Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαρτίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Μαρτίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

12/4/2023

Τον Μάρτιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 5.520 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 3.724 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε εντυπωσιακή άνοδο 48,23%, δεύτερη καλύτερη επίδοση του έτους μέχρι στιγμής μετά το πολύ δυνατό +84,70%!

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάρτιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.489 26,97%
2 SYM 1.260 22,83%
3 PIAGGIO 646 11,70%
4 YAMAHA 481 8,71%
5 DAYTONA 421 7,63%
6 CFMOTO 228 4,13%
7 KYMCO 178 3,22%
8 BMW 87 1,58%
9 VOGE 74 1,34%
10 VESPA 65 1,18%
11 BENELLI 62 1,12%
12 APRILIA 47 0,85%
  KEEWAY 47 0,85%
13 ZHIDOU 35 0,63%
14 THRUST 34 0,62%
15 KTM 23 0,42%
16 BETA 22 0,40%
  TRIUMPH 22 0,40%
  EFUN/ZAP 22 0,40%
17 SUZUKI 19 0,34%
  BRIXTON 19 0,34%
  POLARIS 19 0,34%
18 ROYAL ENFIELD 17 0,31%
19 MALAGUTI 16 0,29%
20 DUCATI 14 0,25%
21 JIAYUAN 13 0,24%
22 KAWASAKI 12 0,22%
23 HUSQVARNA 10 0,18%
  MOTO GUZZI 10 0,18%
  LOJO 10 0,18%
  QJMOTOR 10 0,18%
24 SEGWAY 9 0,16%
25 GPX 5 0,09%
26 SILENCE 4 0,07%
27 SUPER SOCO 3 0,05%
  OTHERS* 87 1,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 5.520  
  2022 3.724  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 22-23 +48,23%  

Honda και SYM συνεχίζουν να μάχονται για την πρωτιά, με τη Honda να θριαμβεύει Ιανουάριο, τη SYM να αντιστρέφει την κατάταξη τον Φεβρουάριο και τη Honda να επανέρχεται δριμύτερη τον Μάρτιο, με 1.489 ταξινομήσεις και 26,97%. Δεύτερη εταιρεία δικύκλου και ATV τον τρίτο μήνα του έτους ήταν η SYM με 1.260 ταξινομήσεις και 22,83%, και τρίτη η Piaggio με 646 ταξινομήσεις και 11,7%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Μάρτιος 2023 με τις συνολικές ταξινομήσεις του Α’ τριμήνου του έτους.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 3.334 27,22%
2 SYM 2.836 23,15%
3 PIAGGIO 1.362 11,12%
4 YAMAHA 1.162 9,49%
5 DAYTONA 1.057 8,63%
6 CFMOTO 376 3,07%
7 KYMCO 348 2,84%
8 BMW 235 1,92%
9 VESPA 160 1,31%
10 VOGE 147 1,20%
11 APRILIA 119 0,97%
12 BENELLI 100 0,82%
13 KEEWAY 76 0,62%
14 KTM 74 0,60%
15 THRUST 71 0,59%
16 ROYAL ENFIELD 50 0,41%
17 BETA 49 0,40%
  SUZUKI 49 0,40%
18 MALAGUTI 47 0,38%
19 TRIUMPH 41 0,33%
20 EFUN/ZAP 40 0,33%
21 ZHIDOU 39 0,32%
22 DUCATI 38 0,31%
23 BRIXTON 34 0,28%
24 POLARIS 32 0,26%
25 JIAYUAN 29 0,24%
26 HUSQVARNA 27 0,22%
27 GPX 23 0,19%
28 MOTO GUZZI 22 0,18%
29 KAWASAKI 20 0,16%
30 SUPER SOCO 15 0,12%
31 LOJO 14 0,11%
  SEGWAY 14 0,11%
  SILENCE 14 0,11%
32 QJMOTOR 13 0,11%
  OTHERS* 190 1,55%
  ΣΥΝΟΛΟ 12.250 100,00%
  2022 9.001  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 22-23 +36,10%  

Η μεγάλη διαφορά που δημιούργησε η Honda τον Ιανουάριο της δίνει το προβάδισμα και στο πρώτο δίμηνο, με συνολικές 1.845 ταξινομήσεις και 27,41%. Δεύτερη έρχεται η SYM με 1.576 ταξινομήσεις και 23,42%, και τρίτη η Piaggio με 716 και 10,64%. Στην τέταρτη θέση έχουμε την Yamaha με 681 ταξινομήσεις και 10,12% και πέμπτη έρχεται η Daytona με 636 ταξινομήσεις και 9,45%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) βάσει των συνολικών ταξινομήσεων τους για το Α’ τρίμηνο του 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 3ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 668 28,72%
2 YAMAHA 451 19,39%
3 BMW 198 8,51%
4 DAYTONA 118 5,07%
5 CFMOTO 115 4,94%
6 VOGE 108 4,64%
7 BENELLI 100 4,30%
8 KTM 74 3,18%
9 ROYAL ENFIELD 50 2,15%
10 BETA 49 2,11%
  SUZUKI 49 2,11%
  ΣΥΝΟΛΟ 2.326  

Πρώτη στις μοτοσυκλέτες για το Α’ τρίμηνο του 23 με 668 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 28,72% ήταν η Honda, δεύτερη η Yamaha με 451 ταξινομήσεις και 19,39% και τρίτη η BMW με 198 ταξινομήσεις και 8,51%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 3ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2.495 31,57%
2 SYM 2.324 29,41%
3 PIAGGIO 1.362 17,24%
4 YAMAHA 511 6,47%
5 KYMCO 322 4,07%
6 DAYTONA 300 3,80%
7 VESPA 160 2,02%
8 APRILIA 94 1,19%
9 KEEWAY 60 0,76%
10 THRUST 49 0,62%
  ΣΥΝΟΛΟ 7.902  

Στα scooter η Honda παίρνει μια ακόμα πρωτιά στο Α’ τρίμηνο με 2.495 ταξινομήσεις και 31,57%, ενώ δεύτερη είναι η SYM με 2.324 ταξινομήσεις και 29,41%, με την Piaggio να συμπληρώνει το “βάθρο”, με 1.362 ταξινομήσεις και 17,24%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 3ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 639 40,70%
2 SYM 468 29,81%
3 YAMAHA 200 12,74%
4 HONDA 171 10,89%
5 MALAGUTI 44 2,80%
6 GPX 23 1,46%
7 THRUST MOTOR 22 1,41%
8 CHONGQING YINXIANG 1 0,06%
  JIANSHE 1 0,06%
  YINXIANG 1 0,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 1.570  

Το γκρουπ της ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. παίρνει το αίμα του πίσω στα παπιά, με Daytona και SYM να κάνουν το 1-2 με 639 ταξινομήσεις και 40,70% και με 468 ταξινομήσεις και 29,81%, για συνολική κατοχή του 70,51% της κατηγορίας! Τρίτη είναι η Yamaha με 200 ταξινομήσεις και 12,74%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 3ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 261 57,74%
2 ZHIDOU 39 8,63%
3 POLARIS 32 7,08%
4 JIAYUAN 29 6,42%
5 KYMCO 26 5,75%
6 LOJO 14 3,10%
7 SEGWAY 14 3,10%
8 NINGBO CENTURY 9 1,99%
9 BASHAN 7 1,55%
10 FANGPOWER 4 0,88%
  JIANGSU LINZHISHANYANG 4 0,88%
  ΣΥΝΟΛΟ 452  

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στις άνω ταξινομήσεις 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 3μηνο 2023 ήταν η CFMOTO με 261 ταξινομήσεις και με ένα κυριαρχικό 57,74%! Δεύτερη ήταν η Polaris με 32 ταξινομήσεις και 7,08%, με τη MUVUS να κατέχει το 64,82% της κατηγορίας. Τρίτη εταιρεία είναι η KYMCO με 26 ταξινομήσεις και 5,75%.

Ετικέτες

CFMOTO: Η συμμετοχή της Γουατεμάλας κέρδισε το 2ο MT Challenge στην Ισπανία [VIDEO]

Η τελική φάση πραγματοποιήθηκε στη Huelva με 20 ομάδες και τη νέα 1000MT-X
Mt Challenge
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

5/10/2026

Η δεύτερη παγκόσμια τελική φάση του CFMOTO MT Challenge ολοκληρώθηκε στη Huelva της Ισπανίας, με την ομάδα της Γουατεμάλας να κατακτά την πρώτη θέση, μπροστά από τις ομάδες της Ισπανίας και της Γαλλίας.

Είκοσι ομάδες από περισσότερες από 20 χώρες και περιοχές, με τέσσερις αναβάτες διαφορετικών ηλικιών, φύλου και επιπέδου εμπειρίας, συγκεντρώθηκαν στη νότια Ισπανία για την τελική φάση του CFMOTO MT Challenge 2026.

Από τις 26 έως τις 28 Σεπτεμβρίου, σχεδόν 200 συμμετέχοντες, διοργανωτές και στελέχη της CFMOTO πήραν μέρος στη δεύτερη παγκόσμια διοργάνωση, μετά την πρώτη που πραγματοποιήθηκε πέρυσι στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.

Mt Challenge

Οι ομάδες είχαν προκριθεί μέσω περιφερειακών αγώνων σε Ασία, Λατινική Αμερική και Ευρώπη, με διαφορετικές δοκιμασίες και επίπεδα δυσκολίας. Στην τελική φάση της Ισπανίας, οι αγωνιζόμενοι κλήθηκαν να συνδυάσουν τεχνική οδήγηση, πλοήγηση, αντοχή και συνεργασία.

"Θέλαμε να φέρουμε τους ιδιοκτήτες MT κοντά, ώστε να δουν τι μπορούν πραγματικά να κάνουν οι μοτοσυκλέτες, να αντιμετωπίσουν νέες προκλήσεις και να μοιραστούν την περιπέτεια όχι μόνο με τους υπόλοιπους φιναλίστ, αλλά και διαδικτυακά με όλο τον κόσμο", δήλωσε ο Markus Ferch, Αντιπρόεδρος Πωλήσεων της CFMOTO στην Ευρώπη, πριν από την έναρξη της τελικής φάσης.

Mt Challenge

"Το πνεύμα των MT σημαίνει να ξεπερνάς τα όρια, να εμπνέεις ο ένας τον άλλον και να οδηγείς ως μέρος μιας κοινότητας."

Μία από τις νέες προσθήκες του 2026 ήταν η δημιουργία του MT Dream Team. Τέσσερις επαγγελματίες αναβάτες συμμετείχαν στις δοκιμασίες, με επικεφαλής τον Brand Ambassador της CFMOTO και αγωνιζόμενο Mario Román Serrano.

Η πρώτη ημέρα περιλάμβανε το Venue Challenge, το οποίο πραγματοποιήθηκε σε δέκα διαφορετικά σημεία της off-road περιοχής του Monteblanco Circuit. Οι δοκιμασίες απαιτούσαν ισορροπία, ακρίβεια, σωστή κρίση, έλεγχο του γκαζιού και φυσικά αποφασιστικότητα.

Mt Challenge

Μεταξύ αυτών ήταν το SENA Blindfold Challenge, που είχε χρησιμοποιηθεί και το 2025. Σε αυτή τη δοκιμασία ένας αναβάτης οδηγούσε με δεμένα μάτια, ενώ ο τον καθοδηγούσε αποκλειστικά μέσω φωνητικών οδηγιών από ενδοεπικοινωνία ένα άλλο μέλος της ομάδας του.

Στο πρόγραμμα υπήρχε επίσης το TAI CHI Challenge της CFMOTO, με τους αναβάτες να καλούνται να κινηθούν σε μαλακό, αμμώδες έδαφος μέσα σε μια μεγάλη κυκλική διαδρομή σε σχήμα Yin-Yang. Η δοκιμασία απαιτούσε αλλαγή κατεύθυνσης στη μέση της διαδρομής, διατηρώντας ταυτόχρονα τον έλεγχο και την ταχύτητα μέχρι την έξοδο.

Mt Challenge

Ακολούθησε το Natural Extreme Trial, όπου αξιοποιήθηκε η φυσική μορφολογία του χώρου του Monteblanco για μια δοκιμασία με χαρακτηριστικά Enduro, ενώ στο Figure 8 Plus Challenge οι αναβάτες έπρεπε να συνδυάσουν ισορροπία και ακρίβεια στις αλλαγές κατεύθυνσης. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με το Sand Crossing Challenge, σε μια ακόμη δοκιμασία πάνω σε μαλακό έδαφος.Mt Challenge

Τη δεύτερη ημέρα οι αναβάτες άφησαν περισσότερο χώρο στο γκάζι, καθώς η διαδρομή βγήκε έξω από τα όρια του Monteblanco. Η πλοήγηση και η γενικότερη ικανότητα στην οδήγηση Adventure μοτοσυκλέτας έγιναν πλέον βασικά στοιχεία, με checkpoints που διέφεραν ως προς την απόσταση, τη μορφολογία του εδάφους και τα εμπόδια.

Mt Challenge

Μία από τις δοκιμασίες ήταν το Time Gap Challenge, όπου μετρήθηκε η διαφορά στους χρόνους τερματισμού δύο αναβατών που επέλεγε κάθε ομάδα. Εκτός από την αντοχή, σημαντικό ρόλο έπαιξαν η συγκέντρωση και ο σωστός προγραμματισμός σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Η μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιήθηκε στη διοργάνωση ήταν η CFMOTO 1000MT-X, αντικαθιστώντας την 800MT-X που είχε χρησιμοποιηθεί στην Αυστραλία το 2025. Πρόκειται για το μεγαλύτερο Adventure μοντέλο της γκάμας, με δικύλινδρο κινητήρα 946 cc, έμφαση στη συγκέντρωση των μαζών και εξοπλισμό προσανατολισμένο στην οδήγηση εκτός δρόμου.

Mt Challenge

Στον εξοπλισμό της περιλαμβάνονται ρυθμιζόμενη από τον αναβάτη απόδοση ισχύος, τέσσερα συν ένα riding modes, traction control, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, ρεζερβουάρ καυσίμου 22,5 λίτρων, χούφτες, ποδιά προστασίας κινητήρα και ελαστικά Pirelli μικτής χρήσης.

Με την ολοκλήρωση των δοκιμασιών της δεύτερης ημέρας καταρτίστηκε η τελική βαθμολογία. Η ομάδα της Νέας Ζηλανδίας, που είχε κερδίσει την πρώτη διοργάνωση το 2025, παρέδωσε τον τίτλο στην ομάδα της Γουατεμάλας. Δεύτερη ήταν η ισπανική ομάδα, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η γαλλική.

Mt Challenge

Στις ατομικές διακρίσεις, οι Khoun-Sith Vongsana της Γαλλίας και Franklin Noguera από τη Δομινικανή Δημοκρατία αναδείχθηκαν MT Masters, ενώ οι δύο αναβάτες κέρδισαν επίσης διακρίσεις Best Technique σε τρεις διαφορετικές δοκιμασίες.

Το βραβείο Best MT Spirit, για επιμονή, πάθος, θετική ενέργεια και ομαδικότητα, πήγε στον Roberto Ungaro της Ιταλίας.

Mt Challenge

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το CFMOTO MT Challenge ολοκληρώθηκε με τη μορφή μιας μεγάλης παγκόσμιας συνάντησης αναβατών Adventure. Η τελική κατάταξη ήταν ο αγωνιστικός στόχος, όμως το μεγαλύτερο μέρος της διοργάνωσης αφορούσε τις ίδιες τις δοκιμασίες, την οδήγηση και τη συνεργασία μεταξύ των συμμετεχόντων.

Μετά τις δύο πρώτες διοργανώσεις σε Αυστραλία και Ισπανία, το CFMOTO MT Challenge δείχνει ότι θα συνεχίσει να αποτελεί έναν από τους βασικούς θεσμούς της εταιρείας για τους αναβάτες της οικογένειας των MT.

Mt Challenge