Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Νοεμβρίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

+31,17% σε σχέση με τον Νοέμβριο του 2022, και +19,22% στο 11μηνο
Ταξινομήσεις Νοεμβρίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/12/2023

Τον Νοέμβριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 4.818 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 3.673 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 31,17%. Παράλληλα, στο 11μηνο του 2023 σημειώνεται άνοδος 19,22% σε σχέση με το περυσινό αντίστοιχο χρονικό διάστημα.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Νοέμβριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1066 22,13%
2 HONDA 988 20,51%
3 PIAGGIO 653 13,55%
4 YAMAHA 555 11,52%
5 DAYTONA 440 9,13%
6 KYMCO 133 2,76%
7 VOGE 125 2,59%
8 SUZUKI 75 1,56%
9 BMW 68 1,41%
10 CFMOTO 67 1,39%
11 VESPA 62 1,29%
12 THRUST MOTOR 60 1,25%
13 KTM 54 1,12%
14 BENELLI 45 0,93%
15 QJMOTOR 40 0,83%
16 KEEWAY 35 0,73%
17 APRILIA 32 0,66%
18 MALAGUTI 28 0,58%
19 ROYAL ENFIELD 20 0,42%
20 TRIUMPH 19 0,39%
21 PEUGEOT 17 0,35%
22 DUCATI 16 0,33%
23 KAWASAKI 13 0,27%
  EFUN/ZAP 13 0,27%
  HUSQVARNA 13 0,27%
  ZHONGNENG 11 0,23%
24 MOTO GUZZI 10 0,21%
25 BETA 9 0,19%
26 JIAYUAN 8 0,17%
27 WANGYE 6 0,12%
28 GOLDEN LION 5 0,10%
  MOTRON 5 0,10%
29 BRIXTON 4 0,08%
  SUPER SOCO 4 0,08%
  ZHIDOU 4 0,08%
30 POLARIS 3 0,06%
31 GPX 2 0,04%
32 RENLI 0 0,00%
  SEGWAY 0 0,00%
2 OTHERS* 110 2,28%
  TOTALS 4818  
  2022 3673  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 31,17%  

Τον Νοέμβριο του 2023, η SYM παραμένει πρώτη, με μικρότερη διαφορά όμως από τη Honda σε σχέση με τον Οκτώβριο. Τρίτη παραμένει η Piaggio, τέταρτη η Yamaha και πέμπτη η Daytona. Η πρώτη αλλαγή θέσης είναι της Voge, εταιρεία που υποχώρησε από το 4,35% στο 2,59%, και από την 6η θέση στην 8η, με την KYMCO, του ιδιου ομίλου, να βρίσκεται πλέον 6η.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 15322 24,14%
2 HONDA 13420 21,14%
3 PIAGGIO 8058 12,69%
4 YAMAHA 5962 9,39%
5 DAYTONA 5579 8,79%
6 KYMCO 2314 3,65%
7 CFMOTO 2237 3,52%
8 VOGE 1220 1,92%
9 BMW 957 1,51%
10 VESPA 910 1,43%
11 BENELLI 817 1,29%
12 APRILIA 583 0,92%
13 THRUST 553 0,87%
14 SUZUKI 449 0,71%
15 KEEWAY 428 0,67%
16 KTM 418 0,66%
17 ROYAL ENFIELD 337 0,53%
18 MALAGUTI 330 0,52%
19 QJMOTOR 234 0,37%
  TRIUMPH 234 0,37%
20 DUCATI 190 0,30%
21 PEUGEOT 148 0,23%
22 KAWASAKI 141 0,22%
23 EFUN/ZAP 140 0,22%
24 BRIXTON 134 0,21%
25 POLARIS 132 0,21%
26 HUSQVARNA 109 0,17%
27 JIAYUAN 108 0,17%
28 BETA 101 0,16%
29 ZHONGNENG 94 0,15%
30 MOTO GUZZI 92 0,14%
31 GPX 87 0,14%
32 RENLI 80 0,13%
33 SEGWAY 78 0,12%
34 WANGYE 74 0,12%
35 SUPER SOCO   0,11%
36 GOLDEN LION 68 0,11%
37 MOTRON 67 0,11%
38 ZHIDOU 65 0,10%
  OTHERS* 1141 1,80%
  TOTALS 63483  
  2022 53249  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 19,22%  

Ίδια παραμένει η κατάταξη του 11μηνου σε σχέση με το 10μηνο, τουλάχιστον μέχρι την 14η θέση, όπου η Suzuki περνάει μπροστά από την Keeway. Δεύτερη αλλαγή θέσης εκείνη της Triumph που ανεβαίνει μια θέση για να βρεθεί 20η, μπροστά από την QJMOTOR. Έτσι, στην πρώτη θέση συνεχίζει να βρίσκεται η SYM, με δεύτερη τη Honda και τρίτη την Piaggio.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2515 22,33%
2 YAMAHA 2108 18,71%
3 VOGE 863 7,66%
4 BMW 774 6,87%
5 DAYTONA 769 6,83%
6 CFMOTO 680 6,04%
7 BENELLI 514 4,56%
8 KTM 418 3,71%
9 SUZUKI 400 3,55%
10 ROYAL ENFIELD 337 2,99%
11 TRIUMPH 234 2,08%
12 SYM 219 1,94%
13 DUCATI 190 1,69%
14 QJMOTOR 164 1,46%
15 KAWASAKI 141 1,25%
16 BRIXTON 134 1,19%
17 APRILIA 128 1,14%
18 HUSQVARNA 109 0,97%
19 BETA 101 0,90%
20 MOTO GUZZI 92 0,82%
21 KEEWAY 64 0,57%
22 SKYTEAM 37 0,33%
23 BAJAJ 34 0,30%
24 INDIAN MOTORCYCLE 25 0,22%
25 MOTO MORINI 24 0,21%
26 SUPER SOCO 22 0,20%
27 UM 21 0,19%
28 SHERCO 20 0,18%
29 GASGAS 16 0,14%
30 FANTIC MOTOR 13 0,12%
  ZERO MOTORCYCLES 13 0,12%
31 SWM 11 0,10%
32 HARLEY DAVIDSON 9 0,08%
  MOTRON 9 0,08%
33 MV AGUSTA 8 0,07%
34 TINBOT 6 0,05%
35 ZONGSHEN 5 0,04%
36 SENKE 4 0,04%
37 DONGBEN 3 0,03%
  HYOSUNG 3 0,03%
  TM RACING 3 0,03%
38 E-BROH 2 0,02%
  HORWIN 2 0,02%
  JAWA 2 0,02%
  RIEJU 2 0,02%
  THRUST 2 0,02%
  TROMOX 2 0,02%
  YINXIANG 2 0,02%
39 AJP 1 0,01%
  ALRENDO 1 0,01%
  BAOTIAN 1 0,01%
  CAKE 1 0,01%
  DAYI MOTOR 1 0,01%
  LIFAN INDUSTRY 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  PEUGEOT 1 0,01%
  PURSANG 1 0,01%
  SURRON 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 11264 100,00%

Στις ταξινομήσεις 11μηνου στις μοτοσυκλέτες, η πρώτη αλλαγή θέσης είναι στην 15η θέση, όπου η Kawasaki διαδέχεται την Brixton -αμφότερες ανήκουν στον ίδιο όμιλο. Κατά τα άλλα, η κατάσταση παραμένει ως είχε και το 10μηνο, με Honda, Yamaha και VOGE στις πρώτες 3 θέσεις, ενώ μικρές είναι οι διαφοροποιήσεις των ποσοστών των εταιρειών της πρώτης 15άδας.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 12973 31,22%
2 HONDA 9644 23,21%
3 PIAGGIO 8058 19,39%
4 YAMAHA 3025 7,28%
5 KYMCO 2062 4,96%
6 DAYTONA 1887 4,54%
7 VESPA 910 2,19%
8 APRILIA 455 1,09%
9 THRUST MOTOR 424 1,02%
10 KEEWAY 364 0,88%
11 VOGE 357 0,86%
12 BMW 183 0,44%
13 PEUGEOT 147 0,35%
14 EFUN/ZAP 140 0,34%
15 ZHONGNENG 95 0,23%
16 WANGYE 74 0,18%
17 QJMOTOR 70 0,17%
18 GOLDEN LION 68 0,16%
19 JIANGSU XINRI 61 0,15%
20 MOTRON 58 0,14%
21 SUPER SOCO 50 0,12%
22 SUZUKI 49 0,12%
23 JNEN, JUNENG 47 0,11%
24 JINLANG 40 0,10%
25 HORWIN 39 0,09%
26 SILENCE 34 0,08%
27 CFMOTO 30 0,07%
28 NIU 24 0,06%
29 LVNENG 21 0,05%
30 ECOOTER 18 0,04%
31 YADEA 15 0,04%
  ZNEN 15 0,04%
32 ROYAL ALLOY 14 0,03%
33 LAMBRETTA 13 0,03%
34 TIANYING 11 0,03%
35 JINCHENG 10 0,02%
36 ASUS 9 0,02%
  FENGCHENG 9 0,02%
  VOLTA 9 0,02%
37 MONDIAL 7 0,02%
38 MALAGUTI 5 0,01%
39 ARENA, ELYX, MIFUN 3 0,01%
  DOOHAN 3 0,01%
  ITALJET 3 0,01%
  OPAI 3 0,01%
  TISTO 3 0,01%
40 FELO 2 0,00%
  JCADI 2 0,00%
  RAY ELECTRIC MOTORS 2 0,00%
  YASAN MOTOR 2 0,00%
  YIYING 2 0,00%
41 DINGYITOP 1 0,00%
  DMEMOTO, ELYX SMART 1 0,00%
  E-MAX 1 0,00%
  E-ZI 1 0,00%
  HUATIAN 1 0,00%
  IIFSTEV 1 0,00%
  JONWAY 1 0,00%
  RIYA 1 0,00%
  WOW! 1 0,00%
  ZONGSHEN 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 41559 100,00%

Πρώτη αλλαγή θέσης στα scooter στο 11μηνο του 2023 έχουμε από την QJMOTOR που ανεβαίνει από την 20η στην 17η θέση! Όσον αφορά στην πρώτη τριάδα, αυτή αποτελείται από τις SYM, Honda και Piaggio.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 2923 36,33%
2 SYM 2130 26,47%
3 HONDA 1261 15,67%
4 YAMAHA 829 10,30%
5 MALAGUTI 325 4,04%
6 BENELLI 303 3,77%
7 THRUST MOTOR 134 1,67%
8 GPX 87 1,08%
9 UM 33 0,41%
10 CHONGQING YINXIANG 16 0,20%
11 JIANSHE 2 0,02%
12 CHONGQING 1 0,01%
  LONCIN 1 0,01%
  YINXIANG 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 8046 100,00%

“Καρμπόν” οι επιδόσεις των παπιών το 11μηνο του 2023, σε σχέση με το 10μηνο, με όλες τις εταιρείες να παραμένουν στις ίδιες θέσεις. Ο όμιλος Γκοργκόλη συνεχίζει να κάνει το 1-2 με τις Daytona & SYM, με τρίτη τη SYM.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1527 58,42%
2 KYMCO 252 9,64%
3 POLARIS 132 5,05%
4 JIAYUAN 108 4,13%
5 RENLI 80 3,06%
6 SEGWAY 78 2,98%
7 ZHIDOU 65 2,49%
8 NINGBO CENTURY 58 2,22%
9 FANGPOWER 47 1,80%
10 LOJO 35 1,34%
11 LINHAI 31 1,19%
12 XEV 28 1,07%
13 LINGZHIDA 26 0,99%
  TGB 26 0,99%
14 BASHAN 25 0,96%
15 MICRO 21 0,80%
16 MELEX 20 0,77%
17 AODES 11 0,42%
18 B.R.P 9 0,34%
  BAW 9 0,34%
19 JIANGSU LINZHISHANYANG 8 0,31%
20 BUGGYCAR 3 0,11%
21 CENNTRO 2 0,08%
  KAI YUN 2 0,08%
  PILOTCAR 2 0,08%
22 BOMBARDIER RECREATION 1 0,04%
  CARVER 1 0,04%
  E TUK FACTORY 1 0,04%
  GARIA 1 0,04%
  PAXSTER 1 0,04%
  SILENCE 1 0,04%
  TAZZARI 1 0,04%
  TODAY SUNSHINE 1 0,04%
  XINYANG, X&Y 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2614 100,00%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Απαράλλαχτη παραμένει η σειρά των εταιρειών από το 10μηνο στο 11μηνο μέχρι και την 12η θέση, στην οποία πλέον βρίσκουμε την XEV έναντι της LINGZHIDA.

Μ.Βρετανία: Μαθήματα enduro στο DRE Adventure Academy με Ducati Desmo450 EDS

Ολοήμερη εκπαίδευση και ατομικό μάθημα στην ακαδημία της Ducati στην Ουαλία
DRE Desmo 450 EDS
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

20/8/2026

Η Ducati προσθέτει τη νέα Desmo450 EDS στο πρόγραμμα DRE Adventure Academy, δίνοντας στους αναβάτες τη δυνατότητα να γνωρίσουν τις δυνατότητές της σε πραγματικές συνθήκες enduro, υπό την καθοδήγηση έμπειρων εκπαιδευτών.

Η Desmo450 EDS αποτελεί την πρώτη σύγχρονη enduro μοτοσυκλέτα της Ducati και μετά την παρουσίαση της στην αγορά περνά πλέον και στο πρόγραμμα εκπαίδευσης της ιταλικής εταιρείας. Τα Desmo450 EDS Try Out Days πραγματοποιούνται στη βάση της Ducati DRE Sweet Lamb στην Ουαλία και απευθύνονται σε αναβάτες διαφορετικού επιπέδου εμπειρίας.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει καθοδήγηση από έμπειρους εκπαιδευτές κατά μόνας, με έμφαση στη βελτίωση της τεχνικής, του ελέγχου της μοτοσυκλέτας και της αυτοπεποίθησης σε περιβάλλον εκτός δρόμου. Η ολοήμερη συμμετοχή κοστίζει £350 και περιλαμβάνει τη χρήση της Desmo450 EDS.

Desmo 450 EDS

Η ημέρα ξεκινά το πρωί με γνωριμία με τη μοτοσυκλέτα και τις εγκαταστάσεις, ενώ μετά το μεσημεριανό διάλειμμα οι συμμετέχοντες βγαίνουν στις διαδρομές γύρω από το Sweet Lamb. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει προοδευτική εκπαίδευση ανάλογα με το επίπεδο κάθε αναβάτη, καθοδηγούμενες διαδρομές και συνεχή αξιολόγηση από τους εκπαιδευτές.

Στόχος είναι οι συμμετέχοντες να μάθουν να αντιμετωπίζουν διαφορετικές συνθήκες, από χωμάτινους δρόμους και βατές διαδρομές μέχρι πιο απαιτητικά τεχνικά περάσματα και ορεινά μονοπάτια.

Η Desmo450 EDS βασίζεται στην ίδια πλατφόρμα με την motocross Desmo450 MX, αλλά έχει προσαρμοστεί στις ανάγκες του enduro. Διαθέτει μεγαλύτερο ρεζερβουάρ 8,5 λίτρων, εξατάχυτο κιβώτιο, διαφορετικές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις, πρόσθετη προστασία και μονοκύλινδρο κινητήρα 449,6 κυβικών εκατοστών με δεσμοδρομικό σύστημα βαλβίδων.

Στον εξοπλισμό της περιλαμβάνονται πλήρως ρυθμιζόμενο ανεστραμμένο πιρούνι Showa 49 mm με αντιτριβική επίστρωση Kashima και διαδρομή 310 mm, καθώς και πλήρως ρυθμιζόμενο πίσω αμορτισέρ Showa με διαδρομή 301 mm. Το ψαλίδι είναι αλουμινένιο ενώ τα φρένα αποτελούνται από δαγκάνες της Brembo, δίσκους Galfer 260 mm μπροστά και 240 mm πίσω με το σύνολο να ολοκληρώνεται απο ελαστικά Metzeler Six Days Extreme.

Desmo 450 EDS

Η Ducati έχει δημιουργήσει παράλληλα και το νέο Road to Off-Road Adventure, ένα πρόγραμμα που επικεντρώνεται στην εκμάθηση τεχνικών ελέγχου της μοτοσυκλέτας εκτός δρόμου με Ducati Desert X2, με στόχο οι αναβάτες να μεταφέρουν στη συνέχεια τις νέες δεξιότητές τους και στην άσφαλτο επάνω σε Ducati Multistrada V4 and the Multistrada V2.

Οι Desmo450 EDS Try Out Days αποτελούν έτσι μία ακόμη προσθήκη στο πρόγραμμα DRE Adventure, δίπλα στις εμπειρίες Multistrada Experience και DRE Adventure με τη DesertX, προσφέροντας στους αναβάτες την ευκαιρία να δοκιμάσουν την πιο ιδιαίτερη off-road μοτοσυκλέτα της Ducati υπό οργανωμένες και ελεγχόμενες συνθήκες.

Για τη συμμετοχή στα Desmo450 EDS Try Out Days απαιτείται ο προσωπικός εξοπλισμός οδήγησης του αναβάτη.