Ταξινομήσεις Ιουλίου 2024, κατάταξη Μοντέλων - Για 2ο συνεχόμενο μήνα στην κορυφή το CFMOTO 450MT

Τα Best-selling μοντέλα όλων των κατηγοριών - Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά, ATV / SSV
Ταξινομήσεις Ιουλίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

20/8/2024

Μπορεί να μην έφτασε τις 172 ταξινομήσεις του Ιουνίου, όμως τα 109 450MT που ταξινομήθηκαν τον Ιούλιο έδωσαν στο μοντέλο της CFMOTO ξανά την πρώτη θέση στις μοτοσυκλέτες. Best-selling scooter ήταν για μια ακόμη φορά το SYM Symphony ST 200 με 453 ταξινομήσεις και πρώτο παπί αναδείχθηκε και πάλι το Daytona DY125RS με 225 ταξινομήσεις.

Θυμίζουμε πως για τις επιδόσεις των εταιρειών για τον Ιούλιο και για το Α’ 7μηνο του 2024, θα βρείτε ξεχωριστό αναλυτικό άρθρο του ΜΟΤΟ ΕΔΩ.

Σημειώστε πως επειδή ο ΣΕΜΕ έχει προχωρήσει σε νέου τύπου απεικόνιση της αγοράς, για την ώρα δεν έχουμε στοιχεία 6μηνου, όπως τα προηγούμενα χρόνια, παρά μόνο του τρέχοντος μηνός. Ελπίζουμε σύντομα να αναβαθμιστεί η πληροφόρηση ώστε να μπορούμε να σας ενημερώνουμε και για τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα του εκάστοτε αθροίσματος των μηνών.

TOP-20 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO 450MT 449 109
2 VOGE 525DSX 494 64
3 HONDA X-ADV750 745 62
4 VOGE 300DS 292 56
5 HONDA NX500 471 55
  YAMAHA MT-03 321 55
6 ZONTES ZT350T-K 349 54
7 YAMAHA TRACER 7 689 52
8 YAMAHA TRACER 9 890 50
9 YAMAHA TRACER 9 GT 890 40
10 YAMAHA MT-07 689 36
11 SYM SYMNH T 300 278 32
12 BENELLI TRK 702, TRK 702X 698 31
  KOVE MAVERICK 500 471 31
13 HONDA CB500X 471 29
14 CFMOTO 700MT 693 25
15 ROYAL ENFIELD HIMALAYAN 452 22
16 HONDA XL750 TRANSALP 755 21
17 YAMAHA MT-09 SP 890 19
18 CFMOTO 300NK 292 18
  KOVE 800X 799 18
  HONDA NC750XD 745 18
  TRIUMPH SPEED 400 398 18
  VOGE 300RALLY 292 18
19 VOGE R125 125 17
20 HONDA CBF125M 124 16
  SYM SYMNH T 200 183 16
  VOGE DS900X 895 16

Στις μοτοσυκλέτες, η πρώτη τριάδα του Ιουλίου απαρτίζεται από το CFMOTO 450MT με 109 ταξινομήσεις, το VOGE 525DSX με 64 ταξινομήσεις και το Honda X-ADV750 με 62 ταξινομήσεις.

TOP-20 SCOOTER ΙΟΥΛΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 SYM SYMPHONY ST 200 169 453
2 HONDA PCX125 125 436
3 SYM SYMPHONY SR 125 125 385
4 PIAGGIO BEVERLY 300 HPE 278 290
5 PIAGGIO BEVERLY 400 HPE 399 288
6 SYM JET X 125 125 280
7 PIAGGIO LIBERTY 125 ABS 124 274
8 HONDA FSH125 MODE 125 247
9 SYM SYMPHONY ST 125 125 227
10 HONDA ADV350A 330 218
11 PIAGGIO MEDLEY 150 155 197
12 PIAGGIO MEDLEY 125 125 179
13 HONDA NSC110 VISION 109 176
14 YAMAHA RAYZR 125 160
15 SYM CARGO 125 124 144
  SYM JET 14 EVO 169 144
16 VOGE SR1 ADV 125 135
17 YAMAHA NMAX 125 125 116
18 YAMAHA XMAX 300 TECH 292 115
19 YAMAHA NMAX 150 155 113
20 HONDA NSS350A FORZA 330 110

Στα scooter, τον 7ο μήνα του έτους το SYM Symphony ST 200 με 453 ταξινομήσεις παίρνει την πρώτη θέση, με δεύτερο πολύ κοντά του το Honda PCX125 με 436 ταξινομήσεις. Η πρώτη τριάδα κλείνει με το SYM Symphony SR 125 με 385 ταξινομήσεις.

TOP-20 ΠΑΠΙΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA DY125RS 120 225
2 SYM VF125 124 195
3 YAMAHA CRYPTON S 114 143
4 SYM VF185 183 100
5 DAYTONA SPRINTER125 120 82
6 HONDA SUPRA X125 125 80
7 MALAGUTI SPECTRE GP 125 125 62
8 DAYTONA VELOS R 125 120 61
9 ASUS ASUS 125I 125 60
10 HONDA ASTREA GRAND 109 55
11 UM FLASH 125 LZ 124 43
12 BENELLI RCX 185 174 41
13 THRUST BLITZ115 114 25
14 LETBE LYNX 114 19
15 GPX POPZ 125 125 7
16 GPX ROCK125 125 6
17 HONDA C125 124 5

Στην κατηγορία των παπιών δεν συμπληρώνονται 20 μοντέλα για το TOP-20 αλλά 17. Το Daytona DY125RS είναι ξανά πρώτο με 225 ταξινομήσεις, με δεύτερο το SYM VF125 με 195, αμφότερα από το γκρουπ της ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ ΑΕ. Στην τρίτη θέση βρίσκεται το Yamaha Crypton S με 143 ταξινομήσεις.

TOP-10 ATV / SSV ΙΟΥΛΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 450L 400 150
2 CFMOTO CFORCE 520L 495 33
3 CFMOTO CFORCE 625 TOURING 580 17
4 KYMCO MXU 450 443 15
5 RENLI RENLI 495 14
6 POLARIS RZR S 1000 999 12
7 AODES PATHCROSS 650 MAX 650 10
8 FANGPOWER FX400 PREDATOR 311 7
  KYMCO MXU 550I EX 501 7
9 BASHAN BS200AU 177 5
  KYMCO MXU 465i 321 5
  POLARIS RANGER XP 1000 999 5
  SEGWAY SEGWAY AT5 499 5
  TGB FBH 561 5
10 SEGWAY SNARLER AT6 L 567 4

Στα ATV το CFMOTO CFORCE 450L συνεχίζει την απόλυτη επικράτησή του με 150 ταξινομήσεις έναντι 33 του δεύτερου CFMOTO CFORCE 520L και 17 του τρίτου CFMOTO CFORCE 625 TOURING. Παντοκρατορία CFMOTO και λίγα λέμε... 

MotoCAP: Βήματα πίσω κάνει ο προστατευτικός ρουχισμός αναβάτη - Τι δείχνουν οι δοκιμές ασφάλειας

Μειώνεται αντί να αυξάνεται η αντοχή των υλικών στην τριβή σε πολλές περιπτώσεις – Γιατί γίνεται αυτό
MotoCAP αξιολόγηση προστατευτικού εξοπλισμού αναβάτη
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Χωρίς να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ο ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας MotoCAP από την Αυστραλία αναφέρει ότι πληθαίνουν τα παραδείγματα προϊόντων που προσφέρουν λιγότερη προστασία στις νεότερες εκδόσεις τους από εκείνη που είχαν όταν παρουσιάστηκαν αρχικά.

Ο MotoCAP (Motorcycle Clothing Assessment Program), είναι ο πρώτος ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας στον κόσμο, αναφορικά με τα επίπεδα ασφάλειας και άνεσης που παρέχουν. Δημιουργήθηκε στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία από μια κοινοπραξία κυβερνητικών φορέων, λεσχών μοτοσικλέτας και οργανισμών οδικής ασφάλειας και είναι αναγνωρισμένο και από τη FIM, ενώ έχει δοκιμάσει περισσότερα από 1.000 προϊόντα από το 2019 που ξεκίνησε μέχρι σήμερα. Μαζί με τον MotoCAP είναι και ο Consumer Rating & Assessment of Safety Helmets (CRASH), ο οποίος αξιολογεί την προστασία που προσφέρουν τα κράνη. 

Από την εφαρμογή της ευρωπαϊκής οδηγίας EN17092 το 2020, ο ανεξάρτητος οργανισμός έχει παρατηρήσει στις δοκιμές του ότι πολλά από τα προϊόντα έχουν πλέον χαμηλότερη αντίσταση στην τριβή σε σχέση με εκείνη που είχαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν προσφέροντας έτσι χαμηλότερο επίπεδο προστασίας. Αυτό γιατί ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν επανασχεδιάσει κάποια από τα προϊόντα τους χρησιμοποιώντας ελαφρύτερα και πιο λεπτά υλικά ώστε να προσφέρουν περισσότερη άνεση στον αναβάτη, η οποία είναι επίσης εξαιρετικά σημαντική για την ασφάλειά του αφού έλλειψη άνεσης μπορεί να προκαλέσει απώλεια συγκέντρωσης κατά την οδήγηση και κατά συνέπεια αυτό να αυξήσει την πιθανότητα εμπλοκής σε κάποιο ατύχημα. Η επανασχεδίαση γίνεται βέβαια και για μείωση του κόστους αφού λιγότερα υλικά (ελαφρύτερα υφάσματα για παράδειγμα σε μπουφάν και παντελόνια) σημαίνει αυτόματα και μικρότερο κόστος για τους κατασκευαστές.

Τα εν λόγω προϊόντα εξακολουθούν να υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού EN17092, ωστόσο τα δεδομένα από τις δοκιμές ασφάλειας φέρνουν τα αποτελέσματα πιο κοντά στο επιτρεπτό όριο σε σχέση με πριν και αυτό δείχνει ότι σε περίπτωση πτώσης αυτά τα προϊόντα δεν είναι το ίδιο ανθεκτικά όπως ήταν πριν από λίγα μόλις χρόνια.

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού αναβάτη

Χαρακτηριστικό είναι το γράφημα που ακολουθεί και δείχνει την... οπισθοδρόμηση σε επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει ο προστατευτικός ρουχισμός μέσα στα χρόνια. Δείτε πόσες σκουρόχρωμες καφέ τελείες (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση των δύο αξόνων και πόσες στην κορυφή. Τελείες που τοποθετούνται με βάση την αντοχή στην τριβή ενός υλικού σε διάρκεια χρόνου, με τον οριζόντιο άξονα να δείχνει και τη συνολική βαθμολογία και τον κάθετο τη διάρκεια αντοχής του υλικού στην τριβή σε ζώνες υψηλού ρίσκου, όπως είναι για παράδειγμα τα γόνατα, οι παλάμες, οι ώμοι και οι γοφοί (δείτε τη σχετική εικόνα πάνω). 

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού

Τα πράγματα είναι ίσως πιο ξεκάθαρα στη δεύτερη στήλη που σχηματίζεται, αξιολόγησης "ΑΑ", όπου τα περισσότερα νέα προϊόντα (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση, ενώ στη μέση της στήλης έχουμε περισσότερα προϊόντα που δοκιμάστηκαν από το 2019 έως το 2024. Και στις δύο αυτές στήλες τα περισσότερα προϊόντα αντέχουν στην τριβή λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν τρυπήσουν με τον οργανισμό να θεωρεί αποδεκτή μια τιμή κοντά στα τρία δευτερόλεπτα και ένα αποτέλεσμα κρίνεται "καλό" όταν η αντοχή ξεπερνά τα 5,6 δευτερόλεπτα. Ως σημείο αναφοράς ο MotoCAP δίνει και την αντοχή συμβατικού παντελονιού Denim γνωστής εταιρείας, το οποίο αντέχει στην τριβή 0,4-0,6 δλ. στις δοκιμές του οργανισμού.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί και πιο απτό παράδειγμα αναφέροντας συγκεκριμένο προϊόν -χωρίς να το κατονομάζει- το οποίο είχε αντοχή στην τριβή που έφτανε τα 3,7 δευτερόλεπτα όταν παρουσιάστηκε και νεότερες εκδοχές του έριξαν αυτή την τιμή στο 1,2 δευτερόλεπτο χωρίς παράλληλα να αλλάξει η τιμή του προϊόντος στο ράφι.

Με δύο "Α" ο MotoCAP αξιολογεί τα προϊόντα που προσφέρουν επίπεδο ασφάλειας που χρειάζεται για να κινηθεί κανείς σε δρόμους εκτός πόλης όπου ο συντελεστής τριβής είναι υψηλότερος και χρειάζονται υλικά υψηλότερης αντοχής για το απαιτούμενο επίπεδο ασφάλειας. Προϊόντα με ένα "A" είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται σε αστικό περιβάλλον όπου ο συντελεστής τριβής είναι χαμηλότερος, οπότε μικρότερη είναι και η πιθανότητα να τρυπήσει, για παράδειγμα, ένα μπουφάν που τρίβεται στην άσφαλτο. Με "ΑΑΑ" αξιολογείται ο ρουχισμός που προσφέρει ακόμη πιο υψηλό επίπεδο προστασίας στην τριβή.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι ο οργανισμός αναφέρεται συγκεκριμένα σε δρόμους που έχουν άσφαλτο (Bitumen) και πιο χοντρό χαλίκι από αυτό που χρησιμοποιείται στους ευρωπαϊκούς δρόμους (Chip Seal), οι οποίοι έχουν πιο άγρια επιφάνεια και έχουν 4,5 υψηλότερο συντελεστή τριβής από έναν συμβατικό ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Να σημειωθεί επίσης πως οι κατασκευαστές σαφώς και έχουν το δικαίωμα να επανασχεδιάσουν τον προστατευτικό ρουχισμό που διαθέτουν ώστε να προσφέρει αυτός χαμηλότερο επίπεδο προστασίας, κάτι που δεν είναι επιχειρηματικά μεμπτό (ηθικά όμως;) εφόσον το προϊόν εξακολουθεί να υπερκαλύπτει τα όρια που έχουν τεθεί στις δοκιμές ασφάλειας.

Ο MotoCAP αναφέρει επίσης ότι οι κατασκευαστές προχωρούν σε αυτή την ενέργεια γιατί τα όρια για το EN17092 είναι χαμηλά και αυτό τους επιτρέπει να μειώσουν το κόστος για τους ίδιους αφαιρώντας επίπεδα προστασίας χωρίς να διακινδυνεύουν κακή αξιολόγηση. Από την άλλη όμως όχι μόνο δεν βελτιώνουν το επίπεδο ασφάλειας αλλά το κατεβάζουν κιόλας.