Stark Future: Ανακοίνωσε θετικό οικονομικά πρώτο εξάμηνο στο 2026

Εντυπωσιακή αναφορά στην αύξηση εσόδων 46% στα 86 εκατ. ευρώ
Stark Future
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

6/8/2026

Η “ισπανική” εταιρεία ηλεκτρικών μοτοσυκλετών συνεχίζει την ανοδική της πορεία, καταγράφοντας θετικά λειτουργικά αποτελέσματα παραδίδοντας 8.124 μοτοσυκλέτες στο πρώτο εξάμηνο του 2026, με τα περιθώρια κέρδους να βελτιώνονται χάρη στην αύξηση της παραγωγής.

Η Stark Future ανακοίνωσε τα οικονομικά αποτελέσματα του πρώτου εξαμήνου του 2026, καταγράφοντας έσοδα 86 εκατομμυρίων ευρώ, αυξημένα κατά 46% σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2025. Παράλληλα, η εταιρεία πέτυχε για πρώτη φορά θετικό αποτέλεσμα τόσο σε επίπεδο “προ φόρων” (EBITDA) όσο και “προ αποσβέσεων” (ΕΒΙΤ), αμφότερα σημαντικά ορόσημα για την οικονομική πορεία της.

Το EBITDA διαμορφώθηκε στα 5,3 εκατομμύρια ευρώ, που αντιστοιχεί σε περιθώριο 6,1%, έναντι ζημίας 1,7 εκατομμυρίων ευρώ το πρώτο εξάμηνο του 2025.

Stark

Παράλληλα, το μικτό περιθώριο κέρδους αυξήθηκε κατά 9,3 ποσοστιαίες μονάδες, φτάνοντας το 39,6%. Η εταιρεία αποδίδει τη βελτίωση αυτή στη μείωση του κόστους παραγωγής ανά μοτοσυκλέτα, καθώς αυξήθηκε ο όγκος παραγωγής.

Στο πρώτο εξάμηνο του έτους η Stark παρέδωσε 8.124 μοτοσυκλέτες, σημειώνοντας αύξηση 45% σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο πέρυσι. Επιπλέον, το δεύτερο τρίμηνο ήταν το ισχυρότερο στην ιστορία της εταιρείας, με ρεκόρ μηνιαίων εσόδων, παραδόσεων μέσω του δικτύου αντιπροσώπων και παραγωγής στο εργοστάσιο.

Σημαντική ανάπτυξη παρουσίασαν και οι υπόλοιπες δραστηριότητες της εταιρείας. Τα έσοδα από ανταλλακτικά υπερτριπλασιάστηκαν σε σχέση με πέρυσι, ενώ αυξήθηκαν και τα έσοδα από λογισμικό μετά την εμπορική διάθεση του συστήματος Dynamic Traction Control, για το οποίο η Stark έχει καταθέσει αίτηση κατοχύρωσης πατέντας.

Stark

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου τριμήνου, η Stark Future ενίσχυσε και τη διοικητική της ομάδα, ανακοινώνοντας την πρόσληψη του Max Cichon στη θέση του Οικονομικού Διευθυντή (CFO). Ο Cichon διαθέτει πολυετή εμπειρία στον κλάδο της αυτοκινητοβιομηχανίας και η εταιρεία επιβεβαίωσε ότι συνεχίζονται οι συζητήσεις με χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς για την επόμενη φάση ανάπτυξής της.

Ο ιδρυτής και διευθύνων σύμβουλος της Stark Future, Anton Wass, δήλωσε, "Θέσαμε έναν στόχο και τον ξεπεράσαμε. Το σημαντικότερο είναι ότι πετύχαμε θετικό EBIT ενώ συνεχίζουμε να επενδύουμε σημαντικά σε νέες τεχνολογίες. Αυτό αποδεικνύει ότι η ανάπτυξή μας βασίζεται στην πραγματική κερδοφορία, στη ζήτηση της αγοράς και στην αποτελεσματική εκτέλεση του επιχειρηματικού μας σχεδίου, όχι στην κατανάλωση κεφαλαίων."

Stark

Η εταιρεία εμφανίζεται αισιόδοξη για τη συνέχεια της χρονιάς και διατηρεί αμετάβλητες τις προβλέψεις της για το σύνολο του 2026.

 

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Μαΐου 2026 - Η SYM στην κορυφή τον μήνα που πέρασε

Η Honda κρατά τα ηνία στο πεντάμηνο - Αύξηση ταξινομήσεων για μήνα και 5μηνο!
Ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας - Ταξινομήσεις Μάιος 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

18/6/2026

Ο Μάιος ήταν ο τρίτος σερί μήνας που έκλεισε με θετικό πρόσημο με τις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών και λοιπών δίκυκλων της ελληνικής αγοράς να καταγράφουν αύξηση τόσο στον μήνα όσο και από την αρχή της χρονιάς.

Ειδικότερα τον Μάιο ταξινομήθηκαν στην ελληνική αγορά 10.016 δίκυκλα μια τιμή αυξημένη κατά 5,87% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025 όταν οι ταξινομήσεις έφτασαν στις 9.461. Φυσικά η θετική εικόνα που παρουσιάζει η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας από την αρχή της χρονιάς επεκτείνεται και στο πρώτο πεντάμηνο του 2026 με τις συνολικές ταξινομήσεις των δίκυκλων στην Ελλάδα να ανέρχονται σε 33.421 μονάδες και την αύξηση σε σχέση με το ίδιο χρονικό διάστημα της χρονιάς που μας πέρασε να βρίσκεται στο 8,79%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάιο του 2026.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.792

17,89%

2

HONDA

1.604

16,01%

3

YAMAHA

1.056

10,54%

4

CFMOTO

956

9,54%

5

PIAGGIO

842

8,41%

6

VOGE

692

6,91%

7

ZONTES

470

4,69%

8

DAYTONA

411

4,10%

9

QJMOTOR

264

2,64%

10

APRILIA

196

1,96%

11

BMW

148

1,48%

12

KYMCO

146

1,46%

13

ASUS

141

1,41%

14

LETBE

119

1,19%

15

VESPA

108

1,08%

16

THRUST

105

1,05%

17

SUZUKI

92

0,92%

18

KEEWAY

92

0,92%

19

MALAGUTI

65

0,65%

20

TRIUMPH

63

0,63%

21

ROYAL ENFIELD

56

0,56%

22

KAWASAKI

51

0,51%

23

MORBIDELLI

50

0,50%

24

KTM

44

0,44%

25

BENELLI

32

0,32%

26

UM

31

0,31%

27

SEGWAY

29

0,29%

28

PEUGEOT

26

0,26%

29

DUCATI

25

0,25%

30

GEMINI

24

0,24%

31

MOTO GUZZI

20

0,20%

32

BETA

10

0,10%

33

RIEJU

7

0,07%

34

QJ MOTOR

5

0,05%

 

ΆΛΛΟΙ

244

2,44%

 

ΣΥΝΟΛΟ

10.016

 

 

2025

9.461

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

555

5,87%

Σε σχέση με τον περασμένο Απρίλιο είχαμε αλλαγές στην κορυφή με τη SYM να παίρνει τη θέση της Honda στο πρώτο σκαλί του "βάθρου" των ταξινομήσεων με 1.792 μονάδες. Η Honda ακολουθεί κατά πόδας με 1.604 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 16,01% έναντι 17,89% της SYM, ενώ η Yamaha διατηρείται στην 3η θέση έχοντας σημειώσει 1.056 ταξινομήσεις για το 10,54% επί του συνόλου. Στην τέταρτη θέση με μερίδιο αγοράς στο 9,54% βρέθηκε η CFMOTO, κερδίζοντας μία θέση σε σχέση με τον Απρίλιο, με 956 ταξινομήσεις, για να περάσει μπροστά από την Piaggio που έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 842 ταξινομήσεις και 8,41% επί του συνόλου.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δίκυκλου και ATV για το 1ο πεντάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

5.944

17,79%

2

SYM

5.585

16,71%

3

YAMAHA

3.699

11,07%

4

PIAGGIO

2.976

8,90%

5

CFMOTO

2.210

6,61%

6

VOGE

2.043

6,11%

7

DAYTONA

1.922

5,75%

8

ZONTES

1.622

4,85%

9

QJMOTOR

1.053

3,15%

10

BMW

542

1,62%

11

ASUS

516

1,54%

12

KYMCO

435

1,30%

13

APRILIA

399

1,19%

14

SUZUKI

361

1,08%

15

VESPA

351

1,05%

16

THRUST

324

0,97%

17

LETBE

320

0,96%

18

KEEWAY

297

0,89%

19

ROYAL ENFIELD

258

0,77%

20

KTM

216

0,65%

21

TRIUMPH

210

0,63%

22

ECOSHIFT

205

0,61%

23

MALAGUTI

199

0,60%

24

MORBIDELLI

173

0,52%

25

KAWASAKI

144

0,43%

26

PEUGEOT

100

0,30%

27

BENELLI

93

0,28%

28

UM

81

0,24%

29

DUCATI

72

0,22%

30

MOTO GUZZI

67

0,20%

31

GEMINI

60

0,18%

32

QJ MOTOR

51

0,15%

33

BETA

47

0,14%

34

RIEJU

43

0,13%

35

SEGWAY

40

0,12%

 

ΆΛΛΟΙ

763

2,28%

 

ΣΥΝΟΛΟ

33.421

 

 

2025

30.720

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

2.701

8,79%

Οι πέντε πρώτοι μήνες της χρονιάς έφεραν τη Honda στην κορυφή των ταξινομήσεων με μερίδιο στο 17,79% και 5.944 μονάδες. Ακολουθεί στη δεύτερη θέση η SYM με 5.585 μοτοσυκλέτες και λοιπά δίκυκλα για το 16,71% επί του συνόλου και στην τρίτη θέση έχουμε τη Yamaha με 3.699 ταξινομήσεις για το 11,07% μερίδιο αγοράς. Η Piaggio βρίσκεται στην 4η θέση με 2.976 ταξινομήσεις και 8,9% και η πρώτη πεντάδα ολοκληρώνεται με τη CFMOTO με 6,61% και 2.210 ταξινομήσεις.