Yamaha - Εγκαινίασε την πρώτη γραμμή παραγωγής ρεζερβουάρ με χρήση ηλεκτρικής ενέργειας

Μέχρι πρότινος η διαδικασία βασίζονταν σε ορυκτά καύσιμα - Στόχος η ουδετερότητα άνθρακα στις παραγωγικές εγκαταστάσεις
Yamaha - Νέα γραμμή παραγωγής
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

27/2/2025

Η Yamaha Motor Co., Ltd. δημιούργησε στο κύριο εργοστάσιό της στην Iwata μια νέα γραμμή βαφής μαζικής παραγωγής η οποία είναι ανθρακικά ουδέτερη και ονομάζεται CN1, ξεκινώντας ήδη εκεί τη βαφή ρεζερβουάρ μοτοσυκλετών στις 20 Φεβρουαρίου. Η νέα γραμμή βαφής χρησιμοποιεί ηλεκτρική ενέργεια για όλες τις διαδικασίες που μέχρι πρότινος βασίζονταν σε ορυκτά καύσιμα, συμπεριλαμβανομένων της προεπεξεργασίας, της βαφής, του ψησίματος και της ξήρανσης. Σύμφωνα με έρευνα της Yamaha Motor, η CN1 είναι επίσης η πρώτη πλήρως ηλεκτρική γραμμή βαφής προϊόντων σε λειτουργία, στη βιομηχανία μοτοσυκλετών.

Οι συμβατικές γραμμές βαφής χρησιμοποιούν ορυκτά καύσιμα για κάθε στάδιο της διαδικασίας, όπως για τη θέρμανση του χρώματος και άλλων υγρών, τη θέρμανση και την ύγρανση του θαλάμου βαφής, καθώς και για το ψήσιμο και την ξήρανση. Ωστόσο, η νέα γραμμή βαφής CN1 επιτυγχάνει 100% ηλεκτρική λειτουργία, ξεπερνώντας εμπόδια και υιοθετώντας τεχνικές προδιαγραφές όπως:

  • Ανάπτυξη χρωμάτων που εφαρμόζονται σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, σε συνεργασία με κατασκευαστή χρωμάτων
  • Εγκαταστάσεις μικρότερου μεγέθους
  • Νέες τεχνολογίες μόνωσης και ανακύκλωσης αέρα
Νέα γραμμή βαφής ρεζερβουάρ

Επιπλέον, αναφέρει η ιαπωνική εταιρεία, οι καινοτομίες στη διαδικασία βαφής θα συμβάλουν στη δημιουργία νέας αισθητικής και αξίας στα προϊόντα, επιτρέποντας χρώματα και δημιουργίες που δεν ήταν δυνατές με τις συμβατικές γραμμές. Η νέα γραμμή απλοποιεί επίσης τη διαδικασία προετοιμασίας, μειώνει τους χρόνους παραγωγής, βελτιώνει τη δυνατότητα παραγωγής υψηλής ποικιλίας σε μικρούς όγκους, προσφέρει ιχνηλασιμότητα για κάθε εξάρτημα και δημιουργεί πιο άνετες συνθήκες εργασίας.

Η Yamaha Motor, σύμφωνα με το Περιβαλλοντικό Σχέδιο Yamaha Motor Group 2050, εργάζεται προς την επίτευξη ουδετερότητας άνθρακα σε όλη την εφοδιαστική της αλυσίδα, συμπεριλαμβανομένων των επιχειρηματικών της δραστηριοτήτων, έως το 2050. Επιπλέον, όσον αφορά τις εκπομπές Scope 1 και Scope 2, η Yamaha στοχεύει να επιτύχει ουδετερότητα άνθρακα στις παραγωγικές της εγκαταστάσεις, συμπεριλαμβανομένων των θυγατρικών της, έως το 2035. Η εισαγωγή της νέας γραμμής βαφής αποτελεί μέρος αυτού του στόχου.

Ετικέτες

KYMCO: Μείωση τιμών σε δημοφιλή μοντέλα - Έως και 500 ευρώ χαμηλότερα

Το X-Town 300 Ε5+ κάτω από 4.000 ευρώ - Και ανακοίνωση νέου τιμοκατάλογου 2026
KYMCO μείωση τιμών 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

28/4/2026

Η Mototrend, ελληνική αντιπροσωπεία της KYMCO ανακοίνωσε τον νέο της τιμοκατάλογο στον οποίο περιλαμβάνονται μειώσεις τιμών σε πέντε διαφορετικά της σκούτερ.

Ο νέος τιμοκατάλογος της Mototrend SA για τα μοντέλα της KYMCO βρίσκεται πλέον σε ισχύ, καταργεί όλους τους προηγούμενους και μέσα σε αυτόν βλέπουμε και μειώσεις σε μοντέλα της από τα 125 έως και τα 350 κ.εκ. 

Συγκεκριμένα οι νέες μειωμένες τιμές αφορούν στα εξής:

Agility S 125 Ε5+: Από 2.495 σε 2.350 ευρώ
People S 200 E5+: Από 3.095 σε 2.995 ευρώ
X-Town ST 250 Ε5+: Από 4.595 σε 4.395 ευρώ
X-Town 300 Ε5+: Από 4.495 σε 3.995 ευρώ
Downtown GT 350 Ε5+: Από 5.595 σε 5.395 ευρώ

Δείτε παρακάτω ολόκληρο τον τιμοκατάλογο των μοντέλων της KYMCO για το 2026 στον οποίο περιλαμβάνονται και τα ATVs της εταιρείας.

Μοντέλο

Τιμή (ευρώ)

50cc

 

FILLY 50i

1.795,00

AGILITY 16+ 50i

2.195,00

125cc

 

MICARE 125i

1.945,00

AGILITY S 125i

2.350

SKYTOWN 125i T/C

2.595

LIKE 125i

2.845

PEOPLE S 125i

2.995

DINK X 125i L/C ABS

2.895

DINK R 125i

3.295

150-200cc

 

AGILITY S 200i ABS

2.895

PEOPLE S 200i ABS

2.995

300-350cc

 

X-TOWN ST ABS

4.395

X-TOWN 300i ABS

3.995

AGILITY 350i ABS/TCS

5.390

DTX 360 ABS/TCS

5.495

DOWNTOWN GT 350i ABS/TCS

5.395

>400cc

 

XCITING VS 400i ABS/TCS

6.995

ΑΚ 550i AIBS/TCS Noodoe

10.995

AK 575i AIBS/TCS

11.995

CV3 ABS Noodoe

13.995

ATV

 

MXU 465i 4WD

7.995

MXU 550i 4WD

9.510

MXU 700i EPS 4WD

11.620