Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουνίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 6μηνου 2023 - Οι επιδόσεις των εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/7/2023

Τον Ιούνιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 8.338 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.789 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 7,05%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο εξάμηνο του 2023 φτάνει το 15,18%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.170 26,03%
2 HONDA 1.637 19,63%
3 PIAGGIO 1.047 12,56%
4 DAYTONA 820 9,83%
5 YAMAHA 599 7,18%
6 CFMOTO 379 4,55%
7 KYMCO 277 3,32%
8 VOGE 122 1,46%
9 BMW 121 1,45%
10 BENELLI 114 1,37%
11 VESPA 113 1,36%
12 THRUST 96 1,15%
13 SUZUKI 85 1,02%
14 APRILIA 65 0,78%
15 KTM 58 0,70%
16 MALAGUTI 44 0,53%
17 QJMOTOR 42 0,50%
18 KEEWAY 41 0,49%
  ROYAL ENFIELD 41 0,49%
19 PEUGEOT 34 0,41%
20 TRIUMPH 32 0,38%
21 NINGBO CENTURY 27 0,32%
22 KAWASAKI 24 0,29%
  RENLI 24 0,29%
23 POLARIS 23 0,28%
24 DUCATI 19 0,23%
25 BRIXTON 17 0,20%
26 SEGWAY 16 0,19%
  SUPER SOCO 16 0,19%
  WANGYE 16 0,19%
27 EFUN/ZAP 10 0,12%
  HUSQVARNA 10 0,12%
28 MOTO GUZZI 9 0,11%
  FANGPOWER 9 0,11%
29 GPX 7 0,08%
30 JIAYUAN 5 0,06%
31 BETA 2 0,02%
  ZHIDOU 2 0,02%
  OTHERS* 165 1,98%
  ΣΥΝΟΛΟ 8.338 1
  2022 7.789  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 7,05%  

Για έναν ακόμα μήνα η SYM παραμένει μπροστά από τη Honda, αυτή τη φορά με 2.170 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,03% έναντι 1.637 ταξινομήσεων και 19,63%. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 1.047 ταξινομήσεις και 12,56%. Η πρώτη πεντάδα συμπληρώνεται με τις Daytona και Yamaha, με την πρώτη να σημειώνει 820 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 9,83% και την δεύτερη 599 και 7,18%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Ιούνιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 8.416 25,01%
2 HONDA 7.593 22,57%
3 PIAGGIO 3.963 11,78%
4 YAMAHA 2.898 8,61%
5 DAYTONA 2.889 8,59%
6 CFMOTO 1.380 4,10%
7 KYMCO 1.149 3,42%
8 BMW 597 1,77%
9 VOGE 469 1,39%
10 VESPA 463 1,38%
11 BENELLI 404 1,20%
12 APRILIA 318 0,95%
13 THRUST 286 0,85%
14 SUZUKI 255 0,76%
15 KEEWAY 240 0,71%
16 KTM 185 0,55%
17 ROYAL ENFIELD 172 0,51%
18 MALAGUTI 142 0,42%
19 TRIUMPH 126 0,37%
20 DUCATI 104 0,31%
21 EFUN/ZAP 83 0,25%
22 QJMOTOR 80 0,24%
23 POLARIS 77 0,23%
24 BRIXTON 76 0,23%
25 KAWASAKI 73 0,22%
26 BETA 71 0,21%
27 SEGWAY 66 0,20%
28 JIAYUAN 59 0,18%
29 HUSQVARNA 56 0,17%
30 MOTO GUZZI 51 0,15%
  RENLI 51 0,15%
31 NINGBO CENTURY 45 0,13%
  ZHIDOU 45 0,13%
32 SUPER SOCO 43 0,13%
33 FANGPOWER 40 0,12%
34 GPX 39 0,12%
35 WANGYE 37 0,11%
36 PEUGEOT 34 0,10%
  OTHERS* 570 1,69%
  ΣΥΝΟΛΟ 33.645 100,00%
  2022 29.209  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 15,18%  

Μετά την αλλαγή σκυτάλης τον Μάιο, όπου η SYM πέρασε στην πρώτη θέση, η διαφορά της με τη δεύτερη Honda διευρύνθηκε τον Ιούνιο, από το 1,15% στο 2,44%. Τρίτη παραμένει η Piaggio, τέταρτη η Yamaha που όμως κινδυνεύει να χάσει μία θέση από την πέμπτη Daytona.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.437 23,88%
2 YAMAHA 1.182 19,64%
3 BMW 495 8,23%
4 DAYTONA 386 6,42%
5 VOGE 341 5,67%
6 CFMOTO 322 5,35%
7 BENELLI 256 4,25%
8 SUZUKI 231 3,84%
9 KTM 185 3,07%
10 ROYAL ENFIELD 172 2,86%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda συνεχίζει να ηγείται της αγοράς, με 1.437 ταξινομήσεις το πρώτο 6μηνο του έτους, κατέχοντας το 23,88% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 1.182 ταξινομήσεις και 19,64% και τρίτη η BMW με 495 ταξινομήσεις και 8,23%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 7084 32,76%
2 HONDA 5541 25,62%
3 PIAGGIO 3963 18,32%
4 YAMAHA 1286 5,95%
5 DAYTONA 938 4,34%
6 KYMCO 936 4,33%
7 VESPA 463 2,14%
8 APRILIA 247 1,14%
9 THRUST 220 1,02%
10 KEEWAY 208 0,96%

Στα scooter η SYM αυξάνει τη διαφορά της από τις υπόλοιπες εταιρείες, σημειώνοντας 7.084 ταξινομήσεις το Α’ 6μηνο του 2023, κατέχοντας το 32,76% της αγοράς -που ήταν 32,02% τον προηγούμενο μήνα. Δεύτερη είναι η Honda, με 5.541 ταξινομήσεις και 25,62% (ήταν 27,11% τον Μάιο) και τρίτη η Piaggio με 3.963 ταξινομήσεις και 18,32% (ήταν 17,88% τον Μάιο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1.565 37,13%
2 SYM 1.201 28,49%
3 HONDA 615 14,59%
4 YAMAHA 430 10,20%
5 BENELLI 148 3,51%
6 MALAGUTI 139 3,30%
7 THRUST 73 1,74%
8 GPX 39 0,93%
9 CHONGQING YINXIANG 2 0,05%
10 JIANSHE 1 0,02%
  LONCIN 1 0,02%
  YINXIANG 1 0,02%

Στα παπιά η πρώτη Daytona σημειώνει 1.565 ταξινομήσεις τους πρώτους 6 μήνες του έτους, με μικρή υποχώρηση ποσοστού αγοράς από το 5μηνο (από το 37,36% βρέθηκε στο 37,13%). Δεύτερη έρχεται η SYM (του ομίλου Γκοργκόλη κι αυτή) με 1.201 ταξινομήσεις και 28,49% (ήταν 29,94% το 5μηνο) και τρίτη η Honda με 615 ταξινομήσεις και 14,59% (12,37% το 5μηνο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.050 58,79%
2 KYMCO 213 11,93%
3 POLARIS 77 4,31%
4 SEGWAY 66 3,70%
5 JIAYUAN 59 3,30%
6 RENLI 51 2,86%
7 NINGBO CENTURY 45 2,52%
  ZHIDOU 45 2,52%
8 FANGPOWER 40 2,24%
9 TGB 23 1,29%
10 LOJO 20 1,12%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 6μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 1.050 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 58,79% (ήταν 59,42% το 5μηνο). Δεύτερη ήταν η KYMCO με 213 ταξινομήσεις και 11,93% (11,87% το 5μηνο) και τρίτη η Polaris (που μαζί με τη CFMOTO ανήκουν στη MUVUS), με 77 ταξινομήσεις και 4,31% (4,33% το 5μηνο).

Yoshimura Tornado S-1: Μία από τις 50 σπάνιες superbikes της Yoshimura προς πώληση

Με αύξοντα αριθμό #21 και μόλις 6.986 km στην Πολωνία
S1
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

12/8/2026

Η Yoshimura Tornado S-1 του 2002 είναι μία από τις πιο σπάνιες μοτοσυκλέτες δρόμου που κατασκεύασε ποτέ ο διάσημος ιαπωνικός βελτιωτικός οίκος, με μόλις 50 μονάδες να έχουν παραχθεί και μια εξ αυτών να προσφέρεται σήμερα προς πώληση στην Ευρώπη.

Η Yoshimura είναι γνωστή κυρίως για τις αγωνιστικές μοτοσυκλέτες και τα εξαρτήματα επιδόσεων για Suzuki, όμως στις αρχές της δεκαετίας του 2000 αποφάσισε να δημιουργήσει μια δική της ολοκληρωμένη superbike. Το αποτέλεσμα ήταν η Tornado S-1, με βάση την πρώτη γενιά της Suzuki GSX-R1000.

Yoshimura Tornado S1

Η παραγωγή περιορίστηκε σε μόλις 50 αριθμημένες μοτοσυκλέτες, με την Tornado S-1 να παρουσιάζεται το 2002 στην Ιαπωνία με τιμή 3.780.000 γιεν. Για την εποχή αποτελούσε μια εξαιρετικά προηγμένη και ακριβή κατασκευή, με τιμή περίπου 37.000 €, που αντιστοιχεί σε περίπου 56.300 € σήμερα.

Yoshimura Tornado S1

Η Yoshimura δεν περιορίστηκε στην τοποθέτηση μερικών performance parts από τον κατάλογό της όμως. Ο κινητήρας των 988 cc υπέστη εκτεταμένες επεμβάσεις. Η κυλινδροκεφαλή τροποποιήθηκε, τοποθετήθηκε λεπτότερη φλάντζα για αύξηση της σχέσης συμπίεσης από 12,0:1 σε 13,2:1, ενώ χρησιμοποιήθηκαν εκκεντροφόροι ST-1 και ενισχυμένα ελατήρια βαλβίδων.

Yoshimura Tornado S1

Το όριο περιστροφής αυξήθηκε στις 12.700 rpm, δηλαδή κατά 500 rpm σε σχέση με τον εργοστασιακό κινητήρα της Suzuki. Η εργοστασιακή ECU αντικαταστάθηκε από Yoshimura EMS με διαφορετικούς χάρτες καυσίμου και ανάφλεξης, οι οποίοι μπορούσαν να επιλεγούν από διακόπτη στο τιμόνι.

Yoshimura Tornado S1

Υπήρχε επίσης quickshifter και shift light, στοιχεία που σήμερα μπορεί να μην ακούγονται και τόσο εντυπωσιακά, αλλά το 2002 κάθε άλλο παρά συνηθισμένα ήταν σε μοτοσυκλέτα δρόμου. Η εξάτμιση ήταν ένα σύστημα 4-σε-1 από τιτάνιο με τελικό Tri-Oval Cyclone, από ανθρακονήματα.

Yoshimura Tornado S1

Σύμφωνα με τα νούμερα της ίδιας της Yoshimura, η Tornado S-1 απέδιδε πάνω από 168 άλογα στις 12.000 rpm και περίπου 11 κιλά ροπής από τις 10.000 rpm.

Στο πλαίσιο και τις αναρτήσεις οι αλλαγές ήταν εξίσου εκτεταμένες. Η S-1 απέκτησε αναρτήσεις Öhlins εμπρός και πίσω με ειδικές ρυθμίσεις από την Yoshimura, Öhlins σταμπιλιζατέρ τιμονιού, διαφορετικό λαιμό, νέο μοχλικό της πίσω ανάρτησης και ειδικά σχεδιασμένο ψαλίδι αλουμινίου.

Yoshimura Tornado S1

Στα φρένα χρησιμοποιήθηκαν εξαπίστονες δαγκάνες Nissin, ακτινική τρόμπα της ίδιας και μεταλλικά σωληνάκια υψηλής πίεσης. Οι εργοστασιακοί τροχοί αντικαταστάθηκαν από ελαφρύτερους αλουμινένιους τροχούς της BBS.

Yoshimura Tornado S1

Ακόμη και το ρεζερβουάρ δεν έμεινε εργοστασιακό, καθώς η Yoshimura το αντικατέστησε με αλουμινένιο χωρητικότητας 24 λίτρων. Τα γρανάζια είναι AFAM, τα μαρσπιέ από την Yoshimura και ολόκληρο το fairing κατασκευάστηκε από ανθρακονήματα, με βίδες μισής στροφής-ταχείας απελευθέρωσης, σχεδιασμένο ειδικά για την S-1.

Yoshimura Tornado S1

Η εξωτερική εμφάνιση διαφοροποιεί πλήρως τη μοτοσυκλέτα από την GSX-R1000 στην οποία βασίζεται. Οι γραμμές είναι σχετικά διακριτικές για μια τόσο ακραία κατασκευή, ενώ χαρακτηριστικές είναι οι εισαγωγές που θυμίζουν βράγχια στα πλαϊνά πάνελ. Στον εξοπλισμό περιλαμβάνονται επίσης προβολείς Hella HID, ακόμη μία ιδιαίτερη λύση για το 2002.

Yoshimura S-1 Tornado

Η συγκεκριμένη Tornado S-1 είναι η #21 από τις 50 που κατασκευάστηκαν. Πρόκειται για μία JDM (Japanese Domestic Market) μοτοσυκλέτα με διάθεση περιορισμένη εντός της ιαπωνικής αγοράς και με το οδόμετρο να αναγράφει μόλις 6.986 km. Σύμφωνα με τον πωλητή, διατηρείται σε αυθεντική συλλεκτική κατάσταση, με την αρχική βαφή να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Yoshimura S-1 Tornado

Η μοτοσυκλέτα εισήχθη στην Ευρωπαϊκή Ένωση το 2025 και υποβλήθηκε σε service στην Πολωνία τον Μάρτιο του 2026. Σήμερα παραμένει στην Πολωνία και προσφέρεται στην ευρωπαϊκή αγορά με τα απαραίτητα έγγραφα για διεθνή ταξινόμηση.

Yoshimura S-1 Tornado

Η ζητούμενη τιμή ανέρχεται σε 40.000 ευρώ, ενώ για πληροφορίες σχετικά με την αγορά οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν στο [email protected] ή στο [email protected].

Yoshimura S-1 Tornado

Μόλις 50 Tornado S-1 κατασκευάστηκαν και η συγκεκριμένη, με λιγότερα από 7.000 km, αποτελεί μία από τις σπάνιες περιπτώσεις όπου μια τέτοια μοτοσυκλέτα εμφανίζεται προς πώληση. Για τους φίλους των ιδιαίτερων superbike της εποχής, πρόκειται για ένα εξαιρετικά ξεχωριστό κομμάτι της ιστορίας της Yoshimura.

Ετικέτες