Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Αυγούστου / οκταμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

6.027 ταξινομήσεις, +11,32% σε σχέση με τον 8ο μήνα του 2023
Ταξινομήσεις Αυγούστου και 8μηνου 2024 - Επιδόσεις εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/9/2024

Η άνοδος της ελληνικής αγοράς δικύκλου και 3W/4W συνεχίστηκε και τον Αύγουστο του 2024, με 6.027 ταξινομήσεις έναντι 5.414 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα του 2023, κάτι που μεταφράζεται σε άνοδο 11,32%. Αντίστοιχα στο πρώτο 8μηνο του έτους έχουμε 55.339 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 47.119 ταξινομήσεις του αντίστοιχου διαστήματος του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 17,87%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Αύγουστο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1.181 19,60%
2 HONDA 1.053 17,47%
3 PIAGGIO 673 11,17%
4 DAYTONA 653 10,83%
5 YAMAHA 602 9,99%
6 VOGE 401 6,65%
7 KYMCO 258 4,28%
8 CFMOTO 252 4,18%
9 QJMOTOR 142 2,36%
10 VESPA 97 1,61%
11 BMW 64 1,06%
12 THRUST 52 0,86%
13 BENELLI 50 0,83%
14 ASUS 45 0,75%
15 UM 36 0,60%
16 SUZUKI 35 0,58%
  MALAGUTI 35 0,58%
17 KEEWAY 29 0,48%
18 TRIUMPH 26 0,43%
19 APRILIA 23 0,38%
20 ROYAL ENFIELD 20 0,33%
21 PEUGEOT 19 0,32%
22 KTM 18 0,30%
23 DUCATI 17 0,28%
24 KAWASAKI 16 0,27%
25 RENLI 15 0,25%
26 ZHONGNENG 14 0,23%
  TIANYING 14 0,23%
27 JIAYUAN 11 0,18%
28 MOTO GUZZI 7 0,12%
  XEV 7 0,12%
  AODES 7 0,12%
29 SEGWAY 6 0,10%
30 GPX 5 0,08%
  SILENCE 5 0,08%
31 HUSQVARNA 4 0,07%
  EFUN/ZAP 4 0,07%
32 JNEN, JUNENG 3 0,05%
33 BRIXTON 2 0,03%
34 POLARIS 1 0,02%
  BETA 0 0,00%
35 OTHERS* 125 2,07%
  ΣΥΝΟΛΟ 6.027
  2023 5.414
  ΔΙΑΦΟΡΑ 11,32%

Τον Αύγουστο του 2024, πρώτη εταιρεία αναδείχθηκε η SYM με 1.181 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 19,60%, δεύτερη ήταν η Honda με 1.053 και 17,47% και τρίτη η Piaggio με 673 και 11,17%.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το πρώτο 8μηνο του 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 11.463 20,64%
2 HONDA 9.924 17,87%
3 PIAGGIO 6.373 11,47%
4 YAMAHA 5.929 10,68%
5 DAYTONA 5.181 9,33%
6 VOGE 2.581 4,65%
7 KYMCO 2.220 4,00%
8 CFMOTO 2.190 3,94%
9 VESPA 797 1,44%
10 BMW 780 1,40%
11 BENELLI 720 1,30%
12 QJMOTOR 699 1,26%
13 THRUST 576 1,04%
14 KEEWAY 469 0,84%
15 SUZUKI 461 0,83%
16 TRIUMPH 387 0,70%
17 KTM 383 0,69%
18 MALAGUTI 354 0,64%
19 APRILIA 331 0,60%
20 ROYAL ENFIELD 282 0,51%
21 UM 256 0,46%
22 PEUGEOT 248 0,45%
23 ASUS 238 0,43%
24 SEGWAY 191 0,34%
25 KAWASAKI 161 0,29%
26 DUCATI 159 0,29%
27 ZHONGNENG 111 0,20%
28 MOTO GUZZI 95 0,17%
  RENLI 95 0,17%
29 XEV 93 0,17%
30 GPX 88 0,16%
31 SILENCE 84 0,15%
32 BETA 83 0,15%
33 HUSQVARNA 81 0,15%
34 POLARIS 69 0,12%
  TIANYING 69 0,12%
35 BRIXTON 65 0,12%
36 AODES 63 0,11%
37 EFUN/ZAP 61 0,11%
  JNEN, JUNENG 61 0,11%
38 JIAYUAN 59 0,11%
  OTHERS* 1009 1,82%
  ΣΥΝΟΛΟ 55.539  
  2023 47.119  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 17,87%

Το διάστημα Ιανουάριος 2024 - Αύγουστος 2024, πρώτη εταιρεία ήταν η SYM με 11.463 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 20,64%, δεύτερη ήταν η Honda με 9.924 ταξινομήσεις και 17,87% και τρίτη η Piaggio με 6.373 και 11,47%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' 8μηνο του 2024.

KΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.978 18,39%
2 YAMAHA 1.837 17,08%
3 CFMOTO 1.027 9,55%
4 VOGE 997 9,27%
5 DAYTONA 740 6,88%
6 BMW 650 6,04%
7 BENELLI 527 4,90%
8 SUZUKI 412 3,83%
9 TRIUMPH 387 3,60%
10 KTM 383 3,56%
11 QJMOTOR 310 2,88%
12 ROYAL ENFIELD 282 2,62%
13 KAWASAKI 161 1,50%
14 DUCATI 159 1,48%
15 SYM 158 1,47%
16 MOTO GUZZI 95 0,88%
17 APRILIA 94 0,87%
18 BETA 83 0,77%
19 HUSQVARNA 81 0,75%
20 BRIXTON 65 0,60%
21 KEEWAY 56 0,52%
22 BAJAJ 37 0,34%
23 UM 31 0,29%
24 FANTIC MOTOR 23 0,21%
25 SKYTEAM 20 0,19%
26 MOTO MORINI 17 0,16%
27 GASGAS 15 0,14%
28 HARLEY DAVIDSON 14 0,13%
29 INDIAN MOTORCYCLE 12 0,11%
  SHERCO 12 0,11%
30 DONGBEN 11 0,10%
  MOTRON 11 0,10%
  SUPER SOCO 11 0,10%
  TEYIN 11 0,10%
31 RIEJU 6 0,06%
  SURRON 6 0,06%
  TINBOT 6 0,06%
  ZERO MOTORCYCLES 6 0,06%
32 SWM 5 0,05%
33 MALAGUTI 4 0,04%
  VELIMOTOR 4 0,04%
34 TM RACING 3 0,03%
35 SENKE 2 0,02%
36 AJP 1 0,01%
  HYOSUNG 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MBP 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  VELOCIFERO 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 10755 100,00%

Το πρώτο 8μηνο του 2024 στις μοτοσυκλέτες, πρώτη εταιρεία είναι η Honda με 1.978 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 18,39%, δεύτερη η Yamaha με 1.837 ταξινομήσεις και 17,08% και τρίτη η CFMOTO με 1.027 ταξινομήσεις και 9,55%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 9.856 26,86%
2 HONDA 7.219 19,67%
3 PIAGGIO 6.373 17,37%
4 YAMAHA 3.363 9,16%
5 DAYTONA 2.541 6,92%
6 KYMCO 2.117 5,77%
7 VOGE 1.584 4,32%
8 VESPA 797 2,17%
9 KEEWAY 413 1,13%
10 THRUST 397 1,08%
11 QJMOTOR 389 1,06%
12 PEUGEOT 248 0,68%
13 APRILIA 237 0,65%
14 BMW 130 0,35%
15 ZHONGNENG 111 0,30%
16 UM 106 0,29%
17 SILENCE 84 0,23%
18 MALAGUTI 71 0,19%
19 TIANYING 69 0,19%
20 EFUN/ZAP 61 0,17%
  JNEN, JUNENG 61 0,17%
21 GOLDEN LION 50 0,14%
22 SUZUKI 49 0,13%
23 MOTRON 37 0,10%
24 JINLANG 33 0,09%
25 JIANGSU XINRI 31 0,08%
26 HORWIN 27 0,07%
27 CFMOTO 25 0,07%
28 ECOOTER 24 0,07%
29 SUPER SOCO 22 0,06%
30 MBP 21 0,06%
31 ARENA, ELYX, MIFUN 15 0,04%
  NIU 15 0,04%
32 LVNENG 14 0,04%
33 ZNEN 13 0,04%
34 ASUS 11 0,03%
35 ROYAL ALLOY 9 0,02%
36 IIFSTEV 6 0,02%
  ITALJET 6 0,02%
  VOLTA 6 0,02%
  YADEA 6 0,02%
37 MILG 5 0,01%
38 E-ZI 4 0,01%
  LETBE 4 0,01%
  NERVA 4 0,01%
  RIYA 4 0,01%
39 BLUESHARK 3 0,01%
  OPAI 3 0,01%
  YOUYAKU 3 0,01%
40 DMEMOTO, ELYX, SMART 2 0,01%
  EFUN 2 0,01%
  JCADI 2 0,01%
  NEWBOT 2 0,01%
  TRIGOBIKE 2 0,01%
  VOLTA, CHAOYA, EASY-W 2 0,01%
41 DOOHAN 1 0,00%
  EASYCOOL 1 0,00%
  FENGCHENG 1 0,00%
  LAMBRETTA 1 0,00%
  RAY ELECTRIC MOTORS 1 0,00%
  ZEEHO 1 0,00%
  ZXMCO 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 36696 100,00%

Το διάστημα Ιανουάριος-Αύγουστος 2024 στα scooter, πρώτη εταιρεία ήταν η SYM με 9.856 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,86%, δεύτερη η Honda με 7.219 ταξινομήσεις και 19,67% και τρίτη η Piaggio με 6.373 ταξινομήσεις και 17,37%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8MΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1.899 31,97%
2 SYM 1.449 24,39%
3 YAMAHA 729 12,27%
4 HONDA 727 12,24%
5 MALAGUTI 279 4,70%
6 ASUS 227 3,82%
7 BENELLI 193 3,25%
8 THRUST 179 3,01%
9 UM 119 2,00%
10 GPX 88 1,48%
11 LETBE 36 0,61%
12 LIFAN INDUSTRY 13 0,22%
13 KAMAX 1 0,02%
  KYMCO 1 0,02%
  ΣΥΝΟΛΟ 5940 100,00%

Στα παπιά, για τους 8 πρώτους μήνες του έτους, πρώτη εταιρεία ήταν η Daytona με 1.899 ταξινομήσεις και 31,97%, δεύτερη η SYM με 1.449 ταξινομήσεις και 24,39% και τρίτη η Yamaha με 729 ταξινομήσεις και 12,27%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.138 52,98%
2 SEGWAY 191 8,89%
3 KYMCO 102 4,75%
4 RENLI 95 4,42%
5 XEV 93 4,33%
6 POLARIS 69 3,21%
7 AODES 63 2,93%
8 JIAYUAN 59 2,75%
9 NINGBO CENTURY 54 2,51%
10 MICRO 40 1,86%
11 KAYO 36 1,68%
12 BAW 32 1,49%
13 BASHAN 27 1,26%
14 LOJO 19 0,88%
15 LINHAI 18 0,84%
16 BUGGYCAR 14 0,65%
  FANGPOWER 14 0,65%
17 ZHIDOU 13 0,61%
18 POWERLAND 10 0,47%
19 B.R.P 8 0,37%
  LINGZHIDA 8 0,37%
  MELEX 8 0,37%
  PILOTCAR 8 0,37%
20 JIANGSU LINZHISHANYANG 7 0,33%
  TGB 7 0,33%
21 JONWAY 4 0,19%
22 E-TUK FACTORY 3 0,14%
23 WUZHENG 2 0,09%
24 AEON MOTOR 1 0,05%
  DAYTONA 1 0,05%
  GOUPIL 1 0,05%
  KAI YUN 1 0,05%
  RUNHORSE 1 0,05%
  TAZZARI 1 0,05%
  ΣΥΝΟΛΟ 2148 100,00%

Όσον αφορά στα ελαφριά τρίκυκλα και τετράκυκλα οχήματα που περιλαμβάνουν και τα SSV / ATV, το διάστημα Ιανουάριος-Αύγουστος 2024 πρώτη εταιρεία ήταν η CFMOTO με 1.138 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 52,98%, δεύτερη η SEGWAY με 191 ταξινομήσεις και 8,89% και τρίτη η KYMCO με 102 ταξινομήσεις και 4,75%.

Maverick Vinales: "Δεν έχω τελειώσει ακόμη με τo MotoGP"

Επιστρέφει στο Motegi μετά τον τραυματισμό, χωρίς θέση για το 2027
Maverick Vinales
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

1/10/2026

Ο Maverick Vinales εκτιμά ότι ο ώμος του έχει βελτιωθεί κατά 10-15%, ενώ δηλώνει έτοιμος να εκμεταλλευτεί οποιαδήποτε ευκαιρία επιστροφής στο MotoGP.

Ο Maverick Vinales επιστρέφει στο paddock του MotoGP στο Motegi, έχοντας μείνει εκτός δράσης από τον Ιούλιο και πλέον χωρίς θέση στο grid του 2027. Παρ' όλα αυτά, ο αναβάτης της Tech3 ξεκαθαρίζει ότι δεν θεωρεί πως η καριέρα του στην κορυφαία κατηγορία έχει τελειώσει.

Ο τραυματισμός στον αριστερό ώμο, που τον έχει αναγκάσει να χάσει συνολικά 15 Grand Prix από πέρυσι, δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως. Ωστόσο, ο Vinales εκτιμά ότι η δύναμή του έχει βελτιωθεί κατά 10-15% σε σχέση με το Sachsenring.

"Δεν έχει λυθεί ακόμη. Κάθε μήνα υπάρχει μια μικρή βελτίωση", δήλωσε.

Στο πρόσφατο τεστ της Red Bull Ring με τα ελαστικά της Pirelli, ο Vinales δοκίμασε τόσο μια τροποποιημένη μοτοσυκλέτα 1.000cc όσο και το πρωτότυπο της KTM για το 2027, με τον νέο κινητήρα 850cc.

Η πρώτη του εντύπωση από τη νέα μοτοσυκλέτα ήταν ιδιαίτερα θετική.

"Υπάρχει ακόμη δρόμος με τον ώμο, αλλά ίσως είναι αρκετό για να οδηγήσω τη μοτοσυκλέτα. Για την επόμενη χρονιά είναι αρκετό. Την δοκίμασα και είναι τόσο εύκολη στην οδήγηση! Η σημερινή MotoGP, όμως, είναι ένα θηρίο."

Viniales

Ο Vinales εξήγησε ότι οι συνθήκες του τεστ δεν επέτρεψαν άμεση σύγκριση, καθώς χρησιμοποίησε διαφορετικά ελαστικά και χωρίς το πίσω ride-height device.

Για το 2027, οι θέσεις της Tech3 έχουν ήδη καταλήξει στους Luca Marini και Senna Agius, αφήνοντας τον Vinales χωρίς θέση, όπως και άλλους νικητές αγώνων που βρίσκονται εκτός πλάνων για την επόμενη σεζόν. Ο ίδιος, πάντως, δεν σκοπεύει να εγκαταλείψει την προσπάθεια.

"Είναι καλή ερώτηση, γιατί προφανώς δεν έχω τελειώσει ακόμη εδώ. Έχω πολλούς στόχους που θέλω να πετύχω.

"Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει χώρος. Δυστυχώς, με την αλλαγή της KTM με άφησαν εκτός και ήταν πλέον πολύ αργά. Δεν είχα κάποια ευκαιρία. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Εδώ συμβαίνουν πολλά πράγματα, ίσως ανοίξει μια πόρτα.

"Πρώτος μου στόχος είναι να αναρρώσω, να είμαι σε πλήρη κατάσταση ώστε να μπορώ να πιέζω στο μέγιστο, και μετά θα δούμε. Σίγουρα δεν είμαι έτοιμος να τα παρατήσω."

Σε περίπτωση που προκύψει ευκαιρία για ρόλο δοκιμαστή ή αναβάτη εξέλιξης, ο Vinales δεν την αποκλείει: "Πρέπει να βρω έναν τρόπο και όταν παρουσιαστεί η ευκαιρία, θα την αρπάξω."

Ο 10 φορές νικητής MotoGP παραδέχτηκε, πάντως, ότι πριν από λίγο καιρό δεν ήταν καν βέβαιος πως θα επέστρεφε στη δράση μέσα στη φετινή σεζόν.

Vinales

"Έμεινα εκτός για δύο μήνες. Στο μυαλό μου υπήρχε πραγματικά η σκέψη ότι δεν θα επιστρέψω. Είχα αυτή την αίσθηση."

Ο ίδιος εξήγησε ότι μετά το Sachsenring, όπου η πίστα έχει πολλές αριστερές στροφές, ο ώμος του είχε φτάσει σε δύσκολο σημείο λόγω κόπωσης.

"Στο Sachsenring το πρόβλημα ήταν ότι είχε μόνο αριστερές στροφές, οπότε ο ώμος μου κουράστηκε εντελώς και δεν είχα πλέον δύναμη."

Μια διαφορετική θεραπευτική προσέγγιση φαίνεται να τον έχει βοηθήσει. "Σε σχέση με το Sachsenring, έκανα κάποιες δοκιμές με ένα μηχάνημα που μετρά Newton και είχα βελτίωση περίπου 10-15%, που είναι πολύ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα."

Ο Vinales αναφέρθηκε και στη θεραπεία PRP, δηλαδή με πλάσμα αίματος πλούσιο σε αιμοπετάλια, την οποία ακολουθεί σε κύκλους.

"Έκανα μια διαφορετική θεραπεία, PRP λέγεται, και λειτουργεί αρκετά καλά. Κάνεις τρεις φορές, περιμένεις και μετά άλλες τρεις. Θα κάνω τον επόμενο κύκλο ενδιάμεσα ή όταν τελειώσει η σεζόν. Λειτούργησε, οπότε είμαι αρκετά χαρούμενος."

Ο ώμος του πιθανότατα δεν θα επιστρέψει στο επίπεδο ενός απολύτως υγιούς ώμου, όμως ο Vinales θεωρεί ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα εμπόδιο για την οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας.

"Προφανώς δεν νομίζω ότι θα είναι ίδιος με τον υγιή ώμο. Αλλά για να οδηγώ μοτοσυκλέτα πιστεύω ότι θα είναι εντάξει. Και ακόμη περισσότερο με τις μοτοσυκλέτες νέας γενιάς των 850cc, που είναι πολύ πιο εύκολες σωματικά."

Η δοκιμή της KTM του 2027 φαίνεται να επιβεβαίωσε αυτή την άποψη. Ο Vinales έκανε 11 συνεχόμενους γύρους χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και εντυπωσιάστηκε από την αίσθηση.

"Έκανα μερικούς γύρους... Έκανα 11 συνεχόμενους χωρίς κανένα πρόβλημα! Τόσο ωραία ήταν η αίσθηση στη μοτοσυκλέτα. Είναι σαν Moto2 με καλό κινητήρα, με αυτό το 'μπαμ, μπαμ'. Ήταν υπέροχη."

Για τον Vinales, λοιπόν, το Motegi δεν είναι απλώς η επιστροφή του μετά από δύο μήνες εκτός. Είναι και μια δοκιμή για το αν ο ώμος του μπορεί να αντέξει ξανά τους αγώνες, την ώρα που η θέση του στο grid του 2027 έχει ήδη χαθεί. Και ο ίδιος αφήνει ξεκάθαρα ανοιχτό το ενδεχόμενο να ξαναβρεί έναν τρόπο να παραμείνει στα MotoGP.