Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Νοεμβρίου και 11μηνου 2023 - Κατάταξη Μοντέλων

Τα Best-selling μοντέλα όλων των κατηγοριών - Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά, ATV / SSV και ηλεκτρικά
Ταξινομήσεις Νοεμβρίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/12/2023

Για τον Νοέμβριο του 2023, δημοφιλέστερη μοτοσυκλέτα παραμένει για 2ο συνεχόμενο μήνα το VOGE 525DSX, πιο πολυταξινομημένο scooter είναι το Symphony ST 200, και πρώτο στον πίνακα των παπιών είναι το Daytona DY125RS.

Ξεκινάμε με τα στοιχεία Νοεμβρίου ανά κατηγορία (Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV), για να συνεχίσουμε με τα στοιχεία 11μήνου στις ίδιες κατηγορίες.

Θυμίζουμε πως για τις επιδόσεις των εταιρειών για τον Οκτώβριο και για το Α' 11μηνο του 2023 θα βρείτε ξεχωριστό αναλυτικό άρθρο του ΜΟΤΟ, ΕΔΩ.

TOP-20 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 VOGE 525DSX 494 57
2 SUZUKI DL 650 V-STROM ABS 645 49
3 YAMAHA TRACER 9 GT 890 37
  HONDA CB500X 471 37
4 YAMAHA TENERE 700 689 28
5 YAMAHA TRACER 900 890 26
6 HONDA X-ADV750 745 21
7 VOGE 300DS 292 20
8 CFMOTO 800MT 799 17
9 DAYTONA 350T 349 16
  CFMOTO 700MT 693 16
10 YAMAHA MT 03 321 14
  HONDA XL750 TRANSALP 755 14
  YAMAHA MT 07 689 14
  KTM 1290 SUPER ADV. S 1301 14
11 KTM 790 ADVENTURE 799 12
  SYM SYMNH T 300 278 12
  BMW R 1250 GS ADVENTURE 1254 12
  BMW R 1300 GS 1300 12
  HONDA NC750XD 745 12
12 CFMOTO 300NK 292 11
  YAMAHA TENERE 700 WORLD RAID 689 11
13 YAMAHA TRACER 700 689 10
  ROYAL ENFIELD HUNTER 350 349 10
  BENELLI TRK502, TRK 502 X 500 10
  HONDA CRF300LA 286 10
  HONDA CBF125M 124 9
  DAYTONA MAVERICK 500 471 8
  BMW S 1000 XR 999 8
  BENELLI TRK 702, TRK 702X 698 8
  DAYTONA T310 312 8
14 KTM 390 ADVENTURE 373 7
  DAYTONA MONSTER 125 124 7
15 MOTO GUZZI V85 TT 853 6
  QJMOTOR SRV 125 125 6
  QJMOTOR SVT 650 645 6
  KTM 300 EXC 293 6
  VOGE 300RALLY 292 6
  SUZUKI DL800 V-STROM 776 6
  BETA EE 293 5
  APRILIA TUAREG 660 659 5
  HONDA CB750A 755 5

Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Νοεμβρίου, το VOGE 525DSX εξακολουθεί να κρατά την πρώτη θέση, όμως η διαφορά του από το 2ο μοντέλο, V-Strom 650 της Suzuki μίκρυνε αισθητά, σε σχέση με τον Οκτώβριο. Είτε η εταιρεία έχει θέμα με τη διαθεσιμότητα -κάτι που αντιμεωτπίζουν όλοι οι κατασκευαστές εδώ και καιρό-, είτε το κοιονό του συγκεκριμένου μοντέλου έχει κορεστεί. Θα δούμε τι συμβαίνει στους επόμενους μήνες. Στην τρίτη θέση ισοβαθμούν το Yamaha Tracer 9 GT και το Honda CB500X. Αξίζει να σημειώσουμε και τις πρώτες 12 ταξινομήσεις του νέου BMW R 1300 GS.

TOP-20 SCOOTER ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 SYM SYMPHONY ST 200 169 231
2 HONDA ADV350 330 154
3 PIAGGIO BEVERLY 300 HPE 278 151
4 PIAGGIO BEVERLY 400 HPE 399 148
5 HONDA PCX125 125 136
6 SYM JET X 125 125 131
7 HONDA NSS350A FORZA 330 121
8 PIAGGIO MEDLEY 150 155 118
  PIAGGIO LIBERTY 125 ABS 124 118
9 SYM SYMPHONY SR 125 116
10 YAMAHA NMAX 155 155 106
11 HONDA NSC110 VISION 109 91
12 SYM SYMPHONY ST 125 125 82
13 HONDA SH350A 330 78
14 PIAGGIO MEDLEY 125 125 74
15 HONDA FSH125 MODE 125 72
16 HONDA SH150 157 69
17 SYM MAXSYM TL 508 63
18 SYM JET 14 125 125 61
19 YAMAHA XMAX 300 292 60
20 SYM JOYRIDE 300 278 58

Πίσω από το 1ο SYM Symphony ST 200 βρέθηκε τον 11ο μήνα του έτους το Honda ADV350, που τον προηγούμενο μήνα ήταν μόλις... 14ο! Τρίτο δημοφιλέστερο scooter ήταν το Piaggio Beverly 300, με το αδελφάκι 400 να το ακολουθεί. Και την πρώτη πεντάδα έκλεισε το Honda PCX125.

TOP-16 ΠΑΠΙΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA DY125RS 120 130
2 SYM VF125 124 84
3 YAMAHA CRYPTON S 114 81
4 SYM VF185 183 60
5 HONDA SUPRA X125 125 48
6 HONDA ASTREA GRAND 109 40
  DAYTONA VELOS R 125 120 40
7 DAYTONA SPRINTER125 120 33
8 MALAGUTI SPECTRE GP 125 125 28
9 THRUST BLITZ115 114 22
10 BENELLI RCX 185 174 13
11 DAYTONA SPRINTER 120 8
12 UM FLASH 125 LZ 124 7
13 DAYTONA DY100R 97 1
  CHONGQING XGJ100-7 97 1
  HONDA C125A 124 1
  GPX ROCK125 125 1
  GPX POPZ 125 125 1

Η πρώτη αλλαγή θέσης στα παπιά Νοεμβρίου αφορά στην άνοδο του Yamaha Crypton S, από την 5η στην 3η θέση του πίνακα, ενώ στις πρώτες δυο θέσεις παραμένουν το Daytona DY125RS και το VF125, αμφότερα του ομίλου Γκοργκόλη.

TOP-5 3/4W ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΥΠΟΣ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 520L QUAD/ATV 495 4
2 POLARIS RZR S 1000 SSV-SIDE-BY-SIDE 999 3
3 CFMOTO CFORCE 625 TOURING QUAD/ATV 580 2
  BASHAN BS200AU QUAD/ATV 177 2
4 CFMOTO CFORCE 450L QUAD/ATV 449 1
  CFMOTO CFORCE 850XC QUAD/ATV 800 1
  KYMCO MXU 450 QUAD/ATV 443 1
  TGB EST QUAD/ATV 997 1

Μετά την… αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή των ATV του Οκτωβρίου, όπου το KYMCO MXU 465i βρέθηκε πρώτο, η “τάξη” αποκαταστάθηκε, και γυρίσαμε στα γνωστά, με την CFMOTO να κυριαρχεί απόλυτα στην κατηγορία, και την Polaris -του ίδιου ομίλου- να τη σιγοντάρει.

Αφήνουμε τον Νοέμβριο για να περάσουμε στα δημοφιλέστερα μοντέλα του Α' 11ΜΗΝΟΥ 2023.

TOP-20 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ Α' 11ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 HONDA CB500X 471 641
2 YAMAHA TRACER 9 GT 890 407
3 HONDA X-ADV750 745 353
4 YAMAHA TRACER 7 689 327
5 YAMAHA TENERE 700 689 287
6 HONDA XL750 TRANSALP 755 263
7 YAMAHA TRACER 9 890 260
8 VOGE 300DS 292 258
9 VOGE 525DSX 494 242
10 YAMAHA MT 03 321 236
11 YAMAHA MT 07 689 206
12 CFMOTO 800MT 799 196
13 BMW R 1250 GS ADVENTURE 1254 181
14 BENELLI TRK502, TRK 502 X 500 171
15 HONDA CBF125M 124 167
16 DAYTONA 350T 349 164
17 SUZUKI V-STROM 650 645 148
18 HONDA CRF300L 286 137
19 SYM SYMNH T 300 278 136
20 CFMOTO 650MT 649 123

Η πρώτη αλλαγή θέσης στις μοτοσυκλέτες 11μηνου, σε σχέση με το 10μηνο του 2023 έρχεται από το Yamaha Tracer 9 το οποίο ανεβαίνει στην 7η από την 8η θέση, αλλάζοντας θέσεις με το Voge 300DS. Κατά τα άλλα το TOP-3 παραμένει ως είχε, με πρώτο το Honda CB500X, δεύτερο το Yamaha Tracer 9 GT και τρίτο το Honda X-ADV. Εξαιρετική επίδοση από το Voge 525DSX το οποίο έφτασε σχεδόν το 300DS και προβλέπεται να το ξεπεράσει μέσα στον Δεκέμβριο.

TOP-20 SCOOTER Α' 11ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 SYM SYMPHONY ST 200 169 3082
2 HONDA PCX125 125 2650
3 SYM SYMPHONY SR 125 125 2385
4 PIAGGIO BEVERLY 300 HPE 278 1870
5 SYM SYMPHONY ST 125 125 1768
6 PIAGGIO LIBERTY 125 ABS 124 1743
7 SYM JET X 125 125 1664
8 PIAGGIO BEVERLY 400 HPE 399 1601
9 PIAGGIO MEDLEY 150 155 1399
10 HONDA FSH125 MODE 125 1294
11 HONDA SH150 157 1234
12 HONDA NSC110 VISION 109 1194
13 HONDA ADV350A 330 976
14 PIAGGIO MEDLEY 125 125 844
15 YAMAHA NMAX 125 125 807
16 YAMAHA NMAX 155 155 793
17 DAYTONA CARGO 125 124 767
18 SYM JOYRIDE 300 278 756
19 HONDA NSS350A FORZA 330 755
20 SYM JET 14 125 125 707

Στα scooter του 11μηνου, το SYM Symphony ST 200 συνεχίζει την κυριαρχία του, ενώ το Honda PCX 125 περνά 2ο, αφήνοντας στην 3η θέση το SYM Symphony SR 125.

TOP-20 ΠΑΠΙΩΝ Α' 11ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA DY125RS 120 1674
2 SYM VF125 124 1324
3 YAMAHA CRYPTON S 114 829
4 SYM VF185 183 805
5 HONDA ASTREA GRAND 109 758
6 DAYTONA VELOS R 125 120 721
7 DAYTONA SPRINTER 120 527
8 HONDA SUPRA X125 125 470
9 MALAGUTI SPECTRE GP 125 125 325
10 BENELLI RCX 185 174 303
11 THRUST BLITZ115 114 134
12 GPX POPZ 125 125 58
13 UM FLASH 125 LZ 124 33
14 GPX ROCK125 125 29
15 HONDA C125 124 20

Τρεις διαφορετικές εταιρείες συνθέτουν το TOP-3 των παπιών για το 11μηνο του 2023, με πρώτο το Daytona DY125RS, δεύτερο το SYM VF125 -που ανήκει στον ίδιο όμιλο Γκοργκόλη-, και τρίτο το Yamaha Crypton S.

TOP-10 3/4W Α' 11ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΥΠΟΣ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 450L QUAD/ATV 400 1093
2 CFMOTO CFORCE 520L QUAD/ATV 495 287
3 KYMCO MXU 450 QUAD/ATV 443 112
4 CFMOTO CFORCE 625 TOURING QUAD/ATV 580 93
5 KYMCO MXU 550I EX QUAD/ATV 501 91
6 POLARIS RZR S 1000 SSV-SIDE-BY-SIDE 999 85
7 SEGWAY SNARLER AT6 L QUAD/ATV 567 78
8 FANGPOWER FX400 PREDATOR SSV-SIDE-BY-SIDE 311 47
9 RENLI RENLI SSV-SIDE-BY-SIDE 495 45
10 KYMCO MXU 465i QUAD/ATV 321 39

H CFMOTO κάνει το 1-2 στο πρώτο 11μηνο όσον αφορά στα ATV, με τρίτο το KYMCO MXU 450. Πρώτο SSV είναι το Polaris RSR S 1000, που ανήκει στον ίδιο όμιλο με τα μοντέλα της CFMOTO.

TOP-10 Ηλεκτρικών Α' 11ΜΗΝΟΥ 2023

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 JIANGSU XINRI ROBOS-S 61
2 EFUN/ZAP PUSA 53
3 DAYTONA BRAVO 50
4 SUPER SOCO CPA/CPX 50
5 DAYTONA IRIS 48
6 JNEN, JUNENG CAPPUCINO 43
7 DAYTONA F5 41
8 BMW CE04 33
  PIAGGIO PIAGGIO 1 33
9 CFMOTO ZEEHO 30
10 HORWIN SK3 29

Αλλαγές είχαμε στο TOP-10 ηλεκτρικών οχημάτων το 11μηνο του 2023 σε σχέση με το 10μηνο, με το ROBOS-S της SUNRA να παραμένει πρώτο, το Pusa της EFUN / ZAP να περνά 2ο, με τρίτο το Daytona Bravo

MotoCAP: Βήματα πίσω κάνει ο προστατευτικός ρουχισμός αναβάτη - Τι δείχνουν οι δοκιμές ασφάλειας

Μειώνεται αντί να αυξάνεται η αντοχή των υλικών στην τριβή σε πολλές περιπτώσεις – Γιατί γίνεται αυτό
MotoCAP αξιολόγηση προστατευτικού εξοπλισμού αναβάτη
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Χωρίς να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ο ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας MotoCAP από την Αυστραλία αναφέρει ότι πληθαίνουν τα παραδείγματα προϊόντων που προσφέρουν λιγότερη προστασία στις νεότερες εκδόσεις τους από εκείνη που είχαν όταν παρουσιάστηκαν αρχικά.

Ο MotoCAP (Motorcycle Clothing Assessment Program), είναι ο πρώτος ανεξάρτητος οργανισμός αξιολόγησης προστατευτικού ρουχισμού μοτοσυκλέτας στον κόσμο, αναφορικά με τα επίπεδα ασφάλειας και άνεσης που παρέχουν. Δημιουργήθηκε στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία από μια κοινοπραξία κυβερνητικών φορέων, λεσχών μοτοσικλέτας και οργανισμών οδικής ασφάλειας και είναι αναγνωρισμένο και από τη FIM, ενώ έχει δοκιμάσει περισσότερα από 1.000 προϊόντα από το 2019 που ξεκίνησε μέχρι σήμερα. Μαζί με τον MotoCAP είναι και ο Consumer Rating & Assessment of Safety Helmets (CRASH), ο οποίος αξιολογεί την προστασία που προσφέρουν τα κράνη. 

Από την εφαρμογή της ευρωπαϊκής οδηγίας EN17092 το 2020, ο ανεξάρτητος οργανισμός έχει παρατηρήσει στις δοκιμές του ότι πολλά από τα προϊόντα έχουν πλέον χαμηλότερη αντίσταση στην τριβή σε σχέση με εκείνη που είχαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν προσφέροντας έτσι χαμηλότερο επίπεδο προστασίας. Αυτό γιατί ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν επανασχεδιάσει κάποια από τα προϊόντα τους χρησιμοποιώντας ελαφρύτερα και πιο λεπτά υλικά ώστε να προσφέρουν περισσότερη άνεση στον αναβάτη, η οποία είναι επίσης εξαιρετικά σημαντική για την ασφάλειά του αφού έλλειψη άνεσης μπορεί να προκαλέσει απώλεια συγκέντρωσης κατά την οδήγηση και κατά συνέπεια αυτό να αυξήσει την πιθανότητα εμπλοκής σε κάποιο ατύχημα. Η επανασχεδίαση γίνεται βέβαια και για μείωση του κόστους αφού λιγότερα υλικά (ελαφρύτερα υφάσματα για παράδειγμα σε μπουφάν και παντελόνια) σημαίνει αυτόματα και μικρότερο κόστος για τους κατασκευαστές.

Τα εν λόγω προϊόντα εξακολουθούν να υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού EN17092, ωστόσο τα δεδομένα από τις δοκιμές ασφάλειας φέρνουν τα αποτελέσματα πιο κοντά στο επιτρεπτό όριο σε σχέση με πριν και αυτό δείχνει ότι σε περίπτωση πτώσης αυτά τα προϊόντα δεν είναι το ίδιο ανθεκτικά όπως ήταν πριν από λίγα μόλις χρόνια.

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού αναβάτη

Χαρακτηριστικό είναι το γράφημα που ακολουθεί και δείχνει την... οπισθοδρόμηση σε επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει ο προστατευτικός ρουχισμός μέσα στα χρόνια. Δείτε πόσες σκουρόχρωμες καφέ τελείες (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση των δύο αξόνων και πόσες στην κορυφή. Τελείες που τοποθετούνται με βάση την αντοχή στην τριβή ενός υλικού σε διάρκεια χρόνου, με τον οριζόντιο άξονα να δείχνει και τη συνολική βαθμολογία και τον κάθετο τη διάρκεια αντοχής του υλικού στην τριβή σε ζώνες υψηλού ρίσκου, όπως είναι για παράδειγμα τα γόνατα, οι παλάμες, οι ώμοι και οι γοφοί (δείτε τη σχετική εικόνα πάνω). 

MotoCAP αξιολόγηση εξοπλισμού

Τα πράγματα είναι ίσως πιο ξεκάθαρα στη δεύτερη στήλη που σχηματίζεται, αξιολόγησης "ΑΑ", όπου τα περισσότερα νέα προϊόντα (δοκιμές 2026) βρίσκονται κοντά στη βάση, ενώ στη μέση της στήλης έχουμε περισσότερα προϊόντα που δοκιμάστηκαν από το 2019 έως το 2024. Και στις δύο αυτές στήλες τα περισσότερα προϊόντα αντέχουν στην τριβή λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν τρυπήσουν με τον οργανισμό να θεωρεί αποδεκτή μια τιμή κοντά στα τρία δευτερόλεπτα και ένα αποτέλεσμα κρίνεται "καλό" όταν η αντοχή ξεπερνά τα 5,6 δευτερόλεπτα. Ως σημείο αναφοράς ο MotoCAP δίνει και την αντοχή συμβατικού παντελονιού Denim γνωστής εταιρείας, το οποίο αντέχει στην τριβή 0,4-0,6 δλ. στις δοκιμές του οργανισμού.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί και πιο απτό παράδειγμα αναφέροντας συγκεκριμένο προϊόν -χωρίς να το κατονομάζει- το οποίο είχε αντοχή στην τριβή που έφτανε τα 3,7 δευτερόλεπτα όταν παρουσιάστηκε και νεότερες εκδοχές του έριξαν αυτή την τιμή στο 1,2 δευτερόλεπτο χωρίς παράλληλα να αλλάξει η τιμή του προϊόντος στο ράφι.

Με δύο "Α" ο MotoCAP αξιολογεί τα προϊόντα που προσφέρουν επίπεδο ασφάλειας που χρειάζεται για να κινηθεί κανείς σε δρόμους εκτός πόλης όπου ο συντελεστής τριβής είναι υψηλότερος και χρειάζονται υλικά υψηλότερης αντοχής για το απαιτούμενο επίπεδο ασφάλειας. Προϊόντα με ένα "A" είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται σε αστικό περιβάλλον όπου ο συντελεστής τριβής είναι χαμηλότερος, οπότε μικρότερη είναι και η πιθανότητα να τρυπήσει, για παράδειγμα, ένα μπουφάν που τρίβεται στην άσφαλτο. Με "ΑΑΑ" αξιολογείται ο ρουχισμός που προσφέρει ακόμη πιο υψηλό επίπεδο προστασίας στην τριβή.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι ο οργανισμός αναφέρεται συγκεκριμένα σε δρόμους που έχουν άσφαλτο (Bitumen) και πιο χοντρό χαλίκι από αυτό που χρησιμοποιείται στους ευρωπαϊκούς δρόμους (Chip Seal), οι οποίοι έχουν πιο άγρια επιφάνεια και έχουν 4,5 υψηλότερο συντελεστή τριβής από έναν συμβατικό ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Να σημειωθεί επίσης πως οι κατασκευαστές σαφώς και έχουν το δικαίωμα να επανασχεδιάσουν τον προστατευτικό ρουχισμό που διαθέτουν ώστε να προσφέρει αυτός χαμηλότερο επίπεδο προστασίας, κάτι που δεν είναι επιχειρηματικά μεμπτό (ηθικά όμως;) εφόσον το προϊόν εξακολουθεί να υπερκαλύπτει τα όρια που έχουν τεθεί στις δοκιμές ασφάλειας.

Ο MotoCAP αναφέρει επίσης ότι οι κατασκευαστές προχωρούν σε αυτή την ενέργεια γιατί τα όρια για το EN17092 είναι χαμηλά και αυτό τους επιτρέπει να μειώσουν το κόστος για τους ίδιους αφαιρώντας επίπεδα προστασίας χωρίς να διακινδυνεύουν κακή αξιολόγηση. Από την άλλη όμως όχι μόνο δεν βελτιώνουν το επίπεδο ασφάλειας αλλά το κατεβάζουν κιόλας.