Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Honda
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

24/2/2023

Τον Ιανουάριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.864 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.092 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 84,70%.

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον Δεκέμβριο αλλά και για ολόκληρο το έτος.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.159 29,99%
2 SYM 877 22,70%
3 PIAGGIO 448 11,59%
4 DAYTONA 369 9,55%
5 YAMAHA 332 8,59%
6 BMW 90 2,33%
7 KYMCO 87 2,25%
8 CFMOTO 62 1,60%
9 VESPA 50 1,29%
10 APRILIA 47 1,22%
11 VOGE 46 1,19%
12 KTM 31 0,80%
13 BENELLI 23 0,60%
14 THRUST 21 0,54%
15 ROYAL ENFIELD 20 0,52%
16 SUZUKI 16 0,41%
17 BETA 14 0,36%
  DUCATI 14 0,36%
  KEEWAY 14 0,36%
  MALAGUTI 14 0,36%
18 JIAYUAN 10 0,26%
  TRIUMPH 10 0,26%
19 BRIXTON 9 0,23%
20 SILENCE 8 0,21%
21 HUSQVARNA 7 0,18%
  MOTO GUZZI 7 0,18%
  POLARIS 7 0,18%
22 EFUN/ZAP 6 0,16%
  GPX 6 0,16%
23 BAJAJ 4 0,10%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,10%
  MOTO MORINI 4 0,10%
  SUPER SOCO 4 0,10%
  ZONGSHEN 4 0,10%
  OTHERS* 43 1,11%
  ΣΥΝΟΛΟ 3.864 100%
  2022 2.092  
  ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ 84,70%  

Όπως και τον περυσινό Ιανουάριο, η Honda κάνει διαφορά από τη SYM για να βρεθεί πρώτη στην κατάταξη εταιρειών με 1.159 ταξινομήσεις και 29.99% μερίδιο αγοράς. Η SYM έρχεται δεύτερη με 877 ταξινομήσεις και 22,70%, ενώ στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 22,70%. Σημειώστε πως τον τελευταίο καιρό είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα με στοιχεία ενός μόνο μήνα, καθώς είναι σύνηθες αυτά να επηρεάζονται πολύ από τις ελλείψεις σε ημιαγωγούς και στα υπόλοιπα προβλήματα της εφοδιαστικής αλυσίδας, όπου τον ένα μήνα μια εταιρεία έχει δίκυκλα να παραδώσει και τον άλλο όχι. Προτιμότερο είναι τα συμπεράσματα να αφορούν σύνολο πολλών μηνών.

ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 264 33,89%
2 YAMAHA 97 12,45%
3 BMW 78 10,01%
4 DAYTONA 47 6,03%
5 VOGE 40 5,13%
6 CFMOTO 36 4,62%
7 KTM 31 3,98%
8 BENELLI 23 2,95%
9 ROYAL ENFIELD 20 2,57%
  SYM 20 2,57%
10 SUZUKI 16 2,05%
11 BETA 14 1,80%
  DUCATI 14 1,80%
12 APRILIA 12 1,54%
13 TRIUMPH 10 1,28%
14 BRIXTON 9 1,16%
15 HUSQVARNA 7 0,90%
  MOTO GUZZI 7 0,90%
16 BAJAJ 4 0,51%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,51%
  KEEWAY 4 0,51%
  MOTO MORINI 4 0,51%
  ZONGSHEN 4 0,51%
17 KAWASAKI 3 0,39%
  SWM 3 0,39%
18 SHERCO 2 0,26%
19 ALRENDO 1 0,13%
  BAOTIAN 1 0,13%
  GASGAS 1 0,13%
  JAWA 1 0,13%
  MV AGUSTA 1 0,13%
  SUPER SOCO 1 0,13%
  ΣΥΝΟΛΟ 779 100%

Στις μοτοσυκλέτες, πρώτη, με διπλάσια διαφορά από τον δεύτερο, ήταν και εδώ η Honda, με 264 ταξινομήσεις και 33,89% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη ήρθε η Yamaha με 97 ταξινομήσεις και 12,45% και τρίτη η BMW με 78 ταξινομήσεις και 10,01%.

SCOOTER
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 831 33,09%
2 SYM 749 29,83%
3 PIAGGIO 448 17,84%
4 YAMAHA 148 5,89%
5 DAYTONA 87 3,46%
6 KYMCO 80 3,19%
7 VESPA 50 1,99%
8 APRILIA 35 1,39%
9 THRUST 21 0,83%
10 BMW 12 0,48%
11 KEEWAY 10 0,40%
12 SILENCE 8 0,32%
13 EFUN/ZAP 6 0,24%
  VOGE 6 0,24%
14 MOTRON 3 0,12%
  SUPER SOCO 3 0,12%
  VOLTA 3 0,12%
15 GOLDEN LION 2 0,08%
  JIANGSU XINRI 2 0,08%
  JNEN, JUNENG 2 0,08%
  NIU 2 0,08%
16 ECOOTER 1 0,04%
  ITALJET 1 0,04%
  LAMBRETTA 1 0,04%
  LVNENG 1 0,04%
  SHENYUN 1 0,04%
  ZHONGNENG 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2511 100%

Τρίτη πρωτιά της Honda για τον Ιανουάριο του 23, στα scooter εδώ, με 831 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 33,09%. Δεύτερη ήταν η SYM με 749 ταξινομήσεις και 29,83% και τρίτη η Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 17,84%.

ΠΑΠΙΑ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 235 45,45%
2 SYM 108 20,89%
3 YAMAHA 87 16,83%
4 HONDA 64 12,38%
5 MALAGUTI 14 2,71%
6 GPX 6 1,16%
7 THRUST MOTOR 3 0,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 517 100%

Στα παπιά ήταν η Daytona αυτή που πρώτευσε τον Ιανουάριο, με 235 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 45,45%. Δεύτερη ήρθε η SYM, του ίδιου ομίλου, με 108 ταξινομήσεις και 20,89%, με τον Όμιλο Γκοργκόλη να κατέχει συνολικά το 66,34% της αγοράς, ήτοι τα δύο τρίτα της. Την πρώτη τριάδα έκλεισε η Yamaha με 87 ταξινομήσεις και 16,83%, ενώ τον 1ο μήνα του έτους ταξινομήθηκαν και τα 3 πρώτα νέα παπιά της Thrust Motor.

3/4W
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 26 45,61%
2 JIAYUAN 10 17,54%
3 KYMCO 7 12,28%
  POLARIS 7 12,28%
4 SEGWAY 3 5,26%
5 E TUK FACTORY 1 1,75%
  JIANGSU LINZHISHANYANG 1 1,75%
  TODAY SUNSHINE 1 1,75%
  ZHIDOU 1 1,75%
  ΣΥΝΟΛΟ 57 100%

Στην κατηγορία τρίτροχων και τετράτροχων, που περιλαμβάνει κυρίως ATV & SSV -αλλά και μερικά Mini-car-, η CFMOTO ήταν πρώτη (αποκλειστικά με ATV & SSV) με 26 ταξινομήσεις, κατέχοντας το 45,61% της αγοράς. Δεύτερη στα 3/4W ήταν η Jiayuan που φτιάχνει Minicar -οπότε μπορούμε να την αγνοήσουμε όσον αφορά στα ATV / SSV. Έτσι, στη δεύτερη θέση στα ATV / SSV ισοβάθμισαν KYMCO και Polaris με 7 ταξινομήσεις και 17,54% έκαστη. Τρίτη στα SSV / ATV ήταν η SEGWAY (με αντιπροσώπευση από τον όμιλο Σαρακάκη) με 3 ταξινομήσεις και 5,26%.

Ετικέτες

CFMOTO: Η συμμετοχή της Γουατεμάλας κέρδισε το 2ο MT Challenge στην Ισπανία [VIDEO]

Η τελική φάση πραγματοποιήθηκε στη Huelva με 20 ομάδες και τη νέα 1000MT-X
Mt Challenge
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

5/10/2026

Η δεύτερη παγκόσμια τελική φάση του CFMOTO MT Challenge ολοκληρώθηκε στη Huelva της Ισπανίας, με την ομάδα της Γουατεμάλας να κατακτά την πρώτη θέση, μπροστά από τις ομάδες της Ισπανίας και της Γαλλίας.

Είκοσι ομάδες από περισσότερες από 20 χώρες και περιοχές, με τέσσερις αναβάτες διαφορετικών ηλικιών, φύλου και επιπέδου εμπειρίας, συγκεντρώθηκαν στη νότια Ισπανία για την τελική φάση του CFMOTO MT Challenge 2026.

Από τις 26 έως τις 28 Σεπτεμβρίου, σχεδόν 200 συμμετέχοντες, διοργανωτές και στελέχη της CFMOTO πήραν μέρος στη δεύτερη παγκόσμια διοργάνωση, μετά την πρώτη που πραγματοποιήθηκε πέρυσι στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.

Mt Challenge

Οι ομάδες είχαν προκριθεί μέσω περιφερειακών αγώνων σε Ασία, Λατινική Αμερική και Ευρώπη, με διαφορετικές δοκιμασίες και επίπεδα δυσκολίας. Στην τελική φάση της Ισπανίας, οι αγωνιζόμενοι κλήθηκαν να συνδυάσουν τεχνική οδήγηση, πλοήγηση, αντοχή και συνεργασία.

"Θέλαμε να φέρουμε τους ιδιοκτήτες MT κοντά, ώστε να δουν τι μπορούν πραγματικά να κάνουν οι μοτοσυκλέτες, να αντιμετωπίσουν νέες προκλήσεις και να μοιραστούν την περιπέτεια όχι μόνο με τους υπόλοιπους φιναλίστ, αλλά και διαδικτυακά με όλο τον κόσμο", δήλωσε ο Markus Ferch, Αντιπρόεδρος Πωλήσεων της CFMOTO στην Ευρώπη, πριν από την έναρξη της τελικής φάσης.

Mt Challenge

"Το πνεύμα των MT σημαίνει να ξεπερνάς τα όρια, να εμπνέεις ο ένας τον άλλον και να οδηγείς ως μέρος μιας κοινότητας."

Μία από τις νέες προσθήκες του 2026 ήταν η δημιουργία του MT Dream Team. Τέσσερις επαγγελματίες αναβάτες συμμετείχαν στις δοκιμασίες, με επικεφαλής τον Brand Ambassador της CFMOTO και αγωνιζόμενο Mario Román Serrano.

Η πρώτη ημέρα περιλάμβανε το Venue Challenge, το οποίο πραγματοποιήθηκε σε δέκα διαφορετικά σημεία της off-road περιοχής του Monteblanco Circuit. Οι δοκιμασίες απαιτούσαν ισορροπία, ακρίβεια, σωστή κρίση, έλεγχο του γκαζιού και φυσικά αποφασιστικότητα.

Mt Challenge

Μεταξύ αυτών ήταν το SENA Blindfold Challenge, που είχε χρησιμοποιηθεί και το 2025. Σε αυτή τη δοκιμασία ένας αναβάτης οδηγούσε με δεμένα μάτια, ενώ ο τον καθοδηγούσε αποκλειστικά μέσω φωνητικών οδηγιών από ενδοεπικοινωνία ένα άλλο μέλος της ομάδας του.

Στο πρόγραμμα υπήρχε επίσης το TAI CHI Challenge της CFMOTO, με τους αναβάτες να καλούνται να κινηθούν σε μαλακό, αμμώδες έδαφος μέσα σε μια μεγάλη κυκλική διαδρομή σε σχήμα Yin-Yang. Η δοκιμασία απαιτούσε αλλαγή κατεύθυνσης στη μέση της διαδρομής, διατηρώντας ταυτόχρονα τον έλεγχο και την ταχύτητα μέχρι την έξοδο.

Mt Challenge

Ακολούθησε το Natural Extreme Trial, όπου αξιοποιήθηκε η φυσική μορφολογία του χώρου του Monteblanco για μια δοκιμασία με χαρακτηριστικά Enduro, ενώ στο Figure 8 Plus Challenge οι αναβάτες έπρεπε να συνδυάσουν ισορροπία και ακρίβεια στις αλλαγές κατεύθυνσης. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με το Sand Crossing Challenge, σε μια ακόμη δοκιμασία πάνω σε μαλακό έδαφος.Mt Challenge

Τη δεύτερη ημέρα οι αναβάτες άφησαν περισσότερο χώρο στο γκάζι, καθώς η διαδρομή βγήκε έξω από τα όρια του Monteblanco. Η πλοήγηση και η γενικότερη ικανότητα στην οδήγηση Adventure μοτοσυκλέτας έγιναν πλέον βασικά στοιχεία, με checkpoints που διέφεραν ως προς την απόσταση, τη μορφολογία του εδάφους και τα εμπόδια.

Mt Challenge

Μία από τις δοκιμασίες ήταν το Time Gap Challenge, όπου μετρήθηκε η διαφορά στους χρόνους τερματισμού δύο αναβατών που επέλεγε κάθε ομάδα. Εκτός από την αντοχή, σημαντικό ρόλο έπαιξαν η συγκέντρωση και ο σωστός προγραμματισμός σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Η μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιήθηκε στη διοργάνωση ήταν η CFMOTO 1000MT-X, αντικαθιστώντας την 800MT-X που είχε χρησιμοποιηθεί στην Αυστραλία το 2025. Πρόκειται για το μεγαλύτερο Adventure μοντέλο της γκάμας, με δικύλινδρο κινητήρα 946 cc, έμφαση στη συγκέντρωση των μαζών και εξοπλισμό προσανατολισμένο στην οδήγηση εκτός δρόμου.

Mt Challenge

Στον εξοπλισμό της περιλαμβάνονται ρυθμιζόμενη από τον αναβάτη απόδοση ισχύος, τέσσερα συν ένα riding modes, traction control, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, ρεζερβουάρ καυσίμου 22,5 λίτρων, χούφτες, ποδιά προστασίας κινητήρα και ελαστικά Pirelli μικτής χρήσης.

Με την ολοκλήρωση των δοκιμασιών της δεύτερης ημέρας καταρτίστηκε η τελική βαθμολογία. Η ομάδα της Νέας Ζηλανδίας, που είχε κερδίσει την πρώτη διοργάνωση το 2025, παρέδωσε τον τίτλο στην ομάδα της Γουατεμάλας. Δεύτερη ήταν η ισπανική ομάδα, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η γαλλική.

Mt Challenge

Στις ατομικές διακρίσεις, οι Khoun-Sith Vongsana της Γαλλίας και Franklin Noguera από τη Δομινικανή Δημοκρατία αναδείχθηκαν MT Masters, ενώ οι δύο αναβάτες κέρδισαν επίσης διακρίσεις Best Technique σε τρεις διαφορετικές δοκιμασίες.

Το βραβείο Best MT Spirit, για επιμονή, πάθος, θετική ενέργεια και ομαδικότητα, πήγε στον Roberto Ungaro της Ιταλίας.

Mt Challenge

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το CFMOTO MT Challenge ολοκληρώθηκε με τη μορφή μιας μεγάλης παγκόσμιας συνάντησης αναβατών Adventure. Η τελική κατάταξη ήταν ο αγωνιστικός στόχος, όμως το μεγαλύτερο μέρος της διοργάνωσης αφορούσε τις ίδιες τις δοκιμασίες, την οδήγηση και τη συνεργασία μεταξύ των συμμετεχόντων.

Μετά τις δύο πρώτες διοργανώσεις σε Αυστραλία και Ισπανία, το CFMOTO MT Challenge δείχνει ότι θα συνεχίσει να αποτελεί έναν από τους βασικούς θεσμούς της εταιρείας για τους αναβάτες της οικογένειας των MT.

Mt Challenge