Zero Motorcycles – Για πρώτη φορά ηλεκτρική μοτοσυκλέτα κατακτά το Maudes Trophy

Διανύοντας 1.760 χιλιόμετρα σε 60 ώρες και πολικές θερμοκρασίες, πάνω σε δύο DSXR/X
motomagZero Motorcycles – Το Maudes Trophy πηγαίνει για πρώτη φορά σε ηλεκτρική μοτοσυκλέτα
Από τον

Αλέξανδρο Λαμπράκη

7/12/2023

Η Zero κατάφερε να γίνει η πρώτη εταιρεία κατασκευής ηλεκτρικών μοτοσυκλετών που κατέκτησε το Maudes Trophy, ένα βραβείο με εκατό χρόνια ιστορίας, με δύο DSR/X και μία ομάδα 7 ατόμων.

Το Maudes Trophy ξεκίνησε από τον George Petty το 1923, όταν ο ιδιοκτήτης του συνεργείου Maudes Motor Mart στο Λονδίνο είχε την ιδέα να δημιουργήσει ένα “έπαθλο αντοχής” για μοτοσυκλέτες. Ως υπεύθυνη για τη διεξαγωγή του αγώνα σύμφωνα με τους κανόνες και την απονομή του βραβείου ορίστηκε η ACU (Auto-Cycle Union), ο διοικητικός φορέας μηχανοκίνητου αθλητισμού για μοτοσυκλέτες της Μεγάλης Βρετανίας. Το έπαθλο αυτό δεν έχει συγκεκριμένο σκοπό (π.χ. τον ταχύτερο χρόνο), αλλά η ιδέα πίσω από την δημιουργία του ήταν η γενικότερη πίεση πέρα από τα όρια, είτε αυτό σημαίνει την μέση ωριαία, είτε τη μεγαλύτερη διανυθείσα απόσταση σε ένα συγκεκριμένο χρόνο, είτε γενικότερα οτιδήποτε άλλο σχετικό με την κατάρριψη κάποιου ρεκόρ ή τη θέσπιση ενός νέου. Όπως λοιπόν καταλαβαίνετε το συγκεκριμένο έπαθλο είναι κυρίως για… την τιμή των όπλων, αναδεικνύοντας ωστόσο και τις δυνατότητες των αναβατών και των μοτοσυκλετών τους.

Zero Motorcycles – Το Maudes Trophy πηγαίνει για πρώτη φορά σε ηλεκτρική μοτοσυκλέτα

Πρώτος κατασκευαστής που πήρε το βραβείο ήταν η Norton, το μακρινό 1923, ενώ για πρώτη φορά άλλαξε χέρια το 1926 πηγαίνοντας στην επίσης βρετανική BSA. Τελευταία φορά που υπάρχει κάποια καταγραφή γύρω από το Maudes Trophy είναι το 1994. Τότε 10 Νεοζηλανδοί αναβάτες κατάφεραν μέση ωριαία πάνω από 160 χ.α.ω. στην κατηγορία Supersport 600 TT με 10 τυχαία επιλεγμένες από Βρετανούς αντιπροσώπους Yamaha FZR600, στην στοκ μορφή τους.

Τώρα, 29 χρόνια αργότερα, έρχεται η Zero να γίνει ο 11ος συνολικά κατασκευαστής που θα πάρει το Maudes Trophy και ο μόνος που δεν χρησιμοποίησε ορυκτά καύσιμα για να το καταφέρει. Η εφταμελής ομάδα, με τους αναβάτες της να αλλάζουν βάρδιες κατά την διάρκεια της προσπάθειας, ήταν οι Craig Carey-Clinch (Εκτελεστικός διευθυντής του NMC/National Motorcyclists Council), Martin Fitz-Gibbons (δημοσιογράφος μοτοσυκλέτας και συνεργάτης του Visordown) και προσωπικό από διάφορες αντιπροσωπείες της Zero στη Μεγάλη Βρετανία: Andy Dalton, Matthew Drew, Macauley Perkins και Ben Grayson. Μαζί τους θα είχαν δύο ηλεκτρικά DSR/X, που θα τους βοηθούσαν να διανύσουν τα απαιτούμενα χιλιόμετρα.

Zero Motorcycles – Το Maudes Trophy πηγαίνει για πρώτη φορά σε ηλεκτρική μοτοσυκλέτα

Σκοπός του τολμηρού εγχειρήματος ήταν να δοκιμαστεί η αντοχή και η αποτελεσματικότητα στην κάλυψη μεγάλων αποστάσεων των ηλεκτρικών μοτοσυκλετών, καθώς επίσης και το κατά πόσο αναπτυγμένο είναι το δίκτυο φόρτιση στο Η.Β. Η εκκίνηση δόθηκε από το Lands End ένα πρωινό Τετάρτης, με την πρώτη μέρα να κυλάει ομαλά μέχρι που έφτασαν στο ανατολικότερο σημείο της Μεγάλης Βρετανίας, το Lowestoft, που ήταν και ο τελικός τους προορισμός.

Η επόμενη μέρα όμως, δεν ήταν το ίδιο. Με κατεύθυνση βόρεια προς το Εδιμβούργο, την πρωτεύουσα της Σκωτίας, οι θερμοκρασίες άρχισαν να πέφτουν σημαντικά, ενώ στον δρόμο τους αντιμετώπισαν και σφοδρή χιονόπτωση. Αυτό τους ανάγκασε να ρίξουν τον ρυθμό τους, όμως όπως αποδείχτηκε η μπαταρία της Zero άντεξε τις ακραίες καιρικές συνθήκες και τις πρώτες πρωινές ώρες, το επταμελές πλήρωμα κατόρθωσε να φτάσει στην παγωμένη πρωτεύουσα.

Zero Motorcycles – Το Maudes Trophy πηγαίνει για πρώτη φορά σε ηλεκτρική μοτοσυκλέτα

Η πρόκληση για τους 7 αναβάτες και τις δύο μοτοσυκλέτες ολοκληρώθηκε την Παρασκευή, αφού πέρασαν την περιοχή Cumbria και εισήλθαν στη Βόρεια Ουαλία για το τελευταίο checkpoint στο Holyhead. Στην συνέχεια κάλυψαν άλλα 160 χιλιόμετρα μέχρι το Liverpool, όπου παρέλαβαν το Maudes Trophy από την ACU, λίγο πριν τα βραβεία της FIM, στην ίδια πόλη.

Μετά την ολοκλήρωση του δύσκολου και θαρραλέου εγχειρήματος ο Υπεύθυνος της Zero Motorcyles για το Η.Β. δήλωσε ότι ήταν ένας αγώνας αντοχής για τους αναβάτες περισσότερο, παρά για τις μοτοσυκλέτας, λόγω των θερμοκρασιών που επικρατούσαν. Μάλιστα, για να δείξει το πόσο δύσκολα ήταν τα πράγματα, είπε ότι ακόμα κι αν τα είχαν παρατήσει κανείς δεν θα τους κρατούσε κακία.

Zero Motorcycles – Το Maudes Trophy πηγαίνει για πρώτη φορά σε ηλεκτρική μοτοσυκλέτα

Όπως αποδείχτηκε το δίκτυο φόρτισης έχει αναπτυχθεί αρκετά στη Μεγάλη Βρετανία, και αυτό που λείπει είναι οι κατάλληλες εγκαταστάσεις, ειδικά για τους μοτοσυκλετιστές. Ο Craig Carey-Clinch, διευθυντής του NCU, δήλωσε ότι είναι κάτι που οι αρχές πρέπει να λάβουν υπόψη τους, προκειμένου να ενθαρρύνουν την ηλεκτρική μετάβαση, ειδικά όπου αφορά την κάλυψη μεγάλων αποστάσεων, ενώ τόνισε ότι το Εθνικό Συμβούλιο Μοτοσυκλετιστών θα ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα αυτό.

Zero Motorcycles – Το Maudes Trophy πηγαίνει για πρώτη φορά σε ηλεκτρική μοτοσυκλέτα

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουνίου 2026 - Honda, SYM, Yamaha στην κορυφή των ταξινομήσεων

Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία σε μήνα αλλά και 1ο εξάμηνο
Πωλήσεις μοτοσυκλετών Ελλάδα, Ιούνιος 2026 και εξάμηνο
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

20/7/2026

Τα φαινόμενα απατούν πολλές φορές και αυτό ακριβώς συμβαίνει και με την εικόνα των ταξινομήσεων της ελληνικής αγοράς για τον Ιούνιο που παρουσιάζει μικρή πτώση σε σχέση με τον ίδιο μήνα πέρσι, όταν και έληξε η διορία που είχαν οι εταιρείες για να ταξινομήσουν τις Euro 5 μοτοσυκλέτες και λοιπά δίκυκλα που είχαν στοκ.

Χωρίς την πλασματική και εντυπωσιακή άνοδο 33,41% που είχε ο προηγούμενος Ιούνιος έναντι του ίδιο μήνα του 2024 λόγω των ταξινομήσεων των Euro 5 μοτοσυκλετών και λοιπών δικύκλων, οι ταξινομήσεις τον Ιούνιο που μας πέρασε κατέγραψαν πτώση -12,68% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025 και έφτασαν στις 10.581 έναντι 12.246 ταξινομήσεων.

Όμως η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας εξακολουθεί να μεγαλώνει αφού το πρώτο εξάμηνο του 2026 οι συνολικές ταξινομήσεις έφτασαν σύμφωνα με τα διαθέσιμα στοιχία στις 44.272 μονάδες, ενώ πέρσι στους πρώτους έξι μήνες της χρονιάς καταγράφηκαν 43.146 μονάδες.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2026.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.765

16,27%

2

SYM

1.535

14,15%

3

YAMAHA

1.059

9,76%

4

PIAGGIO

1.043

9,61%

5

CFMOTO

923

8,51%

6

ZONTES

706

6,51%

7

VOGE

630

5,81%

8

DAYTONA

519

4,78%

9

QJMOTOR

366

3,37%

10

KYMCO

270

2,49%

11

APRILIA

233

2,15%

12

ASUS

171

1,58%

13

LETBE

170

1,57%

14

BMW

156

1,44%

15

VESPA

141

1,30%

16

SUZUKI

123

1,13%

17

THRUST

110

1,01%

18

KTM

86

0,79%

19

KEEWAY

81

0,75%

 

ROYAL ENFIELD

81

0,75%

20

MALAGUTI

59

0,54%

21

MORBIDELLI

58

0,53%

22

TRIUMPH

54

0,50%

23

KOVE

46

0,42%

24

KAWASAKI

36

0,33%

25

UM

35

0,32%

26

DUCATI

26

0,24%

27

PEUGEOT

23

0,21%

28

BENELLI

22

0,20%

29

MOTO GUZZI

16

0,15%

 

GEMINI

16

0,15%

30

SEGWAY

13

0,12%

 

BRIXTON

13

0,12%

31

ECOSHIFT

8

0,07%

32

RIEJU

5

0,05%

33

BETA

4

0,04%

 

ΑΛΛΟΙ

249

2,29%

 

ΣΥΝΟΛΟ

10.581

100,00%

 

2025

12.426

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

-12,68%

 

 

Τον Ιούνιο η εταιρεία που κατέκτησε την πρώτη θέση στις ταξινομήσεις ήταν η Honda με 1.765 και ποσοστό αγοράς που έφτασε το 16,27%. Στη 2η θέση έχουμε τη SYM με 1.535 ταξινομήσεις και μερίδιο στο 14,15%, και στην 3η θέση τη Yamaha με 1.059 ταξινομήσεις και 9,76% μερίδιο αγοράς. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο πρώτο εξάμηνο του 2026.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

7.709

17,41%

2

SYM

7.120

16,08%

3

YAMAHA

4.758

10,75%

4

PIAGGIO

4.019

9,08%

5

CFMOTO

3.134

7,08%

6

VOGE

2.673

6,04%

7

ZONTES

2.329

5,26%

8

DAYTONA

2.296

5,19%

9

QJMOTOR

1.470

3,32%

10

KYMCO

705

1,59%

11

BMW

698

1,58%

12

ASUS

687

1,55%

13

APRILIA

632

1,43%

14

VESPA

492

1,11%

15

LETBE

490

1,11%

16

SUZUKI

484

1,09%

17

THRUST

434

0,98%

18

KEEWAY

378

0,85%

19

ROYAL ENFIELD

339

0,77%

20

KTM

302

0,68%

21

TRIUMPH

264

0,60%

22

MALAGUTI

258

0,58%

23

MORBIDELLI

231

0,52%

24

ECOSHIFT

213

0,48%

25

KOVE

198

0,45%

26

KAWASAKI

180

0,41%

27

PEUGEOT

123

0,28%

28

UM

116

0,26%

29

BENELLI

115

0,26%

30

DUCATI

98

0,22%

31

MOTO GUZZI

83

0,19%

32

GEMINI

76

0,17%

33

SEGWAY

53

0,12%

34

BETA

51

0,12%

35

RIEJU

48

0,11%

36

BRIXTON

45

0,10%

 

ΑΛΛΟΙ

971

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

44.272

100%

 

2025

43.146

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

2,60%