Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου / πενταμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

7.531 ταξινομήσεις, -4,32% σε σχέση με τον 5ο μήνα του 2023!
SYM
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/6/2024

Οι ταξινομήσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 έχουν παρουσιάσει μέχρι στιγμής άνοδο για Ιανουάριο και Φεβρουάριο, μικρή πτώση τον Μάρτιο και θετική εκτόξευση τον Απρίλιο. Τώρα ο 5ος μήνας του έτους παρουσιάζει και αυτός μικρή πτώση, με 7.531 ταξινομήσεις έναντι 7.871 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα το 2023. Παρόλα αυτά, με συνολικά 29.448 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, έναντι 25.307 το αντίστοιχο διάστημα του 2023, η άνοδος φτάνει το 16,36%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1578 20,95%
2 HONDA 1153 15,31%
3 YAMAHA 837 11,11%
4 PIAGGIO 805 10,69%
5 DAYTONA 730 9,69%
6 VOGE 402 5,34%
7 CFMOTO 383 5,09%
8 KYMCO 264 3,51%
9 BMW 141 1,87%
10 THRUST 107 1,42%
11 VESPA 101 1,34%
12 BENELLI 90 1,20%
13 SUZUKI 70 0,93%
14 QJMOTOR 67 0,89%
15 KEEWAY 63 0,84%
16 TRIUMPH 52 0,69%
17 SEGWAY 51 0,68%
18 APRILIA 48 0,64%
  KTM 48 0,64%
19 MALAGUTI 44 0,58%
20 ASUS 39 0,52%
  ROYAL ENFIELD 39 0,52%

Για δεύτερο συνεχόμενο μήνα η SYM παίρνει την πρωτιά, αυτή τη φορά με 20,95% μερίδιο αγοράς και πάλι με σημαντική διαφορά από τη δεύτερη Honda που τον Μάιο του 2024 κατείχε το 15,31% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Yamaha -που ήταν 4η τον Απρίλιο- με 11,11%, τέταρτη ήταν η Piaggio με 10,69% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Daytona, με 9,69%.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο πεντάμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5817 19,75%
2 HONDA 5643 19,16%
3 PIAGGIO 3175 10,78%
4 YAMAHA 3132 10,64%
5 DAYTONA 2785 9,46%
6 VOGE 1343 4,56%
7 KYMCO 1019 3,46%
8 CFMOTO 998 3,39%
9 BMW 512 1,74%
10 BENELLI 456 1,55%
11 VESPA 405 1,38%
12 QJMOTOR 383 1,30%
13 THRUST 317 1,08%
14 SUZUKI 284 0,96%
15 KTM 265 0,90%
16 KEEWAY 259 0,88%
17 TRIUMPH 233 0,79%
18 MALAGUTI 200 0,68%
19 APRILIA 188 0,64%
20 PEUGEOT 155 0,53%

Στο πεντάμηνο η SYM διευρύνει ελαφρώς τη διαφορά της από τη δεύτερη Honda, κατέχοντας το 19,75% της αγοράς έναντι 19,16%. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 10,78%, τέταρτη είναι η Yamaha με 10,64% και πέμπτη η Daytona με 9,46%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' πεντάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1165 18,96%
2 YAMAHA 1015 16,51%
3 VOGE 534 8,69%
4 DAYTONA 465 7,57%
5 BMW 444 7,22%
6 CFMOTO 379 6,17%
7 BENELLI 351 5,71%
8 KTM 265 4,31%
9 SUZUKI 251 4,08%
10 TRIUMPH 233 3,79%
11 QJMOTOR 178 2,90%
12 ROYAL ENFIELD 132 2,15%
13 DUCATI 91 1,48%
14 KAWASAKI 89 1,45%
15 SYM 75 1,22%
16 BETA 68 1,11%
17 MOTO GUZZI 55 0,89%
18 HUSQVARNA 47 0,76%
19 BRIXTON 44 0,72%
20 APRILIA 43 0,70%

Στο Α' πεντάμηνο του 2024, στις μοτοσυκλέτες πρώτη εταιρεία είναι η Honda με 18,96%, δεύτερη η Yamaha με 16,51% και τρίτη η Voge με 8,69%. Την πρώτη πεντάδα κλείνουν οι Daytona με 7,57% και BMW με 7,22%. Σημειώστε πως για την ώρα οι μοτοσυκλέτες της KOVE έχουν ενσωματωθεί στα στοιχεία της Daytona, με το ΜΟΤΟ να τα ξεχώριζε στα στοιχεία που μας έδινε ο ΣΕΜΕ (σε εταιρείες και μοτοσυκλέτες), ώστε α) να έχουμε και νούμερα για την KOVE και β) να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στα στοιχεία για Daytona. Δυστυχώς από τον Μάϊο ο ΣΕΜΕ αποφάσισε να ΜΗΝ στέλνει στοιχεία μοντέλων στους δημοσιογράφους (!), κι έτσι KOVE και Daytona δεν μπορούν πλέον να χωριστούν από εμάς. Κατά συνέπεια η KOVE παραμένει άφαντη, ενώ η Daytona φαίνεται πιο δυνατή από ότι είναι.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 4977 26,13%
2 HONDA 4072 21,38%
3 PIAGGIO 3175 16,67%
4 YAMAHA 1723 9,05%
5 DAYTONA 1324 6,95%
6 KYMCO 966 5,07%
7 VOGE 809 4,25%
8 VESPA 405 2,13%
9 KEEWAY 226 1,19%
10 QJMOTOR 205 1,08%
11 THRUST 200 1,05%
12 PEUGEOT 155 0,81%
13 APRILIA 145 0,76%
14 BMW 68 0,36%
15 SILENCE 57 0,30%
16 ZHONGNENG 46 0,24%
17 EFUN/ZAP 44 0,23%
18 JNEN, JUNENG 43 0,23%
19 MALAGUTI 41 0,22%
20 GOLDEN LION 39 0,20%
  WANGYE 39 0,20%

SYM, Honda, Piaggio, Yamaha και Daytona απαρτίζουν την πρώτη πεντάδα στις κορυφαίες εταιρείες scooter της ελληνικής αγοράς για τον πρώτο πεντάμηνο του 2024. SYM & Honda είναι οι μόνες που ξεπερνούν το 20% όσον αφορά στο μερίδιο αγοράς τους, ενώ η Piaggio κάνει... μοναχικό αγώνα στο 16,67%, αφού Yamaha και Daytona είναι αρκετά πιο πίσω, με 9,05 και 6,95%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 996 31,98%
2 SYM 765 24,57%
3 HONDA 406 13,04%
4 YAMAHA 394 12,65%
5 MALAGUTI 156 5,01%
6 THRUST 117 3,76%
7 BENELLI 105 3,37%
8 ASUS 77 2,47%
9 GPX 55 1,77%
10 UM 41 1,32%

Daytona & SYM χαρίζουν στον όμιλο Γκοργκόλη το 1-2 στα παπιά του πρώτου 5μηνου του 24, ενώ αθροιστικά δίνουν στο τρικαλινό γκρουπ το 56,55% της αγοράς στη συγκεκριμένη κατηγορία. Στην τρίτη και τέταρτη θέση, πολύ κοντά η μια στην άλλη, βρίσκονται οι Honda και Yamaha, με τη Malaguti να κλείνει την πρώτη πεντάδα.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 599 9,37%
2 SEGWAY 107 5,08%
3 XEV 58 4,55%
4 KYMCO 52 4,38%
5 RENLI 50 3,59%
6 AODES 41 3,59%
  POLARIS 41 3,15%
7 JIAYUAN 36 2,01%
8 NINGBO CENTURY 23 1,93%
9 MICRO 22 1,75%
10 BAW 20 1,49%

Ανοίγει κι άλλο η ψαλίδα της CFMOTO από τους διώκτες της, καθώς στο διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2024 η εταιρεία που εισάγεται από τη MUVUS κατέχει το 52,45% της αγοράς στα 3W/4W. Δεύτερη, με 9,37% είναι η SEGWAY που εισάγεται από την ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ ΑΕΒΜΕ, και τρίτη στα ATV / SSV η KYMCO με 4,55%

CFMOTO: Η συμμετοχή της Γουατεμάλας κέρδισε το 2ο MT Challenge στην Ισπανία [VIDEO]

Η τελική φάση πραγματοποιήθηκε στη Huelva με 20 ομάδες και τη νέα 1000MT-X
Mt Challenge
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

5/10/2026

Η δεύτερη παγκόσμια τελική φάση του CFMOTO MT Challenge ολοκληρώθηκε στη Huelva της Ισπανίας, με την ομάδα της Γουατεμάλας να κατακτά την πρώτη θέση, μπροστά από τις ομάδες της Ισπανίας και της Γαλλίας.

Είκοσι ομάδες από περισσότερες από 20 χώρες και περιοχές, με τέσσερις αναβάτες διαφορετικών ηλικιών, φύλου και επιπέδου εμπειρίας, συγκεντρώθηκαν στη νότια Ισπανία για την τελική φάση του CFMOTO MT Challenge 2026.

Από τις 26 έως τις 28 Σεπτεμβρίου, σχεδόν 200 συμμετέχοντες, διοργανωτές και στελέχη της CFMOTO πήραν μέρος στη δεύτερη παγκόσμια διοργάνωση, μετά την πρώτη που πραγματοποιήθηκε πέρυσι στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.

Mt Challenge

Οι ομάδες είχαν προκριθεί μέσω περιφερειακών αγώνων σε Ασία, Λατινική Αμερική και Ευρώπη, με διαφορετικές δοκιμασίες και επίπεδα δυσκολίας. Στην τελική φάση της Ισπανίας, οι αγωνιζόμενοι κλήθηκαν να συνδυάσουν τεχνική οδήγηση, πλοήγηση, αντοχή και συνεργασία.

"Θέλαμε να φέρουμε τους ιδιοκτήτες MT κοντά, ώστε να δουν τι μπορούν πραγματικά να κάνουν οι μοτοσυκλέτες, να αντιμετωπίσουν νέες προκλήσεις και να μοιραστούν την περιπέτεια όχι μόνο με τους υπόλοιπους φιναλίστ, αλλά και διαδικτυακά με όλο τον κόσμο", δήλωσε ο Markus Ferch, Αντιπρόεδρος Πωλήσεων της CFMOTO στην Ευρώπη, πριν από την έναρξη της τελικής φάσης.

Mt Challenge

"Το πνεύμα των MT σημαίνει να ξεπερνάς τα όρια, να εμπνέεις ο ένας τον άλλον και να οδηγείς ως μέρος μιας κοινότητας."

Μία από τις νέες προσθήκες του 2026 ήταν η δημιουργία του MT Dream Team. Τέσσερις επαγγελματίες αναβάτες συμμετείχαν στις δοκιμασίες, με επικεφαλής τον Brand Ambassador της CFMOTO και αγωνιζόμενο Mario Román Serrano.

Η πρώτη ημέρα περιλάμβανε το Venue Challenge, το οποίο πραγματοποιήθηκε σε δέκα διαφορετικά σημεία της off-road περιοχής του Monteblanco Circuit. Οι δοκιμασίες απαιτούσαν ισορροπία, ακρίβεια, σωστή κρίση, έλεγχο του γκαζιού και φυσικά αποφασιστικότητα.

Mt Challenge

Μεταξύ αυτών ήταν το SENA Blindfold Challenge, που είχε χρησιμοποιηθεί και το 2025. Σε αυτή τη δοκιμασία ένας αναβάτης οδηγούσε με δεμένα μάτια, ενώ ο τον καθοδηγούσε αποκλειστικά μέσω φωνητικών οδηγιών από ενδοεπικοινωνία ένα άλλο μέλος της ομάδας του.

Στο πρόγραμμα υπήρχε επίσης το TAI CHI Challenge της CFMOTO, με τους αναβάτες να καλούνται να κινηθούν σε μαλακό, αμμώδες έδαφος μέσα σε μια μεγάλη κυκλική διαδρομή σε σχήμα Yin-Yang. Η δοκιμασία απαιτούσε αλλαγή κατεύθυνσης στη μέση της διαδρομής, διατηρώντας ταυτόχρονα τον έλεγχο και την ταχύτητα μέχρι την έξοδο.

Mt Challenge

Ακολούθησε το Natural Extreme Trial, όπου αξιοποιήθηκε η φυσική μορφολογία του χώρου του Monteblanco για μια δοκιμασία με χαρακτηριστικά Enduro, ενώ στο Figure 8 Plus Challenge οι αναβάτες έπρεπε να συνδυάσουν ισορροπία και ακρίβεια στις αλλαγές κατεύθυνσης. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με το Sand Crossing Challenge, σε μια ακόμη δοκιμασία πάνω σε μαλακό έδαφος.Mt Challenge

Τη δεύτερη ημέρα οι αναβάτες άφησαν περισσότερο χώρο στο γκάζι, καθώς η διαδρομή βγήκε έξω από τα όρια του Monteblanco. Η πλοήγηση και η γενικότερη ικανότητα στην οδήγηση Adventure μοτοσυκλέτας έγιναν πλέον βασικά στοιχεία, με checkpoints που διέφεραν ως προς την απόσταση, τη μορφολογία του εδάφους και τα εμπόδια.

Mt Challenge

Μία από τις δοκιμασίες ήταν το Time Gap Challenge, όπου μετρήθηκε η διαφορά στους χρόνους τερματισμού δύο αναβατών που επέλεγε κάθε ομάδα. Εκτός από την αντοχή, σημαντικό ρόλο έπαιξαν η συγκέντρωση και ο σωστός προγραμματισμός σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Η μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιήθηκε στη διοργάνωση ήταν η CFMOTO 1000MT-X, αντικαθιστώντας την 800MT-X που είχε χρησιμοποιηθεί στην Αυστραλία το 2025. Πρόκειται για το μεγαλύτερο Adventure μοντέλο της γκάμας, με δικύλινδρο κινητήρα 946 cc, έμφαση στη συγκέντρωση των μαζών και εξοπλισμό προσανατολισμένο στην οδήγηση εκτός δρόμου.

Mt Challenge

Στον εξοπλισμό της περιλαμβάνονται ρυθμιζόμενη από τον αναβάτη απόδοση ισχύος, τέσσερα συν ένα riding modes, traction control, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, ρεζερβουάρ καυσίμου 22,5 λίτρων, χούφτες, ποδιά προστασίας κινητήρα και ελαστικά Pirelli μικτής χρήσης.

Με την ολοκλήρωση των δοκιμασιών της δεύτερης ημέρας καταρτίστηκε η τελική βαθμολογία. Η ομάδα της Νέας Ζηλανδίας, που είχε κερδίσει την πρώτη διοργάνωση το 2025, παρέδωσε τον τίτλο στην ομάδα της Γουατεμάλας. Δεύτερη ήταν η ισπανική ομάδα, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η γαλλική.

Mt Challenge

Στις ατομικές διακρίσεις, οι Khoun-Sith Vongsana της Γαλλίας και Franklin Noguera από τη Δομινικανή Δημοκρατία αναδείχθηκαν MT Masters, ενώ οι δύο αναβάτες κέρδισαν επίσης διακρίσεις Best Technique σε τρεις διαφορετικές δοκιμασίες.

Το βραβείο Best MT Spirit, για επιμονή, πάθος, θετική ενέργεια και ομαδικότητα, πήγε στον Roberto Ungaro της Ιταλίας.

Mt Challenge

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το CFMOTO MT Challenge ολοκληρώθηκε με τη μορφή μιας μεγάλης παγκόσμιας συνάντησης αναβατών Adventure. Η τελική κατάταξη ήταν ο αγωνιστικός στόχος, όμως το μεγαλύτερο μέρος της διοργάνωσης αφορούσε τις ίδιες τις δοκιμασίες, την οδήγηση και τη συνεργασία μεταξύ των συμμετεχόντων.

Μετά τις δύο πρώτες διοργανώσεις σε Αυστραλία και Ισπανία, το CFMOTO MT Challenge δείχνει ότι θα συνεχίσει να αποτελεί έναν από τους βασικούς θεσμούς της εταιρείας για τους αναβάτες της οικογένειας των MT.

Mt Challenge