Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις 11μηνου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 11μηνου 2022, κατάταξη εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

13/12/2022

Τον Νοέμβριο του 2022, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.673 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.775 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 32,36%.

Αντίστοιχα, το 11μηνο του 2022 έκλεισε με 53.249 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 42.451 ταξινομήσεις του 11μηνου του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 25,44%, καταρρίπτοντας και το ψυχολογικό φράγμα των 50.000 ταξινομήσεων, ενώ με τις ταξινομήσεις Δεκεμβρίου θα κάνουμε ένα βήμα προς τις 60.000!

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον 11ο μήνα αλλά και για το πρώτο 11μηνο του έτους.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

964

26,25%

2

HONDA

704

19,17%

3

PIAGGIO

548

14,92%

4

DAYTONA

380

10,35%

5

YAMAHA

345

9,39%

6

KYMCO

109

2,97%

7

VESPA

74

2,01%

8

CFMOTO

59

1,61%

 

BMW

59

1,61%

9

TRIUMPH

43

1,17%

10

VOGE

36

0,98%

11

APRILIA

34

0,93%

12

SUZUKI

24

0,65%

13

SILENCE

20

0,54%

14

MALAGUTI

19

0,52%

 

JIAYUAN

19

0,52%

15

BENELLI

17

0,46%

 

KTM

17

0,46%

 

THRUST

17

0,46%

16

KEEWAY

16

0,44%

17

BRIXTON

13

0,35%

 

ROYAL ENFIELD

13

0,35%

 

DUCATI

13

0,35%

 

BETA

13

0,35%

 

SUPER SOCO

13

0,35%

18

HUSQVARNA

10

0,27%

 

EFUN/ZAP

10

0,27%

19

SEGWAY

8

0,22%

20

BAJAJ

6

0,16%

21

NIU

3

0,08%

 

JIANGSU XINRI

3

0,08%

 

MOTRON

3

0,08%

22

MOTO GUZZI

2

0,05%

23

POLARIS

1

0,03%

 

ZHONGNENG

1

0,03%

 

RENLI

0

0

 

OTHERS*

57

1,55%

 

TOTALS

3.673

 

 

2021

2.775

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

32,36%

 

Πρώτη εταιρεία για τον Νοέμβριο του 2022 ήταν η SYM με 964 ταξινομήσεις, και ποσοστό αγοράς 26,25% (24,43% τον περυσινό Νοέμβριο στην πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 704 ταξινομήσεις και 19,17% (19,71% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 548 ταξινομήσεις και 14,92% (12,22% πέρυσι και τέταρτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 380 ταξινομήσεις και 10,35% (12,29% πέρυσι και τρίτη θέση), και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Yamaha, με 345 ταξινομήσεις και 9,39% (8,58% πέρυσι στην ίδια πέμπτη θέση).

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

13.347

25,07%

2

HONDA

10.425

19,58%

3

PIAGGIO

6.919

12,99%

4

DAYTONA

5.884

11,05%

5

YAMAHA

4.871

9,15%

6

KYMCO

1.983

3,72%

7

CFMOTO

1.795

3,37%

8

VESPA

1.170

2,20%

9

BMW

845

1,59%

10

APRILIA

606

1,14%

11

VOGE

441

0,83%

12

SUZUKI

375

0,70%

13

KEEWAY

345

0,65%

14

BENELLI

343

0,64%

15

KTM

313

0,59%

16

MALAGUTI

305

0,57%

17

THRUST

287

0,54%

 

TRIUMPH

287

0,54%

18

BRIXTON

170

0,32%

19

ROYAL ENFIELD

160

0,30%

20

DUCATI

151

0,28%

21

SEGWAY

126

0,24%

22

HUSQVARNA

122

0,23%

23

POLARIS

112

0,21%

24

JIAYUAN

110

0,21%

25

EFUN/ZAP

109

0,20%

26

BETA

99

0,19%

27

NIU

94

0,18%

28

JIANGSU XINRI

93

0,17%

29

SILENCE

92

0,17%

30

BAJAJ

85

0,16%

31

MOTRON

82

0,15%

 

SUPER SOCO

82

0,15%

32

ZHONGNENG

79

0,15%

33

MOTO GUZZI

59

0,11%

34

RENLI

54

0,10%

 

OTHERS*

829

1,56%

 

TOTALS

53.249

100%

 

2021

42.451

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

25,44%

 

Στην πρώτη θέση για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2022 βρέθηκε η SYM με 13.347 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 25,07% (21,94% πέρυσι, και πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 10.245 ταξινομήσεις και 19,58% (18,48% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 12,99% (15,64% και τρίτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 5.884 ταξινομήσεις και 11,05% (11,73% πέρυσι και τέταρτη θέση), με την Yamaha να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 4.871 ταξινομήσεις και 9,15% (10,43% και πέμπτη θέση).

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.805

21,25%

2

YAMAHA

1.657

19,50%

3

DAYTONA

761

8,96%

4

BMW

671

7,90%

5

CFMOTO

451

5,31%

6

VOGE

438

5,16%

7

SUZUKI

370

4,35%

8

BENELLI

343

4,04%

9

KTM

313

3,68%

10

TRIUMPH

287

3,38%

11

BRIXTON

170

2,00%

12

ROYAL ENFIELD

160

1,88%

13

SYM

156

1,84%

14

DUCATI

151

1,78%

15

HUSQVARNA

122

1,44%

16

APRILIA

109

1,28%

17

BETA

99

1,17%

18

BAJAJ

85

1,00%

19

MOTO GUZZI

59

0,69%

20

KAWASAKI

38

0,45%

21

KEEWAY

28

0,33%

22

MOTO MORINI

25

0,29%

23

SUPER SOCO

25

0,29%

24

GASGAS

20

0,24%

25

INDIAN MOTORCYCLE

19

0,22%

26

SKYTEAM

19

0,22%

27

ZONGSHEN

18

0,21%

28

HARLEY DAVIDSON

12

0,14%

29

ZERO MOTORCYCLES

12

0,14%

30

SHERCO

11

0,13%

31

MV AGUSTA

8

0,09%

32

FANTIC MOTOR

7

0,08%

33

MOTRON

6

0,07%

34

SWM

6

0,07%

35

TINBOT

6

0,07%

36

DAYI MOTOR

5

0,06%

37

SENKE

4

0,05%

38

WONJAN

3

0,04%

39

HORWIN

2

0,02%

40

S&T MOTORS

2

0,02%

Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών ανά εταιρεία για το 11μηνο του 2022, πρώτη εταιρεία αναδείχθηκε η Honda με 1.805 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 21,25%.

Δεύτερη ήταν η Yamaha, με 1.657 ταξινομήσεις και 19,50%, και τρίτη η Daytona με 761 ταξινομήσεις και 8,96%.

Τέταρτη βρέθηκε η BMW με 671 μοτοσυκλέτες και 7,90%, και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την CFMOTO που σημείωσε 451 ταξινομήσεις με ποσοστό αγοράς 5,31%.


ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ SCOOTER 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

10.755

30,43%

2

HONDA

8.190

23,17%

3

PIAGGIO

6.919

19,58%

4

YAMAHA

2.634

7,45%

5

KYMCO

1.924

5,44%

6

DAYTONA

1.545

4,37%

7

VESPA

1.170

3,31%

8

APRILIA

497

1,41%

9

KEEWAY

315

0,89%

10

THRUST

287

0,81%

11

BMW

174

0,49%

12

EFUN/ZAP

109

0,31%

13

NIU

94

0,27%

14

JIANGSU XINRI

93

0,26%

15

SILENCE

92

0,26%

16

ZHONGNENG

79

0,22%

17

MOTRON

76

0,22%

18

SUPER SOCO

57

0,16%

19

GOLDEN LION

47

0,13%

20

LAMBRETTA

25

0,07%

Η εταιρεία με τις περισσότερες ταξινομήσεις scooter για το 11μηνο του 2022 ήταν η SYM με 10.755 scooter και 30,43%.

Δεύτερη ήταν η Honda με 8.190 ταξινομήσεις και 23,17%, και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 19,58%.

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Yamaha με 2.634 scooter και 7,45% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την KYMCO με 1.924 ταξινομήσεις και 5,44%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΑΠΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

3.575

48,47%

2

SYM

2.436

33,03%

3

YAMAHA

580

7,86%

4

HONDA

430

5,83%

5

MALAGUTI

302

4,09%

6

GPX

36

0,49%

7

CHONGQING YINXIANG

5

0,07%

 

GEMINI

5

0,07%

8

ZONGSHEN

3

0,04%

9

KEEWAY

2

0,03%

10

LONCIN

1

0,01%

Στα παπιά, πρώτη εταιρεία για το 11μηνο του 2022 ήταν η Daytona με 3.575 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 48,47%.

Δεύτερη ήταν η SYM με 2.436 παπιά και ποσοστό 33,03% και τρίτη βρέθηκε η Yamaha με 580 ταξινομήσεις και 7,86%.

Τέταρτη "παπιό-εταιρεία" ήταν η Honda με 430 ταξινομήσεις και 5,83% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Malaguti με 302 ταξινομήσεις και 4,09%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ATV / SSV 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

1.344

65,98%

2

SEGWAY

126

6,19%

3

POLARIS

112

5,50%

4

KYMCO

59

2.90%

5

TGB

20

0,98%

Σημειώστε πως μετά τις 3 πρώτες εταιρείες ATV / SSV, στον πίνακα του ΣΕΜΕ υπάρχουν αρκετές εταιρείες με οχήματα που κατατάσσονται μεν στα “τρίκυκλα λογιζόμενα ως τετράκυκλα” αλλά με οχήματα που είναι Buggy, ηλεκτρικά μικρά αυτοκίνητα, κ.α. Έτσι εμείς τοποθετήσαμε στις θέσεις 4 και 5 των ATV / SSV τις KYMCO και TGB, που δεν έχουν άσχετα με την κατηγορία οχήματα.

Εδώ η CFMOTO με 1.344 ταξινομήσεις κατέχει το 65,98% της αγοράς, με δεύτερη τη Segway (που αντιπροσωπεύει η Σαρακάκης ΑΕΒΜΕ), με 126 ταξινομήσεις και 6,19%, ενώ τρίτη είναι η Polaris (που αντιπροσωπεύεται μαζί με τη CFMOTO από τη MUVUS) με 112 ταξινομήσεις και 5,50%.

MICHELIN Anakee Adventure 2 - Βελτιωμένο σε όλους τους τομείς

Η ναυαρχίδα της σειράς "Trail" της Michelin, δίπλα στα Road 6, Anakee Road και Anakee Wild
Michelin Anakee Adventure 2
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

13/1/2026

Το MICHELIN Anakee Adventure 2 έχει σχεδιαστεί κυρίως για χρήση στην άσφαλτο, διαθέτοντας παράλληλα δυνατότητες για χωμάτινες διαδρομές σε λογικά πλαίσια. Η δεύτερη, αναβαθμισμένη έκδοση του γνωστού μας Anakee Adventure θα γίνει διαθέσιμη μέσα στον Ιανουάριο του 2026, έχοντας φιλόδοξους στόχους για βελτιωμένη συμπεριφορά, καλύτερο κράτημα και περισσότερη άνεση.

Το νέο Anakee Adventure 2 γίνεται η νέα ναυαρχίδα της σειράς "Trail" της Michelin, σειρά που περιλαμβάνει και τα Road 6, Anakee Road και Anakee Wild.

Σε μια εποχή που η κατηγορία Trail / Adventure σημειώνει ρεκόρ πωλήσεων σε παγκόσμια κλίμακα, η Michelin παρουσιάζει το Anakee Adventure 2, σχεδιασμένο για αναβάτες που χρησιμοποιούν τις μοτοσυκλέτας τους κυρίως σε καθημερινές μετακινήσεις αλλά ταυτόχρονα ονειρεύονται “να ξεφύγουν”, να ταξιδέψουν και να εξερευνήσουν.

Anakee Adventure 2

Βασικά πλεονεκτήματα του Anakee Adventure 2 σύμφωνα με τη Michelin είναι τα ακόλουθα:

  • Βελτιωμένη πρόσφυση σε βρεγμένο οδόστρωμα, χάρη στις νέες υψηλής απόδοσης συνθέσεις με βάση το διοξείδιο του πυριτίου.
  • Βελτιωμένη διάρκεια ζωής*: +7% στο μπροστινό και +21% στο πίσω* σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά.
  • Ανώτερη άνεση**: σημαντική μείωση του αντιληπτού θορύβου κύλησης για πιο ομαλές και λιγότερο κουραστικές διαδρομές.
  • Αποδεδειγμένη ευελιξία: σήμανση M+S και βελτιστοποιημένο σχέδιο πέλματος για αποτελεσματική πρόσφυση σε μονοπάτια.

Τεχνολογίες αιχμής που εξυπηρετούν την απόδοση και την απόλαυση

Το MICHELIN Anakee Adventure 2 έχει σχεδιαστεί για να μειώνει τον θόρυβο, να βελτιώνει τη σταθερότητα και να ενισχύει την αυτοπεποίθηση του αναβάτη. “Λιγότερη κούραση, περισσότερη απόλαυση, περισσότερη περιπέτεια” είναι το μότο της Michelin.

Anakee Adventure 2

Το νέο Anakee Adventure 2 ενσωματώνει τις πιο προηγμένες καινοτομίες του Ομίλου:

  • MICHELIN 2CT (dual compound): διαφορετική σύσταση γόμας για ανθεκτικότητα στο κέντρο και μέγιστη πρόσφυση στους ώμους
  • MICHELIN Reinforced Radial-X Evo & Aramid Shield: σταθερότητα, άνεση και αντοχή σε όλα τα εδάφη
  • Νέο σχέδιο πέλματος: η ιδανική ισορροπία μεταξύ άνεσης στο δρόμο και πρόσφυσης σε χαλαρά εδάφη
  • MICHELIN Premium Touch Design: ένα premium οπτικό αποτέλεσμα στα πλαϊνά τοιχώματα
Anakee Adventure 2

Καλύπτοντας τις ανάγκες των σημαντικότερων μοντέλων της κατηγορίας “Trail”

Το Anakee Adventure 2 καλύπτει τις σημαντικότερες μοτοσικλέτες της κατηγορίας: BMW R1250/1300GS, Honda Africa Twin, Yamaha Tenere, Ducati Multistrada, Triumph Tiger, KTM Super Adventure, Suzuki V-Strom, Aprilia Tuareg, Moto Guzzi V85, Kawasaki Versys και πολλές άλλες.

Το νέο ελαστικό ολοκληρώνει τη σειρά “Trail” της Michelin:

  • MICHELIN Road 6 (100% δρόμος)
  • MICHELIN Anakee Road (90/10)
  • MICHELIN Anakee Adventure 2 (80/20)
  • MICHELIN Anakee Wild (50/50)MICHELIN Anakee Wild (50/50)
Anakee Adventure 2

Στρατηγική κίνηση για την ανάπτυξη της Michelin στην κατηγορία “Trail”

Σε έξι χρόνια, οι παγκόσμιες πωλήσεις ελαστικών “Trail” έχουν διπλασιαστεί, με διπλό ρυθμό ανάπτυξης από τον μέσο όρο. Το 2024, ξεπέρασαν για πρώτη φορά τις πωλήσεις ελαστικών “Custom” και τώρα αντιπροσωπεύουν για τη Michelin περίπου ένα στα πέντε ελαστικά μοτοσυκλέτας πολιτικής χρήσης, όσον αφορά στις πωλήσεις. Η κυκλοφορία του MICHELIN Anakee Adventure 2 αποτελεί μέρος ενός ολοκληρωμένου σχεδίου που αποσκοπεί να καταστήσει τη Michelin σημαντικό παράγοντα στον τομέα “Trail” έως το 2030.

Το νέο MICHELIN Anakee Adventure 2 θα είναι διαθέσιμο παγκοσμίως από τον Ιανουάριο του 2026 μέσω του δικτύου εξουσιοδοτημένων αντιπροσώπων της Michelin.

* Εσωτερικές δοκιμές της Michelin σε ελεγχόμενες και πραγματικές συνθήκες, σε σύγκριση με το MICHELIN Anakee Adventure.

** Εσωτερικές δοκιμές της Michelin σε ελεγχόμενες και πραγματικές συνθήκες. Μείωση θορύβου που μετρήθηκε στην πίστα: –2 dB.

Ετικέτες