Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Σεπτεμβρίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις εταιρειών δικύκλου για τον Σεπτέμβριο του 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

13/10/2023

Τον Σεπτέμβριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 5.430 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 5,461 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε ελαφρά πτώση 0,57%. Παρόλα αυτά, η άνοδος στο πρώτο 9μηνο του 2023 συνεχίζει .

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Σεπτέμβριο του 2023.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.186

21,84%

2

HONDA

1.151

21,20%

3

PIAGGIO

719

13,24%

4

YAMAHA

624

11,49%

5

DAYTONA

498

9,17%

6

KYMCO

199

3,66%

7

BENELLI

115

2,12%

8

CFMOTO

108

1,99%

9

VESPA

99

1,82%

10

VOGE

95

1,75%

11

BMW

69

1,27%

12

KEEWAY

53

0,98%

13

APRILIA

49

0,90%

14

MALAGUTI

38

0,70%

15

KTM

36

0,66%

16

ROYAL ENFIELD

29

0,53%

17

THRUST MOTOR

28

0,52%

18

QJMOTOR

23

0,42%

19

SUZUKI

22

0,41%

20

PEUGEOT

21

0,39%

21

TRIUMPH

19

0,35%

22

BRIXTON

17

0,31%

23

KAWASAKI

15

0,28%

24

DUCATI

14

0,26%

25

ZHONGNENG

13

0,24%

26

HUSQVARNA

12

0,22%

27

MOTO GUZZI

9

0,17%

28

SUPER SOCO

8

0,15%

29

JIAYUAN

7

0,13%

30

BETA

6

0,11%

 

MOTRON

6

0,11%

31

EFUN/ZAP

5

0,09%

32

POLARIS

4

0,07%

 

RENLI

4

0,07%

 

GPX

4

0,07%

 

WANGYE

4

0,07%

33

SEGWAY

3

0,06%

34

ZHIDOU

1

0,02%

35

NINGBO CENTURY

0

0,00%

 

OTHERS*

117

0

 

2023

5430

 

 

2022

5461

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 22/23

-0,57%

 

Χωρίς αλλαγές στην πρώτη πεντάδα σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα έκλεισε ο Σεπτέμβριος, με τις SYM και Honda να κονταροχτυπιούνται με ελάχιστη διαφορά για τις θέσεις 1 και 2, και με την Piaggio αρκετά πιο πίσω στην τρίτη θέση, ακολουθούμενη από τις Yamaha και Daytona.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος 2023.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

12.759

24,28%

2

HONDA

11.336

21,57%

3

PIAGGIO

6.633

12,62%

4

YAMAHA

4.772

9,08%

5

DAYTONA

4.524

8,61%

6

CFMOTO

2.072

3,94%

7

KYMCO

2.008

3,82%

8

VOGE

825

1,57%

9

BMW

809

1,54%

10

VESPA

742

1,41%

11

BENELLI

682

1,30%

12

APRILIA

507

0,96%

13

THRUST MOTOR

408

0,78%

14

KEEWAY

365

0,69%

15

SUZUKI

339

0,65%

16

KTM

303

0,58%

17

ROYAL ENFIELD

282

0,54%

18

MALAGUTI

261

0,50%

19

TRIUMPH

185

0,35%

20

DUCATI

152

0,29%

21

QJMOTOR

148

0,28%

22

POLARIS

125

0,24%

23

BRIXTON

118

0,22%

24

KAWASAKI

114

0,22%

25

PEUGEOT

109

0,21%

26

EFUN/ZAP

108

0,21%

27

JIAYUAN

91

0,17%

28

HUSQVARNA

86

0,16%

29

BETA

83

0,16%

30

ZHONGNENG

79

0,15%

31

RENLI

78

0,15%

32

GPX

77

0,15%

 

SEGWAY

77

0,15%

33

MOTO GUZZI

71

0,14%

34

SUPER SOCO

64

0,12%

35

ZHIDOU

61

0,12%

36

WANGYE

60

0,11%

37

NINGBO CENTURY

58

0,11%

38

MOTRON

57

0,11%

 

OTHERS*

921

1,75%

 

2023

52549

 

 

2022

45827

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 22/23

14,67%

 

Στο 9μηνο η διαφορά μεταξύ SYM και Honda παραμένει στα ίδια περίπου επίπεδα με το 8μηνο, με τις δυο εταιρείες να παρουσιάζουν ανεπαίσθητη μείωση των ποσοστών τους. Ελαφρώς ανεβασμένο αντίθετα είναι το ποσοστό της Piaggio στην τρίτη θέση, ενώ άνοδο έχει τόσο η Yamaha, όσο και η Daytona. Η διαφορά μεταξύ CFMOTO και KYMCO μειώθηκε αισθητά, με την πρώτη να παραμένει μπροστά μεν, αλλά χάνοντας έδαφος από τη δεύτερη.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 9ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

2.186

23,70%

2

YAMAHA

1.817

19,70%

3

BMW

653

7,08%

4

VOGE

621

6,73%

5

DAYTONA

591

6,41%

6

CFMOTO

545

5,91%

7

BENELLI

422

4,58%

8

KTM

303

3,29%

9

SUZUKI

301

3,26%

10

ROYAL ENFIELD

282

3,06%

11

SYM

190

2,06%

12

TRIUMPH

185

2,01%

13

DUCATI

152

1,65%

14

BRIXTON

118

1,28%

15

KAWASAKI

114

1,24%

16

APRILIA

104

1,13%

 

QJMOTOR

104

1,13%

17

HUSQVARNA

86

0,93%

18

BETA

83

0,90%

19

MOTO GUZZI

71

0,77%

20

KEEWAY

52

0,56%

21

BAJAJ

29

0,31%

 

SKYTEAM

29

0,31%

22

MOTO MORINI

21

0,23%

23

INDIAN MOTORCYCLE

20

0,22%

 

SUPER SOCO

20

0,22%

24

UM

16

0,17%

25

SHERCO

14

0,15%

26

GASGAS

11

0,12%

27

FANTIC MOTOR

10

0,11%

 

ZERO MOTORCYCLES

10

0,11%

28

SWM

9

0,10%

29

HARLEY DAVIDSON

8

0,09%

30

MV AGUSTA

6

0,07%

 

ΣΥΝΟΛΟ 9ΜΗΝΟΥ

9222

 

H Honda χάνει ένα μικρό κομματάκι από το ποσοστό του 8μηνου (24,15%), με τη Yamaha να ανεβαίνει από το 19,47%. Ελαφρώς μειωμένο είναι το ποσοστό της τρίτης BMW από το προηγούμενο 7,34% του 8μηνου, άνοδο παρουσιάζει η Voge (από το 6,65%), άνοδο και η Daytona (από το 6,27%).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 9ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

10.776

31,52%

2

HONDA

8.108

23,72%

3

PIAGGIO

6.633

19,40%

4

YAMAHA

2.277

6,66%

5

KYMCO

1.765

5,16%

6

DAYTONA

1.492

4,36%

7

VESPA

742

2,17%

8

APRILIA

403

1,18%

9

THRUST

337

0,99%

10

KEEWAY

313

0,92%

11

VOGE

204

0,60%

12

BMW

156

0,46%

13

EFUN/ZAP

108

0,32%

 

PEUGEOT

108

0,32%

14

ZHONGNENG

79

0,23%

15

WANGYE

60

0,18%

16

MOTRON

53

0,16%

17

GOLDEN LION

52

0,15%

18

JIANGSU XINRI

49

0,14%

19

QJMOTOR

44

0,13%

 

SUPER SOCO

44

0,13%

20

JINLANG

38

0,11%

 

SUZUKI

38

0,11%

21

JNEN, JUNENG

35

0,10%

22

SILENCE

33

0,10%

23

HORWIN

28

0,08%

24

CFMOTO

24

0,07%

 

NIU

24

0,07%

25

LVNENG

20

0,06%

26

ECOOTER

17

0,05%

27

YADEA

15

0,04%

28

LAMBRETTA

12

0,04%

 

ROYAL ALLOY

12

0,04%

29

ZNEN

11

0,03%

30

JINCHENG

10

0,03%

 

ΣΥΝΟΛΟ 9ΜΗΝΟΥ

34183

 

Άνοδος σε σχέση με το 8μηνο για τη SYM, που είχε 32,02% ποσοστό αγοράς, ελαφριά πτώση για τη Honda που έπεσε από το 23,78%. Άνοδος για την Piaggio από το προηγούμενο 19,29%, άνοδος και για τη Yamaha από το 6,41% και ανεπαίσθητη άνοδος για KYMCO, που ανέβηκε από το 5,13%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 9ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

2.441

36,67%

2

SYM

1.793

26,93%

3

HONDA

1.042

15,65%

4

YAMAHA

678

10,18%

5

BENELLI

260

3,91%

6

MALAGUTI

257

3,86%

7

GPX

77

1,16%

7

THRUST MOTOR

77

1,05%

8

CHONGQING YINXIANG

15

0,23%

9

UM

13

0,20%

10

JIANSHE

2

0,03%

11

LONCIN

1

0,02%

 

YINXIANG

1

0,02%

 

ΣΥΝΟΛΟ 9ΜΗΝΟΥ

6657

 

Ελαφριά πτώση της Daytona από το 37,01% του 8μηνου, στα ίδια περίπου επίπεδα η SYM από το 26,92%, και ίδιο ακριβώς το ποσοστό της τρίτης Honda, στο 15,65%. Άνοδος της Yamaha από το 10,05% αλλά και της Benelli, από το προηγούμενο 3,83%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 9ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

1.503

60,43%

2

KYMCO

243

9,77%

3

POLARIS

125

5,03%

4

JIAYUAN

91

3,66%

5

RENLI

78

3,14%

6

SEGWAY

77

3,10%

7

ZHIDOU

61

2,45%

8

NINGBO CENTURY

58

2,33%

9

FANGPOWER

47

1,89%

10

LINHAI

31

1,25%

11

LOJO

29

1,17%

12

TGB

24

0,97%

13

BASHAN

22

0,88%

 

LINGZHIDA

22

0,88%

14

MELEX

15

0,60%

15

MICRO

11

0,44%

16

ODES

10

0,40%

17

B.R.P

8

0,32%

 

BAW

8

0,32%

18

JIANGSU LINZHISHANYANG

5

0,20%

19

XEV

3

0,12%

20

CENNTRO

2

0,08%

 

KAI YUN

2

0,08%

 

PILOTCAR

2

0,08%

 

ΣΥΝΟΛΟ 9ΜΗΝΟΥ

2487

 

Όπως συνήθηως λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 8μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με πτώση από το 61,16% του 8μηνου, δεύτερη η KYMCO, επίσης με πτώση από το προηγούμενο 9,87%, και τρίτη η Polaris με ανεπαίσθητη πτώση από το 5,06%.

CFMOTO: Η συμμετοχή της Γουατεμάλας κέρδισε το 2ο MT Challenge στην Ισπανία [VIDEO]

Η τελική φάση πραγματοποιήθηκε στη Huelva με 20 ομάδες και τη νέα 1000MT-X
Mt Challenge
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

5/10/2026

Η δεύτερη παγκόσμια τελική φάση του CFMOTO MT Challenge ολοκληρώθηκε στη Huelva της Ισπανίας, με την ομάδα της Γουατεμάλας να κατακτά την πρώτη θέση, μπροστά από τις ομάδες της Ισπανίας και της Γαλλίας.

Είκοσι ομάδες από περισσότερες από 20 χώρες και περιοχές, με τέσσερις αναβάτες διαφορετικών ηλικιών, φύλου και επιπέδου εμπειρίας, συγκεντρώθηκαν στη νότια Ισπανία για την τελική φάση του CFMOTO MT Challenge 2026.

Από τις 26 έως τις 28 Σεπτεμβρίου, σχεδόν 200 συμμετέχοντες, διοργανωτές και στελέχη της CFMOTO πήραν μέρος στη δεύτερη παγκόσμια διοργάνωση, μετά την πρώτη που πραγματοποιήθηκε πέρυσι στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.

Mt Challenge

Οι ομάδες είχαν προκριθεί μέσω περιφερειακών αγώνων σε Ασία, Λατινική Αμερική και Ευρώπη, με διαφορετικές δοκιμασίες και επίπεδα δυσκολίας. Στην τελική φάση της Ισπανίας, οι αγωνιζόμενοι κλήθηκαν να συνδυάσουν τεχνική οδήγηση, πλοήγηση, αντοχή και συνεργασία.

"Θέλαμε να φέρουμε τους ιδιοκτήτες MT κοντά, ώστε να δουν τι μπορούν πραγματικά να κάνουν οι μοτοσυκλέτες, να αντιμετωπίσουν νέες προκλήσεις και να μοιραστούν την περιπέτεια όχι μόνο με τους υπόλοιπους φιναλίστ, αλλά και διαδικτυακά με όλο τον κόσμο", δήλωσε ο Markus Ferch, Αντιπρόεδρος Πωλήσεων της CFMOTO στην Ευρώπη, πριν από την έναρξη της τελικής φάσης.

Mt Challenge

"Το πνεύμα των MT σημαίνει να ξεπερνάς τα όρια, να εμπνέεις ο ένας τον άλλον και να οδηγείς ως μέρος μιας κοινότητας."

Μία από τις νέες προσθήκες του 2026 ήταν η δημιουργία του MT Dream Team. Τέσσερις επαγγελματίες αναβάτες συμμετείχαν στις δοκιμασίες, με επικεφαλής τον Brand Ambassador της CFMOTO και αγωνιζόμενο Mario Román Serrano.

Η πρώτη ημέρα περιλάμβανε το Venue Challenge, το οποίο πραγματοποιήθηκε σε δέκα διαφορετικά σημεία της off-road περιοχής του Monteblanco Circuit. Οι δοκιμασίες απαιτούσαν ισορροπία, ακρίβεια, σωστή κρίση, έλεγχο του γκαζιού και φυσικά αποφασιστικότητα.

Mt Challenge

Μεταξύ αυτών ήταν το SENA Blindfold Challenge, που είχε χρησιμοποιηθεί και το 2025. Σε αυτή τη δοκιμασία ένας αναβάτης οδηγούσε με δεμένα μάτια, ενώ ο τον καθοδηγούσε αποκλειστικά μέσω φωνητικών οδηγιών από ενδοεπικοινωνία ένα άλλο μέλος της ομάδας του.

Στο πρόγραμμα υπήρχε επίσης το TAI CHI Challenge της CFMOTO, με τους αναβάτες να καλούνται να κινηθούν σε μαλακό, αμμώδες έδαφος μέσα σε μια μεγάλη κυκλική διαδρομή σε σχήμα Yin-Yang. Η δοκιμασία απαιτούσε αλλαγή κατεύθυνσης στη μέση της διαδρομής, διατηρώντας ταυτόχρονα τον έλεγχο και την ταχύτητα μέχρι την έξοδο.

Mt Challenge

Ακολούθησε το Natural Extreme Trial, όπου αξιοποιήθηκε η φυσική μορφολογία του χώρου του Monteblanco για μια δοκιμασία με χαρακτηριστικά Enduro, ενώ στο Figure 8 Plus Challenge οι αναβάτες έπρεπε να συνδυάσουν ισορροπία και ακρίβεια στις αλλαγές κατεύθυνσης. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με το Sand Crossing Challenge, σε μια ακόμη δοκιμασία πάνω σε μαλακό έδαφος.Mt Challenge

Τη δεύτερη ημέρα οι αναβάτες άφησαν περισσότερο χώρο στο γκάζι, καθώς η διαδρομή βγήκε έξω από τα όρια του Monteblanco. Η πλοήγηση και η γενικότερη ικανότητα στην οδήγηση Adventure μοτοσυκλέτας έγιναν πλέον βασικά στοιχεία, με checkpoints που διέφεραν ως προς την απόσταση, τη μορφολογία του εδάφους και τα εμπόδια.

Mt Challenge

Μία από τις δοκιμασίες ήταν το Time Gap Challenge, όπου μετρήθηκε η διαφορά στους χρόνους τερματισμού δύο αναβατών που επέλεγε κάθε ομάδα. Εκτός από την αντοχή, σημαντικό ρόλο έπαιξαν η συγκέντρωση και ο σωστός προγραμματισμός σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Η μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιήθηκε στη διοργάνωση ήταν η CFMOTO 1000MT-X, αντικαθιστώντας την 800MT-X που είχε χρησιμοποιηθεί στην Αυστραλία το 2025. Πρόκειται για το μεγαλύτερο Adventure μοντέλο της γκάμας, με δικύλινδρο κινητήρα 946 cc, έμφαση στη συγκέντρωση των μαζών και εξοπλισμό προσανατολισμένο στην οδήγηση εκτός δρόμου.

Mt Challenge

Στον εξοπλισμό της περιλαμβάνονται ρυθμιζόμενη από τον αναβάτη απόδοση ισχύος, τέσσερα συν ένα riding modes, traction control, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, ρεζερβουάρ καυσίμου 22,5 λίτρων, χούφτες, ποδιά προστασίας κινητήρα και ελαστικά Pirelli μικτής χρήσης.

Με την ολοκλήρωση των δοκιμασιών της δεύτερης ημέρας καταρτίστηκε η τελική βαθμολογία. Η ομάδα της Νέας Ζηλανδίας, που είχε κερδίσει την πρώτη διοργάνωση το 2025, παρέδωσε τον τίτλο στην ομάδα της Γουατεμάλας. Δεύτερη ήταν η ισπανική ομάδα, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η γαλλική.

Mt Challenge

Στις ατομικές διακρίσεις, οι Khoun-Sith Vongsana της Γαλλίας και Franklin Noguera από τη Δομινικανή Δημοκρατία αναδείχθηκαν MT Masters, ενώ οι δύο αναβάτες κέρδισαν επίσης διακρίσεις Best Technique σε τρεις διαφορετικές δοκιμασίες.

Το βραβείο Best MT Spirit, για επιμονή, πάθος, θετική ενέργεια και ομαδικότητα, πήγε στον Roberto Ungaro της Ιταλίας.

Mt Challenge

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το CFMOTO MT Challenge ολοκληρώθηκε με τη μορφή μιας μεγάλης παγκόσμιας συνάντησης αναβατών Adventure. Η τελική κατάταξη ήταν ο αγωνιστικός στόχος, όμως το μεγαλύτερο μέρος της διοργάνωσης αφορούσε τις ίδιες τις δοκιμασίες, την οδήγηση και τη συνεργασία μεταξύ των συμμετεχόντων.

Μετά τις δύο πρώτες διοργανώσεις σε Αυστραλία και Ισπανία, το CFMOTO MT Challenge δείχνει ότι θα συνεχίσει να αποτελεί έναν από τους βασικούς θεσμούς της εταιρείας για τους αναβάτες της οικογένειας των MT.

Mt Challenge