ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚH - Διψήφια αύξηση πωλήσεων αλλά και κερδών το 9μηνο του 2023

+17,3% άνοδος πωλήσεων για τα προϊόντα Yamaha σε Ελλάδα, Ρουμανία και Βουλγαρία
ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ - Αποτελέσματα 9μηνου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

24/10/2023

Ο όμιλος Μοτοδυναμική σημείωσε σημαντική ανάπτυξη σε όλα τα μεγέθη για το ενιάμηνο του 2023, με αύξηση πωλήσεων κατά 23,4% σε σύγκριση με την αντίστοιχη περίοδο του 2022, φτάνοντας τα 126,5 εκ. ευρώ για φέτος. Τα κέρδη προ φόρων, τόκων & αποσβέσεων (EBITDA) ανήλθαν σε 25,4 εκ. ευρώ, αυξημένα κατά 13%, ενώ τα αποτελέσματα μετά από φόρους ανήλθαν στα 10,5 εκ. ευρώ, παρουσιάζοντας αύξηση 23,2% σε σύγκριση με το 2022. Τα κέρδη ανά μετοχή ανήλθαν σε 0,36 ευρώ από 0,30 για την αντίστοιχη περίοδο του 2022.

Όλες οι επιμέρους δραστηριότητες συνεισέφεραν στην κερδοφόρα ανάπτυξη του ομίλου: Οι πωλήσεις της Yamaha (δίκυκλα & προϊόντα θάλασσας σε Ελλάδα, Ρουμανία και Βουλγαρία) ανήλθαν στα 59,5 εκ. ευρώ (+17,3%). Οι πωλήσεις της Porsche ανήλθαν στα 26,8 εκ. ευρώ (+34,5%). Η Sixt είδε τα έσοδα από τις ενοικιάσεις αυτοκίνητων να ανέρχονται στα 34,9 εκ. ευρώ (+8,5%) και τις πωλήσεις αυτοκινήτων στα 6 εκ. ευρώ.

ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ

Κατά το ενιάμηνο του 2023, το μακροπρόθεσμο ενεργητικό του Ομίλου (εξαιρώντας την επίδραση του ΔΠΧΑ 16) ανήλθε στα 65,1 εκ. ευρώ παρουσιάζοντας αύξηση 19,8% έναντι του 2022. Η αύξηση οφείλεται κυρίως στις επενδύσεις σε στόλο της SIXT.

Οι θετικές λειτουργικές χρηματοροές του Ομίλου χρηματοδότησαν εξ ολοκλήρου το τίμημα για την εξαγορά των μετοχών της μειοψηφίας της θυγατρικής Λάιον Ρένταλ ποσού 7,7 εκ. ευρώ και συνέβαλαν στη χρηματοδότηση της αύξησης του στόλου της Sixt, με το υπόλοιπο μέρος της επένδυσης να προέρχεται από δανεισμό. Ο καθαρός δανεισμός του Ομίλου ανήλθε στα 31,3 εκ. ευρώ αυξημένος κατά 12,3 εκ. σε σύγκριση με το 2022.

ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ

Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος, κος Πάρης Κυριακόπουλος, δήλωσε: "Η Μοτοδυναμική κατέγραψε ένα εξαιρετικό ενιάμηνο, με σημαντική αύξηση πωλήσεων και κερδοφορίας σε όλες τις δραστηριότητες μας. Μετά από την χρονιά ρεκόρ του 2022, όλες οι ομάδες μας έθεσαν επιθετικούς στόχους για το 2023. Τόσο στην Yamaha όσο και στην Porsche ο κύκλος δραστηριότητας αναπτύσσεται με υψηλούς διψήφιους ρυθμούς: +17.3% και +34,5% αντίστοιχα. Η απόδοση αυτή οφείλεται στην δυναμική ανάπτυξη των επιμέρους αγορών που δραστηριοποιούμαστε, στην γενική ομαλοποίηση της εφοδιαστικής αλυσίδας, αλλά και σε συγκεκριμένες ενέργειες που οδήγησαν σε ανάκτηση μεριδίου αγοράς.

Η ενοικίαση αυτοκίνητων συνεχίζει την σημαντική ανοδική πορεία των τελευταίων ετών, με τον εισερχόμενο τουρισμό να διαγράφει εξαιρετική πορεία και τις αφίξεις να υπερβαίνουν σημαντικά αυτές του 2019. Η κερδοφορία της δραστηριότητας επιστρέφει σε μια κανονικότητα και παραμένει πολύ υγιής. Τα έσοδα από τις ενοικιάσεις αυτοκίνητων του ενιαμήνου αυξήθηκαν κατά 8.5%, με αυξημένες κρατήσεις, αλλά και μειωμένη μέση τιμή σε σχέση με το 2022. Ιδιαίτερα αυξημένες ήταν και οι πωλήσεις παγίων, με την ομάδα να εκμεταλλεύεται την καλή αγορά μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και με στοχευμένες ενέργειες να καταγράφει σημαντική μικτή κερδοφορία. Μετά την ολοκλήρωση της εξαγοράς του μειοψηφικού πακέτου της Lion Rental συνεχίσουμε να επενδύουμε σε αυτή την δραστηριότητα βάση του μεσοπρόθεσμου πλάνου μας.

Οι επιμέρους αγορές μας συνεχίζουν να αναπτύσσονται με σημαντικούς ρυθμούς, ενώ βλέπουμε και τα πρώτα σημάδια της αποκλιμάκωσης του πληθωρισμού. Αναμένουμε να κλείσουμε το 2023 αισθητά πάνω από το 2022 και με ρεκόρ σε όλα μας τα μεγέθη. Ο βασικός κίνδυνος συνεχίζει να είναι το ιδιαίτερα ρευστό γεωπολιτικό και γεωοικονομικό περιβάλλον το όποιο και παρακολουθούμε, πάντα έτοιμοι να αντιδράσουμε σε ουσιώδεις μεταβολές στην ζήτηση των προϊόντων και υπηρεσιών μας."

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2026 - Άνοδος ταξινομήσεων για μήνα και 7μηνο

SYM, Honda και Yamaha στην κορυφή - Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία
ιούλιος ταξινομήσεις ελληνικής αγοράς 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/9/2026

Μετά από τεράστια καθυστέρηση έχουμε στα χέρια μας τις ταξινομήσεις του Ιουλίου με την αγορά να κινείται ανοδικά στον μήνα αλλά και στο επτάμηνο του 2026.

Η μεγάλη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των ταξινομήσεων οφείλεται σε διαφορά που είχε εντοπιστεί στα νούμερα του ΣΕΜΕ και σε εκείνα της ΕΛΣΤΑΤ, από την οποία ο σύνδεσμος περίμενε την σχετική επιβεβαίωση/διασταύρωση ώστε να μπορέσει να ανακοινώσει τις ταξινομήσεις. Αυτό έγινε με τον Ιούλιο να κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,38% και 10.830 ταξινομήσεις έναντι 10.277 ταξινομήσεων τον αντίστοιχο μήνα του 2025.

Περισσότερες ταξινομήσεις για τον μήνα και αύξηση και στις συνολικές ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς με το επτάμηνο του 2026 να καταγράφει άνοδο 3,14% έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι και τις ταξινομήσεις να ανεβαίνουν από τις 53.423 στις 55.102.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.713

15,82%

2

HONDA

1.712

15,81%

3

YAMAHA

1.090

10,06%

4

PIAGGIO

1.052

9,71%

5

CFMOTO

894

8,25%

6

VOGE

804

7,42%

7

DAYTONA

583

5,38%

8

QJMOTOR

395

3,65%

9

ZONTES

292

2,70%

10

KYMCO

259

2,39%

11

APRILIA

249

2,30%

12

VESPA

157

1,45%

13

LETBE

148

1,37%

14

THRUST

147

1,36%

15

ASUS

137

1,27%

16

BMW

127

1,17%

17

SUZUKI

125

1,15%

18

KTM

91

0,84%

19

ROYAL ENFIELD

69

0,64%

20

KEEWAY

61

0,56%

 

TRIUMPH

61

0,56%

21

MALAGUTI

56

0,52%

22

MORBIDELLI

54

0,50%

23

KOVE

45

0,42%

24

GEMINI

43

0,40%

25

UM

42

0,39%

26

PEUGEOT

41

0,38%

27

DUCATI

29

0,27%

28

KAWASAKI

27

0,25%

29

BENELLI

18

0,17%

30

MOTO GUZZI

17

0,16%

31

SEGWAY

16

0,15%

 

LIFAN INDUSTRY

16

0,15%

32

BETA

11

0,10%

 

BRIXTON

11

0,10%

33

ECOSHIFT

9

0,08%

 

ΆΛΛΟΙ

229

2,11%

 

ΣΥΝΟΛΟ

11.259

100%

 

2025

10.277

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

9,55%

 

Τον Ιούλιο η SYM βρέθηκε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων με 1.713 μονάδες. Πίσω της με μόλις μία ταξινόμηση διαφορά η Honda με 1.712 μονάδες. Στην τρίτη θέση η Yamaha με 1.090 ταξινομήσεις. Αντίστοιχα διαμορφώθηκαν και τα μερίδια των τριών εταιρειών με τη SYM να κάνει δικό της το 15,82%, τη Honda να αποσπά το 15,81% και τη Yamaha να παίρνει το 10,96% επί του συνόλου. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο επτάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

9.421

17,10%

2

SYM

8.833

16,03%

3

YAMAHA

5.848

10,61%

4

PIAGGIO

5.071

9,20%

5

CFMOTO

4.028

7,31%

6

VOGE

3.477

6,31%

7

DAYTONA

2.879

5,22%

8

ZONTES

2.621

4,76%

9

QJMOTOR

1.865

3,38%

10

KYMCO

964

1,75%

11

APRILIA

881

1,60%

12

BMW

825

1,50%

13

ASUS

824

1,50%

14

VESPA

649

1,18%

15

LETBE

638

1,16%

16

SUZUKI

609

1,11%

17

THRUST

581

1,05%

18

KEEWAY

439

0,80%

19

ROYAL ENFIELD

408

0,74%

20

KTM

393

0,71%

21

TRIUMPH

325

0,59%

22

MALAGUTI

314

0,57%

23

MORBIDELLI

285

0,52%

24

KOVE

243

0,44%

25

ECOSHIFT

222

0,40%

26

KAWASAKI

207

0,38%

27

PEUGEOT

164

0,30%

28

UM

158

0,29%

29

BENELLI

133

0,24%

30

DUCATI

127

0,23%

31

GEMINI

119

0,22%

32

MOTO GUZZI

100

0,18%

33

SEGWAY

69

0,13%

34

BETA

62

0,11%

35

LIFAN INDUSTRY

57

0,10%

36

BRIXTON

56

0,10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.207

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

55.531

100%

 

2025

53.423

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

 3,95%

 

Στους επτά πρώτους μήνες του 2026 η Honda είναι εκείνη που βρίσκεται στην κορυφή με 9.421 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 17,10% επί του συνόλου της αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η SYM με 8.833 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 16.03%. Τρίτη είναι η Yamaha με 5.848 μονάδες και 10,61% μερίδιο αγοράς.