Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Σεπτεμβρίου - Εννιαμήνου 2024: Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε αντιπροσωπεία

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Πωλήσεις Σεπτεμβρίου - Εννιαμήνου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/10/2024

Το 2024 είναι μια εξαιρετική χρονιά ανόδου για την ελληνική αγορά δικύκλου και ATV / SSV, και ο Σεπτέμβριος ήταν ο τρίτος καλύτερος μήνας μέχρι στιγμής, με 7.580 ταξινομήσεις και άνοδο σχεδόν 40% σε σχέση με τον περυσινό μήνα των 5.430 ταξινομήσεων. Παράλληλα, στο πρώτο 9μηνο του έτους σημειώθηκαν 63.119 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 52.549 ταξινομήσεις του περυσινού αντίστοιχου διαστήματος, μεταφράζονται σε άνοδο 20,11%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Σεπτέμβριο του 2024.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.569

20,70%

2

HONDA

1.468

19,37%

3

YAMAHA

808

10,66%

4

DAYTONA

802

10,58%

5

PIAGGIO

688

9,08%

6

VOGE

402

5,30%

7

KYMCO

311

4,10%

8

CFMOTO

306

4,04%

9

QJMOTOR

149

1,97%

10

VESPA

115

1,52%

11

THRUST

102

1,35%

12

BMW

75

0,99%

13

BENELLI

69

0,91%

14

ROYAL ENFIELD

58

0,77%

15

SUZUKI

55

0,73%

16

APRILIA

49

0,65%

17

KTM

47

0,62%

18

UM

40

0,53%

19

KEEWAY

39

0,51%

20

ASUS

38

0,50%

21

TRIUMPH

33

0,44%

22

KAWASAKI

23

0,30%

23

ZHONGNENG

22

0,29%

24

MALAGUTI

21

0,28%

 

PEUGEOT

21

0,28%

25

DUCATI

18

0,24%

26

TIANYING

17

0,22%

27

MOTO GUZZI

12

0,16%

 

EFUN/ZAP

12

0,16%

28

HUSQVARNA

9

0,12%

29

XEV

8

0,11%

 

BRIXTON

8

0,11%

30

JIAYUAN

7

0,09%

31

JNEN, JUNENG

6

0,08%

32

BETA

5

0,07%

 

POLARIS

5

0,07%

33

GPX

4

0,05%

34

RENLI

3

0,04%

 

SILENCE

3

0,04%

35

SEGWAY

2

0,03%

 

AODES

2

0,03%

 

OTHERS*

149

1,97%

 

ΣΥΝΟΛΟ

7580

100,00%

 

2023

5430

 
 

ΔΙΑΦΟΡΑ

39,59%

 

Τον 9ο μήνα του 2024, η SYM ήταν πρώτη εταιρεία στο νήμα, με 1.569 ταξινομήσεις και 20,70% έναντι 1.468 ταξινομήσεων και 19,37% της δεύτερης Honda. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Yamaha με 808 ταξινομήσεις και 10,66%.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το πρώτο 9μηνο του 2024

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

13.032

20,65%

2

HONDA

11.392

18,05%

3

PIAGGIO

7.061

11,19%

4

YAMAHA

6.737

10,67%

5

DAYTONA

5.983

9,48%

6

VOGE

2.983

4,73%

7

KYMCO

2.531

4,01%

8

CFMOTO

2.496

3,95%

9

VESPA

912

1,44%

10

BMW

855

1,35%

11

QJMOTOR

848

1,34%

12

BENELLI

789

1,25%

13

THRUST

678

1,07%

14

SUZUKI

516

0,82%

15

KEEWAY

508

0,80%

16

KTM

430

0,68%

17

TRIUMPH

420

0,67%

18

APRILIA

380

0,60%

19

MALAGUTI

375

0,59%

20

ROYAL ENFIELD

340

0,54%

21

UM

296

0,47%

22

ASUS

276

0,44%

23

PEUGEOT

269

0,43%

24

SEGWAY

193

0,31%

25

KAWASAKI

184

0,29%

26

DUCATI

177

0,28%

27

ZHONGNENG

133

0,21%

28

MOTO GUZZI

107

0,17%

29

XEV

101

0,16%

30

RENLI

98

0,16%

31

GPX

92

0,15%

32

HUSQVARNA

90

0,14%

33

BETA

88

0,14%

34

SILENCE

87

0,14%

35

TIANYING

86

0,14%

36

POLARIS

74

0,12%

37

BRIXTON

73

0,12%

 

EFUN/ZAP

73

0,12%

38

JNEN, JUNENG

67

0,11%

39

JIAYUAN

66

0,10%

40

AODES

65

0,10%

 

OTHERS*

1158

1,83%

 

ΣΥΝΟΛΟ

63.119

100,00%

 

2023

52.549

 
 

ΔΙΑΦΟΡΑ

20,11%

 

Στο διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος, πρώτη εταιρεία της ελληνικής αγοράς ήταν και εδώ η SYM, με 13.032 ταξινομήσεις και 20,5%. Δεύτερη ήταν η Honda με 11.392 ταξινομήσεις και 18,05% και τρίτη η Piaggio με 7.061 ταξινομήσεις και 11,19%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' 9μηνο του 2024.

KΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 9ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

2.206

17,92%

2

YAMAHA

2.033

16,52%

3

CFMOTO

1.275

10,36%

4

VOGE

1.205

9,79%

5

DAYTONA

902

7,33%

6

BMW

708

5,75%

7

BENELLI

572

4,65%

8

SUZUKI

462

3,75%

9

KTM

430

3,49%

10

TRIUMPH

420

3,41%

11

QJMOTOR

356

2,89%

12

ROYAL ENFIELD

340

2,76%

13

KAWASAKI

184

1,50%

14

SYM

180

1,46%

15

DUCATI

177

1,44%

16

APRILIA

109

0,89%

17

MOTO GUZZI

107

0,87%

18

HUSQVARNA

90

0,73%

19

BETA

88

0,72%

20

KEEWAY

80

0,65%

21

BRIXTON

73

0,59%

22

BAJAJ

41

0,33%

23

UM

38

0,31%

24

FANTIC MOTOR

27

0,22%

25

SKYTEAM

26

0,21%

26

MOTO MORINI

18

0,15%

27

GASGAS

16

0,13%

 

TEYIN

16

0,13%

28

HARLEY DAVIDSON

14

0,11%

 

SUPER SOCO

14

0,11%

29

INDIAN MOTORCYCLE

13

0,11%

30

DONGBEN

12

0,10%

 

MOTRON

12

0,10%

 

SHERCO

12

0,10%

31

RIEJU

6

0,05%

 

SURRON

6

0,05%

 

SWM

6

0,05%

 

TINBOT

6

0,05%

 

ZERO MOTORCYCLES

6

0,05%

32

MALAGUTI

4

0,03%

 

VELIMOTOR

4

0,03%

33

SENKE

3

0,02%

 

TM RACING

3

0,02%

34

MV AGUSTA

2

0,02%

35

AJP

1

0,01%

 

HYOSUNG

1

0,01%

 

LUQI

1

0,01%

 

MBP

1

0,01%

 

VELOCIFERO

1

0,01%

 

ΣΥΝΟΛΟ

12.307

100,00%

Το πρώτο 9μηνο του 2024, πρώτη εταιρεία στις μοτοσυκλέτες είναι η Honda με 2.206 ταξινομήσεις και 17,92%, δεύτερη η Yamaha με 2.033 ταξινομήσεις και 16,52% και η πρώτη τριάδα κλείνει με τη CFMOTO με 1.275 ταξινομήσεις και 10,36%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 9ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

11.180

26,77%

2

HONDA

8.369

20,04%

3

PIAGGIO

7.061

16,91%

4

YAMAHA

3.870

9,27%

5

DAYTONA

2.920

6,99%

6

KYMCO

2.424

5,80%

7

VOGE

1.778

4,26%

8

VESPA

912

2,18%

9

QJMOTOR

492

1,18%

10

THRUST

458

1,10%

11

KEEWAY

428

1,02%

12

APRILIA

271

0,65%

13

PEUGEOT

269

0,64%

14

BMW

147

0,35%

15

ZHONGNENG

133

0,32%

16

UM

122

0,29%

17

SILENCE

87

0,21%

18

TIANYING

86

0,21%

19

EFUN/ZAP

73

0,17%

 

MALAGUTI

73

0,17%

20

JNEN, JUNENG

67

0,16%

21

GOLDEN LION

60

0,14%

22

SUZUKI

54

0,13%

23

MOTRON

40

0,10%

24

JINLANG

39

0,09%

25

MBP

38

0,09%

26

JIANGSU XINRI

35

0,08%

27

CFMOTO

31

0,07%

28

HORWIN

28

0,07%

29

ECOOTER

26

0,06%

30

SUPER SOCO

25

0,06%

31

ARENA, ELYX, MIFUN

16

0,04%

32

NIU

15

0,04%

33

LVNENG

14

0,03%

34

ZNEN

13

0,03%

35

ASUS

11

0,03%

36

ROYAL ALLOY

10

0,02%

37

ITALJET

8

0,02%

38

VOLTA

7

0,02%

39

BLUESHARK

6

0,01%

 

IIFSTEV

6

0,01%

 

YADEA

6

0,01%

40

E-ZI

5

0,01%

 

MILG

5

0,01%

 

NERVA

5

0,01%

 

OPAI

5

0,01%

 

RIYA

5

0,01%

41

EFUN

4

0,01%

 

LETBE

4

0,01%

 

TRIGOBIKE

4

0,01%

42

YOUYAKU

3

0,01%

43

DMEMOTO, ELYX, SMART

2

0,00%

 

EASYCOOL

2

0,00%

 

JCADI

2

0,00%

 

NEWBOT

2

0,00%

 

RAY ELECTRIC MOTORS

2

0,00%

 

TISTO

2

0,00%

 

VOLTA, CHAOYA, EASYW

2

0,00%

44

DOOHAN

1

0,00%

 

FENGCHENG

1

0,00%

 

LAMBRETTA

1

0,00%

 

ZEEHO

1

0,00%

 

ZXMCO

1

0,00%

 

ΣΥΝΟΛΟ

41.767

100,00%

Στα scooter, τη δημοφιλέστερη κατηγορία δικύκλου στην ελληνική αγορά, τα scooter, πρώτη εταιρεία ήταν η SYM με 11.180 ταξινομήσεις και 26,77%. Δεύτερη ήταν η Honda με 8.369 ταξινομήσεις και 20,04% και τρίτη η Piaggio με 7.061 ταξινομήσεις και 16,91%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 9MΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

2.148

31,67%

2

SYM

1.672

24,65%

3

YAMAHA

834

12,30%

4

HONDA

817

12,04%

5

MALAGUTI

298

4,39%

6

ASUS

265

3,91%

7

THRUST

220

3,24%

8

BENELLI

217

3,20%

9

UM

136

2,01%

10

GPX

92

1,36%

11

LETBE

45

0,66%

12

LIFAN INDUSTRY

36

0,53%

13

KAMAX

1

0,01%

 

KYMCO

1

0,01%

 

MODENAS

1

0,01%

 

ΣΥΝΟΛΟ

6.783

100,00%

Πρώτη εταιρεία στα παπιά για το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος ήταν η Daytona με 2.148 ταξινομήσεις και 31,67%, δεύτερη η SYM με 1.672 ταξινομήσεις και 24,65% και τρίτη η Yamaha με 834 ταξινομήσεις και 12,30%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 9ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

1.190

52,61%

2

SEGWAY

193

8,53%

3

KYMCO

106

4,69%

4

XEV

101

4,47%

5

RENLI

98

4,33%

6

POLARIS

74

3,27%

7

JIAYUAN

66

2,92%

8

AODES

65

2,87%

9

NINGBO CENTURY

58

2,56%

10

MICRO

40

1,77%

11

KAYO

36

1,59%

12

BAW

33

1,46%

13

BASHAN

29

1,28%

14

LOJO

20

0,88%

15

LINHAI

18

0,80%

16

BUGGYCAR

15

0,66%

17

FANGPOWER

14

0,62%

18

DAYTONA

13

0,57%

 

ZHIDOU

13

0,57%

19

TGB

11

0,49%

20

PILOTCAR

10

0,44%

 

POWERLAND

10

0,44%

21

LINGZHIDA

9

0,40%

22

B.R.P

8

0,35%

 

MELEX

8

0,35%

23

JIANGSU LINZHISHANYANG

7

0,31%

24

JONWAY

5

0,22%

25

E-TUK FACTORY

3

0,13%

 

WUZHENG

3

0,13%

26

AEON MOTOR

1

0,04%

 

GOUPIL

1

0,04%

 

KAI YUN

1

0,04%

 

POCCO

1

0,04%

 

RUNHORSE

1

0,04%

 

TAZZARI

1

0,04%

 

ΣΥΝΟΛΟ

2.262

100,00%

Στα ATV / SSV του 9μηνου πρώτη εταιρεία είναι η CFMOTO με 1.190 ταξινομήσεις και 52,61%, δεύτερη η SEGWAY με 193 ταξινομήσεις και 8,53% και τρίτη η KYMCO με 106 ταξινομήσεις και 4,69%.

Δυνατό φρενάρισμα: 1 στους 2 αναβάτες το κάνει χειρότερα από όσο νομίζει

Μειωμένη αντίληψη δείχνει η μελέτη του ινστιτούτου ifz - Τι άλλο βρήκαν οι ερευνητές
Φρενάρισμα μελέτη μειωμένη αντίληψη 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Το φρενάρισμα πανικού είναι μια διαδικασία που φαίνεται ότι δυσκολεύει σχεδόν τους μισούς αναβάτες, σύμφωνα με νέα μελέτη του γερμανικού Ινστιτούτου Δίτροχης Ασφάλειας izf.

Το γερμανικό ινστιτούτο συνέλεξε δεδομένα από 50 συμμετέχοντες αναβάτες που έλαβαν μέρος στη συγκεκριμένη μελέτη, οι οποίοι ολοκλήρωσαν συνολικά 200 προσπάθειες στο πεδίο δοκιμών της ADAC στο Recklinghausen, με το izf να έχει αναλυτικά δεδομένα από αυτές.

Η μελέτη είχε σαν στόχο να αναδείξει την εκτιμώμενη απόσταση φρεναρίσματος ενός αναβάτη όταν πραγματοποιεί ελιγμό έκτακτης ανάγκης, και χρειάζεται δηλαδή να πραγματοποιήσει "φρένα πανικού", στην προκειμένη περίπτωση να αξιοποιήσει δηλαδή τα φρένα του στο μέγιστο δυνατό κινούμενος από συγκεκριμένη ταχύτητα κίνησης.

Τα ευρήματα της μελέτης έδειξαν ότι ένας στους δύο αναβάτες έφτασε στα νοητικά του όρια κατά τη διαδικασίας: δεν έκρινε σωστά την απόσταση που θα χρειαστεί για να φρενάρει στο επιθυμητό σημείο με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερα μέτρα από αυτό που νόμιζε ότι θα κάνει. Ανάλογα με την ταχύτητα κίνησης οι αναβάτες χρειάστηκαν περισσότερα μέτρα για να φρενάρουν από αυτά που νόμιζαν ότι θα πετύχουν σε ποσοστό από 46% έως και 54%. Σε πολλές περιπτώσεις επίσης οι συμμετέχοντες σταμάτησαν νωρίτερα από αυτό που είχαν εκτιμήσει.

"Οι περισσότεροι συμμετέχοντες το βρήκαν πολύ δύσκολο να εκτιμήσουν σωστά την απαιτούμενη απόσταση φρεναρίσματος σε διαφορετικές ταχύτητες κίνησης και αυτό το επιβεβαιώνουν και οι ίδιοι", δήλωσε σχετικά ο André Lang, επικεφαλής Έρευνας στο izf. Ο Lang πρόσθεσε ότι το 58% δήλωσε ότι εμπιστεύεται το ένστικτό του για να εκτιμήσει την απόσταση που χρειάζεται.

Στην αναφορά του το izf επισημαίνει επίσης ότι η μελέτη που πραγματοποίησε δείχνει ότι η πρακτική εξάσκηση σε τακτικά χρονικά διαστήματα βοηθά τα μέγιστα στο να μειώσει ένας αναβάτης την απόσταση φρεναρίσματος σε πραγματικές συνθήκες, αφού εξοικειώνεται παράλληλα πολύ περισσότερο τόσο με την τεχνική όσο και με το σύστημα πέδησης της δικής του μοτοσυκλέτας.

Φρενάρισμα μελέτη μειωμένη αντίληψη 2026
Με μπλε χρώμα φαίνεται η εκτίμηση των αναβατών σε φρενάρισμα από 70 χλμ./ώρα και με κόκκινο η απόσταση που έκαναν πραγματικά

Η έρευνα έδειξε επίσης και ένα ακόμη πολύ σημαντικό δεδομένο, το οποίο αφορά τα χιλιόμετρα που κάνει ένας αναβάτης σε έναν χρόνο. Σε αντίθεση με αυτό που πιστεύουν οι περισσότεροι, οι αναβάτες που κάνουν περισσότερα χιλιόμετρα κάθε χρόνο δεν εκτιμούν καλύτερα την απόσταση που χρειάζονται για να φρενάρουν σε σχέση με εκείνους που κάνουν λιγότερα χιλιόμετρα. Άρα είναι πιο σημαντικό τα χιλιόμετρα που κάνει ένας αναβάτης να είναι "ποιοτικά" με την ποσότητα να μην προσθέτει σε εμπειρία και αντίληψη από μόνη της. Παράλληλα, οι αποστάσεις φρεναρίσματος σχετίζονται και με την ηλικία, με τους μεγαλύτερους να χρειάζονται περισσότερα μέτρα για να σταματήσουν από την ίδια ταχύτητα κίνησης σε σχέση με τους μικρότερους.

Το πιο σημαντικό στοιχείο που αναδεικνύει η μελέτη του izf έχει να κάνει με την αντίληψη των αναβατών, την οποία και χαρακτηρίζει προβληματική αφού η εκτίμησή τους απέχει από την πραγματικότητα στις μισές περιπτώσεις. Αυτό το επιβεβαιώνει και με σχετική ερώτηση που έγινε στους συμμετέχοντες, που κλήθηκαν να εκτιμήσουν μια απόσταση με το μάτι καθώς οδηγούσαν και έπειτα τους ζήτησε να δώσουν μια τιμή για αυτή την απόσταση. Ο μέσος όρος των αναβατών εκτίμησε λανθασμένα ότι η απόσταση ήταν περισσότερα μέτρα από ότι στην πραγματικότητα. Μάλιστα όσο πιο γρήγορα κινούνταν στην πίστα δοκιμών οι αναβάτες πρόσθετάν στην ίδια απόσταση όλο και περισσότερα μέτρα και έτσι η απόκλιση της εκτίμησής τους ήταν ακόμη μεγαλύτερη. 

Τα παραπάνω ευρήματα δείχνουν πως οι αναβάτες νομίζουν ότι γνωρίζουν ακριβώς την απόσταση που έχουν από ένα προπορευόμενο όχημα όταν κινούνται ή πόσα μέτρα χρειάζονται για να φρενάρουν ακριβώς από μια συγκεκριμένη ταχύτητα, όμως ένας στους δύο υπολογίζει ότι έχει πολλά περισσότερα μέτρα στη διάθεσή του από εκείνα που έχει στην πραγματικότητα.

Να λοιπόν μια καλή αφετηρία για αναβάτη οποιουδήποτε επιπέδου, να προπονηθεί στα φρένα και το φρενάρισμα πανικού εφαρμόζοντας σωστά τις πιέσεις εμπρός και πίσω, κάτι που θα τον βοηθήσει να αντιληφθεί καλύτερα τις αποστάσεις που χρειάζεται για να ακινητοποιηθεί και να βελτιώσει παράλληλα και την τεχνική του.