Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις 11μηνου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 11μηνου 2022, κατάταξη εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

13/12/2022

Τον Νοέμβριο του 2022, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.673 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.775 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 32,36%.

Αντίστοιχα, το 11μηνο του 2022 έκλεισε με 53.249 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 42.451 ταξινομήσεις του 11μηνου του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 25,44%, καταρρίπτοντας και το ψυχολογικό φράγμα των 50.000 ταξινομήσεων, ενώ με τις ταξινομήσεις Δεκεμβρίου θα κάνουμε ένα βήμα προς τις 60.000!

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον 11ο μήνα αλλά και για το πρώτο 11μηνο του έτους.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

964

26,25%

2

HONDA

704

19,17%

3

PIAGGIO

548

14,92%

4

DAYTONA

380

10,35%

5

YAMAHA

345

9,39%

6

KYMCO

109

2,97%

7

VESPA

74

2,01%

8

CFMOTO

59

1,61%

 

BMW

59

1,61%

9

TRIUMPH

43

1,17%

10

VOGE

36

0,98%

11

APRILIA

34

0,93%

12

SUZUKI

24

0,65%

13

SILENCE

20

0,54%

14

MALAGUTI

19

0,52%

 

JIAYUAN

19

0,52%

15

BENELLI

17

0,46%

 

KTM

17

0,46%

 

THRUST

17

0,46%

16

KEEWAY

16

0,44%

17

BRIXTON

13

0,35%

 

ROYAL ENFIELD

13

0,35%

 

DUCATI

13

0,35%

 

BETA

13

0,35%

 

SUPER SOCO

13

0,35%

18

HUSQVARNA

10

0,27%

 

EFUN/ZAP

10

0,27%

19

SEGWAY

8

0,22%

20

BAJAJ

6

0,16%

21

NIU

3

0,08%

 

JIANGSU XINRI

3

0,08%

 

MOTRON

3

0,08%

22

MOTO GUZZI

2

0,05%

23

POLARIS

1

0,03%

 

ZHONGNENG

1

0,03%

 

RENLI

0

0

 

OTHERS*

57

1,55%

 

TOTALS

3.673

 

 

2021

2.775

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

32,36%

 

Πρώτη εταιρεία για τον Νοέμβριο του 2022 ήταν η SYM με 964 ταξινομήσεις, και ποσοστό αγοράς 26,25% (24,43% τον περυσινό Νοέμβριο στην πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 704 ταξινομήσεις και 19,17% (19,71% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 548 ταξινομήσεις και 14,92% (12,22% πέρυσι και τέταρτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 380 ταξινομήσεις και 10,35% (12,29% πέρυσι και τρίτη θέση), και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Yamaha, με 345 ταξινομήσεις και 9,39% (8,58% πέρυσι στην ίδια πέμπτη θέση).

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

13.347

25,07%

2

HONDA

10.425

19,58%

3

PIAGGIO

6.919

12,99%

4

DAYTONA

5.884

11,05%

5

YAMAHA

4.871

9,15%

6

KYMCO

1.983

3,72%

7

CFMOTO

1.795

3,37%

8

VESPA

1.170

2,20%

9

BMW

845

1,59%

10

APRILIA

606

1,14%

11

VOGE

441

0,83%

12

SUZUKI

375

0,70%

13

KEEWAY

345

0,65%

14

BENELLI

343

0,64%

15

KTM

313

0,59%

16

MALAGUTI

305

0,57%

17

THRUST

287

0,54%

 

TRIUMPH

287

0,54%

18

BRIXTON

170

0,32%

19

ROYAL ENFIELD

160

0,30%

20

DUCATI

151

0,28%

21

SEGWAY

126

0,24%

22

HUSQVARNA

122

0,23%

23

POLARIS

112

0,21%

24

JIAYUAN

110

0,21%

25

EFUN/ZAP

109

0,20%

26

BETA

99

0,19%

27

NIU

94

0,18%

28

JIANGSU XINRI

93

0,17%

29

SILENCE

92

0,17%

30

BAJAJ

85

0,16%

31

MOTRON

82

0,15%

 

SUPER SOCO

82

0,15%

32

ZHONGNENG

79

0,15%

33

MOTO GUZZI

59

0,11%

34

RENLI

54

0,10%

 

OTHERS*

829

1,56%

 

TOTALS

53.249

100%

 

2021

42.451

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

25,44%

 

Στην πρώτη θέση για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2022 βρέθηκε η SYM με 13.347 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 25,07% (21,94% πέρυσι, και πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 10.245 ταξινομήσεις και 19,58% (18,48% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 12,99% (15,64% και τρίτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 5.884 ταξινομήσεις και 11,05% (11,73% πέρυσι και τέταρτη θέση), με την Yamaha να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 4.871 ταξινομήσεις και 9,15% (10,43% και πέμπτη θέση).

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.805

21,25%

2

YAMAHA

1.657

19,50%

3

DAYTONA

761

8,96%

4

BMW

671

7,90%

5

CFMOTO

451

5,31%

6

VOGE

438

5,16%

7

SUZUKI

370

4,35%

8

BENELLI

343

4,04%

9

KTM

313

3,68%

10

TRIUMPH

287

3,38%

11

BRIXTON

170

2,00%

12

ROYAL ENFIELD

160

1,88%

13

SYM

156

1,84%

14

DUCATI

151

1,78%

15

HUSQVARNA

122

1,44%

16

APRILIA

109

1,28%

17

BETA

99

1,17%

18

BAJAJ

85

1,00%

19

MOTO GUZZI

59

0,69%

20

KAWASAKI

38

0,45%

21

KEEWAY

28

0,33%

22

MOTO MORINI

25

0,29%

23

SUPER SOCO

25

0,29%

24

GASGAS

20

0,24%

25

INDIAN MOTORCYCLE

19

0,22%

26

SKYTEAM

19

0,22%

27

ZONGSHEN

18

0,21%

28

HARLEY DAVIDSON

12

0,14%

29

ZERO MOTORCYCLES

12

0,14%

30

SHERCO

11

0,13%

31

MV AGUSTA

8

0,09%

32

FANTIC MOTOR

7

0,08%

33

MOTRON

6

0,07%

34

SWM

6

0,07%

35

TINBOT

6

0,07%

36

DAYI MOTOR

5

0,06%

37

SENKE

4

0,05%

38

WONJAN

3

0,04%

39

HORWIN

2

0,02%

40

S&T MOTORS

2

0,02%

Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών ανά εταιρεία για το 11μηνο του 2022, πρώτη εταιρεία αναδείχθηκε η Honda με 1.805 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 21,25%.

Δεύτερη ήταν η Yamaha, με 1.657 ταξινομήσεις και 19,50%, και τρίτη η Daytona με 761 ταξινομήσεις και 8,96%.

Τέταρτη βρέθηκε η BMW με 671 μοτοσυκλέτες και 7,90%, και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την CFMOTO που σημείωσε 451 ταξινομήσεις με ποσοστό αγοράς 5,31%.


ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ SCOOTER 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

10.755

30,43%

2

HONDA

8.190

23,17%

3

PIAGGIO

6.919

19,58%

4

YAMAHA

2.634

7,45%

5

KYMCO

1.924

5,44%

6

DAYTONA

1.545

4,37%

7

VESPA

1.170

3,31%

8

APRILIA

497

1,41%

9

KEEWAY

315

0,89%

10

THRUST

287

0,81%

11

BMW

174

0,49%

12

EFUN/ZAP

109

0,31%

13

NIU

94

0,27%

14

JIANGSU XINRI

93

0,26%

15

SILENCE

92

0,26%

16

ZHONGNENG

79

0,22%

17

MOTRON

76

0,22%

18

SUPER SOCO

57

0,16%

19

GOLDEN LION

47

0,13%

20

LAMBRETTA

25

0,07%

Η εταιρεία με τις περισσότερες ταξινομήσεις scooter για το 11μηνο του 2022 ήταν η SYM με 10.755 scooter και 30,43%.

Δεύτερη ήταν η Honda με 8.190 ταξινομήσεις και 23,17%, και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 19,58%.

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Yamaha με 2.634 scooter και 7,45% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την KYMCO με 1.924 ταξινομήσεις και 5,44%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΑΠΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

3.575

48,47%

2

SYM

2.436

33,03%

3

YAMAHA

580

7,86%

4

HONDA

430

5,83%

5

MALAGUTI

302

4,09%

6

GPX

36

0,49%

7

CHONGQING YINXIANG

5

0,07%

 

GEMINI

5

0,07%

8

ZONGSHEN

3

0,04%

9

KEEWAY

2

0,03%

10

LONCIN

1

0,01%

Στα παπιά, πρώτη εταιρεία για το 11μηνο του 2022 ήταν η Daytona με 3.575 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 48,47%.

Δεύτερη ήταν η SYM με 2.436 παπιά και ποσοστό 33,03% και τρίτη βρέθηκε η Yamaha με 580 ταξινομήσεις και 7,86%.

Τέταρτη "παπιό-εταιρεία" ήταν η Honda με 430 ταξινομήσεις και 5,83% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Malaguti με 302 ταξινομήσεις και 4,09%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ATV / SSV 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

1.344

65,98%

2

SEGWAY

126

6,19%

3

POLARIS

112

5,50%

4

KYMCO

59

2.90%

5

TGB

20

0,98%

Σημειώστε πως μετά τις 3 πρώτες εταιρείες ATV / SSV, στον πίνακα του ΣΕΜΕ υπάρχουν αρκετές εταιρείες με οχήματα που κατατάσσονται μεν στα “τρίκυκλα λογιζόμενα ως τετράκυκλα” αλλά με οχήματα που είναι Buggy, ηλεκτρικά μικρά αυτοκίνητα, κ.α. Έτσι εμείς τοποθετήσαμε στις θέσεις 4 και 5 των ATV / SSV τις KYMCO και TGB, που δεν έχουν άσχετα με την κατηγορία οχήματα.

Εδώ η CFMOTO με 1.344 ταξινομήσεις κατέχει το 65,98% της αγοράς, με δεύτερη τη Segway (που αντιπροσωπεύει η Σαρακάκης ΑΕΒΜΕ), με 126 ταξινομήσεις και 6,19%, ενώ τρίτη είναι η Polaris (που αντιπροσωπεύεται μαζί με τη CFMOTO από τη MUVUS) με 112 ταξινομήσεις και 5,50%.

97.000+ χιλιόμετρα γύρω από τον κόσμο με την CFMOTO 450MT - Η απόλυτη δοκιμασία αξιοπιστίας

Jaroslav Simta
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

25/2/2026

Όποιος πιστεύει ακόμη ότι οι μοτοσυκλέτες μικρού κυβισμού είναι μόνο για αστική μετακίνηση, μάλλον δεν έχει ακούσει τον Jaroslav Síma. Ο 69χρονος Τσέχος ταξιδευτής και δημοσιογράφος μοτοσυκλέτας έβαλε τη νέα 450MT στην πιο σκληρή δοκιμασία που θα μπορούσε να φανταστεί κανείς: 19 μήνες, πάνω από 97.000 χιλιόμετρα σε τρεις ηπείρους, χωρίς έλεος.

Εμείς είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε με τον Jaroslav Sima πριν μερικά χρόνια, όταν ήταν περαστικός από την Αθήνα ανεβαίνοντας από τα Αστερούσια και επιστρέφοντας στην Τσεχία, στα πλαίσια της ειδικής αποστολής που του είχε αναθέσει η CFMOTO: να φορτώσει πολλά χιλιόμετρα ανά τον κόσμο σε μία 800MT προπαραγωγής που δεν χάσαμε την ευκαιρία και να οδηγήσουμε με αντάλλαγμα τη σιωπή μας, καθώς απείχε αρκετά από τη μοτοσυκλέτα που θα έβγαινε από τη γραμμή παραγωγής.

Η συνεργασία φαίνεται πως απέδωσε καρπούς και συνεχίζει καθώς η CFMOTO του ανέθεσε μια ακόμη αποστολή, αυτή την φορά με μια 450ΜΤ και στόχο τα 100.000 χιλιόμετρα.

Jaroslav Síma

0-17.500 km: 15 χώρες σε 2 μήνες

Το ταξίδι ξεκίνησε τον Ιούλιο του 2024 και από την πρώτη στιγμή έβαλε τον πήχη ψηλά: Pamir Highway, Κεντρική Ασία. Σε μόλις δύο μήνες, ο Síma κάλυψε 17.500 χιλιόμετρα, διασχίζοντας 15 χώρες.

Διαδρομή (νότια πορεία): Σλοβακία - Βουλγαρία - Τουρκία - Γεωργία - Ρωσία - Καζακστάν - Ουζμπεκιστάν - Τατζικιστάν (Pamir)
Επιστροφή (βόρεια πορεία): Κιργιστάν - Καζακστάν - Ρωσία - Εσθονία - Λετονία - Λιθουανία - Πολωνία - Τσεχία

Κύριος στόχος; Τα τέσσερα "Stans": Καζακστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν και Κιργιστάν. Στο πέρασμα Ak-Baital, στα 4.655 μέτρα υψόμετρο, ο δικύλινδρος των 450 κυβικών απέδειξε ότι αποδίδει απροβλημάτιστα ακόμη και σε αραιό αέρα και πολικές θερμοκρασίες.

Jaroslav Síma

Η 450MT κάλυψε αχανείς στέπες, κακοτράχαλους ορεινούς δρόμους και σκληρό τερέν δείχνοντας ότι δεν πρόκειται για μια τουριστική περιπέτεια, αλλά για πραγματικό test αντοχής.

17.500-60.000 km: Εργονομία, αντοχή και συντήρηση

Μετά την Κεντρική Ασία, ακολούθησε εκτεταμένη χρήση σε Ευρώπη και Βόρεια Αφρική. Άσφαλτος στη νότια Ευρώπη, φθινοπωρινές βροχές στη Γαλλία και στη συνέχεια πορεία προς Μαρόκο και βαθύτερα στην Αφρική.

Τον Φεβρουάριο του 2025 το κοντέρ έγραφε 40.000 km. Ταξιδεύοντας μέσα στη Σαχάρα η 450MT πέρασε το ορόσημο των 60.000 km.

Σε 10 μήνες ο Síma είχε διασχίσει 22 χώρες. Η φάση αυτή ανέδειξε κυρίως την εργονομία και την αντοχή της μοτοσυκλέτας σε καθημερινή, βαριά χρήση.

Jaroslav Síma

Στη συνέχεια, μαζί με μια δεύτερη CFMOTO, διέσχισαν Σενεγάλη και Γκάμπια. Από την άμμο της Σαχάρας στις σαβάνες του Σαχέλ, οι δοκιμασίες ήταν συνεχείς: θερμοκρασίες, σκόνη, λακκούβες, σκληρή εκτός δρόμου χρήση.

Κι όμως, σοβαρές μηχανικές βλάβες δεν εμφανίστηκαν.

Κατανάλωση: 3,8 λίτρα/100 km με σταθερή ταχύτητα 105 km/h
Αυτονομία: έως 460 km
Ημερήσιες αποστάσεις: έως 620 km

Στα 60.000 km είχαν καταναλωθεί:

  • 6 σετ ελαστικών
  • 5 αλυσίδες
  • 3 σετ γραναζιώνJaroslav Síma

Η μοναδική αξιοσημείωτη βλάβη ήταν ένα ρουλεμάν στο κιβώτιο ταχυτήτων στα 49.380 km.
Στα 30.000 km έγινε έλεγχος αναρτήσεων, λάδια, τσιμούχες και τακάκια.
Στα 35.000 km ελέγχθηκαν οι βαλβίδες και χρειάστηκε αντικατάσταση μόνο ενός καπελώτου βαλβίδας εξαγωγής.

Έκτοτε; Μόνο η προβλεπόμενη συντήρηση.

Η 450MT απέδειξε ότι δεν είναι μια βραχυπρόθεσμη λύση με ημερομηνία λήξης, αλλά πραγματικός χιλιομετροφάγος.

Jaroslav Síma

60.000-70.000 km: Non-stop επιστροφή

Μετά την αφρικανική περιπέτεια, ο Síma δεν έστειλε τη μοτοσυκλέτα με μεταφορική. Οδήγησε ο ίδιος από τη Δυτική Αφρική μέχρι την Ευρώπη, ακολουθώντας την Ατλαντική ακτή.

Η διαδρομή αυτή κάλυψε περισσότερα από 5.000 km σε 15 ημέρες, διασχίζοντας τουλάχιστον έξι χώρες.

Jaroslav Síma

Στις 30 Αυγούστου 2025, το κοντέρ έγραψε 70.000 km – σχεδόν ταυτόχρονα με τα 69α γενέθλια του Jaroslav.

Όπως δήλωσε ο ίδιος με χιούμορ, "εκτιμώ πολύ τις ευχές για τα 69 μου χρόνια, αλλά θαυμάζω ακόμη περισσότερο εκείνο το '70' στην οθόνη της CFMOTO 450MT".

70.000 km σε 15 μήνες, 32 χώρες και τρεις ήπειροι. Και η μοτοσυκλέτα σε άριστη κατάσταση.

Jaroslav Síma

80.000-85.000+ km: Δύο φορές γύρω από τη Γη

Τον Νοέμβριο του 2025, στη Δυτική Σαχάρα, έσπασε το φράγμα των 80.000 km. Και αντί να χαλαρώσει, ανέβασε ρυθμό.

Μαυριτανία, Σενεγάλη, Γκάμπια, Γουινέα, Σαχέλ, κόκκινο χώμα, βαθιά σκόνη, κατεστραμμένοι δρόμοι.

Jaroslav Síma

Σε μόλις 14 ημέρες μετά το ορόσημο των 80.000 km, πρόσθεσε άλλα 4.000+ km.

Τον Δεκέμβριο του 2025, το κοντέρ έγραψε 85.000 km. Σε 16 μήνες, απόσταση μεγαλύτερη από δύο φορές τον γύρο της Γης.

Πάνω από από test, μια δήλωση

Η πορεία του Jaroslav Síma είναι κάτι παραπάνω από μια δοκιμή αντοχής. Είναι δήλωση.

Η 450MT απέδειξε ότι “μικρο-μεσαία μοτοσυκλέτα” δεν σημαίνει "εύθραυστη". Ότι δεν χρειάζεσαι τεράστιο κυβισμό ή υπερβολικά ηλεκτρονικά για να πας στην άκρη του κόσμου.

Jaroslav Síma

Χρειάζεσαι μια μοτοσυκλέτα που να εμπιστεύεσαι όταν ο πολιτισμός απέχει εκατοντάδες χιλιόμετρα.

Το ορόσημο των 100.000 km δεν μοιάζει πλέον μακρινό. Πιθανότατα θα έρθει μέσα στους πρώτους μήνες του 2026.

Την πορεία αυτή διατάραξε μια μικρή πτώση του Síma που τον οδήγησε στο χειρουργικό τραπέζι για την αποκατάσταση της σπασμένης του κλείδας.

Ενώ ο άτυχος Τσέχος βρίσκεται ήδη στην πατρίδα του σε διαδικασία αποθεραπείας, η μοτοσυκλέτα του δεν πτοήθηκε καθόλου από την κακή στιγμή τους. Αντιθέτως συνεχίζει το ταξίδι με νέο σύντροφο γράφοντας χιλιόμετρα, ενώ επιστρέφει οδικώς στο Brno της Τσεχίας για να εκτεθεί στο Motosalon 2026 από τις 5 έως τις 8 Μαρτίου.

Όλα δείχνουν πως αυτό θα είναι (από όσο ξέρουμε) το πρώτο 450ΜΤ που περνάει το φράγμα των 100.000 χιλιομέτρων, κάνοντας έτσι μια ακόμη δήλωση σχετικά με την αξιοπιστία της μοτοσυκλέτας.