MotoGP: Στην δημοσιότητα όσα βγάζει η Dorna και που τα ξοδεύει! Η Liberty Media κάνει την πρώτη αλλαγή

Εξαιρετική λειτουργική εικόνα που αμαυρώνεται από βαριές αποσβέσεις
enai polla ta lefta sta GP
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

7/7/2025

Τα οικονομικά της Dorna δεν αποτελούσαν μυστικό καθώς την πολύ χοντρική εικόνα μπορούσε κανείς να την αποκτήσει από το Ισπανικό GAAP, ωστόσο η Liberty Media μας έδωσε τώρα μία λίγο καλύτερη εικόνα, πιο αναλυτική και κυρίως νεότερη με βάση τα έσοδα και το έξοδα της προηγούμενης σεζόν.

Επιβεβαιώσαμε επίσης τον τρόπο υπολογισμού τους καθώς επίσης πως τα MotoGP ήταν μία εταιρεία πολύ ισχυρή αλλά με χρηματοοικονομική αιμορραγία λόγω δανείων, ενώ παράλληλα έχει να σηκώσει και πολύ βαριές αποσβέσεις. Το δεύτερο δεν είναι περίεργο από την στιγμή που έχει στην κατοχή της αεροσκάφη και ένα πολύ ακριβό τμήμα μεταφορών και επικοινωνίας.

Βέβαια ο βαρύς εξοπλισμός μεταφορών και ο εξιδεικευμένος εξοπλισμός μετάδοσης, από τις κάμερες μέχρι τα ελικόπτερα δικαιολογούν μικρό μέρος από το υψηλό, 112 εκατομμύρια που είδαμε. Τα υπόλοιπα δικαιολογούνται από τα άυλα πάγια που έχει, τα δικαιώματα, τα σήματα που διαχειρίζεται, τα συμβόλαια και όλα όσα περιέχονται στο τεράστιο “IP portfolio” που έχει ένας τέτοιος οργανισμός, με τον βαρύ εξοπλισμό να ακολουθεί. Ξεκινάμε από αυτό το νούμερο γιατί δηλώνει υψηλό EBITDA στο 34,8% που είναι ισχυρός δείκτης πως τα πηγαίνει εξαιρετικά. Στο 15-30% θα ήταν ικανοποιητικά, όμως με σχεδόν 35% η εικόνα είναι υγιέστατη.

Υπάρχουν επίσης και απώλειες 54 εκατομμυρίων που φανερώνουν υψηλό δανεισμό, χορηγίες αλλά και συναλλαγματικές επιβαρύνσεις καθότι μεγάλο μέρος των εσόδων έρχεται μέσα από πολλά και διαφορετικά νομίσματα.

Δηλώνει επίσης CapEx (Capital Expenditures) 7 εκατομμύρια που για εταιρεία media όπως κατά βάση είναι η Dorna, είναι ένα φυσιολογικό νούμερο καθώς το βασικό της περιουσιακό στοιχείο είναι το IP και έτσι καταλήγει σε ζημιές 12 εκατομμυρίων.

Η εικόνα για κάποιον που ξέρει τα MotoGP δείχνει πως η Liberty Media πήρε μία υγιέστατη αλλά φορτωμένη εταιρεία και οι αιτίες φορτώματος μπορεί να μην φαίνονται, αλλά εικάζει κανείς από την κερδοφορία των υπολοίπων ετών πως έγινε για να πάρουν μία μεγαλοπρεπή έξοδο οι μέτοχοι.

Τα ποσοστά πριν και μετά την αγοραπωλησία είναι τα εξής:

MotoGP Management: 21% (δλδ: Carmelo και Carlos Ezpeleta, Dan Rossomondo και Enrigue Aldama)

Μέτοχοι που ρευστοποιούν: 79%

Μετά την πώληση η Liberty αποκτά όλες τις μετοχές των μετόχων με την MotoGP Management να χάνει ένα 5% οπότε η ιδιοκτησία των MotoGP διαμορφώνεται από εδώ και πέρα ως:

MotoGP Management: 16%

Liberty Media: 84%

Τι μοιράζονται λοιπόν όλοι αυτοί;

Το 2024 έκλεισε με έσοδα 462.000.000 Ευρώ

Από αυτά, τα 205 εκατομμύρια έρχονται από τα τηλεοπτικά δικαιώματα. Τα δικαιώματα αυτά δίνουν 117 εταιρείες από όλο τον κόσμο με συμβόλαια αποκλειστικότητας που κυμαίνονται από τρία έως πέντε χρόνια. Το συμβόλαιο δεν είναι κλειστό και προβλέπει αύξηση κόστους από 3 έως 7% ανά έτος. Οι 117 εταιρείες καλύπτουν 200 χώρες και 677 εκατομμύρια θεατές. Μεταξύ τους οι πιο σημαντικοί για την Dorna είναι το DAZN, FOX Sports, ESPN, SKY, Canal+

Το τελευταίο νούμερο, οι 677 εκατομμύρια θεατές, δικαιολογεί το επόμενο έσοδο που είναι οι χορηγίες, όπως η TISSOT, η MICHELIN, η RedBull και η Monster, η QATAR που έχει κάνει και leasing τα αεροσκάφη που λέγαμε στην αρχή αλλά έχει και μέρος των μεταφορών των ομάδων. Αυτό το έσοδο ανέρχεται στα 83 εκατομμύρια.

Μεγαλύτερο είναι το έσοδο από εκείνους που διαχειρίζονται τις πίστες. Το ποσό αυτό ανέρχεται σε 135 εκατομμύρια: Το 53% έρχεται από την Ευρώπη, 23% από την Ασία, 7% από την Αμερική και 17% από τον υπόλοιπο κόσμο. Κάπως έτσι μπορεί να υπολογίσει κανείς χοντρικά και πόσο χρεώνονται οι διαφορετικές πίστες!

Τα συμβόλαια εδώ κυμαίνονται από 5 έως 10 χρόνια και περιλαμβάνουν αυξήσεις από 3 έως 5% για τους 22 διαφορετικούς αντιπρόσωπους. Αυτοί μπορεί να είναι είτε διαχειριστές μίας πίστας που με την σειρά τους πληρώνουν στην ιδιοκτησία ετήσιο ενοίκιο, είτε και κρατική υπηρεσία που την διαχειρίζεται άμεσα και όχι έμμεσα, όπως γίνεται σε αρκετά κράτη με όραμα. Να άλλος ένα λόγος που δεν θα δούμε ποτέ κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα, καθώς κάθε εξαγγελία για ελληνικό MotoGP που έχουμε καταγράψει έως τώρα, ήταν ξεκάθαρα με τρόπο που φανερώνει αρπαχτή.

Μας μένει τώρα ένα αρκετά μεγάλο ποσό, 39 εκατομμυρίων που είναι «άλλα έσοδα», για να συμπληρώσουμε τα 462 εκατομμύρια. Αυτά είναι οι συνδρομές που έχει απευθείας η Dorna με το κοινό, το ηλεκτρονικό της κατάστημα, τα αναμνηστικά κτλ.

Μία μικρή πτώση διακρίνεται στο παρακάτω διάγραμμα για το 2024, που όπως ξεκαθαρίζεται και στην φωτογραφία αυτό οφείλεται στην απώλεια εσόδων από συμβόλαια τελευταίας στιγμής με νέες πίστες σε αντικατάσταση των αγώνων που χάθηκαν. Η μεγάλη άνοδος που παρατηρείται μεταξύ 2021 και 2022 οφείλεται στην προσθήκη αγώνων, που είναι άλλη μία εξήγηση για τους λόγους που αυτός έγινε.

motogp_dorna_esoda
τα συνολικά έσοδα και οι τομείς από τους οποίους προήλθαν

Αν είχαμε μάλιστα ξεχωριστά τα έσοδα από τα συμβόλαια που έφερε η αλλαγή με την έλευση του Sprint, τότε θα αποτυπωνόταν καλύτερα το κέρδος που απέφερε αυτή η κίνηση.

Στα έξοδα επίσης έχουμε μία ξεκάθαρη ανάλυση. Εκεί βλέπουμε πως το 50% πηγαίνει στην διοργάνωση των αγώνων, σε ομάδες και κατασκευαστές καθώς η Dorna επιστρέφει σε αυτές ένα μέρος των εσόδων της που λίγο μετριάζει το υψηλό κόστος της συμμετοχής τους. Οι μεταφορές, το κόστος παραγωγής και η πληρωμή στην FIM αποτυπώνουν το 50%. Η μισθοδοσία, κυρίως αυτή, αποτυπώνεται ξεχωριστά και ανέρχεται στο 16%.

motgp_dorna_eksoda
τα συνολικά έξοδα για όλες τις διοργανώσεις, μαζί δηλαδή με την MotoE που δεν βλέπει, σχεδόν, κανείς

Που σημαίνει πως έτσι φτάνουμε στα 161 εκατομμύρια που αναφέρθηκαν στην αρχή προ φόρων κτλ και καταλήγουν σε ζημιά 12 εκατομμυρίων, μειωμένη από 28εκ.Ευρώ το 2023, 8 το 2022 και 38 το 2021 που λόγω πανδημίας και περιορισμών ήταν σημαντικά αυξημένα τα κόστη και περιορισμένα τα έσοδα.

Το portfolio της Dorna περιλαμβάνει τις εξής διοργανώσεις συνολικά:
MotoGP / Moto2 / Moto3
WSBK
WorldWCR (Women Championship)
MotoE
JuniorGP
RedBull Rookies Cup
Asia Talent Cup
British Talent Cup
Northern Talent Cup
MiniGP World Series

Όλα αυτά δείχνουν πως η Liberty Media που έχει το 100% της F1 και τώρα το 84% των MotoGP, απέκτησε ένα υγιές και λειτουργικό μοντέλο με αρκετά θετική εικόνα και με υψηλή ρευστότητα, παρά τις ζημιές.

Ακόμη και αν δεν εφαρμόσει οικονομίες κλίμακας καθώς ορισμένα από τα έξοδα μπορεί να περιοριστούν χωρίς αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας, η Liberty Media θα δει άμεσα αποτελέσματα από την κίνησή της αυτή. Μόνο τις συναλλαγματικές αλλαγές να περιορίσει καθώς δραστηριοποιείται ήδη στις περισσότερες από τις χώρες, θα βελτιώσει έναν από τους δείκτες.

Δεν φανταζόμαστε πως είχε κανείς απορία για το αν είναι επικερδής επιχείρηση τα MotoGP και παρά τις ζημιές που φούσκωσαν πριν την πώλησή τους, τα νούμερα δεν παύουν να δείχνουν πως δεν υπάρχουν κόκκινες σημαίες και ήταν μία συμφέρουσα κίνηση.

Φτάνουμε επίσης στο σημείο να ευχόμαστε να αλλάξουν όσα λιγότερα γίνεται, στην αλλαγή από την Dorna στην Liberty, κυρίως γιατί ο πρότερος βίος τους στην F1 έχει δημιουργήσει ερωτηματικά, ιδιαίτερα με τον τρόπο που οι ομάδες επεμβαίνουν στους οδηγούς. Προς το παρόν τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά στα MotoGP και φυσικά έτσι πρέπει να παραμείνουν.
Μακάρι η επόμενη κίνηση της Liberty να είναι αντί για αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας, να είναι μία επένδυση για διευκόλυνση νέων ομάδων και νέων κατασκευαστών ή επιστροφή παλαιότερων...

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Αυγούστου 2026: 1-2 για τη CFMOTO στις μοτοσυκλέτες - Με 450MT και Dual 250

1o στα σκούτερ το SYM SR 125 - 1ο το Daytona DY125RS στα παπιά
ταξινομήσεις αυγούστου CFMOTO 450MT best seller 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

15/9/2026

Τον Αύγουστο η CFMOTO είδε για δεύτερο σερί μήνα δύο μοτοσυκλέτες της στην κορυφή των ταξινομήσεων με το 450MT στην πρώτη θέση και το Dual 250 να ακολουθεί.

Ο Αύγουστος δεν είδε αλλαγές στην κορυφή της κατηγορίας των μοτοσυκλετών, ούτε σε εκείνη των παπιών, ωστόσο η πρωτιά άλλαξε θέση στα σκούτερ.

Πάμε να δούμε το Top 20 στις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

450MT

73

2

CFMOTO

DUAL250

64

3

HONDA

ADV750

49

4

HONDA

NX500 / E-CLUTCH

43

5

VOGE

DS625X

29

 

YAMAHA

TRACER 7

29

6

YAMAHA

TRACER 9

28

7

QJMOTOR

SRT 450 RX

25

8

CFMOTO

450NK

24

9

CFMOTO

700MT

23

10

YAMAHA

MT-03

20

11

HONDA

XL750 E-CLUTCH

19

12

YAMAHA

TENERE 700

18

13

HONDA

CB1000GT

17

 

KOVE

800X

17

 

YAMAHA

MT-07

17

 

CFMOTO

800MT / ES

17

14

HONDA

GB350S

16

 

ROYAL ENFIELD

HNTR 350

16

15

CFMOTO

1000MT-X

15

 

BMW

R 1300 GS / ADVENTURE

15

16

CFMOTO

250NK

13

17

BMW

F 450 GS

11

 

CFMOTO

675NK

11

 

KTM

390 ADVENTURE R

11

 

KOVE

800X GT

11

18

SUZUKI

V-Strom 800

10

 

HONDA

NC750X

10

19

BMW

M 1000 XR

9

 

HONDA

CB125F

9

 

TRIUMPH

TIGER SPORT 800

9

 

VOGE

DS525X

9

20

CFMOTO

450CL-C

8

 

HONDA

CRF1100 Africa Twin

8

Με 73 ταξινομήσεις το CFMOTO 450MT πήρε την 1η θέση μεταξύ των μοτοσυκλετών έχοντας πίσω του στη 2η θέση το Dual 250 με 64 μονάδες. Η 3η μοτοσυκλέτα του Αυγούστου ήταν το Honda X-ADV με 49 ταξινομήσεις και 4ο ήταν το Honda NX500 και στις δύο εκδόσεις του. Την πρώτη πεντάδα έκλεισε το Voge DS625X, μαζί με το Yamaha Tracer 7, σε όλες του της εκδόσεις, με 29 ταξινομήσεις για καθεμία από τις δύο μοτοσυκλέτες.

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των σκούτερ τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

SYM

SYMPHONY SR 125

167

2

HONDA

PCX125

161

3

HONDA

ADV350

138

4

HONDA

SH150

134

5

PIAGGIO

LIBERTY 125

129

6

HONDA

Vision 110

124

7

PIAGGIO

MEDLEY 200

113

8

SYM

SYMPHONY ST 125

106

9

ZONTES

G368

104

10

YAMAHA

NMAX 125

102

11

YAMAHA

XMAX 300

96

12

PIAGGIO

BEVERLY 400 HPE

92

12

HONDA

FSH125

88

13

PIAGGIO

BEVERLY 310 HPE

82

14

VOGE

SR3

80

15

YAMAHA

NMAX150 TECHMAX

73

16

YAMAHA

RAYZR

66

17

HONDA

SH350

57

 

SYM

JOYRIDE 300

57

18

APRILIA

SR GT 400

54

19

PIAGGIO

MEDLEY 125

52

20

SYM

SYMPHONY ST 200

45

Στα σκούτερ best seller για τον Αύγουστο είναι το SYM Symphony SR 125 με 167 ταξινομήσεις. Στη 2η θέση με 161 ταξινομήσεις το Honda PCX125 σε όλες του τις εκδόσεις. Στην 3η θέση έχουμε ένα ακόμη μοντέλο της Honda, το ADV350 με 138 ταξινομήσεις και 4ο είναι το Honda SH150 με 143 μονάδες. Την πρώτη πεντάδα κλείνει το Piaggio Liberty 125 με 129 ταξινομήσεις. 

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των παπιών για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

DY125RS

95

2

YAMAHA

CRYPTON S

48

3

GEMINI

ΑRΚ 125X

23

4

DAYTONA

VELOS R 125

18

 

SYM

VF125

18

5

THRUST

LT-190

16

6

ASUS

ASUS 125Ι

14

7

DAYTONA

SPRINTER125

13

8

MALAGUTI

SPECTRE 155Χ

11

 

SYM

VF185

11

9

ASUS

CROSS X 125

10

10

MALAGUTI

LAVA120

9

11

MALAGUTI

SPECTRE GP 125

8

12

HONDA

ASTREA GRAND

5

 

LIFAN

LF125-26C

5

13

HONDA

SUPRA X125

4

14

LETBE

LYNX

3

15

HONDA

C125

2

Στα παπιά το κυρίαρχο μοντέλο με 95 ταξινομήσεις τον Αύγουστο είναι το Daytona DY125RS. Το Yamaha Crypton S είχε 48 ταξινομήσεις και αυτές το έφεραν στη 2η θέση, ενώ το Gemini Ark 125X κατέγραψε 23 ταξινομήσεις για να πάρει την 3η θέση. Στην 4η θέση έχουμε το Daytona Velos R 125 και το SYM VF125 με 18 μονάδες, ενώ στην 5η θέση βλέπουμε το Thrust LT-190 με 16 μονάδες.

Ακολουθεί το Top 10 στις ταξινομήσεις των ATV/SSV για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

CFORCE 450L

29

2

CFMOTO

CFORCE 450

21

3

VOGE

XWOLF300

18

4

CFMOTO

CFORCE 520L

17

5

VOGE

XWOLF 550

10

6

RENLI

RENLI

6

7

CFMOTO

ZFORCE 800 SPORT

5

 

SEGWAY

AT5

5

 

POLARIS

RANGER RZR S 1000

5

 

GEMINI

NOMAD 800

5

 

LZMOTO, UPMOTO

TCROSSER525L

5

8

CFMOTO

CFORCE 625 TOURING

4

9

CFMOTO

CFORCE 1000 OVERLAND

3

 

LINHAI

LANDFORCE 550

3

10

CFMOTO

CFORCE 850 TOURING

2

 

KYMCO

MXU 450

2

 

RENLI

OFF-ROAD RV

2

11

CFMOTO

CFORCE 1000 TOURING

1

 

CFMOTO

CFORCE 1000

1

 

POLARIS

RANGER XP 1000

1

 

BENDA

REDSTONE 550 R2

1

 

RENLI

OFF ROAD RV

1

 

BRP

CAN-AM

1

Στην κατηγορία των ATV/SSV το μοντέλο που μονοπωλεί το ενδιαφέρον είναι το CFMOTO CFORCE 450 στην έκδοση με το μακρύ αλλά και το κοντό μεταξόνιο με την πρώτη να καταγράφει 29 ταξινομήσεις και τη δεύτερη 21 ταξινομήσεις. Στην 3η θέση έχουμε για τον Αύγουστο το Voge XWolf300 με 18 μονάδες. Ακολουθεί 4ο το CFMOTO CFORCE 520L και στην 5η θέση το XWolf 550 της Voge με 10 ταξινομήσεις.