επιθετική τιμολογιακή πολιτική σε όλη την Ευρώπη με στόχο να αυξήσει τα νούμερα των πωλήσεών της. Αυτό το γνωρίζεται ήδη από την πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που παραχώρησε στον Alan Cathcart ο γενικός διευθυντής της εταιρείας Alberto Monni και δημοσιεύτηκε στο τεύχος Φεβρουαρίου του ΜΟΤΟ (#663).

 

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Μαΐου 2026: 1η η CFMOTO στις μοτοσυκλέτες για μήνα και 5μηνο

Δείτε την κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία για μήνα και 5μηνο - Μοτοσυκλέτες, σκούτερ, παπιά, ATV/SSV
CFMOTO ταξινομήσεις ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

22/6/2026

Τον Μάιο είδαμε τις περισσότερες ταξινομήσεις σε έναν μήνα από την αρχή της χρονιάς αλλά και την 1η θέση για τη CFMOTO στις μοτοσυκλέτες επί του συνόλου! Πρώτη η SYM στα σκούτερ και η Daytona στα παπιά, με CFMOTO να έχει τα πρωτεία και στα ATV/SSV.

Η SYM ήταν η εταιρεία με τις περισσότερες ταξινομήσεις τον μήνα που μας πέρασε και η Honda εκείνη που έχει τα ηνία στο σύνολο από την αρχή της χρονιάς. Για αυτά, όπως και το πώς κατατάχθηκαν οι υπόλοιπες εταιρείες σε μήνα και πεντάμηνο μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα εδώ.

Αυτό που ακολουθεί ωστόσο έχει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθώς βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία δικύκλου (μοτοσυκλέτες, σκούτερ και παπιά) τόσο για τον μήνα που μας πέρασε όσο και από την αρχή της χρονιάς.

Πάμε να δούμε πρώτα τις ταξινομήσεις που έκαναν οι πρώτες 20 εταιρείες στην κατηγορία των μοτοσυκλετών τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

623

2

HONDA

336

3

YAMAHA

334

4

VOGE

229

5

BMW

129

6

TRIUMPH

63

7

SUZUKI

60

8

ROYAL ENFIELD

56

9

KAWASAKI

50

 

QJMOTOR

50

10

KTM

44

11

MORBIDELLI

33

12

APRILIA

31

 

BENELLI

31

13

DUCATI

25

14

MOTO GUZZI

20

15

DAYTONA

17

16

BRIXTON

14

17

ZONTES

11

18

BETA

10

 

HARLEY-DAVIDSON

10

 

MOTO MORINI

10

19

HUSQVARNA

9

20

SYM

8

Η CFMOTO έκανε δικό της τον Μάιο ανεβαίνοντας στην κορυφή του μήνα στις μοτοσυκλέτες με ένα εντυπωσιακό νούμερο, στις 623 μονάδες, σχεδόν διπλάσιο από εκείνο της Honda που κατέγραψε 336 ταξινομήσεις και βρέθηκε στη 2η θέση. Στην 3η θέση βρέθηκε η Yamaha με 334 ταξινομήσεις και 4η ήταν η Voge με 229 μοτοσυκλέτες, ενώ η πρώτη πεντάδα έκλεισε με τις 129 ταξινομήσεις που σημείωσε η BMW.

Ακολουθεί η κατάταξη των 20 πρώτων εταιρειών στις μοτοσυκλέτες από την αρχή του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

1.449

2

HONDA

1.264

3

YAMAHA

1.091

4

VOGE

757

5

BMW

469

6

SUZUKI

269

7

ROYAL ENFIELD

258

8

KTM

216

9

TRIUMPH

210

10

QJMOTOR

168

11

DAYTONA

161

12

KAWASAKI

143

13

MORBIDELLI

122

14

APRILIA

96

15

BENELLI

85

16

ZONTES

77

17

DUCATI

72

18

MOTO GUZZI

67

19

BETA

47

20

RIEJU

43


Ο Μάιος που κύλισε εντυπωσιακά για τη CFMOTO -σα να προστέθηκε σχεδόν ένας ακόμη μήνας!- της έδωσε την πρωτοπορία στις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών και στο πεντάμηνο με την κινέζικη εταιρεία να καταγράφει 1.449 ταξινομήσεις. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Honda με 1.264 ταξινομήσεις και στην τρίτη η Yamaha με 1.091 μοτοσυκλέτες. Στο πεντάμηνο η 4η θέση πήγε στη Voge με 757 μονάδες και την πρώτη πεντάδα έκλεισε η BMW με 469 ταξινομήσεις.

Ας δούμε τώρα τις ταξινομήσεις που έκαναν οι πρώτες 20 εταιρείες στα σκούτερ τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

SYM

1658

2

HONDA

1251

3

PIAGGIO

841

4

YAMAHA

642

5

ZONTES

459

6

VOGE

349

7

DAYTONA

220

8

QJMOTOR

214

9

APRILIA

165

10

KYMCO

137

11

LETBE

107

12

VESPA

106

13

THRUST

103

14

KEEWAY

86

15

ASUS

39

16

SUZUKI

32

17

PEUGEOT

26

 

UM

26

18

GEMINI

24

19

BMW

19

20

MORBIDELLI

17

Η πρωτιά στις ταξινομήσεις των σκούτερ τον περασμένο Μάιο πήγε στη SYM για τρίτο σερί μήνα με 1.658 μοντέλα της. Δεύτερη ήταν η Honda με 1.251 ταξινομήσεις και την τρίτη θέση με 841 σκούτερ πήρε η Piaggio. Στην 4η θέση βλέπουμε τη Yamaha με 642 ταξινομήσεις και τη Zontes να έρχεται 5η με 459 μονάδες.

Ακολουθεί η κατάταξη των 20 πρώτων εταιρειών στην κατηγορία των σκούτερ για το πρώτο πεντάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

SYM

5135

2

HONDA

4624

3

PIAGGIO

2971

4

YAMAHA

2359

5

ZONTES

1545

6

DAYTONA

1118

7

VOGE

1093

8

QJMOTOR

911

9

KYMCO

411

10

VESPA

349

11

THRUST

315

12

APRILIA

303

13

LETBE

289

14

KEEWAY

267

15

PEUGEOT

100

16

SUZUKI

92

17

ASUS

83

18

UM MOTORCYCLES

62

19

BMW

61

20

MORBIDELLI

51


Η SYM είναι η εταιρεία που ξεχώρισε στο σύνολο των πρώτων πέντε μηνών του 2026 στα σκούτερ σημειώνοντας 5.135 ταξινομήσεις. Στη 2η θέση βρέθηκε η Honda με 4.624 ταξινομήσεις, ενώ την 3η θέση πήρε η Piaggio με 2.971 ταξινομήσεις. Η Yamaha πήρε την 4η θέση στο πεντάμηνο με 2.359 ταξινομημένα σκούτερ, ενώ η Zontes έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 1.545 ταξινομήσεις.

Μετά τα σκούτερ πάμε να δούμε τις ταξινομήσεις που έκαναν οι πρώτες 10 εταιρείες στα παπιά τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

172

2

SYM

126

3

ASUS

102

4

YAMAHA

80

5

MALAGUTI

58

6

HONDA

17

7

LETBE

12

8

LIFAN INDUSTRY

6

9

UM

4

10

THRUST

2

Για πέμπτο σερί μήνα η Daytona κυριάρχησε στα παπιά και κατέγραψε 172 ταξινομήσεις για την πρώτη θέση στον σχετικό πίνακα. Πίσω της στη δεύτερη θέση βρέθηκε η SYM με 126 παπιά, ενώ στην τρίτη θέση έχουμε την Asus με 102 ταξινομήσεις. Η Yamaha πήρε την 4η θέση με 80 ταξινομήσεις και την πέμπτη θέση έκανε δική της η Malaguti με 58 μονάδες.

Ακολουθεί η κατάταξη των 10 πρώτων εταιρειών στην κατηγορία των παπιών για το πρώτο πεντάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

640

2

SYM

439

3

ASUS

433

4

YAMAHA

249

5

MALAGUTI

180

6

HONDA

56

7

LIFAN

33

8

LETBE

31

9

UM MOTORCYCLES

11

10

THRUST

9

Η Daytona, με πέντε σερί μήνες στην κορυφή έχει τα πρωτεία και στο σύνολο καθώς έχει σημειώσει 640 ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς. Η SYM την ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 439 ταξινομήσεις και τρίτη είναι η Asus που έχει ταξινομήσεις 433 παπιά. Η Yamaha είναι 4η και η Malaguti συμπληρώνει την πρώτη πεντάδα με 249 και 180 ταξινομήσεις αντίστοιχα.

Μετά τα παπιά έχουμε τις ταξινομήσεις που έκαναν οι εταιρείες στα ATV/SSV τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

320

2

VOGE

114

3

SEGWAY

29

4

POLARIS

11

5

KYMCO

9

Η CFMOTO ήταν η κυρίαρχος στα ATV/SSV και τον μήνα που μας πέρασε καταγράφοντας 320 ταξινομήσεις. Δεύτερη τον Μάιο ήταν η Voge με 114 μονάδες και στην 3η θέση είχαμε τη Segway με 29 ATVs. Η Polaris κατέκτησε την 4η θέση με 11 ταξινομήσεις και η KYMCO έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 9 ταξινομημένα μοντέλα.

Ακολουθεί η κατάταξη των 10 εταιρειών στα ATV/SSV για το πρώτο πεντάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

699

2

VOGE

193

3

SEGWAY

40

4

KYMCO

24

5

RENLI

19

6

POLARIS

18

7

BASHAN

4

8

BENDA

3

9

AODES

2

10

BRP

1

 

NINGBO CENTURY

1

Στο πεντάμηνο της χρονιάς η CFMOTO σημείωσε 699 ταξινομήσεις για να πάρει την πρώτη θέση με τη Voge να έρχεται δεύτερη με 193 ταξινομήσεις. Στην 3η θέση είναι η Segway με 40 ταξινομήσεις και 4η είναι η KYMCO με 24 μονάδες. Την πρώτη πεντάδα κλείνει η Renli με 19 ταξινομήσεις.