Piaggio Group: οικονομικά αποτελέσματα 9μηνου - Πτώση πωλήσεων δικύκλων 11%

Παρόλα αυτά διψήφια αύξηση στα κέρδη για τον Όμιλο, τόσο προ φόρων όσο και καθαρών κερδών
Piaggio Group - Οικονομικά αποτελέσματα 9μηνου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

6/11/2023

Κατά το εννεάμηνο έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2023, ο Όμιλος Piaggio πούλησε 454.400 δίκυκλα και τρίκυκλα οχήματα παγκοσμίως (490.400 την προηγούμενη περίοδο), παρουσιάζοντας ενοποιημένες καθαρές πωλήσεις ύψους 1.626,2 εκατομμυρίων ευρώ -σε αντίθεση με τα 1.626,9 εκατομμύρια ευρώ στις 30 Σεπτεμβρίου του 2022.

Στο παραπάνω νούμερο των πωλήσεων περιλαμβάνονται τα ανταλλακτικά και τα αξεσουάρ, στα οποία ο κύκλος εργασιών ανήλθε σε 123,9 εκατομμύρια ευρώ (+5,7% από 117,2 εκατομμύρια ευρώ το εννεάμηνο του 2022).

Ο κύκλος εργασιών από τις πωλήσεις δικύκλων αυξήθηκε κατά 5,1% στην περιοχή EMEA & Αμερική, με πολύ καλές επιδόσεις στην ιταλική αγορά (+13,2%), ακολουθούμενη από την αμερικανική αγορά (+5,4%). Οι πωλήσεις επιβραδύνθηκαν στην Ινδία και την περιοχή της Ασίας και του Ειρηνικού.

Στην ευρωπαϊκή αγορά, ο Όμιλος Piaggio είχε μερίδιο 23,1% στην αγορά σκούτερ το πρώτο εννεάμηνο του 2023, επιβεβαιώνοντας την ηγετική του θέση. Στην αγορά σκούτερ της Βόρειας Αμερικής, το μερίδιό του ήταν 29,5%. Στη Βόρεια Αμερική ο Όμιλος εργάζεται επίσης για την εδραίωση της παρουσίας του στην αγορά μοτοσυκλετών με τις μάρκες Aprilia και Moto Guzzi.

Τα best seller του Ομίλου στον τομέα των σκούτερ ήταν τα Piaggio Beverly και Piaggio Medley, ενώ δυνατό σημείο στο 9μηνο ήταν και η διψήφια αύξηση του κύκλου εργασιών των Vespa στις δυτικές αγορές. Στις μοτοσυκλέτες, ο Όμιλος αναφέρει πως υπήρξε σημαντική ανταπόκριση της αγοράς στο νέο Moto Guzzi V100 Mandello, χωρίς όμως να αναφέρει συγκεκριμένες πωλήσεις.

Στα επαγγελματικά οχήματα, ο Όμιλος Piaggio ανακοίνωσε για το εννεάμηνο του 2023 όγκο πωλήσεων 89.500 οχημάτων, αυξημένο κατά 11,4% (80.300 την αντίστοιχη περίοδο του προηγούμενου έτους), με καθαρές πωλήσεις 332,7 εκατ. ευρώ, αυξημένες κατά 15,5% από 288 εκατ. ευρώ στις 30 Σεπτεμβρίου 2022. Το ποσό αυτό περιλαμβάνει τα ανταλλακτικά και αξεσουάρ, όπου ο κύκλος εργασιών ανήλθε σε 45,7 εκατ. ευρώ (+2,7% από 44,5 εκατ. ευρώ το εννεάμηνο του 2022). Σε γεωγραφικό επίπεδο, η αγορά της Ινδίας συνέχισε την ανάκαμψή της, με τον κύκλο εργασιών από τα επαγγελματικά οχήματα να αυξάνεται κατά 25,6% και τον όγκο πωλήσεων να αυξάνεται κατά 14,2%.

Η Piaggio Fast Forward (PFF), η εταιρεία ρομποτικής και μελλοντικής κινητικότητας του Ομίλου Piaggio που εδρεύει στη Βοστώνη, συνέχισε τις πωλήσεις της ρομποτικής βαλίτσας gita και του νέου gitamini, το οποίο συμπυκνώνει την τεχνολογία και τις λειτουργίες του επαναστατικού "μεγάλου αδελφού" του, σε ένα πιο συμπαγές σχέδιο. Η εταιρεία αναπτύσσει νέα προϊόντα για να διευρύνει την προσφορά της, ενώ μην ξεχνάμε πως μέρος της έρευνας της PFF βρίσκει τον δρόμο του στα δίκυκλα της εταιρείας, όπως το σύστημα ραντάρ που τοποθετήθηκε αρχικά στο μεγάλο MP3 και κατόπιν στο επερχόμενο Stelvio.

Σημειώστε πως παρά την πτώση πωλήσεων στα δίκυκλα, το Piaggio Group ανακοίνωσε ενοποιημένο EBITDA ύψους 269,3 εκατ. ευρώ, το καλύτερο που έχει σημειωθεί ποτέ για την περίοδο, με αύξηση 13,8% (236,7 εκατ. ευρώ στις 30 Σεπτεμβρίου 2022) και περιθώριο EBITDA 16,6% (14,5% στις 30 Σεπτεμβρίου 2022). Παράλληλα το EBIT του ομίλου ανήλθε σε 160,1 εκατομμύρια ευρώ, βελτιωμένο κατά 18,7% από 134,9 εκατομμύρια ευρώ στις 30 Σεπτεμβρίου 2022. Το περιθώριο EBIT ήταν 9,8% (8,3% στις 30 Σεπτεμβρίου 2022). Τα κέρδη προ φόρων για τους πρώτους εννέα μήνες ανήλθαν σε 129,9 εκατομμύρια ευρώ, σημειώνοντας αύξηση 13,6% (114,3 εκατομμύρια ευρώ το προηγούμενο έτος). Ο φόρος εισοδήματος για την περίοδο ήταν 44,2 εκατομμύρια ευρώ, με επίπτωση στα κέρδη προ φόρων 34%. Στις 30 Σεπτεμβρίου 2023, ο Όμιλος Piaggio ανακοίνωσε καθαρά κέρδη 85,7 εκατ. ευρώ, το υψηλότερο αποτέλεσμα που έχει σημειώσει ποτέ για την εννεάμηνη περίοδο, με βελτίωση 20,9% (70,9 εκατ. ευρώ στις 30 Σεπτεμβρίου 2022). Το καθαρό χρηματοοικονομικό χρέος στο τέλος Σεπτεμβρίου 2023 ήταν 389,2 εκατομμύρια ευρώ (368,2 εκατομμύρια ευρώ στις 31 Δεκεμβρίου 2022), ενώ οι κεφαλαιουχικές δαπάνες του Ομίλου Piaggio κατά τους πρώτους εννέα μήνες ανήλθαν σε 103,7 εκατομμύρια ευρώ (101,4 εκατομμύρια ευρώ την αντίστοιχη περίοδο του προηγούμενου έτους). Τέλος τα λειτουργικά έξοδα του ομίλου κατά τους πρώτους εννέα μήνες έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2023 ανήλθαν σε 308,7 εκατομμύρια ευρώ (294,1 εκατομμύρια ευρώ την προηγούμενη περίοδο).

Σημαντικά γεγονότα εντός και μετά τους πρώτους εννέα μήνες του 2023

Την 1η Σεπτεμβρίου, σε συνεδρίαση μετά τον θάνατο του Προέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου Roberto Colaninno, το διοικητικό συμβούλιο της Piaggio & C. S.p.A. καθιέρωσε τη νέα δομή εταιρικής διακυβέρνησης. Ο Matteo Colaninno διορίστηκε στη θέση του Εκτελεστικού Προέδρου και ο Michele Colaninno στη θέση του Διευθύνοντος Συμβούλου. Το Διοικητικό Συμβούλιο διόρισε επίσης τον Carlo Zanetti ως νέο μη εκτελεστικό μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου.

Στις 3 Σεπτεμβρίου ο Aleix Espargarò και ο Maverick Viňales με μοτοσικλέτες Aprilia κατέκτησαν, αντίστοιχα, την πρώτη και τη δεύτερη θέση στο Grand Prix MotoGP της Βαρκελώνης.

Στις 26 Σεπτεμβρίου, ο οίκος αξιολόγησης Standard & Poor's Global Ratings ανακοίνωσε ότι αναθεώρησε τις προοπτικές για τον όμιλο Piaggio (PIA.MI), αναβαθμίζοντάς τες από αρνητικές σε θετικές, και επιβεβαίωσε την αξιολόγηση "BB-".

Στις 27 Σεπτεμβρίου, η Piaggio & C. S.p.A. τοποθέτησε με επιτυχία στην αγορά υψηλής απόδοσης ένα 7ετές μη εξασφαλισμένο ομόλογο ανώτερης εξασφάλισης ύψους 250 εκατ. ευρώ, με σταθερό ετήσιο επιτόκιο 6,5% και τιμή έκδοσης 100%.

Στις 19 Οκτωβρίου, ο Όμιλος Piaggio και η Foton Motor Group υπέγραψαν στο Πεκίνο σύμβαση για την από κοινού ανάπτυξη μιας νέας σειράς ηλεκτροκίνητων μοντέλων Porter. Το ηλεκτρικό Porter θα παράγεται στο εργοστάσιο Pontedera του Ομίλου Piaggio στην Ιταλία. Οι πωλήσεις θα ξεκινήσουν στις κυριότερες ευρωπαϊκές χώρες μέχρι το τέλος του 2024.

Ετικέτες

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026 - Τα Best sellers μοτοσυκλετών, scooter, παπιών και 3W/4W

Το CFMOTO 450MT συνεχίζει ακάθεκτο να πρωτεύει στις μοτοσυκλέτες
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2026 - Τα best sellers
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Με τον Ιανουάριο του 2026 να καταγράφει καλές επιδόσεις ταξινομήσεων στην ελληνική αγορά, και αμέσως μετά το άρθρο του ΜΟΤΟ για τις επιδόσεις των εταιρειών έχουν τα best-selling μοντέλα ανά κατηγορία.

Θυμίζουμε πως τον πρώτο μήνα του 2026, η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Ξεκινάμε με τις μοτοσυκλέτες, όπου το απόλυτο best-seller του 2025, CFMOTO 450MT, συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και για τον 1ο μήνα του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO 450MT 72
2 Honda X-ADV 750 59
3 Yamaha Tracer 9* 48
4 VOGE DS625X 35
5 Honda NX500 33
6 CFMOTO 700MT 30
7 VOGE DS525X 25
8 Royal Enfield Himalayan 22
  Yamaha Tenere 700 22
9 Yamaha Tracer 7** 21
10 Honda CB125F 18

*Tracer 9 17 & 9GT 17& 9GT YAMT 6, 9GT+ 4, Y-AMT 4

**Tracer 7 17, 7GT 2, 7 35KW 2

Το 450MT ξεκινάει με το δεξί και το 2026, κατακτώντας την 1η θέση στις μοτοσυκλέτες με 72 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το Honda X-ADV 750 με 59 ταξινομήσεις και τρίτο ήταν το άθροισμα των πολλών εκδόσεων του Yamaha Tracer 9.

Συνεχίζουμε με τα best-selling μοντέλα της κατηγορίας των scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 Honda PCX125 151
2 SYM Symphony ST 200 99
3 Piaggio Beverly 310 HPE 95
4 Piaggio Medley 200 90
5 SYM Symphony ST 125 87
6 Piaggio Liberty 125 86
  SYM Symphony SR 125 86
7 Honda NSC110 Vision 81
8 Yamaha NMAX 125 80
9 Honda ADV350 77
10 Piaggio Beverly 400 HPE 76

Το PCX125 κερδίζει τη μάχη τόσο στα scooter γενικότερα, όσο και στα 125 αλλά και στα μικρά αστικά scooter, με 151 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το SYM Symphony ST 200 με 99 ταξινομήσεις και τρίτο το Piaggio Beverly 310 HPE με 95.

Περνάμε στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 Daytona DY125RS 73
2 ASUS Cross-X 125 67
3 SYM VF125 48
4 Yamaha Crypton S 41
5 SYM VF185 23
6 Daytona Sprinter 125 22
7 ASUS 125i 13
8 Malaguti Lava 120 11
9 Daytona Velos R 125 10
10 Malaguti Spectre 155 X 9

Ακλόνητο το Daytona DY125RS με 73 ταξινομήσεις, όμως αρκετά κοντά του βρέθηκε για τον 1ο μήνα του έτους το... "εντουρόπαπο" Cross-X 125 της ASUS, και τρίτο το SYM VF125.

Τελειώνουμε με τα ATV/SSV.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 450 7
2 CFMOTO CFORCE 520L 6
3 CFMOTO ZFORCE 800 SPORT 6
4 Loncin XWOLF300 4
5 CFMOTO CFORCE 450L 3
6 Polaris RANGER XP 1000 2
7 CFMOTO CFORCE 1000 TOURING 1
  CFMOTO CFORCE 850 TOURING 1
  Loncin XWOLF 500 1
  Bashan BS200AU 1

Στα ATV και τα SSV, η CFMOTO κάνει το 3 στα 3, αν και τα πρώτα δυο μοντέλα αφορούν σε ATV και το τρίτο σε SSV. Τέταρτο είναι το XWOLF300 της Loncin / VOGE και η πρώτη πεντάδα κλείνει με ένα ακόμη CFMOTO.