Δείτε το στο επίσημο δίκτυο της MUVUS από τις 15 Φεβρουαρίου
Από τον
Κώστα Γκαζή
2/2/2023
Το νέο sport μοντέλο 450SR της CFMOTO έφτασε στην Ελλάδα, και θα είναι διαθέσιμο στους dealer της εταιρείας από τις 15/2/2023.
Η αλήθεια είναι πως το περιμέναμε νωρίτερα, τον Δεκέμβριο, αλλά αν λάβουμε υπόψη το χάος που επικρατεί στην αγορά (ειδικά του αυτοκινήτου) όσον αφορά στους χρόνους άφιξης και παράδοσης νέων μοντέλων, η καθυστέρηση δείχνει αμελητέα.
Μιλάμε για ένα σύγχρονο σπορ μοντέλο με δικύλινδρο εν σειρά κινητήρα απόδοσης 50,5 hp / 9.500 rpm, ροπή που πλησιάζει τα 4 κιλά, και επίσημες επιδόσεις 0-100 χλμ/ώρα σε 4,8 sec και τελική ταχύτητα που πλησιάζει τα 200 χλμ/ώρα. Η σχεδίαση είναι ιδιαίτερα επιθετική, ενώ στον εξοπλισμό του 450SR περιλαμβάνονται ανεστραμμένο πιρούνι, φρένα Brembo, δικάναλο ABS της Bosch, αλυσίδα DID, TFT οθόνη οργάνων 5 ιντσών συνδεσιμότητα (προαιρετική), LED φώτα, κ.α. Το βάρος ανακοινώνεται στα 168 κιλά.
Η τιμή του 450SR είχε ανακοινωθεί εδώ και καιρό, και παραμένει ίδια, στα 6.390 ευρώ, ενώ η μοτοσυλέτα διατίθεται στην ελληνική αγορά, σε δύο χρωματικούς συνδυασμούς: Starlight Black & Zircon Black.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.