Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουλίου / επτάμηνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

10.750 ταξινομήσεις, +33,37% σε σχέση με τον 7ο μήνα του 2023
Ταξινομήσεις Ιουλίου 2024 - Επιδόσεις Εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

19/8/2024

Οι επιδόσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 γνώρισαν νέα “εκτόξευση” τον Ιούλιο, με  10.750 ταξινομήσεις έναντι 8.060 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα του 2023. Έτσι στο πρώτο 7μηνο του έτους έχουμε 49.512 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 41.705 ταξινομήσεις του αντίστοιχου διαστήματος του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 18,72%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2315 21,53%
2 HONDA 1886 17,54%
3 PIAGGIO 1334 12,41%
4 YAMAHA 1152 10,72%
5 DAYTONA 991 9,22%
6 VOGE 531 4,94%
7 KYMCO 517 4,81%
8 CFMOTO 396 3,68%
9 VESPA 144 1,34%
10 QJMOTOR 133 1,24%
11 BENELLI 111 1,03%
12 BMW 108 1,00%
13 THRUST 92 0,86%
  KEEWAY 92 0,86%
14 MALAGUTI 75 0,70%
15 SUZUKI 62 0,58%
16 ASUS 61 0,57%
17 UM 58 0,54%
18 APRILIA 56 0,52%
  ROYAL ENFIELD 56 0,52%
19 TRIUMPH 53 0,49%
20 KTM 51 0,47%
21 ZHONGNENG 29 0,27%
22 PEUGEOT 27 0,25%
23 KAWASAKI 23 0,21%
24 DUCATI 22 0,20%
25 SILENCE 21 0,20%
26 POLARIS 19 0,18%
27 RENLI 17 0,16%
  HUSQVARNA 17 0,16%
28 MOTO GUZZI 15 0,14%
29 XEV 15 0,14%
30 TIANYING 14 0,13%
31 GPX 13 0,12%
32 EFUN/ZAP 10 0,09%
  AODES 10 0,09%
33 SEGWAY 9 0,08%
  BETA 9 0,08%
  BRIXTON 9 0,08%
34 JNEN, JUNENG 8 0,07%
35 NINGBO CENTURY 6 0,06%
  OTHERS* 183 1,70%
  ΣΥΝΟΛΟ 10750  
  2023 8060  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 33,37%  

SYM, Honda και Piaggio καταλαμβάνουν τις 3 πρώτες θέσεις της κατάταξης της αγοράς για τον Ιούλιο του 2024, με αντίστοιχα ποσοστά 21,53%, 17,54% και 12,41%. Τέταρτη έρχεται η Yamaha που είναι η τελευταία εταιρεία πάνω από το 10% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το πρώτο 7μηνο του 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 10282 20,77%
2 HONDA 8871 17,92%
3 PIAGGIO 5700 11,51%
4 YAMAHA 5327 10,76%
5 DAYTONA 4528 9,15%
6 VOGE 2180 4,40%
7 KYMCO 1962 3,96%
8 CFMOTO 1938 3,91%
9 BMW 716 1,45%
10 VESPA 700 1,41%
11 BENELLI 670 1,35%
12 QJMOTOR 557 1,12%
13 THRUST 524 1,06%
14 KEEWAY 440 0,89%
15 SUZUKI 426 0,86%
16 KTM 365 0,74%
17 TRIUMPH 361 0,73%
18 MALAGUTI 319 0,64%
19 APRILIA 308 0,62%
20 ROYAL ENFIELD 262 0,53%
21 PEUGEOT 229 0,46%
22 UM 220 0,44%
23 ASUS 193 0,39%
24 SEGWAY 185 0,37%
25 KAWASAKI 145 0,29%
26 DUCATI 142 0,29%
27 ZHONGNENG 97 0,20%
28 MOTO GUZZI 88 0,18%
29 XEV 86 0,17%
30 BETA 83 0,17%
  GPX 83 0,17%
31 RENLI 80 0,16%
32 SILENCE 79 0,16%
33 HUSQVARNA 77 0,16%
34 POLARIS 68 0,14%
35 BRIXTON 63 0,13%
36 JNEN, JUNENG 58 0,12%
37 EFUN/ZAP 57 0,12%
38 AODES 56 0,11%
39 TIANYING 55 0,11%
40 NINGBO CENTURY 52 0,11%
41 OTHERS* 880 1,78%
  ΣΥΝΟΛΟ 49.512 100%
  2023 41.705  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 18,72%  

Η SYM συνεχίζει να διευρύνει τη διαφορά από τη δεύτερη Honda, κατέχοντας το 20,77% της αγοράς τους πρώτους 7 μήνες του έτους. Δεύτερη είναι η Honda με 17,92% και τρίτη η Piaggio με 11,51%. Yamaha και Daytona κλείνουν την πρώτη πεντάδα.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' εξάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 7ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1802 18,69%
2 YAMAHA 1651 17,12%
3 VOGE 884 9,17%
4 CFMOTO 823 8,54%
5 DAYTONA 650 6,74%
6 BMW 598 6,20%
7 BENELLI 494 5,12%
8 SUZUKI 379 3,93%
9 KTM 365 3,79%
10 TRIUMPH 361 3,74%
11 ROYAL ENFIELD 262 2,72%
12 QJMOTOR 244 2,53%
13 KAWASAKI 145 1,50%
14 DUCATI 142 1,47%
15 SYM 139 1,44%
16 MOTO GUZZI 88 0,91%
17 APRILIA 85 0,88%
18 BETA 83 0,86%
19 HUSQVARNA 77 0,80%
20 BRIXTON 63 0,65%
21 KEEWAY 51 0,53%
22 BAJAJ 35 0,36%
23 UM 28 0,29%
24 FANTIC MOTOR 23 0,24%
25 MOTO MORINI 17 0,18%
26 SKYTEAM 16 0,17%
27 GASGAS 14 0,15%
  HARLEY DAVIDSON 14 0,15%
28 INDIAN 12 0,12%
  SHERCO 12 0,12%
29 MOTRON 11 0,11%
30 DONGBEN 10 0,10%
31 SUPER SOCO 9 0,09%
  TEYIN 9 0,09%
32 TINBOT 6 0,06%
33 RIEJU 5 0,05%
  SURRON 5 0,05%
  SWM 5 0,05%
  ZERO MOTORCYCLES 5 0,05%
34 MALAGUTI 4 0,04%
  VELIMOTOR 4 0,04%
35 TM RACING 3 0,03%
36 SENKE 2 0,02%
37 AJP 1 0,01%
  HYOSUNG 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MBP 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  VELOCIFERO 1 0,01%

Στις μοτοσυκλέτες η μάχη κορυφής δίνεται μεταξύ Honda και Yamaha, με την πρώτη να ξεχωρίζει για λίγο στο πρώτο 7μηνο, με 18,69% και με τη δεύτερη να έπεται λίγο πιο πίσω με 17,12%. Τρίτη εδώ είναι η VOGE που έχει σημειώσει αλματώδη άνοδο, κατέχοντας το 9,17% της αγοράς στις μοτοσυκλέτες τους πρώτους 7 μήνες του έτους. Η πρώτη πεντάδα κλείνει με τις CFMOTO και Daytona.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 7ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 8820 27,05%
2 HONDA 6450 19,78%
3 PIAGGIO 5700 17,48%
4 YAMAHA 3015 9,25%
5 DAYTONA 2197 6,74%
6 KYMCO 1861 5,71%
7 VOGE 1296 3,97%
8 VESPA 700 2,15%
9 KEEWAY 389 1,19%
10 THRUST 361 1,11%
11 QJMOTOR 313 0,96%
12 PEUGEOT 229 0,70%
13 APRILIA 223 0,68%
14 BMW 118 0,36%
15 ZHONGNENG 97 0,30%
16 UM 94 0,29%
17 SILENCE 79 0,24%
18 MALAGUTI 67 0,21%
19 JNEN, JUNENG 58 0,18%
20 EFUN/ZAP 57 0,17%
21 TIANYING 55 0,17%
22 GOLDEN LION 48 0,15%
23 SUZUKI 47 0,14%
24 MOTRON 36 0,11%
25 JIANGSU XINRI 28 0,09%
26 JINLANG 27 0,08%
27 HORWIN 25 0,08%
24 CFMOTO 24 0,07%
24 ECOOTER 24 0,07%
20 SUPER SOCO 20 0,06%
21 ARENA, ELYX, MIFUN 13 0,04%
22 LVNENG 12 0,04%
23 ASUS 11 0,03%
  MBP 11 0,03%
24 NIU 10 0,03%
25 ROYAL ALLOY 9 0,03%
  ZNEN 9 0,03%
26 IIFSTEV 6 0,02%
  ITALJET 6 0,02%
  VOLTA 6 0,02%
  YADEA 6 0,02%
27 E-ZI 4 0,01%
  LETBE 4 0,01%
  LIFAN INDUSTRY 4 0,01%
  MILG 4 0,01%
  NERVA 4 0,01%
28 OPAI 3 0,01%
  YOUYAKU 3 0,01%
29 DMEMOTO, ELYX, SMART 2 0,01%
  EFUN 2 0,01%
  JCADI 2 0,01%
  RIYA 2 0,01%
  TRIGOBIKE 2 0,01%
  VOLTA, CHAOYA, EASY-W 2 0,01%
30 BLUESHARK 1 0,00%
  DOOHAN 1 0,00%
  EASYCOOL 1 0,00%
  FENGCHENG 1 0,00%

Μεγάλη διαφορά της πρώτης SYM από τη δεύτερη Honda στα scooter, καθώς στο διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος του 2024 η πρώτη κατέχει το 27,05% της αγοράς έναντι 19,78% της δεύτερης. Τρίτη είναι η Piaggio, τέταρτη η Yamaha και πέμπτη η Daytona.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 7MΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1680 31,88%
2 SYM 1323 25,11%
3 YAMAHA 661 12,55%
4 HONDA 619 11,75%
5 MALAGUTI 248 4,71%
6 ASUS 182 3,45%
7 BENELLI 176 3,34%
8 THRUST 163 3,09%
9 UM 98 1,86%
10 GPX 83 1,58%
11 LETBE 34 0,65%
12 KAMAX 1 0,02%
  KYMCO 1 0,02%

SYM & Daytona συνεχίζουν να κάνουν το 1-2 στα παπιά, κατέχοντας το 56,99% της αγοράς τους πρώτους 7 μήνες του έτους. Τρίτη είναι η Yamaha, τέταρτη η Honda και η Malaguti κλείνει την πρώτη πεντάδα.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 7ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1091 54,60%
2 SEGWAY 185 9,26%
3 KYMCO 100 5,01%
4 XEV 86 4,30%
5 RENLI 80 4,00%
6 POLARIS 68 3,40%
7 AODES 56 2,80%
8 NINGBO CENTURY 52 2,60%
9 JIAYUAN 48 2,40%
10 MICRO 40 2,00%
11 BAW 31 1,55%
12 BASHAN 26 1,30%
13 LINHAI 16 0,80%
  LOJO 16 0,80%
14 FANGPOWER 14 0,70%
15 BUGGYCAR 12 0,60%
  ZHIDOU 12 0,60%
16 POWERLAND 10 0,50%
17 B.R.P 8 0,40%
  PILOTCAR 8 0,40%
18 JIANGSU LINZHISHANYANG 7 0,35%
  LINGZHIDA 7 0,35%
  TGB 7 0,35%
19 MELEX 6 0,30%
20 JONWAY 4 0,20%
21 WUZHENG 2 0,10%
22 AEON MOTOR 1 0,05%
  DAYTONA 1 0,05%
  GOUPIL 1 0,05%
  KAI YUN 1 0,05%
  RUNHORSE 1 0,05%
  TAZZARI 1 0,05%

Στην κατηγορία 3W/4W που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων ATV, SSV και Mini Cars, πρώτη το διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος είναι η CFMOTO με το συντριπτικό 54,60%, δεύτερη η SEGWAY με 9,26% και τρίτη η KYMCO με 5,01%. Η πρώτη πεντάδα κλείνει με τις XEV και RENLI.

MotoCAP: Βήματα πίσω κάνει ο προστατευτικός ρουχισμός αναβάτη - Τι δείχνουν οι δοκιμές ασφάλειας

Μειώνεται αντί να αυξάνεται η αντοχή των υλικών στην τριβή σε πολλές περιπτώσεις – Γιατί γίνεται αυτό
MotoCAP αξιολόγηση προστατευτικού εξοπλισμού αναβάτη
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Χωρίς να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ο ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας MotoCAP από την Αυστραλία αναφέρει ότι πληθαίνουν τα παραδείγματα προϊόντων που προσφέρουν λιγότερη προστασία στις νεότερες εκδόσεις τους από εκείνη που είχαν όταν παρουσιάστηκαν αρχικά.

Ο MotoCAP (Motorcycle Clothing Assessment Program), είναι ο πρώτος ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας στον κόσμο, αναφορικά με τα επίπεδα ασφάλειας και άνεσης που παρέχουν. Δημιουργήθηκε στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία από μια κοινοπραξία κυβερνητικών φορέων, λεσχών μοτοσικλέτας και οργανισμών οδικής ασφάλειας και είναι αναγνωρισμένο και από τη FIM, ενώ έχει δοκιμάσει περισσότερα από 1.000 προϊόντα από το 2019 που ξεκίνησε μέχρι σήμερα. Μαζί με τον MotoCAP είναι και ο Consumer Rating & Assessment of Safety Helmets (CRASH), ο οποίος αξιολογεί την προστασία που προσφέρουν τα κράνη. 

Από την εφαρμογή της ευρωπαϊκής οδηγίας EN17092 το 2020, ο ανεξάρτητος οργανισμός έχει παρατηρήσει στις δοκιμές του ότι πολλά από τα προϊόντα έχουν πλέον χαμηλότερη αντίσταση στην τριβή σε σχέση με εκείνη που είχαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν προσφέροντας έτσι χαμηλότερο επίπεδο προστασίας. Αυτό γιατί ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν επανασχεδιάσει κάποια από τα προϊόντα τους χρησιμοποιώντας ελαφρύτερα και πιο λεπτά υλικά ώστε να προσφέρουν περισσότερη άνεση στον αναβάτη, η οποία είναι επίσης εξαιρετικά σημαντική για την ασφάλειά του αφού έλλειψη άνεσης μπορεί να προκαλέσει απώλεια συγκέντρωσης κατά την οδήγηση και κατά συνέπεια αυτό να αυξήσει την πιθανότητα εμπλοκής σε κάποιο ατύχημα. Η επανασχεδίαση γίνεται βέβαια και για μείωση του κόστους αφού λιγότερα υλικά (ελαφρύτερα υφάσματα για παράδειγμα σε μπουφάν και παντελόνια) σημαίνει αυτόματα και μικρότερο κόστος για τους κατασκευαστές.

Τα εν λόγω προϊόντα εξακολουθούν να υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού EN17092, ωστόσο τα δεδομένα από τις δοκιμές ασφάλειας φέρνουν τα αποτελέσματα πιο κοντά στο επιτρεπτό όριο σε σχέση με πριν και αυτό δείχνει ότι σε περίπτωση πτώσης αυτά τα προϊόντα δεν είναι το ίδιο ανθεκτικά όπως ήταν πριν από λίγα μόλις χρόνια.

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού αναβάτη

Χαρακτηριστικό είναι το γράφημα που ακολουθεί και δείχνει την... οπισθοδρόμηση σε επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει ο προστατευτικός ρουχισμός μέσα στα χρόνια. Δείτε πόσες σκουρόχρωμες καφέ τελείες (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση των δύο αξόνων και πόσες στην κορυφή. Τελείες που τοποθετούνται με βάση την αντοχή στην τριβή ενός υλικού σε διάρκεια χρόνου, με τον οριζόντιο άξονα να δείχνει και τη συνολική βαθμολογία και τον κάθετο τη διάρκεια αντοχής του υλικού στην τριβή σε ζώνες υψηλού ρίσκου, όπως είναι για παράδειγμα τα γόνατα, οι παλάμες, οι ώμοι και οι γοφοί (δείτε τη σχετική εικόνα πάνω). 

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού

Τα πράγματα είναι ίσως πιο ξεκάθαρα στη δεύτερη στήλη που σχηματίζεται, αξιολόγησης "ΑΑ", όπου τα περισσότερα νέα προϊόντα (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση, ενώ στη μέση της στήλης έχουμε περισσότερα προϊόντα που δοκιμάστηκαν από το 2019 έως το 2024. Και στις δύο αυτές στήλες τα περισσότερα προϊόντα αντέχουν στην τριβή λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν τρυπήσουν με τον οργανισμό να θεωρεί αποδεκτή μια τιμή κοντά στα τρία δευτερόλεπτα και ένα αποτέλεσμα κρίνεται "καλό" όταν η αντοχή ξεπερνά τα 5,6 δευτερόλεπτα. Ως σημείο αναφοράς ο MotoCAP δίνει και την αντοχή συμβατικού παντελονιού Denim γνωστής εταιρείας, το οποίο αντέχει στην τριβή 0,4-0,6 δλ. στις δοκιμές του οργανισμού.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί και πιο απτό παράδειγμα αναφέροντας συγκεκριμένο προϊόν -χωρίς να το κατονομάζει- το οποίο είχε αντοχή στην τριβή που έφτανε τα 3,7 δευτερόλεπτα όταν παρουσιάστηκε και νεότερες εκδοχές του έριξαν αυτή την τιμή στο 1,2 δευτερόλεπτο χωρίς παράλληλα να αλλάξει η τιμή του προϊόντος στο ράφι.

Με δύο "Α" ο MotoCAP αξιολογεί τα προϊόντα που προσφέρουν επίπεδο ασφάλειας που χρειάζεται για να κινηθεί κανείς σε δρόμους εκτός πόλης όπου ο συντελεστής τριβής είναι υψηλότερος και χρειάζονται υλικά υψηλότερης αντοχής για το απαιτούμενο επίπεδο ασφάλειας. Προϊόντα με ένα "A" είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται σε αστικό περιβάλλον όπου ο συντελεστής τριβής είναι χαμηλότερος, οπότε μικρότερη είναι και η πιθανότητα να τρυπήσει, για παράδειγμα, ένα μπουφάν που τρίβεται στην άσφαλτο. Με "ΑΑΑ" αξιολογείται ο ρουχισμός που προσφέρει ακόμη πιο υψηλό επίπεδο προστασίας στην τριβή.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι ο οργανισμός αναφέρεται συγκεκριμένα σε δρόμους που έχουν άσφαλτο (Bitumen) και πιο χοντρό χαλίκι από αυτό που χρησιμοποιείται στους ευρωπαϊκούς δρόμους (Chip Seal), οι οποίοι έχουν πιο άγρια επιφάνεια και έχουν 4,5 υψηλότερο συντελεστή τριβής από έναν συμβατικό ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Να σημειωθεί επίσης πως οι κατασκευαστές σαφώς και έχουν το δικαίωμα να επανασχεδιάσουν τον προστατευτικό ρουχισμό που διαθέτουν ώστε να προσφέρει αυτός χαμηλότερο επίπεδο προστασίας, κάτι που δεν είναι επιχειρηματικά μεμπτό (ηθικά όμως;) εφόσον το προϊόν εξακολουθεί να υπερκαλύπτει τα όρια που έχουν τεθεί στις δοκιμές ασφάλειας.

Ο MotoCAP αναφέρει επίσης ότι οι κατασκευαστές προχωρούν σε αυτή την ενέργεια γιατί τα όρια για το EN17092 είναι χαμηλά και αυτό τους επιτρέπει να μειώσουν το κόστος για τους ίδιους αφαιρώντας επίπεδα προστασίας χωρίς να διακινδυνεύουν κακή αξιολόγηση. Από την άλλη όμως όχι μόνο δεν βελτιώνουν το επίπεδο ασφάλειας αλλά το κατεβάζουν κιόλας.