Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου / πενταμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

7.531 ταξινομήσεις, -4,32% σε σχέση με τον 5ο μήνα του 2023!
SYM
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/6/2024

Οι ταξινομήσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 έχουν παρουσιάσει μέχρι στιγμής άνοδο για Ιανουάριο και Φεβρουάριο, μικρή πτώση τον Μάρτιο και θετική εκτόξευση τον Απρίλιο. Τώρα ο 5ος μήνας του έτους παρουσιάζει και αυτός μικρή πτώση, με 7.531 ταξινομήσεις έναντι 7.871 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα το 2023. Παρόλα αυτά, με συνολικά 29.448 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, έναντι 25.307 το αντίστοιχο διάστημα του 2023, η άνοδος φτάνει το 16,36%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1578 20,95%
2 HONDA 1153 15,31%
3 YAMAHA 837 11,11%
4 PIAGGIO 805 10,69%
5 DAYTONA 730 9,69%
6 VOGE 402 5,34%
7 CFMOTO 383 5,09%
8 KYMCO 264 3,51%
9 BMW 141 1,87%
10 THRUST 107 1,42%
11 VESPA 101 1,34%
12 BENELLI 90 1,20%
13 SUZUKI 70 0,93%
14 QJMOTOR 67 0,89%
15 KEEWAY 63 0,84%
16 TRIUMPH 52 0,69%
17 SEGWAY 51 0,68%
18 APRILIA 48 0,64%
  KTM 48 0,64%
19 MALAGUTI 44 0,58%
20 ASUS 39 0,52%
  ROYAL ENFIELD 39 0,52%

Για δεύτερο συνεχόμενο μήνα η SYM παίρνει την πρωτιά, αυτή τη φορά με 20,95% μερίδιο αγοράς και πάλι με σημαντική διαφορά από τη δεύτερη Honda που τον Μάιο του 2024 κατείχε το 15,31% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Yamaha -που ήταν 4η τον Απρίλιο- με 11,11%, τέταρτη ήταν η Piaggio με 10,69% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Daytona, με 9,69%.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο πεντάμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5817 19,75%
2 HONDA 5643 19,16%
3 PIAGGIO 3175 10,78%
4 YAMAHA 3132 10,64%
5 DAYTONA 2785 9,46%
6 VOGE 1343 4,56%
7 KYMCO 1019 3,46%
8 CFMOTO 998 3,39%
9 BMW 512 1,74%
10 BENELLI 456 1,55%
11 VESPA 405 1,38%
12 QJMOTOR 383 1,30%
13 THRUST 317 1,08%
14 SUZUKI 284 0,96%
15 KTM 265 0,90%
16 KEEWAY 259 0,88%
17 TRIUMPH 233 0,79%
18 MALAGUTI 200 0,68%
19 APRILIA 188 0,64%
20 PEUGEOT 155 0,53%

Στο πεντάμηνο η SYM διευρύνει ελαφρώς τη διαφορά της από τη δεύτερη Honda, κατέχοντας το 19,75% της αγοράς έναντι 19,16%. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 10,78%, τέταρτη είναι η Yamaha με 10,64% και πέμπτη η Daytona με 9,46%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' πεντάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1165 18,96%
2 YAMAHA 1015 16,51%
3 VOGE 534 8,69%
4 DAYTONA 465 7,57%
5 BMW 444 7,22%
6 CFMOTO 379 6,17%
7 BENELLI 351 5,71%
8 KTM 265 4,31%
9 SUZUKI 251 4,08%
10 TRIUMPH 233 3,79%
11 QJMOTOR 178 2,90%
12 ROYAL ENFIELD 132 2,15%
13 DUCATI 91 1,48%
14 KAWASAKI 89 1,45%
15 SYM 75 1,22%
16 BETA 68 1,11%
17 MOTO GUZZI 55 0,89%
18 HUSQVARNA 47 0,76%
19 BRIXTON 44 0,72%
20 APRILIA 43 0,70%

Στο Α' πεντάμηνο του 2024, στις μοτοσυκλέτες πρώτη εταιρεία είναι η Honda με 18,96%, δεύτερη η Yamaha με 16,51% και τρίτη η Voge με 8,69%. Την πρώτη πεντάδα κλείνουν οι Daytona με 7,57% και BMW με 7,22%. Σημειώστε πως για την ώρα οι μοτοσυκλέτες της KOVE έχουν ενσωματωθεί στα στοιχεία της Daytona, με το ΜΟΤΟ να τα ξεχώριζε στα στοιχεία που μας έδινε ο ΣΕΜΕ (σε εταιρείες και μοτοσυκλέτες), ώστε α) να έχουμε και νούμερα για την KOVE και β) να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στα στοιχεία για Daytona. Δυστυχώς από τον Μάϊο ο ΣΕΜΕ αποφάσισε να ΜΗΝ στέλνει στοιχεία μοντέλων στους δημοσιογράφους (!), κι έτσι KOVE και Daytona δεν μπορούν πλέον να χωριστούν από εμάς. Κατά συνέπεια η KOVE παραμένει άφαντη, ενώ η Daytona φαίνεται πιο δυνατή από ότι είναι.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 4977 26,13%
2 HONDA 4072 21,38%
3 PIAGGIO 3175 16,67%
4 YAMAHA 1723 9,05%
5 DAYTONA 1324 6,95%
6 KYMCO 966 5,07%
7 VOGE 809 4,25%
8 VESPA 405 2,13%
9 KEEWAY 226 1,19%
10 QJMOTOR 205 1,08%
11 THRUST 200 1,05%
12 PEUGEOT 155 0,81%
13 APRILIA 145 0,76%
14 BMW 68 0,36%
15 SILENCE 57 0,30%
16 ZHONGNENG 46 0,24%
17 EFUN/ZAP 44 0,23%
18 JNEN, JUNENG 43 0,23%
19 MALAGUTI 41 0,22%
20 GOLDEN LION 39 0,20%
  WANGYE 39 0,20%

SYM, Honda, Piaggio, Yamaha και Daytona απαρτίζουν την πρώτη πεντάδα στις κορυφαίες εταιρείες scooter της ελληνικής αγοράς για τον πρώτο πεντάμηνο του 2024. SYM & Honda είναι οι μόνες που ξεπερνούν το 20% όσον αφορά στο μερίδιο αγοράς τους, ενώ η Piaggio κάνει... μοναχικό αγώνα στο 16,67%, αφού Yamaha και Daytona είναι αρκετά πιο πίσω, με 9,05 και 6,95%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 996 31,98%
2 SYM 765 24,57%
3 HONDA 406 13,04%
4 YAMAHA 394 12,65%
5 MALAGUTI 156 5,01%
6 THRUST 117 3,76%
7 BENELLI 105 3,37%
8 ASUS 77 2,47%
9 GPX 55 1,77%
10 UM 41 1,32%

Daytona & SYM χαρίζουν στον όμιλο Γκοργκόλη το 1-2 στα παπιά του πρώτου 5μηνου του 24, ενώ αθροιστικά δίνουν στο τρικαλινό γκρουπ το 56,55% της αγοράς στη συγκεκριμένη κατηγορία. Στην τρίτη και τέταρτη θέση, πολύ κοντά η μια στην άλλη, βρίσκονται οι Honda και Yamaha, με τη Malaguti να κλείνει την πρώτη πεντάδα.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 599 9,37%
2 SEGWAY 107 5,08%
3 XEV 58 4,55%
4 KYMCO 52 4,38%
5 RENLI 50 3,59%
6 AODES 41 3,59%
  POLARIS 41 3,15%
7 JIAYUAN 36 2,01%
8 NINGBO CENTURY 23 1,93%
9 MICRO 22 1,75%
10 BAW 20 1,49%

Ανοίγει κι άλλο η ψαλίδα της CFMOTO από τους διώκτες της, καθώς στο διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2024 η εταιρεία που εισάγεται από τη MUVUS κατέχει το 52,45% της αγοράς στα 3W/4W. Δεύτερη, με 9,37% είναι η SEGWAY που εισάγεται από την ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ ΑΕΒΜΕ, και τρίτη στα ATV / SSV η KYMCO με 4,55%

Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη: Ετήσιος Απολογισμός για την ανακύκλωση αποτσίγαρων

Ανακυκλώθηκαν 65.960 αποτσίγαρα συνολικού βάρους 21,54 κιλών
cover
Από τον

Παύλο Καρατζά

11/2/2026

Ο Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη έθεσε σε εφαρμογή την ανακύκλωση αποτσίγαρων το 2022 και ανακοινώνει τώρα τα αποτελέσματα της δράσης αυτής για το 2025.

Ο Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη, ένας επιχειρηματικός όμιλος με ιστορία 104 ετών, έχει τοποθετήσει έξι ειδικούς κάδους αντοχής ανακύκλωσης αποτσίγαρων στις κεντρικές εγκαταστάσεις στη Λεωφ. Αθηνών 71 και δύο ακόμη κάδους στις κεντρικές εγκαταστάσεις της ΕΛΕΠΑΠ στο πλαίσιο χορηγίας.

Συνολικά ανακυκλώθηκαν 65.960 αποτσίγαρα βάρους 21,54 κιλών.

Από την επεξεργασία τους μέσω της ανακύκλωσης προκύπτουν:

-              3,63 kg λιπάσματος

-              11,55 kg πρώτης ύλης βιομηχανικού πλαστικού

O θετικός αντίκτυπος στο περιβάλλον αποτιμάται σε:

-              32.980 m3 γλυκού ή αλμυρού νερού δε μολύνθηκαν

-              195,54 kg Διοξειδίου του άνθρακα CO2 δεν εκλύθηκαν στο περιβάλλον

-              5,77 kg Μεθανίου CH4 δεν αποδεσμεύθηκαν στο περιβάλλον

-              2.570,78 MJ Μη ανανεώσιμης ενέργειας εξοικονομήθηκαν από την παραγωγή νέων υλικών

1

Ο Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη συνεργάστηκε για την συγκεκριμένη δράση με την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Cigaret Cycle και το #GopaFree project.

Ακολουθεί το δελτίο τύπου της εταιρείας:

Ο Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη, ένας επιχειρηματικός όμιλος με 104 χρόνια ιστορίας, βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να δημοσιοποιήσει τον τέταρτο ετήσιο απολογισμό ανακύκλωσης αποτσίγαρων που πραγματοποιήθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του 2025 τόσο εντός των εγκαταστάσεών του όσο και στις κεντρικές εγκαταστάσεις της ΕΛΕΠΑΠ.

Ο Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη είναι η πρώτη εταιρεία στον κλάδο του Mobility στην Ελλάδα που από το 2022 έχει θέσει σε εφαρμογή αυτό το πρωτοπόρο και φιλόδοξο εγχείρημα περιβαλλοντικής υπευθυνότητας. Το θεαματικό αποτέλεσμα, σε συνεργασία με την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Cigaret Cycle και το #GopaFree project, αποδεικνύει πώς η υπεύθυνη διαχείριση ακόμα και μίας βλαβερής συνήθειας για την υγεία μας όπως το κάπνισμα, μπορεί να συμβάλλει θετικά στο περιβάλλον αρκεί να το κάνουμε πράξη.

Για το διάστημα από 1/1/2025 έως και 31/12/2025, από τους 6 ειδικούς κάδους αντοχής ανακύκλωσης αποτσίγαρων που έχουν τοποθετηθεί από στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Επιχειρήσεων Σαρακάκη στη Λεωφ. Αθηνών 71, αλλά και από 2 ειδικούς κάδους ανακύκλωσης αποτσίγαρων που τοποθετήθηκαν από τον Όμιλο Επιχειρήσεων Σαρακάκη στις κεντρικές εγκαταστάσεις της ΕΛΕΠΑΠ στο πλαίσιο χορηγίας, ανακυκλώθηκαν 65.960 αποτσίγαρα συνολικού βάρους 21,54 kg.

Από την επεξεργασία τους μέσω της ανακύκλωσης προκύπτουν:

-              3,63 kg λιπάσματος

-              11,55 kg πρώτης ύλης βιομηχανικού πλαστικού

O θετικός αντίκτυπος στο περιβάλλον αποτιμάται σε:

-              32.980 m3 γλυκού ή αλμυρού νερού δε μολύνθηκαν

-              195,54 kg Διοξειδίου του άνθρακα CO2 δεν εκλύθηκαν στο περιβάλλον

-              5,77 kg Μεθανίου CH4 δεν αποδεσμεύθηκαν στο περιβάλλον

-              2.570,78 MJ Μη ανανεώσιμης ενέργειας εξοικονομήθηκαν από την παραγωγή νέων υλικών

Χάρη στην πρωτοβουλία του Ομίλου Επιχειρήσεων Σαρακάκη και την υπεύθυνη και συνεπή στάση των ανθρώπων του, των πελατών και των συνεργατών του, κατάφερε να συμβάλλει αποφασιστικά στους Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης UNSDGs των Ηνωμένων Εθνών:

Στόχος 6: Καθαρό Νερό και Αποχέτευση

Στόχος 7: Φθηνή και Καθαρή Ενέργεια

Στόχος 9: Βιομηχανία, Καινοτομία και Υποδομές

Στόχος 11: Βιώσιμες Πόλεις και Κοινότητες

Στόχος 12: Υπεύθυνη Κατανάλωση και Παραγωγή

Στόχος 13: Δράση για το Κλίμα

Στόχος 14: Ζωή στο Νερό

Στόχος 15: Ζωή στη Στεριά

Πιστός στη δέσμευσή του για υιοθέτηση και υλοποίηση πρακτικών φιλικών προς το περιβάλλον, μέσω της συνεργασίας με τη Cigaret Cycle, ο Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη φιλοδοξεί:

1.           Να συμβάλλει στην ευαισθητοποίηση όλων για τους κινδύνους ρύπανσης του περιβάλλοντος από τα αποτσίγαρα

2.           Να διευρύνει τους τρόπους με τους οποίους φροντίζει για την ελαχιστοποίηση των ποσοτήτων των τελικώς παραγομένων αποβλήτων εφαρμόζοντας βέλτιστες τεχνικές ανάκτησης, επαναχρησιμοποίησης και ανακύκλωσης.

Τέτοιες πρωτοβουλίες και δράσεις αποτυπώνουν την προσήλωση του Ομίλου στη βιώσιμη ανάπτυξη και τις αρχές της κυκλικής οικονομίας ανοίγοντας το δρόμο προς την πράσινη κουλτούρα και την υιοθέτηση περιβαλλοντικής συνείδησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι:

•             Τα αποτσίγαρα είναι μια από τις πιο επικίνδυνες και ύπουλες μορφές περιβαλλοντικής ρύπανσης γιατί δεν είναι βιοδιασπώμενα.

•             Τα αποτσίγαρα περιέχουν αφθονία τοξικών χημικών ουσιών και πλαστικό και εξοντώνουν αθόρυβα και αόρατα με την ένταση όπλων μαζικής καταστροφής.

•             Τα αποτσίγαρα αποδομούνται με πολύ αργό ρυθμό.

•             Μόνο ένα τσιγάρο σε περίπου επτά λίτρα είναι θανατηφόρο για μικροοργανισμούς που βρίσκονται σε γλυκά νερά και αλμυρό νερό.

•             Στο εξωτερικό έχει δρομολογηθεί η ανακύκλωσή τους σε ειδικούς κάδους.

•             Το 40% των απορριμμάτων που συλλέγονται παγκοσμίως στους καθαρισμούς παραλιών είναι γόπες. Στην Ελλάδα «παράγουμε» περίπου 22 δισ. αποτσίγαρα ή 3.500 τόνους.