Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιανουαρίου 2025: Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε αντιπροσωπεία

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

20/2/2025

Τον Ιανουάριο του 2025 σημειώθηκαν 3.390 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 4.639 του περυσινού Ιανουαρίου μεταφράζονται σε πτώση 26,92%. Η πτώση όμως δεν μας ανησυχεί, καθώς προέρχεται από την μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε πριν λίγες ημέρες με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2025.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

886

26,14%

2

SYM

841

24,81%

3

DAYTONA

262

7,73%

4

PIAGGIO

257

7,58%

5

YAMAHA

219

6,46%

6

CFMOTO

158

4,66%

7

QJMOTOR

147

4,34%

8

BMW

87

2,57%

9

KYMCO

65

1,92%

10

VESPA

36

1,06%

11

THRUST

31

0,91%

12

APRILIA

28

0,83%

13

VOGE

26

0,77%

14

SUZUKI

24

0,71%

15

TRIUMPH

22

0,65%

16

KTM

21

0,62%

17

BENELLI

18

0,53%

 

ROYAL ENFIELD

18

0,53%

18

KAWASAKI

17

0,50%

 

MALAGUTI

17

0,50%

19

KEEWAY

14

0,41%

 

LIFAN INDUSTRY

14

0,41%

20

ASUS

11

0,32%

 

UM

11

0,32%

21

BETA

10

0,29%

 

MOTO GUZZI

10

0,29%

22

DUCATI

9

0,27%

23

HUSQVARNA

8

0,24%

 

LETBE

8

0,24%

24

MORBIDELLI

7

0,21%

 

PEUGEOT

7

0,21%

 

TIANYING

7

0,21%

25

BRIXTON

5

0,15%

 

HORWIN

5

0,15%

 

INDIAN MOTORCYCLE

5

0,15%

 

JIAYUAN

5

0,15%

 

JNEN, JUNENG

5

0,15%

 

LONCIN

5

0,15%

 

MOTRON

5

0,15%

26

BAJAJ

4

0,12%

 

XEV

4

0,12%

 

YINXIANG

4

0,12%

 

OTHERS*

47

1,39%

 

ΣΥΝΟΛΟ

3.390

 
 

2024

4.639

 
 

ΔΙΑΦΟΡΑ 24/25

-26,92%

 

Βλέπουμε τη Honda να κάνει ποδαρικό στο 2025 από την πρώτη θέση, με 886 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,14%. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η SYM με 841 ταξινομήσεις και 24,81%, ενώ αυτές ήταν οι μόνες εταιρείες με διψήφιο ποσοστό αγοράς. Η τρίτη Daytona ακολουθεί αρκετά πιο πίσω, με 258 ταξινομήσεις και 7,58%, ενώ πολύ κοντά της βρίσκεται και η Piaggio με 257 ταξινομήσεις και 7,58%. Τέλος, η πρώτη πεντάδα κλείνει με τη Yamaha που σημείωσε 219 ταξινομήσεις, με μερίδιο αγοράς 6,46%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για τον Ιανουάριο του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 260 32,10%
2 CFMOTO 144 17,78%
3 BMW 83 10,25%
4 YAMAHA 71 8,77%
5 DAYTONA 22 (KOVE 16) 2,72%
  TRIUMPH 22 2,72%
6 KTM 21 2,59%
  QJMOTOR 21 2,59%
7 SUZUKI 20 2,47%
8 ROYAL ENFIELD 18 2,22%
9 KAWASAKI 17 2,10%
  VOGE 17 2,10%
10 BENELLI 15 1,85%
11 BETA 10 1,23%
  MOTO GUZZI 10 1,23%
12 DUCATI 9 1,11%
13 HUSQVARNA 8 0,99%
14 APRILIA 6 0,74%
15 BRIXTON 5 0,62%
  INDIAN MOTORCYCLE 5 0,62%
16 BAJAJ 4 0,49%
  YINXIANG 4 0,49%
17 KEEWAY 3 0,37%
  SYM 3 0,37%
18 SENKE 2 0,25%
  SKYTEAM 2 0,25%
19 HARLEY DAVIDSON 1 0,12%
  MOTO MORINI 1 0,12%
  MOTRON 1 0,12%
  RIEJU 1 0,12%
  TEYIN 1 0,12%
  TINBOT 1 0,12%
  UM 1 0,12%
  VELIMOTOR 1 0,12%
  ΣΥΝΟΛΟ 810  

Στη μοτοσυκλέτα, τον Ιανουάριο του 2025, πρώτη ήταν και εδώ η Honda με 260 ταξινομήσεις και εντυπωσιακό ποσοστό 32,10% στην κατηγορία. Δεύτερη, αρκετά πιο πίσω βρέθηκε η CFMOTO με 144 ταξινομήσεις και 17,78%, ενώ τρίτη ήταν η BMW με 83 ταξινομήσεις και 10,25%. Τέταρτη ήταν η Yamaha με 71 ταξινομήσεις και 8,77% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με Daytona και Triumph με 22 ταξινομήσεις και 2,72%.

Scooter

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

794

34,99%

2

HONDA

597

26,31%

3

PIAGGIO

257

11,33%

4

YAMAHA

130

5,73%

5

QJMOTOR

126

5,55%

6

DAYTONA

116

5,11%

7

KYMCO

65

2,86%

8

VESPA

36

1,59%

9

APRILIA

22

0,97%

10

THRUST

19

0,84%

11

KEEWAY

11

0,48%

12

VOGE

9

0,40%

13

MORBIDELLI

7

0,31%

 

PEUGEOT

7

0,31%

 

TIANYING

7

0,31%

14

LETBE

6

0,26%

15

HORWIN

5

0,22%

 

JNEN, JUNENG

5

0,22%

 

UM

5

0,22%

16

BMW

4

0,18%

 

MOTRON

4

0,18%

 

SUZUKI

4

0,18%

17

EFUN/ZAP

3

0,13%

 

MALAGUTI

3

0,13%

 

SILENCE

3

0,13%

 

ZHONGNENG

3

0,13%

18

BLUESHARK

2

0,09%

 

CFMOTO

2

0,09%

 

DOFERN

2

0,09%

 

RIYA

2

0,09%

 

VMOTO

2

0,09%

19

ASUS

1

0,04%

 

ECOOTER

1

0,04%

 

FENGCHENG

1

0,04%

 

GOLDEN LION

1

0,04%

 

JCADI

1

0,04%

 

LAMBRETTA

1

0,04%

 

NIU

1

0,04%

 

OPAI

1

0,04%

 

RAY ELECTRIC

1

0,04%

 

MOTORS

1

 
 

TRIGOBIKE

1

 
 

ZNEN

1

 
 

ΣΥΝΟΛΟ

2.269

 

Στα scooter, η SYM ήταν πρώτη τον Ιανουάριο με 794 ταξινομήσεις και 34,99%, με δεύτερη τη Honda με 597 ταξινομήσεις και 26,31% και τρίτη την Piaggio με 257 ταξινομήσεις και 11,33%. Στην τέταρτη θέση είχαμε τη Yamaha με 130 ταξινομήσεις και 5,73% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την QJMOTOR με 126 ταξινομήσεις και 5,55%.

Παπιά

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

114

42,70%

2

SYM

44

16,48%

3

HONDA

29

10,86%

4

YAMAHA

18

6,74%

5

LIFAN INDUSTRY

14

5,24%

 

MALAGUTI

14

5,24%

6

THRUST

12

4,49%

7

ASUS

10

3,75%

8

UM

5

1,87%

9

BENELLI

3

1,12%

10

GPX

2

0,75%

 

LETBE

2

0,75%

 

ΣΥΝΟΛΟ

267

 

Στα παπιά ο Όμιλος Γκοργκόλη συνεχίζει να κατέχει τις θέσεις 1 και 2 στον πίνακα ταξινομήσεων, με πρώτη την Daytona με 114 ταξινομήσεις και 42,70% ποσοστό αγοράς, και δεύτερη τη SYM με 44 ταξινομήσεις και 16,48%. Τρίτη είναι η Honda, τέταρτη η Yamaha και πέμπτη η Lifan.

3W/4W

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

12

27,27%

2

KAYO

10

22,73%

3

JIAYUAN

5

11,36%

 

LONCIN

5

11,36%

4

XEV

4

9,09%

5

BAW

2

4,55%

 

RAINWOLL

2

4,55%

 

ZHIDOU

2

4,55%

6

BASHAN

1

2,27%

 

LOJO

1

2,27%

 

ΣΥΝΟΛΟ

44

 

Στα ATV / SSV η CFMOTO βρέθηκε όπως ήταν αναμενόμενο πρώτη με 12 ταξινομήσεις και 27,27%, αλλά πολύ κοντά της είχαμε και τη νεοεισερχόμενη KAYO της Γκοργκόλης Α.Ε., με 10 ταξινομήσεις και 22,73%. Τέλος στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν οι Jiayuan και Loncin.

Στοιχεία: ΣΕΜΕ

Ιταλία: Αλκοολόμετρο στα οχήματα όσων πιάστηκαν να οδηγούν υπό την επήρεια αλκοόλ

Υποχρεωτική εγκατάσταση της ακριβής συσκευής για όσους υπερβούν ένα όριο περιεκτικότητας αλκοόλ
Alcohol Interlock
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

3/3/2026

Το Υπουργείο Μεταφορών της Ιταλίας δημοσίευσε λίστα εγκεκριμένων συσκευών alcohol interlock και εξουσιοδοτημένων συνεργείων εγκατάστασης, σηματοδοτώντας την επίσημη εφαρμογή του μέτρου για παραβάτες οδήγησης υπό την επήρεια αλκοόλ.

Η ιταλική κυβέρνηση περνά πλέον στη φάση εφαρμογής του συστήματος alcohol interlock, καθώς το Υπουργείο Μεταφορών ανακοίνωσε μέσω της επίσημης διαδικτυακής πύλης οδηγών τη λίστα των εγκεκριμένων συσκευών και των πιστοποιημένων συνεργείων τοποθέτησης.

Το μέτρο αφορά οδηγούς που συλλαμβάνονται με ποσοστό αλκοόλ στο αίμα άνω των 0,8 g/l, περίπτωση στην οποία προβλέπονται ποινικές κυρώσεις, χρηματικά πρόστιμα και ενδεχομένως ποινή φυλάκισης. Μετά την τελεσίδικη καταδίκη, ο παραβάτης υποχρεούται να τοποθετήσει συσκευή alcohol interlock σε κάθε όχημα που οδηγεί.

Διάρκεια υποχρεωτικής χρήσης και κόστος

Η διάρκεια υποχρεωτικής εγκατάστασης της συσκευής εξαρτάται από το επίπεδο παράβασης. Για υπερβάσεις του ορίου με τιμές από 0,8 έως 1,5 g/l καθίσταται υποχρεωτική η χρήση για 2 έτη, ενώ για παραβάσεις άνω των 1,5 g/l το διάστημα αυτό επεκτείνεται στα 3 έτη.

Alcohol Interlock

Το alcohol interlock είναι μια συσκευή που συνδέεται με το σύστημα εκκίνησης του οχήματος και απαιτεί από τον οδηγό να δώσει δείγμα αναπνοής πριν ενεργοποιηθεί ο κινητήρας. Αν ανιχνευθεί αλκοόλ πάνω από το επιτρεπτό όριο, το όχημα δεν εκκινεί.

Το κόστος εγκατάστασης εκτιμάται περίπου στα 2.000 ευρώ (στην Ιταλία) και επιβαρύνει αποκλειστικά τον καταδικασθέντα οδηγό. Επιπλέον, ο παραβάτης αναλαμβάνει τα έξοδα της υποχρεωτικής ετήσιας βαθμονόμησης, καθώς και την προμήθεια των αναλώσιμων επιστομίων για κάθε χρήση.

Ευρωπαϊκή τάση

Με την εφαρμογή του μέτρου, η Ιταλία ευθυγραμμίζεται με άλλες ευρωπαϊκές χώρες που χρησιμοποιούν το alcohol interlock ως εργαλείο επανένταξης και πρόληψης της υποτροπής. Αντίστοιχα σχέδια βρίσκονται σε εξέλιξη και στο Ηνωμένο Βασίλειο, το οποίο έχει ανακοινώσει πρόσφατα την πρόθεσή του να εισαγάγει το συγκεκριμένο μέτρο.

Η κίνηση αυτή εντάσσεται σε μια ευρύτερη ευρωπαϊκή στρατηγική ενίσχυσης της οδικής ασφάλειας, με στόχο τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων που σχετίζονται με την κατανάλωση αλκοόλ και την αυστηρότερη επιτήρηση των υποτροπιαζόντων οδηγών.

Alcohol Interlock