Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Φεβρουαρίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/3/2023

Τον Φεβρουάριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 2.866 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 3.185 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε πτώση 10,02%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Φεβρουάριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 699 24,39%
2 HONDA 686 23,94%
3 YAMAHA 349 12,18%
4 PIAGGIO 268 9,35%
5 DAYTONA 267 9,32%
6 CFMOTO 86 3,00%
7 KYMCO 83 2,90%
8 BMW 58 2,02%
9 VESPA 45 1,57%
10 VOGE 27 0,94%
11 APRILIA 25 0,87%
12 KTM 20 0,70%
13 MALAGUTI 17 0,59%
14 THRUST MOTOR 16 0,57%
15 BENELLI 15 0,52%
  KEEWAY 15 0,52%
16 SUZUKI 14 0,49%
17 ROYAL ENFIELD 13 0,45%
  BETA 13 0,45%
18 EFUN/ZAP 12 0,42%
  GPX 12 0,42%
19 DUCATI 10 0,35%
  HUSQVARNA 10 0,35%
20 TRIUMPH 9 0,31%
21 SUPER SOCO 8 0,28%
22 JIAYUAN 6 0,21%
  BRIXTON 6 0,21%
  POLARIS 6 0,21%
23 MOTO GUZZI 5 0,17%
  KAWASAKI 5 0,17%
24 SILENCE 2 0,07%
  OTHERS* 59 2,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 2.866  
  2022 3.185  
  ΔΙΑΦΟΡΑ -10,02%  

Μπορεί τον Ιανουάριο να είχαμε θρίαμβο της Honda με μεγάλη διαφορά από τη SYM, τον συνήθη αντίπαλο της ιαπωνικής εταιρείας για την πρώτη θέση, όμως τον Φεβρουάριο η SYM πέρασε μπροστά, αν και με μικρή διαφορά που δεν της επέτρεψε να ανατρέψει -ακόμα τουλάχιστον- το αποτέλεσμα στο Α΄δίμηνο, όπως θα δούμε παρακάτω. Πρώτη λοιπόν τον Φεβρουάριο η SYM με 699 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,39%, και ελάχιστα πίσω της η Honda με 686 ταξινομήσεις και 23,94%. Με μεγάλη διαφορά πίσω από τους δυο πρώτους έρχεται η Yamaha, σημειώνοντας 349 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 12,18%. Τέταρτη ήταν η Piaggio με 268 ταξινομήσεις και 9,35%, και με μια ταξινόμηση πιο πίσω η Daytona κλείνει την πρώτη πεντάδα με 9,32%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Φεβρουάριος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1845 27,41%
2 SYM 1576 23,42%
3 PIAGGIO 716 10,64%
4 YAMAHA 681 10,12%
5 DAYTONA 636 9,45%
6 KYMCO 170 2,53%
7 BMW 148 2,20%
  CFMOTO 148 2,20%
8 VESPA 95 1,41%
9 VOGE 73 1,08%
10 APRILIA 72 1,07%
11 KTM 51 0,76%
12 BENELLI 38 0,56%
13 THRUST MOTOR 37 0,54%
14 ROYAL ENFIELD 33 0,49%
15 MALAGUTI 31 0,46%
16 SUZUKI 30 0,45%
17 KEEWAY 29 0,43%
18 BETA 27 0,40%
19 DUCATI 24 0,36%
20 TRIUMPH 19 0,28%
21 EFUN/ZAP 18 0,27%
  GPX 18 0,27%
22 HUSQVARNA 17 0,25%
23 JIAYUAN 16 0,24%
24 BRIXTON 15 0,22%
25 POLARIS 13 0,19%
26 MOTO GUZZI 12 0,18%
  SUPER SOCO 12 0,18%
27 SILENCE 10 0,15%
28 KAWASAKI 8 0,12%
  OTHERS* 112 1,66%
  ΣΥΝΟΛΟ 6.730 100%
  2022 5.277  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 27,53  

Η μεγάλη διαφορά που δημιούργησε η Honda τον Ιανουάριο της δίνει το προβάδισμα και στο πρώτο δίμηνο, με συνολικές 1.845 ταξινομήσεις και 27,41%. Δεύτερη έρχεται η SYM με 1.576 ταξινομήσεις και 23,42%, και τρίτη η Piaggio με 716 και 10,64%. Στην τέταρτη θέση έχουμε την Yamaha με 681 ταξινομήσεις και 10,12% και πέμπτη έρχεται η Daytona με 636 ταξινομήσεις και 9,45%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 424 31,09%
2 YAMAHA 229 16,79%
3 BMW 133 9,75%
4 DAYTONA 70 5,13%
5 CFMOTO 67 4,91%
6 VOGE 66 4,84%
7 KTM 51 3,74%
8 BENELLI 38 2,79%
9 ROYAL ENFIELD 33 2,42%
10 SUZUKI 30 2,20%
11 BETA 27 1,98%
12 SYM 27 1,98%
13 DUCATI 24 1,76%
14 TRIUMPH 19 1,39%
15 HUSQVARNA 17 1,25%
16 APRILIA 16 1,17%
17 BRIXTON 15 1,10%
18 MOTO GUZZI 12 0,88%
19 KEEWAY 9 0,66%
20 KAWASAKI 8 0,59%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda είναι πρώτη στο Α' δίμηνο του 2023 με 424 ταξινομήσεις και ποσοστό 31,09%, δεύτερη είναι η Yamaha με 229 ταξινομήσεις και 16,79%. Στην τέταρτη θέση βρίσκουμε τη Daytona με 79 ταξινομήσεις και 5,13% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την CFMOTO με 67 ταξινομήσεις και 4,91%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1313 30,61%
2 SYM 1309 30,51%
3 PIAGGIO 716 16,69%
4 YAMAHA 320 7,46%
5 DAYTONA 168 3,92%
6 KYMCO 162 3,78%
7 VESPA 95 2,21%
8 APRILIA 56 1,31%
9 THRUST 30 0,70%
10 KEEWAY 20 0,47%

Στα scooter η μάχη για την κορυφή δίνεται και πάλι μεταξύ Honda & SYM, με τη Honda να παίρνει την πρωτιά με 1.313 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 30,61%. Δεύτερη η SYM με 1.309 ταξινομήσεις και 30,51% και τρίτη η Piaggio με 716 ταξινομήσεις και 16,69%. Στην τέταρτη θέση έχουμε τη Yamaha με 320 ταξινομήσεις και 7,46% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με τη Daytona με 168 ταξινομήσεις και 3,92%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 398 42,66%
2 SYM 240 25,72%
3 YAMAHA 132 14,15%
4 HONDA 108 11,58%
5 MALAGUTI 29 3,11%
6 GPX 18 1,93%
7 THRUST MOTOR 7 0,75%
8 CHONGQING YINXIANG 1 0,11%

Μόλις 8 εταιρείες σημείωσαν ταξινομήσεις παπιών στην ελληνική αγορά το 1ο δίμηνο του 23, με την Daytona να παίρνει την πρώτη θέση στο Α' δίμηνο του 23 με 398 ταξινομήσεις και 42,66%. Δεύτερη είναι η SYM με 240 ταξινομήσεις και 25,72%, ενώ συνολικά το γκρουπ της ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. καταλαμβάνει το 68% της αγοράς! Τρίτη εταιρεία στο διάστημα Ιανουάριος-Φεβρουάριος 2023 ήταν η Yamaha με 132 ταξινομήσεις και 14,15%. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Honda με 108 ταξινομήσεις και 11,58%, ενώ η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Malaguti με 29 ταξινομήσεις και 3,11%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 81 56,64%
2 JIAYUAN 16 11,19%
3 POLARIS 13 9,09%
4 KYMCO 8 5,59%
5 SEGWAY 5 3,50%
6 LOJO 4 2,80%
  NINGBO CENTURY 4 2,80%
  ZHIDOU 4 2,80%
7 JIANGSU LINZHISHANYANG 3 2,10%
8 BASHAN,AMGROUP 1 0,70%
  E TUK FACTORY 1 0,70%
  LINGZHIDA 1 0,70%
  SILENCE 1 0,70%
  TODAY SUNSHINE 1 0,70%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' δίμηνο 2023 ήταν η CFMOTO με 81 ταξινομήσεις και 56,64%, και δεύτερη η Polaris με 13%, με την MUVUS να κατέχει σχεδόν το 70% της αγοράς. Τρίτη έρχεται η KYMCO με 8 ταξινομήσεις και 5,59% και τέταρτη η Segway με 5 ταξινομήσεις και 3,50%.

 

ZXMOTO: Ανακοίνωσε V5 - Drone που ακολουθεί την μοτοσυκλέτα, 4κ-500άρι και 820 ADV! [Βίντεο]

Ο Zhang Xue παρουσιάζει τη γκάμα 2027 στην CIMA Motor!
zxmoto
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

21/9/2026

Ο ιδρυτής της ZXMOTO, Zhang Xue παρουσίασε την Κυριακή 20/9 στην κινέζικη έκθεση CIMA Motor τη γκάμα της εταιρείας του.

Η παρουσίαση ανοίγει με μια θετικότατη είδηση για την εταιρεία του, καθώς ο στόχος των 50.000 πωλήσεων που είχε τεθεί για το 2026 επιτεύχθηκε ήδη από τον Αύγουστο και πλέον έχει αναθεωρηθεί στις 100.000. Να σημειώσουμε εδώ πως μιλάμε για πωλήσεις στην Κίνα και μόνο, καθώς το διεθνές του δίκτυο ακόμη στήνεται, και δη με μοντέλα που δεν ήταν όλα διαθέσιμα από την αρχή της χρονιάς.

zxmoto

Στη συνέχεια ο Zhang Xue έπιασε τον περίφημο V5 1100 κυβικών που σχεδιάζει και το έκανε επ’ ευκαιρία της κουβέντας για την απίθανη παρουσία της ΖΧΜΟΤΟ στο παγκόσμιο Supersport. Εκεί λοιπόν ο Zhang αποκάλυψε πως σχεδίαζαν έναν τετρακύλινδρο σε σειρά 1000 cc, αλλά οι νίκες του 820RR στο WSSP τον έκαναν να αναθεωρήσει και να πειστεί πως πρέπει να φτιάξει κάτι που δεν έχει κανένας!

Αυτό κουμπώνει με όσα έχουμε ακούσει στα ταξίδια μας στην Κίνα να συζητιούνται για τον Zhang Xue, πως είναι δηλαδή απρόβλεπτος και ανατρεπτικός χαρακτήρας και αυτό για κάποιους είναι αιτία ανησυχίας, αν και ως τώρα δείχνει να έχει το χάρισμα του Μίδα σε ό,τι ασχολείται. Μακάρι να του βγουν όλα τα μεγαλεπίβολα σχέδια που εξαγγέλλει και τα οποία ακούγονται πολύ απαιτητικά και βιαστικά για μια τόσο νέα εταιρεία.

zxmoto

Ο νέος V5 πάντως προορίζεται για το 2028 και ο ίδιος ο ισχυρός άνδρας της εταιρείας ξεκαθάρισε πως κύριος στόχος του είναι το WSBK, στο οποίο θέλει να πάει και να κερδίσει!

Εξήγησε επί τη ευκαιρία πως, όσο κι αν ακούγεται τρελό για μια εταιρεία μόλις δύο ετών να έχει ήδη ανακοινώσει συμμετοχή σε τρία παγκόσμια (WSSP, Rally-Raid και MXGP), για τον ίδιο είναι ο μόνος δρόμος. Όπως είπε, πρέπει να τα βάλεις με τους καλύτερους για να τους φτάσεις, έχοντας αντιμετωπίσει και λύσει προβλήματα που αλλιώς δεν θα έβρισκες μπροστά σου.

Παράλληλα αποκάλυψε πως έχει εξασφαλίσει συνεργασία με τη DJI για ανάπτυξη καμερών και drones που θα δουλεύουν σε αγαστή συνεργασία με τις μοτοσυκλέτες της ΖΧΜΟΤΟ με το πάτημα ενός κουμπιού!

Εκτός αυτών, ο Zhang Xue παρουσίασε στο κοινό τα νέα μοντέλα που έφερε στη μεγαλύτερη έκθεση της Κίνας.

zxmoto

Αυτό που ίσως περιμένουμε με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην Ελλάδα, τώρα που εξασφαλίστηκε η συνεργασία με τον Όμιλο Σφακιανάκη, είναι η adventure 820X, η οποία έρχεται με ένα άκρως εντυπωσιακό πακέτο εξοπλισμού.

Ο τρικύλιδρος κινητήρας της supersport 820RR εδώ αποδίδει 114 ίππους και 8,2 χιλιογραμμόμετρα, με το 90% της ροπής να είναι διαθέσιμο από τις 3.000 σ.α.λ. Η μοτοσυκλέτα κινείται σε τροχούς 19 και 17 ίντσες, ζυγίζει 235 κιλά υγρή με 27λιτρο ρεζερβουάρ που φέρνει το καύσιμο κάτω από τη σέλα για καλύτερη συγκέντρωση μαζών, ενώ διαθέτει ημιενεργές ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις που συμπεριλαμβάνουν και σύστημα αυτόματου χαμηλώματος της σέλας.

Όπως εξήγησε ο Zhang, όταν η μοτοσυκλέτα σταματά στο ρελαντί η σέλα έχει ήδη χαμηλώσει κατά 20 mm, από τα αρχικά 835 στα 815, για να προσφέρει ευκολότερο πάτημα σε όσους προβληματίζονται από το στάνταρ ύψος της σέλας, ενώ με την εκκίνηση επανέρχεται σε 3 δευτερόλεπτα στο αρχικό της ύψος. Γιατί 3; Επειδή τόσο χρόνο χρειάζεται, λέει, για τα 0-100 km/h η μοτοσυκλέτα!

Το πακέτο εξοπλισμού έχει τα πάντα και αναλογεί σε μοτοσυκλέτες μεγαλύτερης κατηγορίας. Διαθέτει αδρανειακά ηλεκτρονικά με cornering ABS και συνδυασμένη πέδηση, ενώ εξοπλίζεται με σύστημα ραντάρ μπροστά και πίσω, υπηρετώντας Ανίχνευση Τυφλών Σημείων (Blind Spot Detection) και προσαρμοζόμενο (Adaptive) Cruise Control, το οποίο δουλεύει από τα 60 ως τα 130 km/h.

zxmoto

Η μεγάλη είδηση είναι πως η 820Χ εξοπλίζεται με έναν συμπλέκτη που περιγράφεται ακριβώς σαν το e-clutch. Γνωρίζουμε πως υπάρχει κινέζικη εταιρεία που φτιάχνει ένα τέτοιο σύστημα e-clutch, τόσο καλό που την προσέγγισε η Yamaha για να το αποκτήσει, αλλά δεν τα βρήκαν στα λεφτά. Εν τέλει μάθαμε πως θα το φορέσει η CFMOTO σε δικά της μοντέλα, ωστόσο δεν είναι σαφές αν πρόκειται για τον ίδιο κατασκευαστή με της ΖΧΜΟΤΟ ή όχι.

Ο εξοπλισμός της περιλαμβάνει ακόμη θερμαινόμενα γκριπ και σέλα, ρυθμιζόμενο ανεμοθώρακα και μια έγχρωμη TFT οθόνη που μιμείται αυτήν που φόρεσε η ΚΤΜ στο 1390 Super Adventrure. Πρόκειται για μια κάθετα τοποθετημένη οθόνη 6,2 ιντσών με λειτουργικό Android, στην οποία ο ιδιοκτήτης μπορεί να εγκαταστήσει όποια εφαρμογή θέλει. Ο στόχος της είναι να καταργήσει τη χρήση κινητού τηλεφώνου στο τιμόνι, υποκαθιστώντας το πλήρως με την οθόνη!

Επιπλέον, η 820Χ θα έρθει σε έκδοση Raid, παραδόξως με τροχούς 19-17 ιντσών όπως και η βασική, χωρίς ηλεκτρικές αναρτήσεις και με λιγότερο εξοπλισμό.

Στην Κίνα οι τιμές των δύο εκδόσεων είναι 57.800 γιουάν (περίπου 7.500 ευρώ) για το βασικό 820Χ και 46.800 (6.100) για το πιο λιτό 820X Raid.

ΖΧΜΟΤΟ

Το τετρακύλινδρο γυμνό 500F είναι ένα ακόμη μοντέλο ενδιαφέροντος για το 2026 που ελπίζουμε να δούμε στην Ελλάδα. Μαζί με το 500RR είναι τα πρώτα μοντέλα της ΖΧΜΟΤΟ που κυκλοφόρησαν στην Κίνα πέρυσι.

Φέτος το γυμνό έχει αναβαθμιστεί με ride-by-wire γκάζι, cruise control, quickshifter για ανέβασμα και κατέβασμα, καθώς και βελτιωμένο traction control (χάρη στο ηλεκτρόγκαζο).

zxmoto

Η άλλη έκπληξη αφορά στο cruiser 600V με V2 κινητήρα, το οποίο διαθέτει σύστημα απενεργοποίησης του πίσω κυλίνδρου, όπως τα μεγάλα Ducati Multistrada V4. Πρόκειται για μια έξυπνη διάταξη που σβήνει τον πίσω κύλινδρο όταν η μοτοσυκλέτα κινείται πολύ αργά ή είναι σε στάση στο ρελαντί, μειώνοντας τη θερμότητα που φτάνει στο αναβάτη και ελαφρώς την κατανάλωση καυσίμου.

Στο σπορ μέτωπο η ΖΧΜΟΤΟ βγάζει φέτος στις αγορές τις δύο κορυφαίες εκδόσεις της supersport 820RR.

Η 820RR-RS είναι πρακτικά η μοτοσυκλέτα που τρέχουν οι Valentin Debise και Federico Caricasulo φέτος στο WSSP, με Brembo φρένα, ρυθμιζόμενη αντλία Brembo RCS και δίσκους 330 mm μπροστά. Φορά ακόμη εξάτμιση Termignioni στο βασικό πακέτο, καθώς και άφθονο τιτάνιο. Αυτό το εξωτικό μέταλλο θα το βρούμε στις περισσότερες βίδες της μοτοσυκλέτας, ενώ από αυτό κατασκευάζονται επίσης οι μπιέλες και οι βαλβίδες.

zxmoto

Με απόδοση 148 ίππων και 7,8 χιλιογραμμόμετρων για 182 υγρά κιλά (με συμπίεση 14:1), η 820RR-RS είναι μια αγωνιστική ρέπλικα ομολογκασιόν που κοστολογείται στην Κίνα προς 138.000 γιουάν ή περίπου 18.000 ευρώ, τιμή χαμηλότατη αν σκεφτούμε πως στα μέρη μας οι βασικές εκδόσεις superbikes αρχίζουν πια από τα 20 χιλιάρικα, ενώ τα σπεσιαλάκια ομολογκασιόν το τραβούν αρκετά πιο μακριά.

Τέλος, η 820RR-RC είναι η αγωνιστική εκδοχή της 820RR-RS, αυτή που δεν βγάζει πινακίδα και προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για πίστα. Διαφέρει από την RS στην ολόσωμη εξάτμιση τιτανίου, την αυξημένη απόδοση 152 ίππων και την απουσία εξοπλισμού δρόμου που κατεβάζει το υγρό βάρος στα 160 κιλά! Η τιμή στην Κίνα για το RC είναι χαμηλότερη του RS, στα 128.000 γιουάν ή περίπου 16.700 ευρώ.

zxmoto

Κλείνοντας, ο διάσημος πια Zhang Xue προσέφερε και μερικά καροτάκια με το βλέμμα στο 2027. Αυτά περιλαμβάνουν ένα adventure σκούτερ 250 κυβικών με τον κινητήρα στο κέντρο και κανονικό ψαλίδι πίσω, καθώς και έναν νέο κινητήρα 350 cc αερόψυκτο που θα τοποθετηθεί σε δύο μοντέλα, ένα enduro κι ένα scrambler.

Αυτά αναμένονται από τον Ιανουάριο 2027 (ZX350 enduro), Μάιο 2027 (Scrambler 350) και Ιούλιο 2027 (σκούτερ).

Δείτε στη συνέχεια όλη την παρουσίαση του Zhang Xue για τα νέα της ZXMOTO από την έκθεση CIMA Motor 2026:

 

Ετικέτες