Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουνίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 6μηνου 2023 - Οι επιδόσεις των εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/7/2023

Τον Ιούνιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 8.338 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.789 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 7,05%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο εξάμηνο του 2023 φτάνει το 15,18%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.170 26,03%
2 HONDA 1.637 19,63%
3 PIAGGIO 1.047 12,56%
4 DAYTONA 820 9,83%
5 YAMAHA 599 7,18%
6 CFMOTO 379 4,55%
7 KYMCO 277 3,32%
8 VOGE 122 1,46%
9 BMW 121 1,45%
10 BENELLI 114 1,37%
11 VESPA 113 1,36%
12 THRUST 96 1,15%
13 SUZUKI 85 1,02%
14 APRILIA 65 0,78%
15 KTM 58 0,70%
16 MALAGUTI 44 0,53%
17 QJMOTOR 42 0,50%
18 KEEWAY 41 0,49%
  ROYAL ENFIELD 41 0,49%
19 PEUGEOT 34 0,41%
20 TRIUMPH 32 0,38%
21 NINGBO CENTURY 27 0,32%
22 KAWASAKI 24 0,29%
  RENLI 24 0,29%
23 POLARIS 23 0,28%
24 DUCATI 19 0,23%
25 BRIXTON 17 0,20%
26 SEGWAY 16 0,19%
  SUPER SOCO 16 0,19%
  WANGYE 16 0,19%
27 EFUN/ZAP 10 0,12%
  HUSQVARNA 10 0,12%
28 MOTO GUZZI 9 0,11%
  FANGPOWER 9 0,11%
29 GPX 7 0,08%
30 JIAYUAN 5 0,06%
31 BETA 2 0,02%
  ZHIDOU 2 0,02%
  OTHERS* 165 1,98%
  ΣΥΝΟΛΟ 8.338 1
  2022 7.789  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 7,05%  

Για έναν ακόμα μήνα η SYM παραμένει μπροστά από τη Honda, αυτή τη φορά με 2.170 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,03% έναντι 1.637 ταξινομήσεων και 19,63%. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 1.047 ταξινομήσεις και 12,56%. Η πρώτη πεντάδα συμπληρώνεται με τις Daytona και Yamaha, με την πρώτη να σημειώνει 820 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 9,83% και την δεύτερη 599 και 7,18%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Ιούνιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 8.416 25,01%
2 HONDA 7.593 22,57%
3 PIAGGIO 3.963 11,78%
4 YAMAHA 2.898 8,61%
5 DAYTONA 2.889 8,59%
6 CFMOTO 1.380 4,10%
7 KYMCO 1.149 3,42%
8 BMW 597 1,77%
9 VOGE 469 1,39%
10 VESPA 463 1,38%
11 BENELLI 404 1,20%
12 APRILIA 318 0,95%
13 THRUST 286 0,85%
14 SUZUKI 255 0,76%
15 KEEWAY 240 0,71%
16 KTM 185 0,55%
17 ROYAL ENFIELD 172 0,51%
18 MALAGUTI 142 0,42%
19 TRIUMPH 126 0,37%
20 DUCATI 104 0,31%
21 EFUN/ZAP 83 0,25%
22 QJMOTOR 80 0,24%
23 POLARIS 77 0,23%
24 BRIXTON 76 0,23%
25 KAWASAKI 73 0,22%
26 BETA 71 0,21%
27 SEGWAY 66 0,20%
28 JIAYUAN 59 0,18%
29 HUSQVARNA 56 0,17%
30 MOTO GUZZI 51 0,15%
  RENLI 51 0,15%
31 NINGBO CENTURY 45 0,13%
  ZHIDOU 45 0,13%
32 SUPER SOCO 43 0,13%
33 FANGPOWER 40 0,12%
34 GPX 39 0,12%
35 WANGYE 37 0,11%
36 PEUGEOT 34 0,10%
  OTHERS* 570 1,69%
  ΣΥΝΟΛΟ 33.645 100,00%
  2022 29.209  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 15,18%  

Μετά την αλλαγή σκυτάλης τον Μάιο, όπου η SYM πέρασε στην πρώτη θέση, η διαφορά της με τη δεύτερη Honda διευρύνθηκε τον Ιούνιο, από το 1,15% στο 2,44%. Τρίτη παραμένει η Piaggio, τέταρτη η Yamaha που όμως κινδυνεύει να χάσει μία θέση από την πέμπτη Daytona.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.437 23,88%
2 YAMAHA 1.182 19,64%
3 BMW 495 8,23%
4 DAYTONA 386 6,42%
5 VOGE 341 5,67%
6 CFMOTO 322 5,35%
7 BENELLI 256 4,25%
8 SUZUKI 231 3,84%
9 KTM 185 3,07%
10 ROYAL ENFIELD 172 2,86%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda συνεχίζει να ηγείται της αγοράς, με 1.437 ταξινομήσεις το πρώτο 6μηνο του έτους, κατέχοντας το 23,88% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 1.182 ταξινομήσεις και 19,64% και τρίτη η BMW με 495 ταξινομήσεις και 8,23%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 7084 32,76%
2 HONDA 5541 25,62%
3 PIAGGIO 3963 18,32%
4 YAMAHA 1286 5,95%
5 DAYTONA 938 4,34%
6 KYMCO 936 4,33%
7 VESPA 463 2,14%
8 APRILIA 247 1,14%
9 THRUST 220 1,02%
10 KEEWAY 208 0,96%

Στα scooter η SYM αυξάνει τη διαφορά της από τις υπόλοιπες εταιρείες, σημειώνοντας 7.084 ταξινομήσεις το Α’ 6μηνο του 2023, κατέχοντας το 32,76% της αγοράς -που ήταν 32,02% τον προηγούμενο μήνα. Δεύτερη είναι η Honda, με 5.541 ταξινομήσεις και 25,62% (ήταν 27,11% τον Μάιο) και τρίτη η Piaggio με 3.963 ταξινομήσεις και 18,32% (ήταν 17,88% τον Μάιο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1.565 37,13%
2 SYM 1.201 28,49%
3 HONDA 615 14,59%
4 YAMAHA 430 10,20%
5 BENELLI 148 3,51%
6 MALAGUTI 139 3,30%
7 THRUST 73 1,74%
8 GPX 39 0,93%
9 CHONGQING YINXIANG 2 0,05%
10 JIANSHE 1 0,02%
  LONCIN 1 0,02%
  YINXIANG 1 0,02%

Στα παπιά η πρώτη Daytona σημειώνει 1.565 ταξινομήσεις τους πρώτους 6 μήνες του έτους, με μικρή υποχώρηση ποσοστού αγοράς από το 5μηνο (από το 37,36% βρέθηκε στο 37,13%). Δεύτερη έρχεται η SYM (του ομίλου Γκοργκόλη κι αυτή) με 1.201 ταξινομήσεις και 28,49% (ήταν 29,94% το 5μηνο) και τρίτη η Honda με 615 ταξινομήσεις και 14,59% (12,37% το 5μηνο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.050 58,79%
2 KYMCO 213 11,93%
3 POLARIS 77 4,31%
4 SEGWAY 66 3,70%
5 JIAYUAN 59 3,30%
6 RENLI 51 2,86%
7 NINGBO CENTURY 45 2,52%
  ZHIDOU 45 2,52%
8 FANGPOWER 40 2,24%
9 TGB 23 1,29%
10 LOJO 20 1,12%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 6μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 1.050 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 58,79% (ήταν 59,42% το 5μηνο). Δεύτερη ήταν η KYMCO με 213 ταξινομήσεις και 11,93% (11,87% το 5μηνο) και τρίτη η Polaris (που μαζί με τη CFMOTO ανήκουν στη MUVUS), με 77 ταξινομήσεις και 4,31% (4,33% το 5μηνο).

Norton Manx R - H βρετανική superbike για τον δρόμο αποκαλύπτεται - Με πρωτιά στις ηλεκτρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις

Πλήρη τεχνικά και λεπτομέρειες - "Μόνο" 206 ίπποι αλλά 13,25 kg.m ροπής! - Έμφαση στην απόδοση σε πραγματικές συνθήκες
Norton Manx R πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/5/2026

Λίγες ημέρες απομένουν για να οδηγήσουμε εδώ στο ΜΟΤΟ τη νέα Norton Manx R των 1.200 κ.εκ. και η βρετανική εταιρεία μας έδωσε το πράσινο φως για να αποκαλύψουμε τα πλήρη τεχνικά της superbike που φτιάχτηκε με στόχο να ενθουσιάσει τον αναβάτη της πρώτα στον δρόμο και έπειτα στην πίστα.

Πολλά και ενδιαφέροντα ήταν αυτά που διαβάσατε στη συνέντευξη που παραχώρησε ο τεχνικός διευθυντής της Norton, Brian Gillen, στον μόνιμο συνεργάτη του περιοδικού Alan Cathcart, η οποία και δημοσιεύτηκε στο τεύχος #675. Ο Βρετανός άφησε την MV Agusta έπειτα από 17 χρόνια για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της αναγεννημένης βρετανικής εταιρείας στις αρχές του 2024, αλλάζοντας στρατόπεδα έπειτα από το πολύ... στενό μαρκάρισμα που δέχτηκε από τον γενικό διευθυντή της TVS, Sudarshan Venu, στην οποία και ανήκει εδώ και αρκετό καιρό η βρετανική εταιρεία. 

Αυτό που σίγουρα δεν βρήκατε εκεί ήταν τα πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά της νέας Norton Manx R, με την κουβέντα μεταξύ Cathcart και Gillen να περιστρέφεται, μεταξύ άλλων, και στη συνειδητή επιλογή του CTO της Norton να δώσει έμφαση στην αίσθηση και την απόδοση που προσφέρει ο νέος V4 των 72 μοιρών στον δρόμο, με τα 200 επιπλέον κ.εκ. έναντι των superbike του λίτρου να συνεισφέρουν προς αυτήν την κατεύθυνση, αφού στον δρόμο η τιμή της ροπής, αλλά και το πού εμφανίζεται αυτή παίζουν πολύ πιο σημαντικό ρόλο από τη μέγιστη ισχύ.

Norton Manx R πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά 2026

Όχι ότι ο 1200άρης V4 υστερεί με τους 203 ίππους που κάνουν την εμφάνισή τους στις 11.500 σ.α.λ., αλλά τα 13,25 χιλιογραμμόμετρα ροπής είναι κορυφαία τιμή με το 75% (σχεδόν 10 kg.m) να κάνει μάλιστα την εμφάνισή του ήδη από τις 5.000, περίπου εκεί που "ξυπνάνε" τα 4κύλινδρα 1000άρια. Οι Βρετανοί κάνουν λόγο για κορυφαία στην κατηγορία των superbikes απόδοση κάτω από τις 10.000 σ.α.λ. και αυτό μένει να το δούμε αφού σε λίγες ημέρες o Φελούκας θα βρεθεί στη σέλα του Manx R, σε μία γνώριμη πλέον πίστα για αυτόν στη Σεβίλλη, εκεί ακριβώς που οδήγησε και το νέο GSX-R1000 στην εξαιρετική δημοσιογραφική παρουσίαση/6ωρο αγώνα που έκανε η ιαπωνική εταιρεία! 

Με την άφιξή του στο Solihull της Αγγλίας, ο Gillen άλλαξε σχεδόν τα πάντα σε σχέση με project που βρήκε να ετοιμάζεται και τώρα η Norton κάνει λόγο για μία μοτοσυκλέτα που χαρακτηρίζεται για την "προσιτή της απόδοση", όπως αναφέρει χαρακτηριστικά, αλλά και καθημερινή χρηστικότητα. Από μία superbike; Αυτό και αν έχει ενδιαφέρον!

Έχοντας διατηρήσει την περιεχόμενη γωνία, τον κυβισμό και τις διαστάσεις του κυλίνδρου (82x56,8), ο νέος V4 με τον έναν αντικραδασμικό άξονα, δεν έχει άλλη σχέση με το V4SV που υπήρχε πριν. Είναι ελαφρύτερος σε σχέση με αυτόν που ήταν επίσης 1.200 κ.εκ., είναι ισχυρότερος, ενώ καταναλώνει και μικρότερες ποσότητες βενζίνης για να παράξει περισσότερο έργο, με το βάρος του να βρίσκεται στα 73,3 κιλά. Η περιεχόμενη γωνία των 72 μοιρών βρίσκεται μεταξύ των 65 μοιρών του κινητήρα του Aprilia RSV4 και των 90 του με τα χαρακτηριστικά της ανάφλεξης να δίνουν και εδώ "ακανόνιστη" ανάφλεξή όπως και σε έναν V2 90 μοιρών, προς ενίσχυση της μηχανικής πρόσφυσης. Τα σώματα ψεκασμού των εμπρός και των πίσω κυλίνδρων ελέγχονται ανεξάρτητα, κάτι που σύμφωνα με τη Norton βελτιώνει την οδηγισιμότητα στις χαμηλές ταχύτητες, ενώ επιτρέπει και ακριβέστερο έλεγχο στις ποσότητες βενζίνης που καταναλώνονται και δίνει και τη δυνατότητα απενεργοποίησης των πίσω κυλίνδρων όταν ανέβουν οι θερμοκρασίες. Το κιβώτιο είναι φυσικά έξι σχέσεων και μαζί με το quickshifter ο κινητήρας εφοδιάζεται και με σύστημα rev-match που εξισώνει τις στροφές κινητήρα και άξονα κιβωτίου στα κατεβάσματα.

Norton Manx R πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά 2026

Πλαίσιο για πραγματικές συνθήκες
Η Norton ισχυρίζεται ότι το πλαίσιο της μοτοσυκλέτας που αποτελείται από χυτά τμήματα σχεδιάστηκε με στόχο να προσφέρει την αίσθηση που ψάχνει ένας αναβάτης σε δημόσιο δρόμο και όχι σε ακραία οδήγηση σε περιβάλλον πίστας. Με δεδομένο ότι οι αναβάτες που μπορούν να οδηγήσουν στο όριο μια σύγχρονη superbike σε πίστα είναι μετρημένοι στα δάκτυλα, η απόφαση των Βρετανών μοιάζει σωστή και όπως λένε και οι ίδιοι είναι σύμφωνη και με την αγωνιστική κληρονομιά από τα κατορθώματά τους στο Isle of Man TT.

Το αλουμινένιο πλαίσιο του Manx R είναι δύο δοκών και αποτελείται από πέντε χυτά τμήματα που έχουν κολληθεί μεταξύ τους και έπειτα έχουν κατεργαστεί σε CNC ως ενιαίο σύνολο. Οι δοκοί συνοδεύουν απευθείας τον λαιμό με τη βάση του μονόμπρατσου ψαλιδιού, ενώ η τελική κατεργασία σε CNC δίνει τη δυνατότητα στη Norton για ακόμη πιο ακριβή έλεγχο των προβλεπόμενων στρεβλώσεων του πλαισίου που απαιτούνται ώστε ο αναβάτης να έχει τη σωστή αίσθηση για το επίπεδο πρόσφυσης στα δύο άκρα της μοτοσυκλέτας, "σε τυπικές ταχύτητες δρόμου", σύμφωνα με τους Βρετανούς. Για τα δεδομένα των κορυφαίων superbike το βάρος βρίσκεται σχετικά ψηλά στα 210 κιλά χωρίς υγρά, όμως η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας είναι σύμφωνη με την κατηγορία με το μεταξόνιο στα 1.435 χλστ., την κάστερ στις 24,1 μοίρες και το ίχνος στα 94,5 χλστ. Η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ βρίσκεται στα 14,5 λίτρα και η απόσταση από το έδαφος είναι 133 χλστ.

To Manx R έχει και τις πιο προηγμένες αναρτήσεις που έχουν τοποθετηθεί ποτέ σε Norton, οι οποίες εξελίχθηκαν σε συνεργασία με τη Marzocchi και είναι πλήρως ρυθμιζόμενες και προσαρμοσμένες στο βρετανικό superbike. Στη βασική έκδοση το ανεστραμμένο 45άρι πιρούνι και το αμορτισέρ της ιταλικής εταιρείας ρυθμίζονται με το χέρι, ενώ στις υπόλοιπες ηλεκτρικά με τις αποσβέσεις να ελέγχονται ηλεκτρονικά σε πραγματικό χρόνο αφού έχουν ενσωματωθεί γραμμικά ποτενσιόμετρα με ανεξάρτητη λειτουργία για τα δύο άκρα. Η τεχνολογία κάνει για πρώτη φορά την εμφάνισή της σε superbike δρόμου, με έλεγχο της ταχύτητας συμπίεσης και επαναφοράς κάθε τρία χιλιοστά του δευτερολέπτου. Στις εκδόσεις με την ηλεκτρονικά ελεγχόμενη ανάρτηση έχουμε επίσης επίστρωση DLC στο πιρούνι για περαιτέρω μείωση των τριβών. Ο αναβάτης έχει στη διάθεσή του τέσσερα προγράμματα λειτουργίας που αλλάζουν τα χαρακτηριστικά απόδοσης των αναρτήσεων ακόμη και εν κινήσει, ενώ τόσο το πιρούνι όσο και το αμορτισέρ ελέγχονται και κατά τη δυνατή επιβράδυνση/επιτάχυνση προσφέροντας χαρακτηριστικά αντιβύθισης.

Norton Manx R πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά 2026

Φρένα και τροχοί
Στον τομέα των φρένων η Norton επέλεξε επίσης από το πάνω ράφι τοποθετώντας τις ακτινικής τοποθέτησης αλουμινένιες δαγκάνες Brembo Hypure που συνεργάζονται με δίσκους 320 χλστ. Πίσω έχει τοποθετηθεί δίσκος 245 χλστ., ενώ στους τροχούς οι Βρετανοί έδωσαν μεγάλη προσοχή στη μείωση της μη αναρτώμενης μάζας και επέλεξαν τους ανθρακονημάτινους  Bullet Pro της Rotobox. Οι carbon τροχοί ντύνονται με Pirelli Diablo Supercorsa SP-V4.

Ηλεκτρονικό οπλοστάσιο
Η Bosch ήταν αυτή που ανέλαβε να προσαρμόσει τα ηλεκτρονικά της βοηθήματα στο Manx R έχοντας στο επίκεντρο την έξι αξόνων IMU 10.3ME. Ο αναβάτης έχει στη διάθεσή του έλεγχο φρένου κινητήρα Drag Torque Control, ρυθμιζόμενα Cornering ABS και Traction Control, σύστημα ελέγχου σούζας Total Wheelie Control (όχι ανύψωσης τροχού!), σύστημα ελέγχου ανύψωσης πίσω τροχού, σύστημα ελέγχου πλαγιολίσθησης πίσω τροχού Rear Slide Control, ηλεκτρονικά συνδυασμένη πέδηση, σύστημα συγκράτησης φρένων σε ανηφόρα/κατηφόρα Vehicle Hold Control, Launch Control και ενεργό cruise control που προσαρμόζει την ταχύτητα της μοτοσυκλέτας στις στροφές! Όλα τα συστήματα ελέγχονται από TFT οθόνη αφής οχτώ ιντσών με Bluetooth, η οποία ενσωματώνει και λογισμικό για έλεγχο GoPro, εκτός από συνδεσιμότητα με κινητό. Τα προγράμματα λειτουργίας είναι τρία Rain, Road και Sport, συν δύο ακόμη για χρήση σε πίστα, τα οποία και μπορεί να εξατομικεύσει ο αναβάτης. Στον εξοπλισμό περιλαμβάνονται επίσης keyless σύστημα ενεργοποίησης/εκκίνησης, όπως και σύστημα που επιτρέπει την απομακρυσμένη απενεργοποίηση της μοτοσυκλέτας σε περίπτωση κλοπής, το οποίο στέλνει και μηνύματα στο κινητό.

Η βρετανική superbike θα είναι διαθέσιμη σε τέσσερεις εκδόσεις Manx R, Manx R Apex, Manx R Signature και Manx R First Edition, με την τιμή για τη βασική έκδοση στην Ευρώπη να ξεκινά από τα 23.250 ευρώ και για την έκδοση με τις ηλεκτρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις να βρίσκεται στα 29.750 ευρώ. H  Norton θα έρθει στην ελληνική αγορά από τη MUVUS, από την οποία αναμένουμε να μάθουμε και τις τιμές της μοτοσυκλέτας στην ελληνική αγορά.

Norton Manx R πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά 2026