Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις 11μηνου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 11μηνου 2022, κατάταξη εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

13/12/2022

Τον Νοέμβριο του 2022, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.673 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.775 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 32,36%.

Αντίστοιχα, το 11μηνο του 2022 έκλεισε με 53.249 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 42.451 ταξινομήσεις του 11μηνου του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 25,44%, καταρρίπτοντας και το ψυχολογικό φράγμα των 50.000 ταξινομήσεων, ενώ με τις ταξινομήσεις Δεκεμβρίου θα κάνουμε ένα βήμα προς τις 60.000!

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον 11ο μήνα αλλά και για το πρώτο 11μηνο του έτους.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

964

26,25%

2

HONDA

704

19,17%

3

PIAGGIO

548

14,92%

4

DAYTONA

380

10,35%

5

YAMAHA

345

9,39%

6

KYMCO

109

2,97%

7

VESPA

74

2,01%

8

CFMOTO

59

1,61%

 

BMW

59

1,61%

9

TRIUMPH

43

1,17%

10

VOGE

36

0,98%

11

APRILIA

34

0,93%

12

SUZUKI

24

0,65%

13

SILENCE

20

0,54%

14

MALAGUTI

19

0,52%

 

JIAYUAN

19

0,52%

15

BENELLI

17

0,46%

 

KTM

17

0,46%

 

THRUST

17

0,46%

16

KEEWAY

16

0,44%

17

BRIXTON

13

0,35%

 

ROYAL ENFIELD

13

0,35%

 

DUCATI

13

0,35%

 

BETA

13

0,35%

 

SUPER SOCO

13

0,35%

18

HUSQVARNA

10

0,27%

 

EFUN/ZAP

10

0,27%

19

SEGWAY

8

0,22%

20

BAJAJ

6

0,16%

21

NIU

3

0,08%

 

JIANGSU XINRI

3

0,08%

 

MOTRON

3

0,08%

22

MOTO GUZZI

2

0,05%

23

POLARIS

1

0,03%

 

ZHONGNENG

1

0,03%

 

RENLI

0

0

 

OTHERS*

57

1,55%

 

TOTALS

3.673

 

 

2021

2.775

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

32,36%

 

Πρώτη εταιρεία για τον Νοέμβριο του 2022 ήταν η SYM με 964 ταξινομήσεις, και ποσοστό αγοράς 26,25% (24,43% τον περυσινό Νοέμβριο στην πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 704 ταξινομήσεις και 19,17% (19,71% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 548 ταξινομήσεις και 14,92% (12,22% πέρυσι και τέταρτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 380 ταξινομήσεις και 10,35% (12,29% πέρυσι και τρίτη θέση), και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Yamaha, με 345 ταξινομήσεις και 9,39% (8,58% πέρυσι στην ίδια πέμπτη θέση).

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

13.347

25,07%

2

HONDA

10.425

19,58%

3

PIAGGIO

6.919

12,99%

4

DAYTONA

5.884

11,05%

5

YAMAHA

4.871

9,15%

6

KYMCO

1.983

3,72%

7

CFMOTO

1.795

3,37%

8

VESPA

1.170

2,20%

9

BMW

845

1,59%

10

APRILIA

606

1,14%

11

VOGE

441

0,83%

12

SUZUKI

375

0,70%

13

KEEWAY

345

0,65%

14

BENELLI

343

0,64%

15

KTM

313

0,59%

16

MALAGUTI

305

0,57%

17

THRUST

287

0,54%

 

TRIUMPH

287

0,54%

18

BRIXTON

170

0,32%

19

ROYAL ENFIELD

160

0,30%

20

DUCATI

151

0,28%

21

SEGWAY

126

0,24%

22

HUSQVARNA

122

0,23%

23

POLARIS

112

0,21%

24

JIAYUAN

110

0,21%

25

EFUN/ZAP

109

0,20%

26

BETA

99

0,19%

27

NIU

94

0,18%

28

JIANGSU XINRI

93

0,17%

29

SILENCE

92

0,17%

30

BAJAJ

85

0,16%

31

MOTRON

82

0,15%

 

SUPER SOCO

82

0,15%

32

ZHONGNENG

79

0,15%

33

MOTO GUZZI

59

0,11%

34

RENLI

54

0,10%

 

OTHERS*

829

1,56%

 

TOTALS

53.249

100%

 

2021

42.451

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

25,44%

 

Στην πρώτη θέση για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2022 βρέθηκε η SYM με 13.347 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 25,07% (21,94% πέρυσι, και πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 10.245 ταξινομήσεις και 19,58% (18,48% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 12,99% (15,64% και τρίτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 5.884 ταξινομήσεις και 11,05% (11,73% πέρυσι και τέταρτη θέση), με την Yamaha να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 4.871 ταξινομήσεις και 9,15% (10,43% και πέμπτη θέση).

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.805

21,25%

2

YAMAHA

1.657

19,50%

3

DAYTONA

761

8,96%

4

BMW

671

7,90%

5

CFMOTO

451

5,31%

6

VOGE

438

5,16%

7

SUZUKI

370

4,35%

8

BENELLI

343

4,04%

9

KTM

313

3,68%

10

TRIUMPH

287

3,38%

11

BRIXTON

170

2,00%

12

ROYAL ENFIELD

160

1,88%

13

SYM

156

1,84%

14

DUCATI

151

1,78%

15

HUSQVARNA

122

1,44%

16

APRILIA

109

1,28%

17

BETA

99

1,17%

18

BAJAJ

85

1,00%

19

MOTO GUZZI

59

0,69%

20

KAWASAKI

38

0,45%

21

KEEWAY

28

0,33%

22

MOTO MORINI

25

0,29%

23

SUPER SOCO

25

0,29%

24

GASGAS

20

0,24%

25

INDIAN MOTORCYCLE

19

0,22%

26

SKYTEAM

19

0,22%

27

ZONGSHEN

18

0,21%

28

HARLEY DAVIDSON

12

0,14%

29

ZERO MOTORCYCLES

12

0,14%

30

SHERCO

11

0,13%

31

MV AGUSTA

8

0,09%

32

FANTIC MOTOR

7

0,08%

33

MOTRON

6

0,07%

34

SWM

6

0,07%

35

TINBOT

6

0,07%

36

DAYI MOTOR

5

0,06%

37

SENKE

4

0,05%

38

WONJAN

3

0,04%

39

HORWIN

2

0,02%

40

S&T MOTORS

2

0,02%

Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών ανά εταιρεία για το 11μηνο του 2022, πρώτη εταιρεία αναδείχθηκε η Honda με 1.805 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 21,25%.

Δεύτερη ήταν η Yamaha, με 1.657 ταξινομήσεις και 19,50%, και τρίτη η Daytona με 761 ταξινομήσεις και 8,96%.

Τέταρτη βρέθηκε η BMW με 671 μοτοσυκλέτες και 7,90%, και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την CFMOTO που σημείωσε 451 ταξινομήσεις με ποσοστό αγοράς 5,31%.


ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ SCOOTER 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

10.755

30,43%

2

HONDA

8.190

23,17%

3

PIAGGIO

6.919

19,58%

4

YAMAHA

2.634

7,45%

5

KYMCO

1.924

5,44%

6

DAYTONA

1.545

4,37%

7

VESPA

1.170

3,31%

8

APRILIA

497

1,41%

9

KEEWAY

315

0,89%

10

THRUST

287

0,81%

11

BMW

174

0,49%

12

EFUN/ZAP

109

0,31%

13

NIU

94

0,27%

14

JIANGSU XINRI

93

0,26%

15

SILENCE

92

0,26%

16

ZHONGNENG

79

0,22%

17

MOTRON

76

0,22%

18

SUPER SOCO

57

0,16%

19

GOLDEN LION

47

0,13%

20

LAMBRETTA

25

0,07%

Η εταιρεία με τις περισσότερες ταξινομήσεις scooter για το 11μηνο του 2022 ήταν η SYM με 10.755 scooter και 30,43%.

Δεύτερη ήταν η Honda με 8.190 ταξινομήσεις και 23,17%, και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 19,58%.

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Yamaha με 2.634 scooter και 7,45% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την KYMCO με 1.924 ταξινομήσεις και 5,44%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΑΠΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

3.575

48,47%

2

SYM

2.436

33,03%

3

YAMAHA

580

7,86%

4

HONDA

430

5,83%

5

MALAGUTI

302

4,09%

6

GPX

36

0,49%

7

CHONGQING YINXIANG

5

0,07%

 

GEMINI

5

0,07%

8

ZONGSHEN

3

0,04%

9

KEEWAY

2

0,03%

10

LONCIN

1

0,01%

Στα παπιά, πρώτη εταιρεία για το 11μηνο του 2022 ήταν η Daytona με 3.575 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 48,47%.

Δεύτερη ήταν η SYM με 2.436 παπιά και ποσοστό 33,03% και τρίτη βρέθηκε η Yamaha με 580 ταξινομήσεις και 7,86%.

Τέταρτη "παπιό-εταιρεία" ήταν η Honda με 430 ταξινομήσεις και 5,83% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Malaguti με 302 ταξινομήσεις και 4,09%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ATV / SSV 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

1.344

65,98%

2

SEGWAY

126

6,19%

3

POLARIS

112

5,50%

4

KYMCO

59

2.90%

5

TGB

20

0,98%

Σημειώστε πως μετά τις 3 πρώτες εταιρείες ATV / SSV, στον πίνακα του ΣΕΜΕ υπάρχουν αρκετές εταιρείες με οχήματα που κατατάσσονται μεν στα “τρίκυκλα λογιζόμενα ως τετράκυκλα” αλλά με οχήματα που είναι Buggy, ηλεκτρικά μικρά αυτοκίνητα, κ.α. Έτσι εμείς τοποθετήσαμε στις θέσεις 4 και 5 των ATV / SSV τις KYMCO και TGB, που δεν έχουν άσχετα με την κατηγορία οχήματα.

Εδώ η CFMOTO με 1.344 ταξινομήσεις κατέχει το 65,98% της αγοράς, με δεύτερη τη Segway (που αντιπροσωπεύει η Σαρακάκης ΑΕΒΜΕ), με 126 ταξινομήσεις και 6,19%, ενώ τρίτη είναι η Polaris (που αντιπροσωπεύεται μαζί με τη CFMOTO από τη MUVUS) με 112 ταξινομήσεις και 5,50%.

MV Agusta: Πτώση 27,8% μετά την KTM – Σενάριο εξαγοράς γραμμένο στην Κίνα

Οι λόγοι που αυτό θα γίνει διαφορετικά από άλλες περιπτώσεις
MV Agusta: Πτώση 27,8% μετά την KTM – Σενάριο εξαγοράς γραμμένο στην Κίνα
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

12/1/2026

Κλειστή η στρόφιγγα στο εργοστάσιο στο Varese αυτή την στιγμή, μία φυσιολογική πρακτική των Ιταλών που στην πιο νεκρή περίοδο της αγοράς, δίνουν άδεια στο προσωπικό για να είναι έτοιμοι για το ξεκίνημα της σεζόν.

Σύμφωνα με τα στελέχη της MV Agusta με τα οποία συνομιλήσαμε στην EICMA, ενώ κοιτούσαμε τον νέο τους V5 κινητήρα που προκάλεσε αίσθηση και κράτησε το όνομα της MV Agusta ψηλά στην επικαιρότητα, διανύουν τώρα μία πολύ καλή φάση στην ιστορία τους.

Κι αυτό γιατί ο Timur Sardarov, στα χέρια του οποίου έχει επιστρέψει η MV Agusta μετά την αδυναμία της KTM να συνεχίσει μαζί τους, έχει πάρει πλέον την απόφαση να τους αφήσει να αναπτύξουν μόνοι τους την γκάμα, χωρίς να μπαίνει εμπόδιο. Δεν ήταν έτσι στο παρελθόν, η ενασχόληση του Sardarov ήταν απόλυτη στην εξέλιξη της γκάμας ενώ λίγο πριν την εξαγορά από την KTM είχε ήδη κάνει την κίνηση να την οδηγήσει σε μονοπάτια που δεν είχε ξανά πάει.

Με στόχο να αυξήσει την κερδοφορία μέσα από το άνοιγμα της γκάμας, ο Sardarov είχε αποφασίσει να αραιώσει την πυκνότητα της MV με μοντέλα που έχουν σχεδιάσει, αλλά δεν κατασκευάζουν. Απόδειξη ήταν το 5.5 που είδαμε από κοντά στην EICMA το 2021 σε πρωτότυπη μορφή και ευτυχώς έμεινε έτσι.

Στην ουσία ήταν ένα Benelli TRK 502 με νέα εμφάνιση, αντικειμενικά η ομορφότερη από τις QJMOTOR σε σημείο που η QJ διαπραγματευόταν να αγοράσει το ποσοστό της MV στο συγκεκριμένο σχέδιο, για να βγάλει το επόμενο TRK, όταν τελικά εξαγοράστηκε η εταιρεία από την KTM, η οποία αμέσως τερμάτισε το άνοιγμα της γκάμας με κινέζικης κατασκευής μοτοσυκλέτες. Αντιθέτως επένδυσε στην γραμμή παραγωγής στο Varese και στον Made in Italy χαρακτήρα της MV Agusta.

Ο δεσμός με την QJMOTOR δεν κόπηκε όμως σε αυτό το μεσοδιάστημα καθώς ο μεγάλος κατασκευαστής είναι ταυτόχρονα και ο διακινητής της MV Agusta στην Κίνα, την πλέον σημαντική νέα αγορά, ενώ παράλληλα ήταν και ο Ν1 πελάτης του σχεδιαστικού γραφείου της MV Agusta. Για αυτό και πολλά από τα sport μοντέλα της QJMOTOR έχουν σαφέστατη αναφορά στα μοντέλα της MV Agusta.

MV Agusta: Πτώση 27,8% μετά την KTM – Σενάριο εξαγοράς γραμμένο στην Κίνα
Από όλα τα QJMOTOR, μαζί και των Benelli, αυτό θα ήταν το ομορφότερο που θα έβγαινε σε παραγωγή! 

Η εξαγορά από την KTM αρχικά σε πλειοψηφικό ποσοστό και έπειτα σε κινήσεις ολοκληρωτικής απόκτησης που δεν πρόλαβε να στεριώσει, έφερε ριζικές αλλαγές μέσα στην MV Agusta. Αρχικά μεγάλωσε το σχεδιαστικό τμήμα εντός του Varese δημιουργώντας ένα κανονικό υποκατάστημα του KISKA.

Όπως είχε πει χαρακτηριστικά ο Pierer σε συνέντευξη που έδωσε στον μόνιμο συνεργάτη του MOTO, Alan Cathcart, ο KISKA είχε τεράστιο κόστος μισθοδοσίας γιατί κάθε νέος εργαζόμενος περνούσε από μακρά διαδικασία εκπαίδευσης μέχρι να φτάσει σε επίπεδο να σχεδιάσει μία μοτοσυκλέτα, που συχνά έφτανε σε βάθος τριετίας. Οι περισσότεροι από αυτούς ήταν Ιταλοί οι οποίοι μέσα στην πενταετία ήθελαν να επιστρέψουν στα πάτρια εδάφη, μάλιστα είχε πει χαρακτηριστικά ο Pierer πως τους έπιανε η νοσταλγία για το σπιτικό φαγητό και έφευγαν για να βρουν δουλειές αλλού, συχνά διαφορετικής δυναμικής από αυτή που είχαν στο γραφείο της Αυστρίας.

Ένα παράρτημα μέσα στο Varese έλυνε λοιπόν ένα πρόβλημα, «επαναπατρίζοντας» εργαζομένους που είχαν ήδη εκπαιδευτεί στα πρότυπα του Ομίλου. Παράλληλα η KTM επένδυσε και σε εξορθολογισμό των διαδικασιών της MV Agusta, κινήσεις βελτιστοποίησης λοιπόν που δεν πρόλαβε να αποσβέσει και τις κληρονόμησε ο Timur Sardarov.

Η πληροφορία τώρα είναι πως βρίσκεται σε συζητήσεις για εκ νέου πώληση της MV Agusta αυτή τη φορά απευθείας σε Κινέζο κατασκευαστή.

Εννοείται πως το λογικό βήμα είναι η QJMOTOR, αν και το κατώφλι στο Varese θα το περάσουν και άλλοι, όχι απαραίτητα γιατί έχουν πραγματικό ενδιαφέρον εξαγοράς, αλλά γιατί είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για να έχουν μία ματιά εκ των έσω σε όσα φτιάχνει η MV Agusta αλλά και στο τι θα αποκτήσει ο επόμενος.

Η πληροφορία για εκ νέου πώληση του Timur Sardarov δένει με το γεγονός πως δεν εμπλέκεται τους τελευταίους μήνες στον σχεδιασμό της γκάμας, ούτε ασκεί τον βαθμό ελέγχου, όπως έκανε στο παρελθόν και επιβεβαίωσε στέλεχος του εργοστασίου. Η εξαγορά της MV Agusta διαφέρει στο μεταξύ από οτιδήποτε άλλο έχουμε δει το τελευταίο διάστημα, όπου σαρώνεται κάθε παλιό και ξεχασμένο όνομα και κυριολεκτικά ξεθάβεται από την λήθη για να μπει ως ταμπέλα σε κάτι με το οποίο δεν είχε ποτέ σχέση. Η QJMOTOR έτσι μπήκε αρχικά στην Ευρώπη, ενώ τώρα θέλει να κάνει την μετάβαση κάνοντας γνωστό το δικό της όνομα.

Μία γραμμή παραγωγής στην Ευρώπη και μία τεχνογνωσία όπως αυτή της MV Agusta, θα ανακάτευε την τράπουλα ανοίγοντας μία βεντάλια νέων δυνατοτήτων. Μένει να δούμε αν ο Timur Sardarov θα κάνει την κίνηση να ολοκληρώσει την εξαγορά με τους Κινέζους, όπως επίσης και ποιο ακόμη εργοστάσιο εκτός της QJMOTOR θα περάσει και δεύτερη φορά την πύλη στο Varese, καθότι αυτό θα σήμαινε πραγματικό ενδιαφέρον και όχι απλά μία διάθεση για διερευνητική ματιά δοθείσης της ευκαιρίας που ξαφνικά υπήρξε. Η επένδυση στην MV Agusta δεν μπορεί όμως να έχει μόνο επιχειρηματικό χαρακτήρα, καθώς τα κουκιά δεν βγαίνουν. Ο Pierer την απόκτησε γιατί κάποτε -όχι πολύ καιρό πριν- δεν τον άφησαν να πάρει την Ducati ενώ έφτασε στο τελικό στάδιο των υπογραφών έχοντας συμφωνήσει και το νούμερο, αλλά και γιατί ήθελε να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο το γκρουπ Pierer Mobility. Είχε στόχο να κρατήσει το Made in Italy για αυτό και επένδυσε προς εκείνη την κατεύθυνση. Ο νέος αγοραστής θα πρέπει να μπορεί να αξιοποιήσει αυτό το σημαντικό κομμάτι της εταιρεία για να έχει νόημα μία τόσο μεγάλη κίνηση και όχι απλά γιατί θέλει ένα ευρωπαϊκό όνομα.

 

Το πρόβλημα πάντως για την MV Agusta είναι πιο άμεσο. Το 2025 ολοκληρώθηκε με πτώση πωλήσεων που έφτασε το 27,8% ενώ την επόμενη χρονιά περιμένουν πωλήσεις που δεν θα ξεπεράσουν τις 2.000 μονάδες.

Στο μεταξύ η πτώση του 2025 έρχεται μετά από ένα κύκλο διάθεσης στοκ μοτοσυκλετών της προηγούμενης χρονιάς, γεγονός που αξιώνει την εύρεση επενδυτή, μία πιο επιτακτική διαδικασία από αυτό που ήταν πριν την KTM.