Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου / πενταμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

7.531 ταξινομήσεις, -4,32% σε σχέση με τον 5ο μήνα του 2023!
SYM
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/6/2024

Οι ταξινομήσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 έχουν παρουσιάσει μέχρι στιγμής άνοδο για Ιανουάριο και Φεβρουάριο, μικρή πτώση τον Μάρτιο και θετική εκτόξευση τον Απρίλιο. Τώρα ο 5ος μήνας του έτους παρουσιάζει και αυτός μικρή πτώση, με 7.531 ταξινομήσεις έναντι 7.871 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα το 2023. Παρόλα αυτά, με συνολικά 29.448 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, έναντι 25.307 το αντίστοιχο διάστημα του 2023, η άνοδος φτάνει το 16,36%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1578 20,95%
2 HONDA 1153 15,31%
3 YAMAHA 837 11,11%
4 PIAGGIO 805 10,69%
5 DAYTONA 730 9,69%
6 VOGE 402 5,34%
7 CFMOTO 383 5,09%
8 KYMCO 264 3,51%
9 BMW 141 1,87%
10 THRUST 107 1,42%
11 VESPA 101 1,34%
12 BENELLI 90 1,20%
13 SUZUKI 70 0,93%
14 QJMOTOR 67 0,89%
15 KEEWAY 63 0,84%
16 TRIUMPH 52 0,69%
17 SEGWAY 51 0,68%
18 APRILIA 48 0,64%
  KTM 48 0,64%
19 MALAGUTI 44 0,58%
20 ASUS 39 0,52%
  ROYAL ENFIELD 39 0,52%

Για δεύτερο συνεχόμενο μήνα η SYM παίρνει την πρωτιά, αυτή τη φορά με 20,95% μερίδιο αγοράς και πάλι με σημαντική διαφορά από τη δεύτερη Honda που τον Μάιο του 2024 κατείχε το 15,31% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Yamaha -που ήταν 4η τον Απρίλιο- με 11,11%, τέταρτη ήταν η Piaggio με 10,69% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Daytona, με 9,69%.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο πεντάμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5817 19,75%
2 HONDA 5643 19,16%
3 PIAGGIO 3175 10,78%
4 YAMAHA 3132 10,64%
5 DAYTONA 2785 9,46%
6 VOGE 1343 4,56%
7 KYMCO 1019 3,46%
8 CFMOTO 998 3,39%
9 BMW 512 1,74%
10 BENELLI 456 1,55%
11 VESPA 405 1,38%
12 QJMOTOR 383 1,30%
13 THRUST 317 1,08%
14 SUZUKI 284 0,96%
15 KTM 265 0,90%
16 KEEWAY 259 0,88%
17 TRIUMPH 233 0,79%
18 MALAGUTI 200 0,68%
19 APRILIA 188 0,64%
20 PEUGEOT 155 0,53%

Στο πεντάμηνο η SYM διευρύνει ελαφρώς τη διαφορά της από τη δεύτερη Honda, κατέχοντας το 19,75% της αγοράς έναντι 19,16%. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 10,78%, τέταρτη είναι η Yamaha με 10,64% και πέμπτη η Daytona με 9,46%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' πεντάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1165 18,96%
2 YAMAHA 1015 16,51%
3 VOGE 534 8,69%
4 DAYTONA 465 7,57%
5 BMW 444 7,22%
6 CFMOTO 379 6,17%
7 BENELLI 351 5,71%
8 KTM 265 4,31%
9 SUZUKI 251 4,08%
10 TRIUMPH 233 3,79%
11 QJMOTOR 178 2,90%
12 ROYAL ENFIELD 132 2,15%
13 DUCATI 91 1,48%
14 KAWASAKI 89 1,45%
15 SYM 75 1,22%
16 BETA 68 1,11%
17 MOTO GUZZI 55 0,89%
18 HUSQVARNA 47 0,76%
19 BRIXTON 44 0,72%
20 APRILIA 43 0,70%

Στο Α' πεντάμηνο του 2024, στις μοτοσυκλέτες πρώτη εταιρεία είναι η Honda με 18,96%, δεύτερη η Yamaha με 16,51% και τρίτη η Voge με 8,69%. Την πρώτη πεντάδα κλείνουν οι Daytona με 7,57% και BMW με 7,22%. Σημειώστε πως για την ώρα οι μοτοσυκλέτες της KOVE έχουν ενσωματωθεί στα στοιχεία της Daytona, με το ΜΟΤΟ να τα ξεχώριζε στα στοιχεία που μας έδινε ο ΣΕΜΕ (σε εταιρείες και μοτοσυκλέτες), ώστε α) να έχουμε και νούμερα για την KOVE και β) να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στα στοιχεία για Daytona. Δυστυχώς από τον Μάϊο ο ΣΕΜΕ αποφάσισε να ΜΗΝ στέλνει στοιχεία μοντέλων στους δημοσιογράφους (!), κι έτσι KOVE και Daytona δεν μπορούν πλέον να χωριστούν από εμάς. Κατά συνέπεια η KOVE παραμένει άφαντη, ενώ η Daytona φαίνεται πιο δυνατή από ότι είναι.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 4977 26,13%
2 HONDA 4072 21,38%
3 PIAGGIO 3175 16,67%
4 YAMAHA 1723 9,05%
5 DAYTONA 1324 6,95%
6 KYMCO 966 5,07%
7 VOGE 809 4,25%
8 VESPA 405 2,13%
9 KEEWAY 226 1,19%
10 QJMOTOR 205 1,08%
11 THRUST 200 1,05%
12 PEUGEOT 155 0,81%
13 APRILIA 145 0,76%
14 BMW 68 0,36%
15 SILENCE 57 0,30%
16 ZHONGNENG 46 0,24%
17 EFUN/ZAP 44 0,23%
18 JNEN, JUNENG 43 0,23%
19 MALAGUTI 41 0,22%
20 GOLDEN LION 39 0,20%
  WANGYE 39 0,20%

SYM, Honda, Piaggio, Yamaha και Daytona απαρτίζουν την πρώτη πεντάδα στις κορυφαίες εταιρείες scooter της ελληνικής αγοράς για τον πρώτο πεντάμηνο του 2024. SYM & Honda είναι οι μόνες που ξεπερνούν το 20% όσον αφορά στο μερίδιο αγοράς τους, ενώ η Piaggio κάνει... μοναχικό αγώνα στο 16,67%, αφού Yamaha και Daytona είναι αρκετά πιο πίσω, με 9,05 και 6,95%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 996 31,98%
2 SYM 765 24,57%
3 HONDA 406 13,04%
4 YAMAHA 394 12,65%
5 MALAGUTI 156 5,01%
6 THRUST 117 3,76%
7 BENELLI 105 3,37%
8 ASUS 77 2,47%
9 GPX 55 1,77%
10 UM 41 1,32%

Daytona & SYM χαρίζουν στον όμιλο Γκοργκόλη το 1-2 στα παπιά του πρώτου 5μηνου του 24, ενώ αθροιστικά δίνουν στο τρικαλινό γκρουπ το 56,55% της αγοράς στη συγκεκριμένη κατηγορία. Στην τρίτη και τέταρτη θέση, πολύ κοντά η μια στην άλλη, βρίσκονται οι Honda και Yamaha, με τη Malaguti να κλείνει την πρώτη πεντάδα.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 599 9,37%
2 SEGWAY 107 5,08%
3 XEV 58 4,55%
4 KYMCO 52 4,38%
5 RENLI 50 3,59%
6 AODES 41 3,59%
  POLARIS 41 3,15%
7 JIAYUAN 36 2,01%
8 NINGBO CENTURY 23 1,93%
9 MICRO 22 1,75%
10 BAW 20 1,49%

Ανοίγει κι άλλο η ψαλίδα της CFMOTO από τους διώκτες της, καθώς στο διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2024 η εταιρεία που εισάγεται από τη MUVUS κατέχει το 52,45% της αγοράς στα 3W/4W. Δεύτερη, με 9,37% είναι η SEGWAY που εισάγεται από την ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ ΑΕΒΜΕ, και τρίτη στα ATV / SSV η KYMCO με 4,55%

Midual - Εξεζητημένη Haute couture σε 2 τροχούς, και με νέα έκδοση Francaise

Μονοκόκ πλαίσιο, boxer κινητήρας με μοναδική διαμήκης τοποθέτηση, εξωφρενική τιμή
Midual
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

12/2/2026

Στο πρόσφατο σαλόνι Retromobile του Παρισιού, η Midual παρουσίασε μια νέα έκδοση της μίας -και ιδιαίτερα εξεζητημένης- μοτοσυκλέτας της, που κατά καιρούς αλλάζει ελαφρώς αξεσουάρ και εμφάνιση, μετονομάζεται κάπως αλλιώς και διατίθεται σε εξαιρετικά περιορισμένη παραγωγή (3-20 αντίτυπα) και σε εξωφρενικές τιμές.

Η Midual αποτελεί ένα από τα πιο ιδιαίτερα και σπάνια ονόματα στον κόσμο των ultra‑premium συλλεκτικών μοτοσυκλετών. Με έδρα το Angers της Γαλλίας, η εταιρεία δημιουργεί μοτοσυκλέτες με φιλοσοφία παρόμοια με εκείνη των κορυφαίων ωρολογοποιών.

Κάθε μοντέλο είναι χειροποίητο, μοναδικό και απευθύνεται σε συλλέκτες που αντιμετωπίζουν τη μοτοσυκλέτα ως έργο τέχνης και δέχονται να πληρώσουν 100-300.000 ευρώ για εκείνην.

Midual

Η ιστορία ξεκινά στα τέλη του 1992, όταν ο Olivier Midy, παθιασμένος με τη μηχανολογία και τις μοτοσυκλέτες, αποφάσισε να δημιουργήσει μια made in France ιδιαίτερη μοτοσυκλέτα δρόμου. Το project είχε και προσωπική διάσταση: ήταν ένας τρόπος να τιμήσει τη μνήμη του μικρότερου αδελφού του, Julien.

Boxer

Μαζί με τον μεγαλύτερο αδελφό του, François, ξεκίνησαν με σκίτσα, τεχνικές μελέτες και πειραματισμούς, ενώ η πρώτη εντυπωσιακή λεπτομέρεια για τη γέννηση της μοτοσυκλέτας γεννήθηκε το 1995: ένας boxer κινητήρας τοποθετημένος όχι εγκάρσια, αλλά κατά τη διεύθυνση κίνησης (διαμήκης), αρχιτεκτονική που είχε εγκαταλειφθεί για 80 χρόνια. Ο Olivier την αναβίωσε, την πατένταρε και την έκανε τη βασική τεχνική υπογραφή της Midual. Μετά από χρόνια δουλειάς, το 2007 δοκιμάστηκε με επιτυχία το πρώτο ολοκληρωμένο πρωτότυπο κινητήρα.

Fairy

Κάνοντας μια μικρή ιστορική παρένθεση, έχει ενδιαφέρον να προσθέσουμε πως ο πρώτος δικύλινδρος boxer κινητήρας μοτοσυκλέτας ήταν διαμήκης και κατασκευάστηκε το 1905 από τη Light Motors Company στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ο κινητήρας τοποθετήθηκε σε μια μοτοσυκλέτα που αρχικά ονομαζόταν Fée ενώ λίγο αργότερα άλλαξε ονομασία σε Fairy -νεράϊδα. Αργότερα, η παραγωγή της Fairy πέρασε στη Douglas Engineering Company, έναν από τους προμηθευτές της Light Motors, όταν η Light Motors Company έκλεισε το 1907.

Πλαίσιο

Κλείνουμε την παρένθεση, και συνεχίζουμε με τη Midual. Μετά τον διαμήκη boxer, η συνέχεια των Γάλλων ήταν εξίσου εντυπωσιακή, με το μονοκόκ πλαίσιο της εταιρείας, χυτό σε ένα ενιαίο κομμάτι σε αεροναυπηγικό χυτήριο.

Midual

Στις 8 Αυγούστου 2013, η πρώτη Midual βγήκε στον δρόμο. Το 2014, η επίσημη παρουσίαση έγινε στο Pebble Beach Concours d’Elegance, και το νερό μπήκε στο αυλάκι.

Midual

Ο boxer κινητήρας των 1.036 κ.εκ. και των 100hp κατασκευάζεται εξ ολοκλήρου στις εγκαταστάσεις της Midual, έχει εντυπωσιακή κλίση προς τα μπροστά (25 μοίρες), φορτίζοντας έτσι ιδανικά τον μπροστινό τροχό και συνεισφέροντας σε ένα ιδιαίτερα χαμηλό κέντρο βάρους.

Midual

Το monocoque χυτό πλαίσιο είναι εξαιρετικά περίπλοκο στην παραγωγή, ενώ κρύβει τις καλωδιώσεις με τρόπο που δεν συναντάται αλλού.

Midual

Κάθε μοτοσυκλέτα είναι μοναδική. Ο πελάτης επιλέγει το φινίρισμα του πλαισίου, με γυάλισμα, βούρτσισμα, αμμοβολή, κ.α., το χρώμα κινητήρα και πλαισίου, το δέρμα της σέλας, το τιμόνι,  το φινίρισμα των οργάνων, κ.α.

Πίνακας οργάνων

Και μιας και πιάσαμε τα όργανα, εδώ μιλάμε για έναν πίνακα με 7 στρογγυλές αναλογικές οθόνες, που θυμίζουν αεροσκάφος και εντυπωσιάζουν με την κατασκευή τους.

Midual

Ανάλογα την έκδοση τα φώτα και τα φλας είναι LED ή όχι, ενώ η τοποθέτηση των καθρεπτών στο πλαίσιο είναι και αυτή ιδιαίτερη.

Midual

Η Midual μπορεί να κάνει λόγο για τρία μοντέλα -4 με τη νέα έκδοση Francaise που έρχεται σε χρωματισμούς που θυμίζουν τη γαλλική σημαία- αλλά ουσιαστικά μιλάμε για την ίδια μοτοσυκλέτα σε διαφορετικές εκδοχές.

Midual

Οι εκδοχές είναι οι εξής:

  • Midual Type 1 (αρχική έκδοση). Τιμή: 170.000 € (σύμφωνα με παλαιότερες αναφορές)
  • Midual Type 1 Series 3. Τιμή: 186.200 € - Παραγωγή: 20 μονάδες 
  • Midual Type 1 Quintessence. Τιμή: 300.000 € - Παραγωγή: 3 μονάδες 
  • Η νέα Midual Française. Τιμή αναμένεται κοντά στις 300.000 € - Παραγωγή: 5 μονάδες
francaise

Η Française τοποθετείται στην κορυφή της γκάμας, δίπλα στην Quintessence.

Ετικέτες