Suzuki V-Strom 800 DE: Το Made in Japan σε πραγματική προσφορά! Μείωση 900 Ευρώ!

Στα 11.595 Ευρώ - Η φθηνότερη τιμή από το ντεμπούτο του!
Suzuki V-Strom 800 DE Νέα τιμή
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

28/1/2026

Όταν το V-Strom 800 DE εμφανίστηκε στην ελληνική αγορά το 2023, η τιμή του βρισκόταν στα 12.195 ευρώ. Τα χρόνια πέρασαν, η τιμή ανέβηκε και έφτασε στα 12.495 το 2025. Τώρα όμως, η ελληνική αντιπροσωπεία κάνει μια κίνηση-ματ, προσφέροντας το μεσαίο V-Strom 800DE 900 ολόκληρα ευρώ κάτω, στα 11.595 ευρώ!

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως το V-Strom 800 DE είναι πραγματικό Made in Japan, ενώ με τη νέα τιμή του έρχεται να τοποθετηθεί ακριβώς απέναντι από τα Honda Transalp 750 (11.500 ευρώ) και Yamaha Tenere 700 (11.600 ευρώ).

Μπορεί σε design να μην διεκδικεί δάφνες, όμως η Suzuki δεν ήταν σχεδόν ποτέ πρωτοπόρα στον συγκεκριμένο τομέα. Αντίθετα, στόχευε πάντα στη μέγιστη χρηστικότητα και στην παροιμιώδη αξιοπιστία.

MOTO MEGA TEST

Η επόμενη γενιά του V-Strom 650 που είχε αφήσει εποχή στην Ελλάδα ως ένα από τα μεγαλύτερα best-seller της ιστορίας, αποτελεί μια ολοκαίνουργια συνταγή σε σχέση με τον προκάτοχό του, μια ιδιαίτερα σύγχρονη πρόταση στα On-Off, με νέο πλαίσιο και αποδεδειγμένα άσπαστο κινητήρα, τον οποίο έχουμε δοκιμάσει στα όριά του ξανά και ξανά στο MOTO MEGA TEST, χωρίς αυτός να κάνει ούτε κιχ.

Πάνος Κακολύρης, Hellas Rally, φωτό: actiongraphers

Επιπλέον, για να αποδείξει με το παραπάνω την προαναφερθείσα αξιοπιστία, αλλά και τις Off Road δυνατότητες του DE, η ελληνική αντιπροσωπεία της Suzuki συμμετείχε στο Hellas Rally Raid τόσο το 2024 όσο και το 2025, με τον αγωνιζόμενο Πάνο Κακολύρη στη μεγάλη κατηγορία κυβισμού με δυο τερματισμούς και θέσεις μέσα στην τριάδα της κατηγορίας του, αλλά και με απλούς εργαζόμενους της εταιρείας, αρχάριους στα ράλι, που απλώς άλλαξαν ένα ζευγάρι ελαστικά και κατάφεραν να τερματίσουν τον δύσκολο αγώνα στην κατηγορία Trial GPS!

MOTO MEGA TEST

Όσον αφορά στις δικές μας οδηγικές εντυπώσεις αυτές ήταν άριστες, είτε στην άσφαλτο, είτε στο χώμα. Με τροχούς 21 και 17 ιντσών το DE προσφέρει πραγματικό On-Off χαρακτήρα, με μεγάλη άνεση σε λακκούβες και σαμάρια χάρη στις μεγάλες διαδρομές των αναρτήσεων, εξαιρετικό κράτημα στην άσφαλτο που σε καμία περίπτωση δεν περιμένεις λόγο προορισμού, και ανεξάντλητες δυνατότητες για απαιτητική χωμάτινη οδήγηση.

Τα φρένα εντυπωσιάζουν ανάλογα με πακέτο που περιλαμβάνει δυο τετραπίστονες ακτινικές δαγκάνες μπροστά με δίσκους-ταψιά 310 mm και διπίστονη δαγκάνα πίσω με δίσκο 260 mm. Η σωστά σχεδιασμένη σέλα των 855 mm επιτρέπει ακόμα και σε αναβάτες όπως ο υποφαινόμενος με ύψος 1.70 να πατάνε κάτω ολόκληρο το πέλμα του ενός ποδιού, ενώ το βάρος βρίσκεται στα 230 κιλά, με υγρά.

MOTO MEGA TEST

Στα ηλεκτρονικά βρίσκουμε τη σουίτα ηλεκτρονικών βοηθημάτων S.I.R.S., που σημαίνει Suzuki Intelligent Ride System. Εκείνη διαθέτει 3 Riding Modes που δίνουν διαφορετική απόκριση γκαζιού με την ίδια μέγιστη απόδοση, Traction Control τεσσάρων επιπέδων που μπορεί και να απενεργοποιηθεί αν θέλετε -και μένει απενεργοποιημένο ακόμα κι αν κλείσετε τον διακόπτη και τον ανοίξετε ξανά-, και με τα συστήματα Easy Start (πιέζεις άπαξ τη μίζα και εκείνη γυρίζει μέχρι να θέσει τον κινητήρα σε λειτουργία) και Low RPM Assist (ανεβάζει αυτόματα ελαφρώς στροφές στην αποσύμπλεξη για να μη σβήσει ο κινητήρας στις χαμηλές στροφές). Επιπρόσθετα, το V-Strom 800 DE διαθέτει και Gravel (χαλίκι) Mode, όπου το Traction Control επιτρέπει στον αναβάτη να παίξει με πλαγιολισθήσεις τις οποίες όμως το συγκεκριμένο Mode ελέγχει και δεν αφήνει να εξελιχθούν σε υπερβολικό βαθμό.

Φυσικά στον βασικό εξοπλισμό θα βρείτε δικάναλο ABS (χωρίς IMU και Cornering χαρακτηριστικά όπως στο V-Strom 1000), με το σύστημα του V-Strom 800 DE να διαθέτει επιπλέον τη δυνατότητα απενεργοποίησης του ABS. Στο πακέτο εξοπλισμού συναντούμε φώτα LED, και quick-shifter που λειτουργεί τόσο σε ανεβάσματα όσο και σε κατεβάσματα, με υποδειγματική λειτουργία.

Η επίσημη απόδοση των 82 hp / 8.500 rpm και 8 kgm / 6.800 rpm είναι ικανότατη να φέρει πέρας όλες τις αποστολές, χωρίς υπερβολές.

MOTO MEGA TEST

Η στάση οδήγησης είναι όρθια, άνετη και εντελώς ουδέτερη, ενώ επίσης άριστες είναι οι γωνίες χεριών και ποδιών όταν ο αναβάτης σταθεί όρθιος στην Off-Road οδήγηση. Ο ήχος από την εξάτμιση είναι διακριτικός, οι καθρέπτες δεν θολώνουν -αφού δεν υπάρχουν κραδασμοί πουθενά-, η απόκριση του γκαζιού είναι εξαιρετική, όπως εξαιρετικός είναι και ο ψεκασμός, χωρίς τινάγματα και με υποδειγματική λειτουργία. Εντυπωσιακή είναι η λειτουργία του Gravel Mode στο χώμα, όπου η μοτοσυκλέτα γλιστρά τόσο-όσο, λες και μπαίνει σε αυτόματο πιλότο.

Τα φρένα είναι πραγματικές άγκυρες, ενώ το φαρδύ τιμόνι προσφέρει άριστο έλεγχο σε όλες τις καταστάσεις. Η κόρνα είναι δυνατή, ενώ η ψηφιακή TFT έγχρωμη οθόνη οργάνων έχει φοβερό κοντράστ, με τις ενδείξεις να είναι πάντα ορατές ασχέτως το πώς πέφτει πάνω τους ο ήλιος. Σημειώστε πως ενώ έχουμε USB θύρα, δεν έχουμε συνδεσιμότητα στα όργανα.

Στα 11.595 ευρώ το Suzuki V-Strom 800 DE είναι αυτή τη στιγμή μια εξαιρετική value for money επιλογή για μια ιδιαίτερα αξιόπιστη πραγματική On-Off που συνεχίζει να κατασκευάζεται στην Ιαπωνία, και αξίζει της προσοχής σας.

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Απριλίου 2026 – Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε αντιπροσωπεία

Τα μερίδια των εταιρειών στην ελληνική αγορά - Αύξηση στον μήνα και το τετράμηνο
Ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Απριλίου 2026 Ελλάδα
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

20/5/2026

Η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας άνοιξε το γκάζι και τον Απρίλιο με τις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών και λοιπών δίκυκλων να καταγράφουν υψηλό διψήφιο ποσοστό αύξησης, ενώ άκρως θετική είναι και η εικόνα για το πρώτο τετράμηνο του έτους.

Συγκεκριμένα, οι ταξινομήσεις τον Απρίλιο έφτασαν τις 8.344 με την αύξηση σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2025 να φτάνει στο 18,57%. Θετικότατη είναι και η εικόνα στο πρώτο 4μηνο της χρονιάς καθώς από την αρχή του 2026 έως και τον περασμένο μήνα ταξινομήθηκαν συνολικά 23.405 μονάδες με το νούμερο να παρουσιάζεται αυξημένο κατά 10,09% σε σχέση με το ίδιο χρονικό διάστημα της περσινής χρονιάς.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2026.

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.380

16,54%

2

SYM

1.351

16,19%

3

YAMAHA

942

11,29%

4

PIAGGIO

785

9,41%

5

CFMOTO

548

6,57%

6

ZONTES

540

6,47%

7

VOGE

485

5,81%

8

DAYTONA

443

5,31%

9

QJMOTOR

242

2,90%

10

BMW

136

1,63%

11

ASUS

134

1,61%

12

KYMCO

113

1,35%

13

SUZUKI

106

1,27%

14

THRUST

105

1,26%

15

VESPA

99

1,19%

16

LETBE

89

1,07%

17

APRILIA

83

0,99%

18

KEEWAY

79

0,95%

19

KTM

62

0,74%

20

MALAGUTI

61

0,73%

21

ROYAL ENFIELD

57

0,68%

22

TRIUMPH

49

0,59%

23

KAWASAKI

44

0,53%

24

MORBIDELLI

36

0,43%

25

BENELLI

28

0,34%

26

PEUGEOT

26

0,31%

27

DUCATI

22

0,26%

28

UM

20

0,24%

29

MOTO GUZZI

18

0,22%

30

QJ MOTOR

14

0,17%

31

GEMINI

11

0,13%

32

BETA

8

0,10%

33

RIEJU

5

0,06%

34

ECOSHIFT

4

0,05%

35

LIFAN INDUSTRY

4

0,05%

36

ΆΛΛΟΙ

215

2,58%

 

ΣΥΝΟΛΟ

8.344

 

 

2025

7.037

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

18,57%

 

 

Η Honda εξακολουθεί να έχει την πρώτη θέση στο σύνολο των δικύκλων της που ταξινομήθηκαν στην Ελλάδα με 1.380 μονάδες και μερίδιο αγοράς στο 16,54%, ωστόσο δέχτηκε στενό μαρκάρισμα από τη SYM που κατέγραψε 1.351 ταξινομήσεις για να πάρει τη δεύτερη θέση με ποσοστό στο 16,19 επί του συνόλου της αγοράς. Ακολουθεί η Yamaha στην 3η θέση με μερίδιο αγοράς 11,29% και 942 μονάδες και στην 4η θέση βλέπουμε την Piaggio με 785 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 9,41%. Την πεντάδα κλείνει η CFMOTO με 548 ταξινομήσεις και 6,57 μερίδιο της πίτας.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το 1ο τετράμηνο του 2026.

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

4.340

18,54%

2

SYM

3.793

16,21%

3

YAMAHA

2.643

11,29%

4

PIAGGIO

2.134

9,12%

5

DAYTONA

1.511

6,46%

6

VOGE

1.351

5,77%

7

CFMOTO

1.254

5,36%

8

ZONTES

1.152

4,92%

9

QJMOTOR

789

3,37%

10

BMW

394

1,68%

11

ASUS

375

1,60%

12

KYMCO

289

1,23%

13

SUZUKI

269

1,15%

14

VESPA

243

1,04%

15

THRUST

219

0,94%

16

ECOSHIFT

205

0,88%

17

KEEWAY

205

0,88%

18

APRILIA

203

0,87%

20

ROYAL ENFIELD

202

0,86%

21

LETBE

201

0,86%

22

KTM

172

0,73%

23

TRIUMPH

147

0,63%

24

MALAGUTI

134

0,57%

25

MORBIDELLI

123

0,53%

26

KAWASAKI

93

0,40%

27

PEUGEOT

74

0,32%

28

BENELLI

61

0,26%

29

UM

50

0,21%

30

DUCATI

47

0,20%

31

MOTO GUZZI

47

0,20%

32

QJ MOTOR

46

0,20%

33

BETA

37

0,16%

34

GEMINI

36

0,15%

35

RIEJU

36

0,15%

36

LIFAN INDUSTRY

27

0,12%

37

ΆΛΛΟΙ

503

2,15%

 

ΣΥΝΟΛΟ

23.405

 

 

2025

21.259

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

10,09%