Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Αυγούστου / οκταμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

6.027 ταξινομήσεις, +11,32% σε σχέση με τον 8ο μήνα του 2023
Ταξινομήσεις Αυγούστου και 8μηνου 2024 - Επιδόσεις εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/9/2024

Η άνοδος της ελληνικής αγοράς δικύκλου και 3W/4W συνεχίστηκε και τον Αύγουστο του 2024, με 6.027 ταξινομήσεις έναντι 5.414 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα του 2023, κάτι που μεταφράζεται σε άνοδο 11,32%. Αντίστοιχα στο πρώτο 8μηνο του έτους έχουμε 55.339 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 47.119 ταξινομήσεις του αντίστοιχου διαστήματος του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 17,87%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Αύγουστο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1.181 19,60%
2 HONDA 1.053 17,47%
3 PIAGGIO 673 11,17%
4 DAYTONA 653 10,83%
5 YAMAHA 602 9,99%
6 VOGE 401 6,65%
7 KYMCO 258 4,28%
8 CFMOTO 252 4,18%
9 QJMOTOR 142 2,36%
10 VESPA 97 1,61%
11 BMW 64 1,06%
12 THRUST 52 0,86%
13 BENELLI 50 0,83%
14 ASUS 45 0,75%
15 UM 36 0,60%
16 SUZUKI 35 0,58%
  MALAGUTI 35 0,58%
17 KEEWAY 29 0,48%
18 TRIUMPH 26 0,43%
19 APRILIA 23 0,38%
20 ROYAL ENFIELD 20 0,33%
21 PEUGEOT 19 0,32%
22 KTM 18 0,30%
23 DUCATI 17 0,28%
24 KAWASAKI 16 0,27%
25 RENLI 15 0,25%
26 ZHONGNENG 14 0,23%
  TIANYING 14 0,23%
27 JIAYUAN 11 0,18%
28 MOTO GUZZI 7 0,12%
  XEV 7 0,12%
  AODES 7 0,12%
29 SEGWAY 6 0,10%
30 GPX 5 0,08%
  SILENCE 5 0,08%
31 HUSQVARNA 4 0,07%
  EFUN/ZAP 4 0,07%
32 JNEN, JUNENG 3 0,05%
33 BRIXTON 2 0,03%
34 POLARIS 1 0,02%
  BETA 0 0,00%
35 OTHERS* 125 2,07%
  ΣΥΝΟΛΟ 6.027
  2023 5.414
  ΔΙΑΦΟΡΑ 11,32%

Τον Αύγουστο του 2024, πρώτη εταιρεία αναδείχθηκε η SYM με 1.181 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 19,60%, δεύτερη ήταν η Honda με 1.053 και 17,47% και τρίτη η Piaggio με 673 και 11,17%.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το πρώτο 8μηνο του 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 11.463 20,64%
2 HONDA 9.924 17,87%
3 PIAGGIO 6.373 11,47%
4 YAMAHA 5.929 10,68%
5 DAYTONA 5.181 9,33%
6 VOGE 2.581 4,65%
7 KYMCO 2.220 4,00%
8 CFMOTO 2.190 3,94%
9 VESPA 797 1,44%
10 BMW 780 1,40%
11 BENELLI 720 1,30%
12 QJMOTOR 699 1,26%
13 THRUST 576 1,04%
14 KEEWAY 469 0,84%
15 SUZUKI 461 0,83%
16 TRIUMPH 387 0,70%
17 KTM 383 0,69%
18 MALAGUTI 354 0,64%
19 APRILIA 331 0,60%
20 ROYAL ENFIELD 282 0,51%
21 UM 256 0,46%
22 PEUGEOT 248 0,45%
23 ASUS 238 0,43%
24 SEGWAY 191 0,34%
25 KAWASAKI 161 0,29%
26 DUCATI 159 0,29%
27 ZHONGNENG 111 0,20%
28 MOTO GUZZI 95 0,17%
  RENLI 95 0,17%
29 XEV 93 0,17%
30 GPX 88 0,16%
31 SILENCE 84 0,15%
32 BETA 83 0,15%
33 HUSQVARNA 81 0,15%
34 POLARIS 69 0,12%
  TIANYING 69 0,12%
35 BRIXTON 65 0,12%
36 AODES 63 0,11%
37 EFUN/ZAP 61 0,11%
  JNEN, JUNENG 61 0,11%
38 JIAYUAN 59 0,11%
  OTHERS* 1009 1,82%
  ΣΥΝΟΛΟ 55.539  
  2023 47.119  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 17,87%

Το διάστημα Ιανουάριος 2024 - Αύγουστος 2024, πρώτη εταιρεία ήταν η SYM με 11.463 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 20,64%, δεύτερη ήταν η Honda με 9.924 ταξινομήσεις και 17,87% και τρίτη η Piaggio με 6.373 και 11,47%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' 8μηνο του 2024.

KΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.978 18,39%
2 YAMAHA 1.837 17,08%
3 CFMOTO 1.027 9,55%
4 VOGE 997 9,27%
5 DAYTONA 740 6,88%
6 BMW 650 6,04%
7 BENELLI 527 4,90%
8 SUZUKI 412 3,83%
9 TRIUMPH 387 3,60%
10 KTM 383 3,56%
11 QJMOTOR 310 2,88%
12 ROYAL ENFIELD 282 2,62%
13 KAWASAKI 161 1,50%
14 DUCATI 159 1,48%
15 SYM 158 1,47%
16 MOTO GUZZI 95 0,88%
17 APRILIA 94 0,87%
18 BETA 83 0,77%
19 HUSQVARNA 81 0,75%
20 BRIXTON 65 0,60%
21 KEEWAY 56 0,52%
22 BAJAJ 37 0,34%
23 UM 31 0,29%
24 FANTIC MOTOR 23 0,21%
25 SKYTEAM 20 0,19%
26 MOTO MORINI 17 0,16%
27 GASGAS 15 0,14%
28 HARLEY DAVIDSON 14 0,13%
29 INDIAN MOTORCYCLE 12 0,11%
  SHERCO 12 0,11%
30 DONGBEN 11 0,10%
  MOTRON 11 0,10%
  SUPER SOCO 11 0,10%
  TEYIN 11 0,10%
31 RIEJU 6 0,06%
  SURRON 6 0,06%
  TINBOT 6 0,06%
  ZERO MOTORCYCLES 6 0,06%
32 SWM 5 0,05%
33 MALAGUTI 4 0,04%
  VELIMOTOR 4 0,04%
34 TM RACING 3 0,03%
35 SENKE 2 0,02%
36 AJP 1 0,01%
  HYOSUNG 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MBP 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  VELOCIFERO 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 10755 100,00%

Το πρώτο 8μηνο του 2024 στις μοτοσυκλέτες, πρώτη εταιρεία είναι η Honda με 1.978 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 18,39%, δεύτερη η Yamaha με 1.837 ταξινομήσεις και 17,08% και τρίτη η CFMOTO με 1.027 ταξινομήσεις και 9,55%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 9.856 26,86%
2 HONDA 7.219 19,67%
3 PIAGGIO 6.373 17,37%
4 YAMAHA 3.363 9,16%
5 DAYTONA 2.541 6,92%
6 KYMCO 2.117 5,77%
7 VOGE 1.584 4,32%
8 VESPA 797 2,17%
9 KEEWAY 413 1,13%
10 THRUST 397 1,08%
11 QJMOTOR 389 1,06%
12 PEUGEOT 248 0,68%
13 APRILIA 237 0,65%
14 BMW 130 0,35%
15 ZHONGNENG 111 0,30%
16 UM 106 0,29%
17 SILENCE 84 0,23%
18 MALAGUTI 71 0,19%
19 TIANYING 69 0,19%
20 EFUN/ZAP 61 0,17%
  JNEN, JUNENG 61 0,17%
21 GOLDEN LION 50 0,14%
22 SUZUKI 49 0,13%
23 MOTRON 37 0,10%
24 JINLANG 33 0,09%
25 JIANGSU XINRI 31 0,08%
26 HORWIN 27 0,07%
27 CFMOTO 25 0,07%
28 ECOOTER 24 0,07%
29 SUPER SOCO 22 0,06%
30 MBP 21 0,06%
31 ARENA, ELYX, MIFUN 15 0,04%
  NIU 15 0,04%
32 LVNENG 14 0,04%
33 ZNEN 13 0,04%
34 ASUS 11 0,03%
35 ROYAL ALLOY 9 0,02%
36 IIFSTEV 6 0,02%
  ITALJET 6 0,02%
  VOLTA 6 0,02%
  YADEA 6 0,02%
37 MILG 5 0,01%
38 E-ZI 4 0,01%
  LETBE 4 0,01%
  NERVA 4 0,01%
  RIYA 4 0,01%
39 BLUESHARK 3 0,01%
  OPAI 3 0,01%
  YOUYAKU 3 0,01%
40 DMEMOTO, ELYX, SMART 2 0,01%
  EFUN 2 0,01%
  JCADI 2 0,01%
  NEWBOT 2 0,01%
  TRIGOBIKE 2 0,01%
  VOLTA, CHAOYA, EASY-W 2 0,01%
41 DOOHAN 1 0,00%
  EASYCOOL 1 0,00%
  FENGCHENG 1 0,00%
  LAMBRETTA 1 0,00%
  RAY ELECTRIC MOTORS 1 0,00%
  ZEEHO 1 0,00%
  ZXMCO 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 36696 100,00%

Το διάστημα Ιανουάριος-Αύγουστος 2024 στα scooter, πρώτη εταιρεία ήταν η SYM με 9.856 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,86%, δεύτερη η Honda με 7.219 ταξινομήσεις και 19,67% και τρίτη η Piaggio με 6.373 ταξινομήσεις και 17,37%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8MΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1.899 31,97%
2 SYM 1.449 24,39%
3 YAMAHA 729 12,27%
4 HONDA 727 12,24%
5 MALAGUTI 279 4,70%
6 ASUS 227 3,82%
7 BENELLI 193 3,25%
8 THRUST 179 3,01%
9 UM 119 2,00%
10 GPX 88 1,48%
11 LETBE 36 0,61%
12 LIFAN INDUSTRY 13 0,22%
13 KAMAX 1 0,02%
  KYMCO 1 0,02%
  ΣΥΝΟΛΟ 5940 100,00%

Στα παπιά, για τους 8 πρώτους μήνες του έτους, πρώτη εταιρεία ήταν η Daytona με 1.899 ταξινομήσεις και 31,97%, δεύτερη η SYM με 1.449 ταξινομήσεις και 24,39% και τρίτη η Yamaha με 729 ταξινομήσεις και 12,27%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.138 52,98%
2 SEGWAY 191 8,89%
3 KYMCO 102 4,75%
4 RENLI 95 4,42%
5 XEV 93 4,33%
6 POLARIS 69 3,21%
7 AODES 63 2,93%
8 JIAYUAN 59 2,75%
9 NINGBO CENTURY 54 2,51%
10 MICRO 40 1,86%
11 KAYO 36 1,68%
12 BAW 32 1,49%
13 BASHAN 27 1,26%
14 LOJO 19 0,88%
15 LINHAI 18 0,84%
16 BUGGYCAR 14 0,65%
  FANGPOWER 14 0,65%
17 ZHIDOU 13 0,61%
18 POWERLAND 10 0,47%
19 B.R.P 8 0,37%
  LINGZHIDA 8 0,37%
  MELEX 8 0,37%
  PILOTCAR 8 0,37%
20 JIANGSU LINZHISHANYANG 7 0,33%
  TGB 7 0,33%
21 JONWAY 4 0,19%
22 E-TUK FACTORY 3 0,14%
23 WUZHENG 2 0,09%
24 AEON MOTOR 1 0,05%
  DAYTONA 1 0,05%
  GOUPIL 1 0,05%
  KAI YUN 1 0,05%
  RUNHORSE 1 0,05%
  TAZZARI 1 0,05%
  ΣΥΝΟΛΟ 2148 100,00%

Όσον αφορά στα ελαφριά τρίκυκλα και τετράκυκλα οχήματα που περιλαμβάνουν και τα SSV / ATV, το διάστημα Ιανουάριος-Αύγουστος 2024 πρώτη εταιρεία ήταν η CFMOTO με 1.138 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 52,98%, δεύτερη η SEGWAY με 191 ταξινομήσεις και 8,89% και τρίτη η KYMCO με 102 ταξινομήσεις και 4,75%.

MV Agusta: Επιβεβαιώνει τα οικονομικά προβλήματα - Καμία αναφορά στη διακοπή παραγωγής

Σε δυσκολίες μετά την απόσχιση από την ΚΤΜ - Ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγής ιδιοκτησίας - Κρατάει κλειστά χαρτιά
MV Agusta
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

14/9/2026

Η MV Agusta επιβεβαιώνει ότι αντιμετωπίζει οικονομικές και λειτουργικές δυσκολίες και βρίσκεται σε διαδικασία εξυγίανσης αφήνοντας παράλληλα ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγών στη μετοχική της σύνθεση.

Η MV Agusta απάντησε στα τελευταία δημοσιεύματα σχετικά με την οικονομική της κατάσταση και τις πληροφορίες περί διακοπής της παραγωγής στο εργοστάσιο του Varese, επιβεβαιώνοντας ότι η εταιρεία περνά μια δύσκολη οικονομική και λειτουργική περίοδο.

Art of Mobility

Η ανακοίνωση ήρθε μετά από αναφορές σύμφωνα με τις οποίες η παραγωγή είχε σταματήσει προσωρινά, έπειτα από την κατάρρευση μιας συμφωνίας με την CFMΟΤΟ. Σύμφωνα με όσα είχαν γίνει γνωστά, η κινεζική εταιρεία επρόκειτο να αποκτήσει ποσοστό 49% της MV Agusta και να επενδύσει κεφάλαια στο πλαίσιο μιας ευρύτερης αναδιάρθρωσης.

Art of Mobility

Η MV Agusta δεν επιβεβαιώνει ευθέως ούτε τη διακοπή της παραγωγής ούτε τις λεπτομέρειες της φερόμενης συμφωνίας με την CFMOTO. Επιβεβαιώνει όμως ότι εδώ και αρκετούς μήνες εργάζεται για την αποκατάσταση της οικονομικής της θέσης, μετά την αποχώρησή της από τον όμιλο Pierer (KTM), ενώ έχει ήδη ενταχθεί στο ιταλικό θεσμικό πλαίσιο για την αντιμετώπιση οικονομικών ανισορροπιών.

Η συγκεκριμένη διαδικασία επιτρέπει σε μια εταιρεία που αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες να διαπραγματευτεί οργανωμένα με πιστωτές και άλλους εμπλεκόμενους με τη συνδρομή ανεξάρτητων επαγγελματιών, ώστε να διαμορφωθεί ένα σχέδιο ανάκαμψης. Η ίδια η MV Agusta επισημαίνει ότι η υπαγωγή στο ανωτέρω πρόγραμμα προϋποθέτει την ύπαρξη συγκεκριμένων προοπτικών ανάκαμψης.

Παράλληλα η Art of Mobility, εταιρεία που ελέγχεται από την οικογένεια Sardarov και κατέχει πλέον το 100% της MV Agusta μετά την επαναγορά της από την KTM, εξετάζει πιθανές αλλαγές στη μετοχική σύνθεση της εταιρείας. Η MV Agusta αναφέρει ότι ορισμένες από τις προτάσεις που εξετάστηκαν κρίθηκαν τελικά μη βιώσιμες, ενώ άλλες δεν πληρούσαν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Άλλα ενδεχόμενα και άλλοι ενδιαφερόμενοι παραμένουν υπό αξιολόγηση.

MV AGUSTA

Η εταιρεία περιγράφει τη διαδικασία ως "σοβαρή και οργανωμένη", η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη εδώ και αρκετούς μήνες με τη συμμετοχή εξωτερικών συμβούλων και ειδικών, με στόχο τη διασφάλιση της συνέχειας της MV Agusta, των εργαζομένων, των συνεργατών, των πιστωτών και του δικτύου αντιπροσώπων της.

Οι πωλήσεις αυξήθηκαν, αλλά παραμένουν χαμηλές

Η MV Agusta επικαλείται παράλληλα τα εμπορικά της αποτελέσματα για να δείξει ότι το ενδιαφέρον για την εταιρεία και τις μοτοσυκλέτες της εξακολουθεί να υπάρχει στις βασικές αγορές της.

Κατά το πρώτο εξάμηνο του 2026 καταγράφηκαν παγκοσμίως 2.166 ταξινομήσεις μοτοσυκλετών MV Agusta, έναντι 2.094 το αντίστοιχο διάστημα του 2025, σε μια ποσοστιαία αύξηση 3,4%.

MV AGUSTA

Η μεγαλύτερη αγορά της, Ιταλία, παρουσίασε σημαντικότερη άνοδο με τις ταξινομήσεις να αυξάνονται από 500 σε 644 μοτοσυκλέτες, δηλαδή κατά 28,8%. Στη Γαλλία η αύξηση έφτασε το 42,3%, ενώ στις ΗΠΑ το 24,2%.

Παρότι τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι υπάρχει ακόμη ζήτηση για τις μοτοσυκλέτες της MV Agusta και ότι το δίκτυο αντιπροσώπων εξακολουθεί να έχει εμπορική δραστηριότητα, οι 2.166 μοτοσυκλέτες σε έξι μήνες είναι ένας ιδιαίτερα μικρός όγκος για έναν κατασκευαστή που λειτουργεί ως αυτόνομη εταιρεία και καλείται να καλύψει το κόστος μιας βιομηχανικής υποδομής, εξέλιξης προϊόντων και διεθνούς δικτύου.

MV AGUSTA

Η ίδια η MV Agusta παραδέχεται ότι η αύξηση των πωλήσεων δεν εξαλείφει τις λειτουργικές και οικονομικές δυσκολίες της τρέχουσας περιόδου. Υποστηρίζει, ωστόσο, ότι επιβεβαιώνει την ύπαρξη ζήτησης και τη διαχρονική εμπορική αξία του σήματος της.

Τι συμβαίνει με την CFMoto;

Στην ανακοίνωσή της η MV Agusta αποφεύγει να αναφερθεί ονομαστικά στη CFMOTO, παρά τη σωρεία πληροφοριών και δημοσιεύσεων που έκαναν λόγο για συμφωνία με την κινεζική εταιρεία.

Η εταιρεία χαρακτηρίζει μάλιστα μέρος των πρόσφατων δημοσιευμάτων και φημών ως πληροφορίες που δεν στηρίζονται σε αντικειμενικά στοιχεία και υποστηρίζει ότι ορισμένες από αυτές προέρχονται ή ενισχύονται από πλευρές που έχουν συμμετάσχει στις σχετικές συζητήσεις ή έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για την εταιρεία.

MV AGUSTA

Για τον λόγο αυτό δηλώνει ότι δεν πρόκειται να σχολιάσει μεμονωμένες φήμες ή σενάρια και ότι οποιαδήποτε σημαντική εξέλιξη σχετικά με την εταιρική ή μετοχική δομή της θα ανακοινωθεί από την ίδια, μέσω των επίσημων καναλιών της, όταν υπάρξουν συγκεκριμένες και οριστικές αποφάσεις.

Η σημερινή εικόνα, λοιπόν, είναι πιο ξεκάθαρη ως προς το πρόβλημα αλλά όχι ως προς τη λύση. Η MV Agusta παραδέχεται ότι βρίσκεται σε οικονομική ανισορροπία, βρίσκεται ήδη σε επίσημη διαδικασία διαχείρισης της κρίσης στην Ιταλία και εξετάζει πιθανές αλλαγές στην ιδιοκτησιακή της δομή. Παράλληλα, υποστηρίζει ότι υπάρχει συγκεκριμένη προοπτική ανάκαμψης και ότι βασικός στόχος είναι η διασφάλιση της συνέχειας της εταιρείας.

MV AGUSTA

Το τι ακριβώς σημαίνει αυτό για την παραγωγή στο Varese, για τη μελλοντική ιδιοκτησία της MV Agusta και για το εάν η CFMOTO θα έχει τελικά κάποιο ρόλο στην επόμενη ημέρα της εταιρείας, παραμένει προς το παρόν αδιευκρίνιστο.