Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

4.639 ταξινομήσεις , +20% άνοδος σε σχέση με τον Ιανουάριο του 2023!
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

19/2/2024

Το 2024 ξεκινά εξαιρετικά για την ελληνική αγορά δικύκλου και ATV, όπως δείχνουν τα στατιστικά στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ μετά την επεξεργασία του ΣΕΜΕ, καθώς μετά από την άνοδο 18,32% του 2023 σε σχέση με το 2022, παρόμοια -και υψηλότερη- επίδοση είχαμε τον Ιανουάριο του 2024, όπου με 4.639 ταξινομήσεις έναντι 3.864 του αντίστοιχου μήνα του 2023 η άνοδος έφτασε το 20,06%!

Και για να γίνει το παραπάνω νούμερο ακόμα πιο εντυπωσιακό, σκεφτείτε πως ο Ιανουάριος του 2023 δεν ήταν ένας μήνας με μείωση πωλήσεων σε σχέση με το 2022, αντίθετα με 3.864 ταξινομήσεις είχε παρουσιάσει άνοδο της τάξης του… 84,70%, σε σχέση με τις 2.092 ταξινομήσεις του 22.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.122 24,19%
2 SYM 898 19,36%
3 PIAGGIO 540 11,64%
4 YAMAHA 466 10,05%
5 DAYTONA 424 9,14%
6 KYMCO 124 2,67%
7 BENELLI 106 2,28%
8 CFMOTO 101 2,18%
9 VOGE 91 1,96%
10 BMW 76 1,64%
11 KTM 66 1,42%
12 THRUST 49 1,06%
  VESPA 49 1,06%
13 ASUS 46 0,99%
14 QJMOTOR 44 0,95%
15 TRIUMPH 43 0,93%
16 MALAGUTI 39 0,84%
17 KEEWAY 32 0,69%
18 APRILIA 31 0,67%
19 SUZUKI 28 0,60%
20 ROYAL ENFIELD 19 0,41%
21 GPX 16 0,34%
22 PEUGEOT 15 0,32%
23 JIAYUAN 14 0,30%
  UM 14 0,30%
24 KAWASAKI 13 0,28%
25 HUSQVARNA 11 0,24%
  XEV 11 0,24%
26 BETA 10 0,22%
27 DUCATI 9 0,19%
  EFUN/ZAP 9 0,19%
28 BRIXTON 7 0,15%
  TIANYING 7 0,15%
  ZHONGNENG 7 0,15%
29 GASGAS 6 0,13%
  JNEN, JUNENG 6 0,13%
  MOTO GUZZI 6 0,13%
  SUPER SOCO 6 0,13%
  WANGYE 6 0,13%
30 ECOOTER 5 0,11%
  MOTRON 5 0,11%
  SILENCE 5 0,11%
  OTHERS* 57 1,23%
  ΣΥΝΟΛΟ 4639  
  2023 3864  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 20,06%  

Με το δεξί κάνει είσοδο στο 2024 η Honda, καταγράφοντας 1.122 ταξινομήσεις που της δίνουν ένα κυριαρχικό 24,19% ως μερίδιο αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε τον 1ο μήνα του έτους η SYM με 898 ταξινομήσεις και 19,36%. Σημειώστε πως αντίστροφη ήταν η κατάταξη των 2 πρώτων τόσο για τον Δεκέμβριο του 2023 (SYM 19,81% και Honda 16,87%), όσο και συνολικά για το 23, με τη SYM να τερματίζει το προηγούμενο έτος 1η με 23,98% και τη Honda 2η με 20,98%. Φυσικά στις εποχές που ζούμε, με τις ελλείψεις και τις δυσκολίες της εφοδιαστικής αλυσίδας ένας μήνας δεν μπορεί να ξεκαθαρίσει το τοπίο, κι έτσι περιμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια και δεν βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Στην τρίτη θέση του Ιανουαρίου του 24 βρέθηκε η Piaggio με 540 ταξινομήσεις και 11,64%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για τον Ιανουάριο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 226 21,44%
2 YAMAHA 156 14,80%
3 BENELLI 90 8,54%
4 VOGE 77 7,31%
5 CFMOTO 69 6,55%
  DAYTONA 69 6,55%
6 KTM 66 6,26%
7 BMW 65 6,17%
8 TRIUMPH 43 4,08%
9 QJMOTOR 38 3,61%
10 SUZUKI 23 2,18%
11 ROYAL ENFIELD 19 1,80%
12 SYM 16 1,52%
13 KAWASAKI 13 1,23%
14 HUSQVARNA 11 1,04%
15 BETA 10 0,95%
16 DUCATI 9 0,85%
17 BRIXTON 7 0,66%
18 GASGAS 6 0,57%
  MOTO GUZZI 6 0,57%
19 APRILIA 5 0,47%
20 MOTO MORINI 4 0,38%
21 KEEWAY 3 0,28%
  SHERCO 3 0,28%
  UM 3 0,28%
22 FANTIC MOTOR 2 0,19%
  SKYTEAM 2 0,19%
  SUPER SOCO 2 0,19%
  ZERO MOTORCYCLES 2 0,19%
23 AJP 1 0,09%
  DONGBEN 1 0,09%
  HYOSUNG 1 0,09%
  INDIAN MOTORCYCLE 1 0,09%
  RIEJU 1 0,09%
  SURRON 1 0,09%
  SWM 1 0,09%
  TM RACING 1 0,09%
  VELIMOTOR 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1.054  

Πέρα από τη συνολική πρωτιά τον 1ο μήνα του 2024, η Honda πήρε την πρωτιά τόσο στις μοτοσυκλέτες, όσο και στα scooter, και την 3η θέση στα παπιά. Στις μοτοσυκλέτες η ιαπωνική εταιρεία σημείωσε 226 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 21,44%, με δεύτερη τη Yamaha με 156 ταξινομήσεις και 14,80% και τρίτη την Benelli με 90 ταξινομήσεις και 8,54%. Εξαιρετική επίδοση αυτή της VOGE στην 4η θέση με 77 ταξινομήσεις και 7,31%, με CFMOTO και Daytona να κλείνουν την πρώτη πεντάδα, ισοβαθμώντας στις 69 ταξινομήσεις και στο 6,55%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 826 27,75%
2 SYM 752 25,26%
3 PIAGGIO 540 18,14%
4 YAMAHA 255 8,57%
5 DAYTONA 181 6,08%
6 KYMCO 119 4,00%
7 VESPA 49 1,65%
8 ASUS 46 1,55%
9 KEEWAY 29 0,97%
10 APRILIA 26 0,87%
  THRUST 26 0,87%
11 PEUGEOT 15 0,50%
12 VOGE 14 0,47%
13 BMW 11 0,37%
14 EFUN/ZAP 9 0,30%
15 TIANYING 7 0,24%
  ZHONGNENG 7 0,24%
16 JNEN, JUNENG 6 0,20%
  MALAGUTI 6 0,20%
  QJMOTOR 6 0,20%
  WANGYE 6 0,20%
17 ECOOTER 5 0,17%
  MOTRON 5 0,17%
  SILENCE 5 0,17%
  SUZUKI 5 0,17%
18 JIANGSU XINRI 4 0,13%
  SUPER SOCO 4 0,13%
19 GOLDEN LION 3 0,10%
  HORWIN 3 0,10%
20 LVNENG 2 0,07%
  NIU 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
21 VOLTA 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2977  

Στα scooter, τον Ιανουάριο του 2024 πρώτη εταιρεία ήταν η Honda με 826 ταξινομήσεις και 27,75%. Δεύτερη ήταν η SYM με 752 ταξινομήσεις και 25,26% και τρίτη η Piaggio με 540 ταξινομήσεις και 18,14%. Την πρώτη πεντάδα έκλεισαν η Daytona με 181 ταξινομήσεις και 6,08% και η KYMCO με 119 ταξινομήσεις και 4%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 174 32,83%
2 SYM 130 24,53%
3 HONDA 70 13,21%
4 YAMAHA 55 10,38%
5 MALAGUTI 33 6,23%
6 THRUST 23 4,34%
7 BENELLI 16 3,02%
  GPX 16 3,02%
8 UM 11 2,08%
9 KAMAX 1 0,19%
  KYMCO 1 0,19%
  ΣΥΝΟΛΟ 530  

Τον πρώτο μήνα του έτους τα παπιά ήταν υπόθεση της Daytona, που βρέθηκε πρώτη με 174 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 32,83%. Δεύτερη ήταν η SYM με 130 ταξινομήσεις και 24,53%, κάτι που σημαίνει πως ο Όμιλος Γκοργκόλη κατέχει ένα απίστευτο 57+% της αγοράς! Τρίτη εταιρεία για τον Ιανουάριο ήταν η Honda με 70 ταξινομήσεις και 13,21% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με τη Yamaha με 55 ταξινομήσεις και 10,38%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 32 41,03%
2 JIAYUAN 14 17,95%
3 XEV 11 14,10%
4 KYMCO 4 5,13%
  SEGWAY 4 5,13%
5 JIANGSU LINZHISHANYANG 3 3,85%
6 AODES 2 2,56%
  LINGZHIDA 2 2,56%
  POLARIS 2 2,56%
7 BASHAN 1 1,28%
  JONWAY 1 1,28%
  PILOTCAR 1 1,28%
  RUNHORSE 1 1,28%
  ΣΥΝΟΛΟ 78  

Στα ATV, SSV και λοιπά οχήματα που εμπίπτουν στην κατηγορία των τρίτροχων και τετράτροχων ελαφρών οχημάτων, η CFMOTO είναι σταθερά πρώτη και τον Ιανουάριο, με 32 ταξινομήσεις και 41,03%. Αφήνοντας στην άκρη τις εταιρείες με τα ηλεκτρικά μικρά οχήματα που μπερδεύουν τα νούμερα, αυστηρά στα ATV / SSV στη δεύτερη θέση ισοβάθμησαν τον Ιανουάριο KYMCO & Segway με 4 ταξινομήσεις και 5,13%, και στην τρίτη βρέθηκε η Polaris με 2 ταξινομήσεις και 2,56%.

MV Agusta: Επιβεβαιώνει τα οικονομικά προβλήματα - Καμία αναφορά στη διακοπή παραγωγής

Σε δυσκολίες μετά την απόσχιση από την ΚΤΜ - Ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγής ιδιοκτησίας - Κρατάει κλειστά χαρτιά
MV Agusta
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

14/9/2026

Η MV Agusta επιβεβαιώνει ότι αντιμετωπίζει οικονομικές και λειτουργικές δυσκολίες και βρίσκεται σε διαδικασία εξυγίανσης αφήνοντας παράλληλα ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγών στη μετοχική της σύνθεση.

Η MV Agusta απάντησε στα τελευταία δημοσιεύματα σχετικά με την οικονομική της κατάσταση και τις πληροφορίες περί διακοπής της παραγωγής στο εργοστάσιο του Varese, επιβεβαιώνοντας ότι η εταιρεία περνά μια δύσκολη οικονομική και λειτουργική περίοδο.

Art of Mobility

Η ανακοίνωση ήρθε μετά από αναφορές σύμφωνα με τις οποίες η παραγωγή είχε σταματήσει προσωρινά, έπειτα από την κατάρρευση μιας συμφωνίας με την CFMΟΤΟ. Σύμφωνα με όσα είχαν γίνει γνωστά, η κινεζική εταιρεία επρόκειτο να αποκτήσει ποσοστό 49% της MV Agusta και να επενδύσει κεφάλαια στο πλαίσιο μιας ευρύτερης αναδιάρθρωσης.

Art of Mobility

Η MV Agusta δεν επιβεβαιώνει ευθέως ούτε τη διακοπή της παραγωγής ούτε τις λεπτομέρειες της φερόμενης συμφωνίας με την CFMOTO. Επιβεβαιώνει όμως ότι εδώ και αρκετούς μήνες εργάζεται για την αποκατάσταση της οικονομικής της θέσης, μετά την αποχώρησή της από τον όμιλο Pierer (KTM), ενώ έχει ήδη ενταχθεί στο ιταλικό θεσμικό πλαίσιο για την αντιμετώπιση οικονομικών ανισορροπιών.

Η συγκεκριμένη διαδικασία επιτρέπει σε μια εταιρεία που αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες να διαπραγματευτεί οργανωμένα με πιστωτές και άλλους εμπλεκόμενους με τη συνδρομή ανεξάρτητων επαγγελματιών, ώστε να διαμορφωθεί ένα σχέδιο ανάκαμψης. Η ίδια η MV Agusta επισημαίνει ότι η υπαγωγή στο ανωτέρω πρόγραμμα προϋποθέτει την ύπαρξη συγκεκριμένων προοπτικών ανάκαμψης.

Παράλληλα η Art of Mobility, εταιρεία που ελέγχεται από την οικογένεια Sardarov και κατέχει πλέον το 100% της MV Agusta μετά την επαναγορά της από την KTM, εξετάζει πιθανές αλλαγές στη μετοχική σύνθεση της εταιρείας. Η MV Agusta αναφέρει ότι ορισμένες από τις προτάσεις που εξετάστηκαν κρίθηκαν τελικά μη βιώσιμες, ενώ άλλες δεν πληρούσαν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Άλλα ενδεχόμενα και άλλοι ενδιαφερόμενοι παραμένουν υπό αξιολόγηση.

MV AGUSTA

Η εταιρεία περιγράφει τη διαδικασία ως "σοβαρή και οργανωμένη", η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη εδώ και αρκετούς μήνες με τη συμμετοχή εξωτερικών συμβούλων και ειδικών, με στόχο τη διασφάλιση της συνέχειας της MV Agusta, των εργαζομένων, των συνεργατών, των πιστωτών και του δικτύου αντιπροσώπων της.

Οι πωλήσεις αυξήθηκαν, αλλά παραμένουν χαμηλές

Η MV Agusta επικαλείται παράλληλα τα εμπορικά της αποτελέσματα για να δείξει ότι το ενδιαφέρον για την εταιρεία και τις μοτοσυκλέτες της εξακολουθεί να υπάρχει στις βασικές αγορές της.

Κατά το πρώτο εξάμηνο του 2026 καταγράφηκαν παγκοσμίως 2.166 ταξινομήσεις μοτοσυκλετών MV Agusta, έναντι 2.094 το αντίστοιχο διάστημα του 2025, σε μια ποσοστιαία αύξηση 3,4%.

MV AGUSTA

Η μεγαλύτερη αγορά της, Ιταλία, παρουσίασε σημαντικότερη άνοδο με τις ταξινομήσεις να αυξάνονται από 500 σε 644 μοτοσυκλέτες, δηλαδή κατά 28,8%. Στη Γαλλία η αύξηση έφτασε το 42,3%, ενώ στις ΗΠΑ το 24,2%.

Παρότι τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι υπάρχει ακόμη ζήτηση για τις μοτοσυκλέτες της MV Agusta και ότι το δίκτυο αντιπροσώπων εξακολουθεί να έχει εμπορική δραστηριότητα, οι 2.166 μοτοσυκλέτες σε έξι μήνες είναι ένας ιδιαίτερα μικρός όγκος για έναν κατασκευαστή που λειτουργεί ως αυτόνομη εταιρεία και καλείται να καλύψει το κόστος μιας βιομηχανικής υποδομής, εξέλιξης προϊόντων και διεθνούς δικτύου.

MV AGUSTA

Η ίδια η MV Agusta παραδέχεται ότι η αύξηση των πωλήσεων δεν εξαλείφει τις λειτουργικές και οικονομικές δυσκολίες της τρέχουσας περιόδου. Υποστηρίζει, ωστόσο, ότι επιβεβαιώνει την ύπαρξη ζήτησης και τη διαχρονική εμπορική αξία του σήματος της.

Τι συμβαίνει με την CFMoto;

Στην ανακοίνωσή της η MV Agusta αποφεύγει να αναφερθεί ονομαστικά στη CFMOTO, παρά τη σωρεία πληροφοριών και δημοσιεύσεων που έκαναν λόγο για συμφωνία με την κινεζική εταιρεία.

Η εταιρεία χαρακτηρίζει μάλιστα μέρος των πρόσφατων δημοσιευμάτων και φημών ως πληροφορίες που δεν στηρίζονται σε αντικειμενικά στοιχεία και υποστηρίζει ότι ορισμένες από αυτές προέρχονται ή ενισχύονται από πλευρές που έχουν συμμετάσχει στις σχετικές συζητήσεις ή έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για την εταιρεία.

MV AGUSTA

Για τον λόγο αυτό δηλώνει ότι δεν πρόκειται να σχολιάσει μεμονωμένες φήμες ή σενάρια και ότι οποιαδήποτε σημαντική εξέλιξη σχετικά με την εταιρική ή μετοχική δομή της θα ανακοινωθεί από την ίδια, μέσω των επίσημων καναλιών της, όταν υπάρξουν συγκεκριμένες και οριστικές αποφάσεις.

Η σημερινή εικόνα, λοιπόν, είναι πιο ξεκάθαρη ως προς το πρόβλημα αλλά όχι ως προς τη λύση. Η MV Agusta παραδέχεται ότι βρίσκεται σε οικονομική ανισορροπία, βρίσκεται ήδη σε επίσημη διαδικασία διαχείρισης της κρίσης στην Ιταλία και εξετάζει πιθανές αλλαγές στην ιδιοκτησιακή της δομή. Παράλληλα, υποστηρίζει ότι υπάρχει συγκεκριμένη προοπτική ανάκαμψης και ότι βασικός στόχος είναι η διασφάλιση της συνέχειας της εταιρείας.

MV AGUSTA

Το τι ακριβώς σημαίνει αυτό για την παραγωγή στο Varese, για τη μελλοντική ιδιοκτησία της MV Agusta και για το εάν η CFMOTO θα έχει τελικά κάποιο ρόλο στην επόμενη ημέρα της εταιρείας, παραμένει προς το παρόν αδιευκρίνιστο.