Yamaha, οικονομικά αποτελέσματα 2025: Πτώση καθαρών κερδών κατά 85,1%

Χρονιά γεμάτη αναταράξεις, με δασμούς Τραμπ, αυξημένα κόστη, κ.α. - Η μοτοσυκλέτα στήριξε την εταιρεία
Yamaha Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Η Yamaha Motor έκλεισε το 2025 μέσα σε ένα περιβάλλον γεμάτο αναταράξεις. Από τους αμερικανικούς δασμούς, τα αυξημένα κόστη και τις διακυμάνσεις στις ισοτιμίες. Παρ’ όλα αυτά, ο πυρήνας της εταιρείας, η μοτοσυκλέτα στήριξε την εταιρεία, και έδειξε ότι παραμένει ο πιο ανθεκτικός και αποδοτικός τομέας του ομίλου.

Η πτώση στα καθαρά κέρδη οφείλεται κυρίως στη μείωση του λειτουργικού αποτελέσματος και στη λογιστική αναστροφή αναβαλλόμενων φορολογικών απαιτήσεων. Παράλληλα, οι δασμοί στις ΗΠΑ και τα αυξημένα κόστη R&D και προμηθειών πίεσαν σημαντικά τα περιθώρια.

Η μεγάλη εικόνα με τα σημαντικότερα μεγέθη έχει ως εξής:

  • Συνολικά έσοδα: 2.534,2 δισ. Γιεν / 15,84 δις. Ευρώ (–1,6%)
  • Λειτουργικά κέρδη: 126,4 δισ. Γιεν / 790 εκατ. Ευρώ (–30,4%)
  • Καθαρά κέρδη: 16,1 δισ. Γιεν / 100,6 εκατ. Ευρώ (–85,1%)

Μοτοσυκλέτες: Ο σταθερός πυλώνας της Yamaha

Μοτοσυκλέτα

Παρά τις δυσκολίες σε άλλους τομείς, η μοτοσυκλέτα παρέμεινε το δυνατό χαρτί της εταιρείας.

Κύρια στοιχεία για το 2025

  • Έσοδα Land Mobility: 1.615,1 δισ. Γιεν / 10,09 δις. Ευρώ (+0,3%)
  • Λειτουργικά κέρδη Land Mobility: 108,7 δισ. Γιεν / 679 εκατ. Ευρώ (+4,6%)

Η μοτοσυκλέτα αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος του Land Mobility και είναι ξεκάθαρο ότι ο τομέας αυτός κράτησε την κερδοφορία.

Ανά περιοχή

Αναπτυγμένες αγορές:

  • Αύξηση πωλήσεων στην Ιαπωνία
  • Μικρή συνολική πτώση σε Ευρώπη και ΗΠΑ λόγω μειωμένης ζήτησης

Αναδυόμενες αγορές:

  • Ινδονησία, Φιλιππίνες, Ταϊλάνδη: άνοδος πωλήσεων
  • Βιετνάμ: πτώση λόγω προσωρινής παύσης παραγωγής

Συνολικά, οι πωλήσεις μοτοσυκλετών έμειναν στα ίδια επίπεδα με το 2024, κάτι αξιοσημείωτο δεδομένων των πιέσεων.

Παρά τις πιέσεις του 2025, η κερδοφορία του τομέα βελτιώθηκε, δείχνοντας ισχυρή λειτουργική βάση.

Άλλοι τομείς: Πιέσεις και απώλειες

Marine

Marine Products

  • Έσοδα: 527,6 δισ. Γιεν / 3,30 δις. Ευρώ (–1,9%)
  • Λειτουργικά κέρδη: 53,6 δισ. Γιεν / 335 εκατ. Ευρώ (–39%)

Η πτώση οφείλεται κυρίως στη μειωμένη ζήτηση για personal watercraft στις ΗΠΑ και σε αυξημένα κόστη.

Outdoor Land Vehicles (ATVs, ROVs, golf cars)

Outdoors
  • Έσοδα: 148,5 δισ. Γιεν / 928 εκατ. Ευρώ (–17,2%)
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα: –39,8 δισ. Γιεν / -3,75 εκατ. Ευρώ

Ο συνδυασμός δασμών, μειωμένων πωλήσεων ROV και απομειώσεων παγίων οδήγησε σε σημαντική ζημιά.

Robotics

Robotics

Έσοδα: 111,5 δισ. γιεν (–1,6%)

Λειτουργικό αποτέλεσμα: –0,6 δισ. γιεν

Η ζήτηση για εξοπλισμό ημιαγωγών ανέβηκε, αλλά οι πωλήσεις surface mounters (τα συστήματα που “κολλάνε” ηλεκτρονικά εξαρτήματα πάνω σε πλακέτες [PCBs] στη βιομηχανία ηλεκτρονικών) έπεσαν.

Προοπτικές για το 2026: Επιστροφή σε ανάπτυξη

Scooter

Η Yamaha προβλέπει αύξηση εσόδων και κερδών για το 2026, παρά τη συνέχιση εφαρμογής των αμερικανικών δασμών.

Κλειδί για τις προβλέψεις της ιαπωνικής εταιρεία είναι η αναμενόμενη άνοδος πωλήσεων μοτοσυκλετών στις αναδυόμενες αγορές, η ανάκαμψη στα εξωλέμβια και η βελτίωση κερδοφορίας σε Robotics, SPV και OLV μετά την εξάλειψη των απομειώσεων του 2025.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2026 - Άνοδος ταξινομήσεων για μήνα και 7μηνο

SYM, Honda και Yamaha στην κορυφή - Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία
ιούλιος ταξινομήσεις ελληνικής αγοράς 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/9/2026

Μετά από τεράστια καθυστέρηση έχουμε στα χέρια μας τις ταξινομήσεις του Ιουλίου με την αγορά να κινείται ανοδικά στον μήνα αλλά και στο επτάμηνο του 2026.

Η μεγάλη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των ταξινομήσεων οφείλεται σε διαφορά που είχε εντοπιστεί στα νούμερα του ΣΕΜΕ και σε εκείνα της ΕΛΣΤΑΤ, από την οποία ο σύνδεσμος περίμενε την σχετική επιβεβαίωση/διασταύρωση ώστε να μπορέσει να ανακοινώσει τις ταξινομήσεις. Αυτό έγινε με τον Ιούλιο να κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,38% και 10.830 ταξινομήσεις έναντι 10.277 ταξινομήσεων τον αντίστοιχο μήνα του 2025.

Περισσότερες ταξινομήσεις για τον μήνα και αύξηση και στις συνολικές ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς με το επτάμηνο του 2026 να καταγράφει άνοδο 3,14% έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι και τις ταξινομήσεις να ανεβαίνουν από τις 53.423 στις 55.102.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.713

15,82%

2

HONDA

1.712

15,81%

3

YAMAHA

1.090

10,06%

4

PIAGGIO

1.052

9,71%

5

CFMOTO

894

8,25%

6

VOGE

804

7,42%

7

DAYTONA

583

5,38%

8

QJMOTOR

395

3,65%

9

ZONTES

292

2,70%

10

KYMCO

259

2,39%

11

APRILIA

249

2,30%

12

VESPA

157

1,45%

13

LETBE

148

1,37%

14

THRUST

147

1,36%

15

ASUS

137

1,27%

16

BMW

127

1,17%

17

SUZUKI

125

1,15%

18

KTM

91

0,84%

19

ROYAL ENFIELD

69

0,64%

20

KEEWAY

61

0,56%

 

TRIUMPH

61

0,56%

21

MALAGUTI

56

0,52%

22

MORBIDELLI

54

0,50%

23

KOVE

45

0,42%

24

GEMINI

43

0,40%

25

UM

42

0,39%

26

PEUGEOT

41

0,38%

27

DUCATI

29

0,27%

28

KAWASAKI

27

0,25%

29

BENELLI

18

0,17%

30

MOTO GUZZI

17

0,16%

31

SEGWAY

16

0,15%

 

LIFAN INDUSTRY

16

0,15%

32

BETA

11

0,10%

 

BRIXTON

11

0,10%

33

ECOSHIFT

9

0,08%

 

ΆΛΛΟΙ

229

2,11%

 

ΣΥΝΟΛΟ

11.259

100%

 

2025

10.277

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

9,55%

 

Τον Ιούλιο η SYM βρέθηκε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων με 1.713 μονάδες. Πίσω της με μόλις μία ταξινόμηση διαφορά η Honda με 1.712 μονάδες. Στην τρίτη θέση η Yamaha με 1.090 ταξινομήσεις. Αντίστοιχα διαμορφώθηκαν και τα μερίδια των τριών εταιρειών με τη SYM να κάνει δικό της το 15,82%, τη Honda να αποσπά το 15,81% και τη Yamaha να παίρνει το 10,96% επί του συνόλου. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο επτάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

9.421

17,10%

2

SYM

8.833

16,03%

3

YAMAHA

5.848

10,61%

4

PIAGGIO

5.071

9,20%

5

CFMOTO

4.028

7,31%

6

VOGE

3.477

6,31%

7

DAYTONA

2.879

5,22%

8

ZONTES

2.621

4,76%

9

QJMOTOR

1.865

3,38%

10

KYMCO

964

1,75%

11

APRILIA

881

1,60%

12

BMW

825

1,50%

13

ASUS

824

1,50%

14

VESPA

649

1,18%

15

LETBE

638

1,16%

16

SUZUKI

609

1,11%

17

THRUST

581

1,05%

18

KEEWAY

439

0,80%

19

ROYAL ENFIELD

408

0,74%

20

KTM

393

0,71%

21

TRIUMPH

325

0,59%

22

MALAGUTI

314

0,57%

23

MORBIDELLI

285

0,52%

24

KOVE

243

0,44%

25

ECOSHIFT

222

0,40%

26

KAWASAKI

207

0,38%

27

PEUGEOT

164

0,30%

28

UM

158

0,29%

29

BENELLI

133

0,24%

30

DUCATI

127

0,23%

31

GEMINI

119

0,22%

32

MOTO GUZZI

100

0,18%

33

SEGWAY

69

0,13%

34

BETA

62

0,11%

35

LIFAN INDUSTRY

57

0,10%

36

BRIXTON

56

0,10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.207

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

55.531

100%

 

2025

53.423

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

 3,95%

 

Στους επτά πρώτους μήνες του 2026 η Honda είναι εκείνη που βρίσκεται στην κορυφή με 9.421 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 17,10% επί του συνόλου της αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η SYM με 8.833 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 16.03%. Τρίτη είναι η Yamaha με 5.848 μονάδες και 10,61% μερίδιο αγοράς.